Komorowo - Pradzieje

Dodano 15 marca 2024 przez plik GPX
Komorowo - Pradzieje
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

340718
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.7
  • Dystans: 5,9 km
  • Przewyższenie: 26,18 m
  • Suma podejść: 59,03 m
  • Suma zejść: 57,63 m
  • Data: 15 marca 2024
  • Lokalizacja: Dolice - Komorowo
1793896
Leśna Osada Komorowo
Miejscowość Komorowo to osada w sołectwie Dolice. Jest ona znana w środowisku archeologów, bo jeszcze przed 1945 rokiem badacze niemieccy odkryli na wzgórzu tak zwane Hünengrab (grób olbrzymów). Zostały zbudowane ponad 5000 lat temu.
1793897
Jaz na rzece Mała Ina
Mała Ina jest główną osią wodną Dolic i całej gminy Dolice. Jaz jest urządzeniem hydrotechnicznym, pozwalającym regulować stany wody w rzece.
1793899
Komorowo. Grobowiec megalityczny
Grób olbrzymów (Hünengrab) został zbudowany ponad 5000 lat temu przez lud zamieszkujący wtedy duże obszary Europy Środkowej. między innymi półwysep Jutlandzki, tereny dzisiejszej Holandii, praktycznie całe dorzecze Odry i większość dorzecza Wisły, oraz znaczne tereny na południe od Sudetów i Karpat. Wykonywali naczynia gliniane, rozchylające się ku górze jak wylot lejka. Od tego nazwa "kultura pucharów lejkowatych" (KPL). Gospodarowali tutaj ponad 1500 lat.
1793900
Kamienny grobowiec
Zachował się układ kamieni w kształcie prostokąta.
1793904
Kamienie megalitu
Grobowiec megalityczny był budowany z dala od krawędzi doliny Małej Iny. Jednak niszcząca działalność erozyjna przez ponad 5000 lat spowodowała oberwanie części megalitu, pozostały tylko nieliczne kamienie obudowy.
1793905
Widok na rzekę Małą Inę
Z wysokiego brzegu widok na Małą Inę płynącą na granicy lasów i łąk.
1793906
Pomnik przyrody - lipa
Około 80 m na północ od skrzyżowania dróg leśnych okazałe drzewo - lipa drobnolistna. Niekorzystne warunki spowodowały, że drzewo przewróciło się i zamiera. Jednak zgodnie z rozporządzenie Ministra Środowiska nadal przysługuje mu ochrona, aż do całkowitego rozkładu. Przez ten czas stanowi doskonałe środowisko życia dla różnych organizmów.
1793908
Osada lub cmentarzysko
Osada lub cmentarzysko kultury łużyckiej z epoki brązu.
1794074
Para kurhanów
Dwa kurhan z wczesnego średniowiecza. Kurhany bardzo podobne, prawie bliźniacze.
1794075
Megali
Znany już przed 1945 rokiem, był badany wykopaliskowo. Zachowała się praktycznie cała obstawa kamienna, co tworzy dzisiaj imponujący widok.
1794076
Kurhan
Pojedynczy kurhan, określony na wczesne średniowiecze (WS).
1794077
Konstrukcje kamienne
Różne konstrukcje kamienne, w tym szereg kamienny, głazy na linii około 300 m, niezbyt ciasno, są luki.
1794086
Cmentarzysko kurhanowe
Wiele kurhanów ułożone blisko siebie albo nawet i nachodzące. Całość z lotu ptaka mogłaby przypominać leżącą kiść winogron. Wiek cmentarzyska został oszacowany na okres wpływów rzymskich.
1794107
Grobowiec megalityczny
Pojedynczy grobowiec o rozmiarach trudnych do określenia bez badań. Badania geomagnetyczne lub inne nieniszczące pozwoliłyby ustalić parametry obiektu.
1797312
Modrzewie
Kilka, może nawet kilkanaście wiekowych modrzewi. Grupa drzew została zachowana i oznaczona literą "E", żeby nie stały się przedmiotem przypadkowej wycinki. Są bardzo wysokie, a niektóre obwodem przekraczają 2,50 m. Tym samym spełniają kryterium wymagane przy powołaniu pomnika przyrody. Należy podążać ścieżką pośród tych drzew, na początku ledwie zauważalną, ale po około 100 metrach staje się ona już dość regularna.
1797585
Możliwy parking
Zanim wyruszymy na trasę o długości 6 kilometrów, musimy dojechać i zostawić pojazd. Droga polna w tym miejscu doskonale się nadaje.
1797586
Most Małej Iny
Most drogowy, dla pieszych dostępne przejście przy barierce. Zaraz za mostem, jeszcze przed dorodnym dębem trasa skręca w lewo, wzdłuż rzeki.
1797601
Betonowy przepust i przejście
Wygodne przejście nad rowem melioracyjnym umożliwia betonowy przepust.
1797647
Nasadzenie cisów
Na części oddziału leśnego w ocienieniu starszych drzew posadzono cisy. Odnawia się tym sposobem krajową populację cisa, żeby go uchronić przed wyginięciem. Ochrona cisu w Polsce została zapoczątkowana przez Władysława Jagiełłę w 1423 r. Wydał on wtedy Statut Warcki, określający ochronę cisa.
Trasa archeoturystyczna "Komorowo - Pradzieje"
Na trasie archeoturystycznej spotkamy obiekty zaprojektowane i wykonane tysiące lat temu, niektóre nawet 1000 lat przed piramidami egipskimi.
Czy możliwe jest poznanie dziejów wcześniejszych, przed Mieszkiem I czy przed legendarnym Popielem? Jak żyli ludzie przed tysiącami lat, co jedli, w co się ubierali, gdzie mieszkali? Choć nie pisano wtedy kronik, jednak zachowały się miejsca związane z nimi. Nie są gdzieś poukrywane, to miejsca, które łatwo zobaczyć, nawet podczas zwykłego spaceru. Bywają w lesie, bywają pośród pól, a czasami pośród bagien. Mają niekiedy wielkie rozmiary, na przykład 80metrowy grób, otoczony wielkimi kamieniami, a w nim czasem jeden tylko zmarły. Na pewno był ważny, skoro go tak uhonorowano. Wewnątrz oprócz zmarłego jest niewiele - naczynia z gliny, czesem nóż z krzemienia albo topór kamienny. Niektóre z naczyń rozchylały się ku górze jak lejek, mówimy o tamtej społeczności "kultura pucharów lejkowatych" (KPL), to jedna z kultur epoki kamienia. Jak dawno to było? Ponad 5000 lat temu, 1000 lat zanim starożytni Egipcjanie zaczęli budować swoje piramidy, na naszych ziemiach lud KPL budował "kujawskie piramidy". Najwięcej odkryto ich właśnie na Kujawach. Ale trasa jest w gminie Dolice na Pomorzu Zachodnim, czy na Pomorzu Zachodnim. Czy tutaj też są takie "kujawskie piramidy"? Tak, są, chcemy na trasie zapoznać Was przynajmniej z niektórymi. Największe to MEGALITY, nazwane tak od greckich słów, "duży czyli mega" i "kamień czyli lithos". Budowano MEGALITY 5500 lat temu, 4500 lat przed Mieszkiem I. Już wtedy ludzie mieszkający na tych ziemiach mieszkali potrafili gospodarować, uprawiać ziemię, hodować zwierzęta, budować domy (nie, nie kurne chaty, tylko duże, długie domy).
W kolejnych tysiącleciach ludzie opanowali technologię wytwarzania narzędzi z metalu. Tak zaczął się okres zwany epoką brązu. Na różnych obszarach Europy wiele kultur w tym czasie używało brązu jako surowca do wyrobu narzędzi, broni czy ozdób, a także insygniów władzy. W naszych stronach taką była kultura łużycka. Dla swoich zmarłych budowali kamienne skrzynie, w nich urny z prochami, a nad nimi kopce z ziemi i kamieni - to kurhany. Spotkamy na trasie zespoły kurhanów, czyli cmentarzyska kurhanowe.
Odwiedzenie różnych miejsc pradziejowych umożliwia trasa archeoturystyczna "Komorowo - Pradzieje" w gminie Dolice.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta