Kraków - Będkowice - Kraków

Dodano 11 maja 2022 przez aplikację Android
Kraków - Będkowice - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

248299
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 70,5 km
  • Czas trwania: 5 h 57 min
  • Średnia prędkość: 11,83 km/h
  • Przewyższenie: 361 026,47 m
  • Suma podejść: 871,9 m
  • Suma zejść: 361 710,09 m
  • Data: 11 maja 2022
  • Lokalizacja: Kraków, Dolinki Krakowskie
1408849
kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Zielonkach
kościół zbudowany został w latach około 1524–1538 w miejscu starszego pochodzącego z przełomu XIII i XIV wieku. W 1966 r. dobudowano po stronie zachodniej nowe modernistyczne, trzykondygnacyjne wejście. Pierwszy poziom pełni rolę kruchty, drugi miejsce dla chóru z nowymi organami a całość jest zwieńczona ażurową dzwonnicą zwieńczoną krzyżem.
1408850
Zamek w Korzkwi
w 1352 r. Jan herbu Syrokomla kupił wzgórze Korzkiew, gdzie wybudował zamek, który pełnił funkcję obronną i mieszkalną rodu Zaklików do II poł. XV wieku. Pod koniec XV w. oraz 1720 r. budowla została przebudowana, a pod koniec XIX w. popadła w ruinę. Od 1997 r. zamek jest stale zamieszkany przez rodzinę Donimirskich którzy podjęli się odnowienia i odbudowania zamku. Zagospodarowywane jest również całe wzgórze zamkowe oraz podnóże warowni.
1408851
Kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi
Świątynię ufundował Aleksander Ługowski, ówczesny właściciel Korzkwi. Budowa trwała 10 lat i ukończono ją w roku 1630. Nowy, murowany kościół zlokalizowano w pobliżu, lecz najprawdopodobniej nieco powyżej wcześniejszego kościoła drewnianego. Budynek o cechach manierystycznych, murowany, oszkarpowany, orientowany, jednonawowy z prezbiterium zamkniętym półkolistą apsydą. W fasadzie wieża, w górnej części ośmioboczna.
1408852
kościół św. Mikołaja w Białym Kościele
Kościół w Białym Kościele wcale nie jest biały. Eklektyczny z przewagą cech neogotyckich został wybudowany w 1877 r. w miejscu poprzedniego drewnianego.
1408853
Dolina Kluczwody
Zamkowe Skały wzięły nazwę od ruin zamku a właściwie warowni których pozostałości znajdją się na szczycie skalnego wzgórza (342 m n.p.m.), nad doliną rzeczki Kluczwody. Przyjmuje się, że budowlę wzniesiono w pierwszym kwartale XIV stulecia i porzucono ją pół wieku później, przenosząc się do świeżo wybudowanej rezydencji w Korzkwi. Istnieje hipoteza, iż przyczyną tak krótkiego okresu funkcjonowania warowni była katastrofa budowlana, w wyniku której osunięciu uległy jej zachodnie i północne partie. Do czasów współczesnych z zamku zachowały się jedynie słabo widoczne pozostałości murów w północnej części założenia. Ulokowane są one na wysokiej skale, górującej nad malowniczą doliną Kluczwody (wdzięczny punkt widokowy).
1408854
Dolina Kluczwody
1408855
Dolina Kluczwody
Dolina Kluczwody, nazywana również Doliną Wierzchówki, rozciąga się na długości ok. 6 km. Nazwa Doliny Kluczwody pochodzi od potoku płynącego jej dnem i uchodzącego do Rudawy. Przebieg doliny tworzy linię łamaną, niektóre jej odcinki są proste, natomiast zakręty doliny przebiegają pod ostrym kątem. Przebieg doliny nawiązuje do kierunków spękań ciosowych w wapieniach, stąd ma ona kręty, „kluczący" charakter.
1408856
Dolina Kluczwody
Przy wejściu do górnego końca doliny, poniżej drogi łączącej Biały Kościół z Zelkowem, ustawiono po obu stronach potoku zrekonstruowane słupy graniczne między cesarstwem Rosji i Austro-Węgier.
1408857
Dolina Bolechowicka
1408858
Dolina Bolechowicka
Dnem doliny płynie niewielki potok Bolechówka
1408859
Dolina Bolechowicka
Kilkaset metrów od Bramy Bolechowickiej idąc w głąb doliny, znajduje się dwustopniowy wodospad – rzadkość na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
1408860
Brama Bolechowicka
Choć Dolina Bolechowicka jest jedną z najkrótszych dolin ( około 1,5 km długości), to otwiera ją najpiękniejsza i najbardziej efektowna brama skalna na Jurze – popularna Brama Bolechowicka. Budują je dwie skały wapienne o wysokości 30 metrów. Zachodnia zwana jest Filarem Pokutników, a wschodnia Filarem Abazego – obie chętnie wykorzystywane są przez wspinaczy.
1408861
dwór w Bolechowicach
Dwór w Bolechowicach ufundował biskup Kajetan Sołtyk w 1752 roku. Do dziś zachował on formę niewielkiej, barokowej siedziby, założonej na planie zbliżonym do kwadratu, parterowej, nakrytej charakterystycznym, mansardowym dachem, z facjatami na osi. Jego południową fasadę, będącą dawniej fasadą frontową, zdobi czterokolumnowy portyk, wspierający niewielki, otwarty balkon. Obecnie wejście do dworu prowadzi od strony zachodniej – poprzedza je podjazd, ujmujący rozległy, trawiasty gazon. Dworek zanurzony jest w zieleni ogrodu, wśród której bieleją z oddali jego ściany. Na jednej z nich dostrzec można zegar słoneczny, zrekonstruowany w połowie lat 90.
1408862
kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach
Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z lat 1325 — 1327. Gotyckie prezbiterium i zakrystia, ufundowane przez biskupa Piotra Wysza z Radolina z ostrołukowym portalem, w którym zachowały się gotyckie, kute drzwi z herbami Ozoria i Leszczyc datowane jest na 1393, zaś odkryta w 60. XX w. gotycka polichromia ścian prezbiterium powstała w latach 1410 — 1420. Korpus nawy dobudowano w XV w. XVII-wieczne lunety o przekroju kolebkowym znajdują się nad nawą, do której dobudowano w 1625 środkową część. W latach 1912—1914 przedłużono nawę i dobudowano eklektyczną wieżę.
1408863
dwór w Karniowicach
W tym miejscu znajduje się późnobarokowy dwór wzniesiony w 3 ćwierci XVIII wieku i przerobiony 1860. Niestety jest problem z zobaczeniem go albowiem krzewy rosnące wzdłuż ogrodzenia z każdym rokiem są coraz bardziej gęste i wyższe, również rosnące w parku dworskim drzewa nie ułatwiają zadania. Zdjęcie pochodzi z wcześniejszej wycieczki
1408864
Dolina Kobylańska
Grupa Żabiego Konia. Żabi Koń to skała, na której znajduje się krzyż. Tuż obok. Na prawo, schody prowadzą do umieszczonej w skalnej grocie kapliczki Matki Boskiej. W skład tej grupy wchodzą również Dziub Kobylański, Dzwon oraz Mnich.
1408865
Dolina Kobylańska
Zachodnie zbocze doliny reprezentują Szara Płyta, Wysoka Płyta, Turnia z Krokiem, Zjazdowa Turnia, Turnia Długosza
1408866
Dolina Kobylańska
Dwoista Turnia
1408867
Dolina Będkowska
widok na Dolinę Będkowską z punktu widokowego w Będkowicach
1408868
Dolina Będkowska
Czarcie Wrota
1408869
Dolina Będkowska
Oficjalna nazwa Dupy Słania to Zamczysko. Z niewiadomych względów jest ona jednak rzadziej używana od nazwy zwyczajowej... Dupa Słonia to jedna z najpopularniejszych wspinaczkowo skał w pobliżu Krakowa.
1408870
Dolina Będkowska
Wodospad Szum (zwany też Szerokim) spływa po ok. 5-metrowym progu skalnym i jest nielicznym a przy tym największym naturalnym wodospadem na Jurze. Progi wodospadu tworzą wychodnie górnojurajskich wapieni. U jego stóp utworzyło się niewielkie rozlewisko
1408871
Dolina Będkowska
Sokolica - wielka skalna ściana, górująca nad Doliną Będkowską w jej centralnej części. Jej wysokość dochodzi do 80 metrów, co sprawia, że jest to najwyższa poza Tatrami skała w Polsce udostępniona do wspinania. Jest symbolem całej Jury Krakowskiej. Z jej szczytu rozpościera się 'piękny widok na południową część "Będkowskiej", malowniczy Wąwóz Przecówki, a także schronisko "Brandysówka".
Dawniej była zwana "Grodziskiem" ze względu na odnalezione na jej szczycie szczątki grodu rycerskiego z końca pierwszego tysiąclecia naszej ery.
1408872
Dolina Będkowska
Schronisko Brandysówka - w samym sercu Doliny Będkowskiej, u podnóża Sokolicy, znajduje się schronisko z polem namiotowym, prowadzone przez rodzinę Brandys. Miejsce wpisane od prawie stulecia w historię polskiej wspinaczki. Oprócz noclegów schronisko oferuje także posiłki.
1408873
Dolina Będkowska
stawy należące do Gospodarstwa Rybackiego Dolina Będkowska nie tylko ładnie wyglądają ale można zjeść tutaj także pstrąga, także przez siebie złowionego
1408874
dwór w Radwanowicach
Zofia Tetelowska w 1987 r. wraz ze Stanisławem Pruszyńskim i ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim założyła Fundację im. Brata Alberta dla osób pokrzywdzonych przez los. Dwór i zabudowania gospodarcze oraz grunt (10 ha) wraz z ogrodem przeznaczyła na Schronisko dla Niepełnosprawnych imienia Brata Alberta.
Budynek dworu jest kondygnacyjny jednopiętrowy, pokryty dachem. Przed remontem połączony był ze spichlerzem, obecnie spichlerz (prawa część budynku) został przebudowany na kaplicę.
1408875
kościół pw. Wszystkich Świętych w Rudawie
W Rudawie znajduje się kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych, uznawany za jedną z najstarszych ceglanych budowli małopolskiej wsi. Zbudowany został zapewne niedługo po męczeństwie św. Stanisława, Biskupa Krakowskiego (+1079).
1408876
dwór w Tomaszowicach
W roku 1830 Tadeusz Konopka kupił Tomaszowice dla swego syna Romana, wznosząc nowy dwór i zabudowania istniejące do dziś. Ostatnim właścicielem był Bogusz. Po wojnie zespół dworski przejął skarb państwa i urządził w zabytkowym miejscu chlewnię dewastując znacznie budynki i ogród. W latach 90. dwór, odzyskany przez spadkobierców ostatnich właścicieli, został sprzedany. Nowy właściciel, Ziyad Raoof odrestaurował dwór i uporządkował park, a w przebudowanych podworskich zabudowaniach zorganizował Krakowskie Centrum Konferencyjne.
Dwór w Tomaszowicach posiada typowy charakter klasycystycznej siedziby szlacheckiej. Jest budowlą murowaną, podpiwniczoną. Założony został na planie wydłużonego prostokąta, parterowy, dwutraktowy, z czterokolumnowym portykiem wgłębnym na osi.
1408877
kościół św. Wojciecha w Modnlicy
Kościół w Modlnicy powstał w 1553 r. Pierwotnie kościół zbudowano na rzucie krzyża, ale już w 1622 r. ramię północne zastąpiono murowaną, renesansową kaplicą grobową rodziny Kucharskich, a drewnianą zakrystię zamieniono na murowaną. Warto zwrócić uwagę na gotyckie portale zwieńczone tzw. oślimi grzbietami.
1409427
konfiguracja trasy
Tradycji stało się zadość i znowu śledzenie trasy szwankowało. Tym razem wykres wysokości podawał kosmiczne liczby w związku z czym ostatni waypont zawiera parametry trasy i wykres wysokości. Tym razem za cel wycieczki obrałem sobie kilka podkrakowskich dolinek. W związku z tym była to wycieczka dla osób które nie unikają górek a tych na trasie było sporo i to z naprawdę, z kilkoma dość ciężkimi podjazdami. Na dobrą sprawę płaskich odcinków było jak na lekarstwo. Była to także wycieczka dla tych co nie boją się zjechać z asfaltowej drogi a zwłaszcza dotyczyło to Doliny Bolechowickiej i Kobylańskiej. Dolina Będkowska i Kluczwody były już zdecydowanie bardziej cywilizowane a reszta trasy przebiegała głównie asfaltowymi drogami przy czym starałem się aby były ja najmniej ruchliwe. Podczas wycieczki jej plan uległ trochę modyfikacji. Pierwotnie, po opuszczeniu Doliny Będkowskiej zamierzałem w Brzezince skręcić w stronę Krakowa i rozpocząć drogę powrotną. Ponieważ jednak pogoda sprzyjała a czas miałem dobry, postanowiłem troszkę przedłużyć wycieczkę zaliczając jeszcze Radwanowice i Rudawę. Nie da się ukryć, że jazda przez dolinki czy spacer po nich dostarcza niezapomnianych wrażeń, niezależnie od pory roku.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje obszar Ojcowskiego Parku Narodowego (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe (od Sułoszowej na północy do Modlnicy na południu oraz od Jerzmanowic na...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta