Kraków - Będkowice - Kraków

Dodano 8 września 2023 przez aplikację Android
Kraków - Będkowice - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

324129
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.9
  • Dystans: 87,9 km
  • Czas trwania: 6 h 56 min
  • Średnia prędkość: 12,66 km/h
  • Przewyższenie: 293,93 m
  • Suma podejść: 2 535,73 m
  • Suma zejść: 2 580,73 m
  • Data: 8 września 2023
1721053
kościół pw. św. Idziego w Giebułtowie
Wybudowany w latach 1601-1604. Kościół jest murowany, oszkarpowany, orientowany z prezbiterium zamkniętym półkolista absydą. Do prezbiterium dobudowano kaplicę ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Po stronie południowej znajduje się kruchta dobudowana w połowie XIX w. W fasadzie od strony południowej znajduje się manierystyczny portal z tablicą erekcyjną z napisem informującym o konsekracji świątyni w 1604 roku.
1721054
Góra Koronna w Dolinie Prądnika
Góra Koronna znajduje się 436 m n.p.m. i jest masywem skalnym którego wierzchołek znajduje się ok. 110 m nad dnem Doliny Prądnika. Wyróżniającym się elementem masywu jest skała Rękawica, za którą kryje się wejście do Jaskini Ciemnej. Rękawica znajduje ok. 85 metrów powyżej dna doliny i jest ostańcem o bardzo charakterystycznym kształcie przypominającą dłoń lub właśnie rękawicę.
1721055
Brama Krakowska w Dolinie Prądnika
Brama Krakowska jest charakterystycznym dla Wyżyny Krakowskiej tworem skalnym tworzącym się u ujścia mniejszych bocznych dolinek do głównej doliny. Kolumny Krakowskiej Bramy zbudowane są z wielkich brył wapienia o wysokości ok. 15 m (lewy bastion jest wyższy i większy). Brama zwana jest Krakowską, gdyż według tradycji wiódł tędy średniowieczny szlak handlowy ze Śląska do Krakowa, ale nie ma na to żadnych dowodów.
1721056
Wylot Wąwozu Wrześnik w Dolinie Prądnika
U wylotu Wąwozu Wrześnik znajdują się Panieńskie Skały i Igła Deotymy a pomiędzy nimi coraz ładniej prezentujący się Dom Pod Koroną, który właśnie przechodzi generalny remont
1721057
ruiny zamku w Ojcowie
Powstanie zamku jest związane z działalnością fortyfikacyjną króla Kazimierza Wielkiego w 2 pol. XIV wieku, choć prawdopodobnie już wcześniej istniał tu gród - być może o charakterze konstrukcji drewniano-ziemnej. Król Kazimierz Wielki przypuszczalnie dokonał gruntownej przebudowy istniejącego tu już wcześniej obiektu. Król nazwał zamek Ociec u Skały, upamiętniając w ten sposób tułaczkę swego ojca, Władysława Łokietka. Nazwa ta podawana przez kroniki w różnej formie (Oczecz, Ocziec, Oszyec) przetrwała do dziś jako Ojców.
1721058
Kaplica na Wodzie w Ojcowie
Kaplica znajduje się w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, które przerobiono na obiekt sakralny w 1901 r. Kaplica usytuowana jest ponad potokiem na betonowych podporach, co wiązało się wg miejscowej tradycji z zarządzeniem cara Mikołaja II, zabraniającym budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, wobec czego kaplicę zbudowano "na wodzie".
1721059
Wdowie Skały w Dolinie Prądnika
1721060
Dolina Zachwytu
Dolina Zachwytu zwana też Doliną Młynnicką, Doliną Zachwycenia czy Doliną Miłości jest bocznym, lewym odgałęzieniem Doliny Prądnika. W jej górnej części znajduje się Skała Zachwytu, a w wylocie Skały Wdowie. Jej strome zbocza porasta las, a płaskie dno łąki. Są to łąki użytkowane gospodarczo, ich skład gatunkowy jest więc bardzo ubogi.
1721061
Zamek Królewski w Pieskowej Skale
Zamek Pieskowa Skała powstał w czasach Kazimierza Wielkiego jako gotycka strażnica i był usytuowany nieco wyżej na skale zwanej Dorotką. W 1377 roku nadano zamek rodzinie Szafrańców, której był siedzibą do roku 1608. W tym czasie został rozbudowany i stał się typową renesansową siedzibą magnacką. Nowa budowla powstała w miejscu dawnego podzamcza. W roku 1640 zamek stał się własnością Michała Zebrzydowskiego, który go ufortyfikował. W 1718 roku pożar zniszczył budowlę, która jednak została odbudowana 60 lat później przez Hieronima Wielopolskiego. W II połowie XIX wieku był własnością Mieroszewskich i to oni odremontowali go po kolejnym pożarze w roku 1850. Po 1905 roku zamek wykupiono w celu zorganizowania pensjonatu. Dopiero po II wojnie światowej w latach 1948-64 przeprowadzono dokładne prace badawcze, a następnie budowlane. W ten sposób przywrócono mu wygląd z czasów największej jego świetności.
1721062
Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale
Zbudowana z twardych wapieni, stoi na najniższej skalnej terasie zwanej Fortepianem o wysokości 8-12 m, wysokość samej maczugi wynosi około 25 m. Stanowi ona bardzo charakterystyczny element krajobrazu Doliny Prądnika. Powstała w wyniku krasowej działalności wód i różnej odporności na wietrzenie wapieni. Pierwszy raz została zdobyta przez Leona Witka z Katowic w 1933. Na jej szczycie znajduje się mały żelazny krzyż upamiętniający to wydarzenie.
1721063
kościół św. Katarzyny w Sąspowie
Kościół został wybudowany w 1760 r. na skale wapiennej na stoku doliny, w miejscu wcześniejszego drewnianego. Kościół jest murowany i otynkowany, ma kształt podłużnego ośmiokąta i składa się z nawy, sklepionego prezbiterium, zakrystii od północy z oddzielnym wejściem i małej kruchty od południa wewnątrz której znajdują się oryginalne drzwi i drewniany portal.
1721064
kaplica pw. św. Jana Chrzciciela w Jerzmanowicach
Barokowa Kaplica w Jerzmanowicach została ufundowana przez Jana Sroczyńskiego, który pragnąc przyczynić się do rozwoju rodzinnych Jerzmanowic wykupił grunt i ufundował szpital dla ubogich oraz kaplicę. Kaplicę pw. Św. Jana Chrzciciela konsekrował 4 lipca 1688 roku biskup Oborski, zaś szpital , choć ukończony wcześniej, rozpoczął swoja działalność w grudniu 1696 roku, już po śmierci fundatora.
1721065
Ostańce Jerzmanowickie
Grupa skał położona jest wśród pól uprawnych wśród których znajduje się m.in. Polna Skałka, Ostry Kamień, Soczewka i Słup (Palec). Pomiędzy Ostrym Kamieniem i Soczewką biegnie droga polna
1721066
Ostańce w Jerzmanowicach
Mały Mur ma długość około 100 m, wysokość do 12 m i wznosi się na niezabudowanym i niezalesionym terenie wśród pól uprawnych. Wraz z Kapucynem znajduje się w środkowej grupie skał tuż obok Grodziska. Mały Mur, podobnie jak inne skałki w gminie Jerzmanowice-Przeginia, od 1970 roku ma status pomnika przyrody, i znajduje się na obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.
1721067
Ostańce w Jerzmanowicach
Grodzisko - jeden z Ostańców Jerzmanowickich, drugi pod względem wysokości szczyt na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Nazywane było także Wzgórzem 502 co było związane z wysokością jaka mu była przypisywana. W rzeczywistości Grodzisko ma wysokość 513 m n.p.m.
1721068
Dolina Będkowska
1721069
Dolina Będkowska
Będące pomnikiem przyrody wywierzysko, które daje początek potokowi Będkówka, bije w odległości dwudziestominutowego spaceru z Brandysówki. Poznać je można po rozlanym dookoła oczku wodnym
1721070
Dolina Będkowska
Alternatywną drogą prowadzącą z i do Doliny Będkowskie jest trasa przez Czarcie Wrota. Jest to biegnąca zboczem Doliny stroma droga asfaltowa, która przebija się przez skałę o wdzięcznej nazwie Czarcie Wrota.
1721071
Dolina Kobylańska
1721072
Dolina Kobylańska
Grupa Żabiego Konia. Żabi Koń to skała, na której znajduje się krzyż. Tuż obok. Na prawo, schody prowadzą do umieszczonej w skalnej grocie kapliczki Matki Boskiej. W skład tej grupy wchodzą również Dziub Kobylański, Dzwon oraz Mnich.
1721073
Dolina Kobylańska
Zachodnie zbocze doliny reprezentują Szara Płyta, Wysoka Płyta, Turnia z Krokiem, Zjazdowa Turnia, Turnia Długosza
1721074
Dworek Myśliwski w Kochanowie
Dworek myśliwski w Kochanowie został wybudowany w 1896 roku przez Towarzystwo Kolonii Wakacyjne Krakowskie, dzięki życzliwości księcia Eugeniusza Lubomirskiego. W okresie wakacyjnym obiekt wykorzystywany był jako dom kolonijny dla dzieci, natomiast w pozostałych miesiącach pełnił rolę domku myśliwego. Jest to piętrowa, drewniana budowla z dwoma skrajnymi skrzydłami, nakryta dwuspadowymi dachami. Obiekt w 1930 roku został przebudowany, natomiast niedawno skończony remont przywrócił dworkowi dawny blask.
1721075
Dolina Brzoskwinki
Dolina Brzoskwinki (Dolina Brzoskwini) to dolina o długości ok. 4 km położona pomiędzy miejscowościami Brzoskwinia, Chrosna i Morawica w górnej części potoku Brzoskwinka. W 2005 r. staraniem mieszkańców Chrosnej dokonano rewitalizacji zachodniego zbocza dolinki i zostało ono przygotowane do turystyki; wycięto część drzew odsłaniając skały wapienne, wyznakowano ścieżkę dydaktyczną, przygotowano dla turystów ławeczki, miejsca biwakowe i tablice z opisami doliny,
1721076
Wąwóz Półrzeczki
Wąwóz Półrzeczki to głęboki i zalesiony wąwóz znajdujący się w Tenczyńskim Parku Krajobrazowym, na terenie miejscowości Mników. Wąwóz wyżłobiony jest w skałach wapiennych z okresu górnej jury. Znajdują się w nim liczne odsłonięte strome ściany skalne, na niektórych z nich uprawiana jest wspinaczka skalna. Dnem wąwozu w dolnej jego części płynie niewielki strumyk uchodzący do Sanki. W górnej części woda płynie dnem wąwozu tylko po większych opadach deszczu, normalnie zbocza wąwozu odwadniane są podziemnymi szczelinami skalnymi. W wąwozie znajdują się 2 jaskinie, oraz 5 skalnych grot.
1721077
Wąwóz Półrzeczki
1721078
Dolina Mnikowska
Dolina Mnikowska to wąwóz o długości około 2 km w dolinie Sanki, położony w Mnikowie. Północna część wąwozu stanowi utworzony w 1963 r. krajobrazowy rezerwat przyrody o powierzchni 20,89 ha na obszarze Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.
Głębokość wąwozu wyciętego w wapieniach jurajskich dochodzi do 80 m. Skały tworzą bardzo strome ściany, wrota skalne lub pojedyncze iglice. Znajduje się w nich ok. 10 jaskiń, noszących ślady zamieszkania. W górnej części rezerwatu, tuż przy ścieżce szlaku turystycznego wybija Źródło w Dolinie Mnikowskiej. Wypływająca z niego woda uchodzi do Sanki płynącej dnem doliny.
1721079
Dolina Mnikowska
W środkowej części rezerwatu znajduje się polanka. Ponad nią, w południowych ścianach w zakolu zwanym Cyrkiem, we wnęce skalnej urządzono ołtarz z dużym naskalnym obrazem Matki Boskiej Skalskiej. Pierwotny obraz, namalowany przez Walerego Eljasza-Radzikowskiego w 1863 r., został zniszczony i nieudolnie odtworzony.
1721080
dworek w Morawicy
Dwór wybudowany w latach 30-tych XX wieku ma charakter wolnostojącej willi, wybudowanej w tzw. „stylu dworkowym". Został założony na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu, z niewielkim ryzalitem w północno-wschodnim narożniku elewacji tylnej. Murowany z cegły, na podmurówce z kamienia łamanego, tynkowany. Jednokondygnacyjny, podpiwniczony, z użytkowym poddaszem.
1721081
plebania w Morawicy
W 1666 roku właścicielka zamku w Morawicy, Izabella z Tęczyńskich Opalińska podarowała jedną partię zamku kościołowi z przeznaczeniem na plebanię. Plebania po roku 1871 została częściowo przebudowana. Pod plebanią, do dzisiaj zachowały się wykute w litej skale podziemne chodniki umożliwiające ucieczkę podczas oblężenia. W 2019 roku w murach plebanii odkryto dobrze zachowane pozostałości romańskiego palatium o długości 17 metrów i szerokości 6,8 metrów, które mogło zostać zbudowane na przełomie XI i XII wieku.
1721082
kościół św. Bartłomieja w Morawicy
W 1743 roku na miejscu starego kościoła z 1408 r. zbudowano obecny kościół — barokowy, który podobnie jak XVIII-wieczna dzwonnica; stoi on na fundamentach dawnego zamku, którego początki sięgają XII wieku.
1721083
Pałac Radziwiłłów w Balicach
Pałac zbudował pod koniec XVII wieku kanclerz wielki koronny Jan Szembek. Później rezydencja należała do Darowskich, Sołtykow i Homolaczów, a w końcu Radziwiłłów, w rękach których pozostała do II wojny światowej. Książę Dominik Radziwiłł pod koniec XIX wieku dokonał gruntownej przebudowy pałacu według projektu Tadeusza Stryjeńskiego. W pałacu znajduje się dziś siedziba dyrekcji Instytutu Zootechniki UJ. W pięknych salach organizowane są konferencje, a w bocznym skrzydle mieści się część hotelowa. Pałac otoczony jest renesansowym parkiem założonym w XVI wieku.
1721084
dworek w Mydlnikach
W 1885 roku Schoenowie wybudowali swoją rezydencję, nazwaną wtedy "dolnym pałacykiem" (dla odróżnienia od pałacu "górnego", który znajdował się na miejscu obecnego mydlnickiego kościoła).
Obecnie dawny dworek Schoenów jak i budynki gospodarcze stanowią własność Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
1724030
parametry trasy
Nie mam nic przeciwko zjechaniu z asfaltu na drogi gruntowe jednakże nie jestem fanem taplania się w błocie. Z tego między innymi powodu zwykle unikam podkrakowskich dolinek w Czesie wiosennych roztopów. Ponieważ jednak wiosenne roztopy już dawno minęły a i było kilka dni bez opadów, zdecydowałem się na odwiedzenie kilku dolinek. Część z nich była przeze mnie systematycznie odwiedzana jednak w kilku nie byłem dość dawno. Jedną z dawno nie widzianych dolin była Dolina Zachwytu jednak było ku temu kilka przyczyn. Nie jest zbyt ciekawa, gdyż dno jest wykorzystywane rolniczo a porastające zbocza drzewa skutecznie wszystko zasłaniają. Ponadto górny odcinek doliny, od strony Wielmoży jest bardzo często dość grząski. Dość dawno nie byłem także w górnej części Doliny Będkowskiej rozciągającej się od Jerzmanowic do asfaltowej drogi na Łazy. Ten górny odcinek doliny jest zdecydowanie mniej cywilizowany niż dolny, szlak wiedzie gruntową drogą z miejscami dość głębokimi koleinami oraz bywa bardzo błotnisty, zwłaszcza w okolicy źródła Będkówki. Następna dolina to Dolina Kobylańska. Podobnie jak w przypadku Doliny Będkowskiej, jej górna część jest dość dzika a szlak wiedzie dość wąską ścieżką wijącą się pomiędzy krzewami i dużą ilością pokrzyw. Dolina ta dopiero w pobliżu polany przy grupie skał Żabiego Konia nabiera cywilizowanego charakteru. Kolejną doliną była Dolina Brzoskwinki, która można przejechać gruntową ścieżką w kilka minut. O tej porze roku jedzie się wzdłuż ściany zieleni a najciekawiej dolina ta wygląda kiedy drzewa pozbawione są liści, gdyż widoczne są wtedy skałki znajdujące się na zboczach po obu stronach doliny. Po Dolinie Brzoskwinki przyszła kolej na Wąwóz Półrzeczki. Muszę stwierdzić, że bardzo lubię tam jeździć, gdyż ścieżka malowniczo wije się wzdłuż zboczy i suchych koryt. Niestety znajduje się trochę jakby na uboczu i jakoś mi nie jest ona nigdy po drodze. Ostatnią doliną była Dolina Mnikowska, jednak podobnie jak zaliczona także podczas tej wycieczki Dolina Prądnika, jest ona ucywilizowana i dość często przeze mnie odwiedzana. Oczywiście ta wycieczka to nie tylko doliny. Na trasie znalazło się także kilka dworków, kościołów i dość dawno nie odwiedzane Ostańce Jerzmanowickie z Grodziskiem na czele. Pokonana trasa wiązała się z tym, że po drodze trzeba było zaliczyć sporo podjazdów i zjazdów, niektórych dość stromych.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje obszar Ojcowskiego Parku Narodowego (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe (od Sułoszowej na północy do Modlnicy na południu oraz od Jerzmanowic na...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta