Szlakiem Twierdzy Kraków

Dodano 30 kwietnia 2024 przez plik GPX
Szlakiem Twierdzy Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

346522
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 43,0 km
  • Przewyższenie: 139,2 m
  • Suma podejść: 353,8 m
  • Suma zejść: 353,8 m
  • Data: 12 kwietnia 2024
1810204
Galeria Krakowska
Galeria Krakowska przygotowała dla Państwa 20 ciekawych pomysłów na wycieczkę rowerową, w tym 10 tras po samym Krakowie i 10 tras dłuższych, w okolicach miasta. Galeria Krakowska została otwarta dla Gości w 2006 roku. To krakowski wyznacznik mody, stylu i elegancji. Galeria Krakowska położona jest w samym sercu Krakowa, w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Głównego. Dzięki świetnemu połączeniu z Dworcem Głównym PKP i autobusowym, z linią komunikacji miejskiej, z portem lotniczym Balice oraz największemu w centrum parkingowi jest najdostępniejszym miejscem Krakowa i turystyczną bramą miasta. W centrum znajduje się 250 lokali handlowych. Godziny otwarcia: pon.- sb.: 9.00-22:00, niedz.: 10.00-21:00. Udanej wycieczki!
1810205
Zamek Królewski na Wawelu
Historia tej dawnej siedziby królów i władców polskich sięga XI wieku. Mimo licznych przemian i przebudów zamek zachował swoją niepowtarzalną architekturę i bogate wnętrza. Wśród jego sal i krużganków można podziwiać dzieła sztuki z różnych epok, od gotyku po barok. Zabytkowe mury kryją tajemnice związane z panowaniem kolejnych dynastii i burzliwą historią Polski. Instytucja pod nazwą Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki obejmuje opieką 71 sal wystawowych. Wraz ze stojącą przy dziedzińcu zewnętrznym katedrą mieszczącą królewskie nagrobki zamek stanowi nie tylko miejsce kluczowe dla kultury, ale również duchowe serce Krakowa.
1810206
Ruiny fortu 53 „Bodzów”
Niezwykłe dzieło architektury wojskowej, które przez lata świadczyło o potędze Twierdzy Kraków, obecnie jest w stanie całkowitej ruiny. Usytuowany na wzgórzu Solnik obiekt oferuje jednak rozległe widoki na Kraków, Las Wolski, Beskidy, Tatry i Babią Górę. Dawny fort artyleryjski wciąż przyciąga swoją historią, niezwykłą atmosferą i malowniczym położeniem. W jego otoczeniu znajdują się kawerny, czyli sztuczne, wykute w wapieniu groty, mające prawdopodobnie służyć jako magazyny lub bezpieczne schrony dla żołnierzy.

1810207
Fort 53a „Winnica”
Fort 53a „Winnica” to unikatowy w obrębie Twierdzy Kraków fort typu górskiego (podobny charakter ma jedynie Fort 38 „Skała”). Powstał w latach 1898–1899 na wzniesieniu Winnica. Zachowany w dobrym stanie, z drogą prowadzącą do wnętrza wykutą w skale, wyróżnia się zachowanymi wieżami pancernymi.
1810208
Forty 52½ „Skotniki” N i S

Forty 52½ N i S „Skotniki” to niezwykłe świadectwo historii Twierdzy Kraków. Zbudowane w latach 1897–1898, ryglowały szlaki prowadzące wśród bagien w kierunku miasta. Dziś fort północny pełni funkcję Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń i jest dostępny dla zwiedzających. Natomiast fort południowy, z oryginalnymi kopułami pancernymi, jest siedzibą Fundacji Pełna Życia.
1810209
Fort 52 „Borek”
Fort 52 „Borek”, zbudowany w latach 1885–1886, miał kluczowe znaczenie dla ryglowania głównych dróg i obrony traktu wiedeńskiego. W czasie II wojny światowej służył jako miejsce przetrzymywania jeńców. Po latach zapomnienia przeszedł gruntowną rewitalizację. Od 2022 roku mieszczą się w nim filia Centrum Kultury Podgórza i Biblioteki Polskiej Piosenki. To miejsce wielu spotkań i wydarzeń kulturalnych, otoczone przez kameralny park.
1810210
Fort 52a „Łapianka”
Fort 52a „Łapianka” (Jugowice) został wzniesiony w latach 1896–1902. Był jednym z 14 fortów tworzących zewnętrzny pierścień obrony Krakowa, wzmacniał obronę południowej flanki miasta. Znajduje się w dzisiejszej dzielnicy Swoszowice, nieopodal ulicy Zakopiańskiej. Po renowacji stał się siedzibą Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, oferującym sale konferencyjne, noclegi i tereny rekreacyjne.
1810211
Fort 51½ „Swoszowice”
Fort 51½ „Swoszowice” to unikalny obiekt Twierdzy Kraków. Wybudowany w latach 1897–1898, służył jako część obronnej linii VII obszaru warownego. Choć wieże pancerne zostały zezłomowane po 1940 roku, fort zachował swój historyczny charakter. Dzięki staraniom Muzeum Spraw Wojskowych, został wyremontowany i dziś jest udostępniony do zwiedzania. W jego wnętrzach można odkryć fascynującą ekspozycję poświęconą historii, broni oraz miejscom martyrologii.
1810212
Fort 51 „Rajsko”
Zbudowany w latach 1881–1884 na wzgórzu Rajsko. Ze względu na swe położenie był doskonałym punktem obserwacyjnym. Jego historia i rola w obronie Krakowa wzbudzają zainteresowanie turystów i pasjonatów historii wojskowej. To jeden z największych i najbardziej malowniczo położonych obiektów Twierdzy Kraków.
1810213
Fort 50½ W „Barycz” / „Kosocice”
Wzniesiony w latach 1897–1899 wraz z sąsiednim, większym fortem 50½ O „Barycz” / „Kosocice”. Oba obiekty wspólnie z pobliskimi fortami 50 „Prokocim” i 51 „Rajsko” zapewniały obronę traktu lwowskiego i linii kolejowej do Przemyśla. Dziś zachowany w dobrym stanie, jest jednak niedostępny do zwiedzania. Stanowi własność prywatną. Znajduje się koło cmentarza w Kosocicach.
1810214
Fort 50½ O „Barycz” / „Kosocice”
Wzniesiony w latach 1897–1899 wraz z sąsiednim, mniejszym fortem 50½ W „Barycz” / „Kosocice”. Oba obiekty wspólnie z pobliskimi fortami 50 „Prokocim” i 51 „Rajsko” zapewniały obronę traktu lwowskiego i linii kolejowej do Przemyśla. Zachowany w dobrym stanie, jest okazjonalnie udostępniany przez prywatnego właściciela. Znajduje się koło kościoła w Kosocicach.
1810215
Fort 50 „Prokocim”
Fort 50 „Prokocim” został zbudowany w latach 1882–1886. Jego głównym zadaniem była obrona ówczesnego traktu lwowskiego (obecna ulica Wielicka). Podczas I wojny światowej, w grudniu 1914 roku, brał udział w zwycięskich walkach z Rosjanami. Po wojnie służył jako magazyn, a potem został przekazany Akademii Medycznej. Obecnie służy entuzjastom airsoftu (gry zespołowej, w której wykorzystuje się repliki różnego rodzaju broni palnej w skali 1:1).
1810216
Fort 50a „Lasówka”
Fort Twierdzy Kraków po południowej stronie Wisły powstały w 1899 roku. Jego fosy wypełniano wodą z rzeki, przez co nazywany był fortem wodnym. W czasie II wojny światowej służył jako magazyn, następnie przekazano go władzom cywilnym, co niestety przyczyniło się do dewastacji obiektu. Poddawany przeróbkom budowlanym, a potem opuszczony fort stopniowo popadał w ruinę. W 2001 roku skradziono stąd nawet pancerne okiennice. Przez kilka lat organizowano w nim też nielegalne festiwale punkowe. Obecnie poddawany jest rewitalizacji i niedługo ma zostać oddany do użytku zwiedzającym.
Twierdza Kraków powstawała od połowy XIX wieku z rozkazu cesarza Franciszka Józefa jako system fortów otaczający Kraków pierścieniem o obwodzie około 150 km. Założenie było takie, by sąsiadujące ze sobą umocnienia obronne „widziały się” wzajemnie. Dzięki temu teren między nimi mógł być w razie potrzeby pokryty ogniem artylerii z dwóch stron. 
Kolejne obiekty na trasie znajdują się stosunkowo blisko siebie. Po drodze nie zabraknie miejsc z pocztówkowymi widokami na Bielany, Tyniec, Kraków oraz Wieliczkę.
Wycieczkę poświęconą fortom Twierdzy Kraków na południowym brzegu Wisły rozpoczynamy przy Galerii Krakowskiej. Na początek mijamy Wawel, będący centralnym punktem umocnień. Prawobrzeżnymi bulwarami Wisły udajemy się w kierunku Tyńca. Na wysokości Przegorzał wspinamy się na widokowe wzgórze z ruinami Fortu 53 „Bodzów”. W dalszej kolejności odwiedzimy Fort 53a „Winnica”, Fort 52½ „Skotniki” N i S, Fort 52 „Borek”, Fort 52a „Łapianka”, Fort 51½ „Swoszowice”, Fort 51 „Rajsko”, Fort 50½ „Barycz”, Fort 50 „Prokocim” oraz Fort 50a „Lasówka”. 
Niektóre z fortów znajdują się w stanie ruiny, zbliżając się do nich, należy zachować szczególną ostrożność. Część obiektów została wyremontowana i jest wykorzystywana w różny sposób. W Forcie 51½ „Swoszowice” działa Muzeum Spraw Wojskowych – w niedziele można zwiedzić jego wnętrza wraz z tematyczną ekspozycją. Fort 52a „Łapianka” jest siedzibą Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego. Fort 52 „Borek” stanowi filię Centrum Kultury Podgórza – odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne, można zwiedzić ekspozycję historyczną i obejrzeć wystawy czasowe, w przestrzeni fortu działa również kawiarnia.
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta