Tyniec i rezerwat Skołczanka

Dodano 30 kwietnia 2024 przez plik GPX
Tyniec i rezerwat Skołczanka
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

346524
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 25,6 km
  • Przewyższenie: 55,1 m
  • Suma podejść: 139,5 m
  • Suma zejść: 139,5 m
  • Data: 4 kwietnia 2024
1810230
Centrum Kongresowe ICE
ICE Kraków to centrum biznesu i kultury miasta. Zlokalizowana przy rondzie Grunwaldzkim nowoczesna i doskonale wyposażona budowla gości różnorodne wydarzenia branżowe: od międzynarodowych kongresów, konferencji i sympozjów po spotkania biznesowe. To także scena dla imprez kulturalnych — koncertów, oper, spektakli teatralnych i baletowych, festiwali oraz spotkań o charakterze społecznym.
1810231
Zakrzówek
Otoczenie zbiornika, powstałego w 1992 r. po zalaniu kamieniołomu wapienia, to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku krakowian. Sam akwen przyciąga nurków, a pod wodą można odkryć takie atrakcje, jak samochód czy tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę. Maksymalna głębokość to 32 m, a widzialność pod wodą sięga nawet 15 m. Świeżo zrewitalizowany teren posiada status parku z kąpieliskami i licznymi ścieżkami spacerowymi.

1810232
Kampus 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego
Kompleks uczelnianych budynków, znany jako III Kampus, położony jest w dzielnicy VIII Dębniki, blisko Pychowic i osiedla Ruczaj-Zaborze. Sąsiaduje z Krakowskim Parkiem Technologicznym, a na jego terenie siedziby mają m.in. Centrum Badań Przyrodniczych, Małopolskie Centrum Biotechnologii, Wydział Matematyki i Informatyki oraz wydział nauk przyrodniczych. Cały kampus objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Na wschód od niego rozciąga się zaś obszar Natura 2000 wchodzący w skład Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

1810233
Budynek biblioteki Papieskiej Akademii Teologicznej
Biblioteka Główna Papieskiej Akademii Teologicznej, nadal zwana także Nową Biblioteką PAT, mimo zmiany nazwy uczelni na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, mieści się przy ul. Bobrzyńskiego 10. Nowoczesny gmach o imponującej powierzchni 8000 m² został oddany do użytku latem 2010 roku. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się biurowce głównie firm z branży telekomunikacyjnej oraz osiedla mieszkalne, powstaje też Kampus Jana Pawła II.
1810234
Wieża ciśnień w Skotnikach
Górująca nad okolicą budowla wzniesiona została na początku XX wieku jako element wodociągu, którego plany opracowano w 1908 roku. Od lat nie pełni już pierwotnej funkcji, pozostaje jednak symbolem Skotnik i widocznym z daleka punktem orientacyjnym.
1810235
Rezerwat przyrody Skołczanka
Ta oaza dzikiej przyrody na tle miejskiego zgiełku chroni bogactwo fauny i flory na powierzchni blisko 37 hektarów. Sosnowo-jodłowo-bukowe lasy są domem około 500 gatunków motyli i błonkówek, w tym rzadkiego skalnika driady. W 2010 roku część rezerwatu dotknął pożar, lecz na szczęście nie zniszczył niezwykłego ekosystemu. Na chronionym terenie znajdują się także dwie zbiorowe mogiły, upamiętniające 500 zamordowanych osób narodowości żydowskiej.
1810236
Tor kajakarstwa górskiego
Tor kajakarstwa górskiego w Krakowie to światowej klasy ośrodek sportowy. Umiejscowiony w malowniczym otoczeniu Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, oferuje nie tylko możliwości treningowe dla profesjonalistów, ale również atrakcje dla wszystkich miłośników wodnej rekreacji. Jest wyposażony w nowoczesne zaplecze i zapewnia komfortowe warunki szkoleniowe i wypoczynkowe. Znajduje się tu także przystanek tramwaju wodnego, umożliwiający wygodny transport zarówno z centrum miasta, jak i z Tyńca.
1810237
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Niezwykłe miejsce o bogatej historii i architekturze stanowi najstarszy kompleks klasztorny w Polsce. Założony został on w 1044 roku na wzgórzu nad Wisłą i przez wieki przechodził wiele przemian — od romańskich początków budowli przez elementy gotyckie po barokowe przebudowy. Po pożarze w 1831 roku opactwo zostało odrestaurowane, a po okresie związanych z kasatą zaniedbań w XIX wieku ponownie odbudowane przez benedyktynów w latach 40. XX wieku. Dziś goście mogą zwiedzić zabytkowy kościół, gotyckie krużganki, muzeum w piwnicach dawnej biblioteki, a także skorzystać z restauracji, kawiarni i klasztornego sklepu.
1810238
Pałac Lasockich
Zabytkowa rezydencja powstała z przekształcenia stojącej tu klasycystycznej willi, zakupionej w XIX wieku przez hrabiego Bronisława Lasockiego. Charakterystycznym elementem eklektycznej budowli jest czworokątna wieża z krenelażem. Po licznych przebudowach, m.in. pod kierunkiem Maksymiliana Nitscha, pałac zyskał neorenesansową dekorację elewacji, a jego wnętrze ozdobiła bogata kolekcja dzieł sztuki. Po latach burzliwej historii dziś pełni funkcję siedziby niepublicznego technikum New Technology i nadal prezentuje się okazale w otoczeniu malowniczego parku Dębnickiego.
1810239
Park Dębnicki
Ten malowniczy zakątek w Dębnikach to jeden z najmłodszych parków miasta, który zachwyca neorenesansowym pałacem Lasockich. Spacerując krętymi alejkami, mijamy drewniane mostki i urokliwe ławki, place zabaw i domki dla pszczół, kopce i zagłębienia. Położony przy bulwarach wiślanych teren, choć zlokalizowany blisko centrum, zapewnia odrobinę ciszy w zgiełku miasta. Jest też wspaniale ukwiecony od wiosny do jesieni.

1810240
Ruiny fortu 53 „Bodzów”
Niezwykłe dzieło architektury wojskowej, które przez lata świadczyło o potędze Twierdzy Kraków, obecnie jest w stanie całkowitej ruiny. Usytuowany na wzgórzu Solnik obiekt oferuje jednak rozległe widoki na Kraków, Las Wolski, Beskidy, Tatry i Babią Górę. Dawny fort artyleryjski wciąż przyciąga swoją historią, niezwykłą atmosferą i malowniczym położeniem. W jego otoczeniu znajdują się kawerny, czyli sztuczne, wykute w wapieniu groty, mające prawdopodobnie służyć jako magazyny lub bezpieczne schrony dla żołnierzy.

1810241
Zamek Królewski na Wawelu
Historia tej dawnej siedziby królów i władców polskich sięga XI wieku. Mimo licznych przemian i przebudów zamek zachował swoją niepowtarzalną architekturę i bogate wnętrza. Wśród jego sal i krużganków można podziwiać dzieła sztuki z różnych epok, od gotyku po barok. Zabytkowe mury kryją tajemnice związane z panowaniem kolejnych dynastii i burzliwą historią Polski. Instytucja pod nazwą Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki obejmuje opieką 71 sal wystawowych. Wraz ze stojącą przy dziedzińcu zewnętrznym katedrą mieszczącą królewskie nagrobki zamek stanowi nie tylko miejsce kluczowe dla kultury, ale również duchowe serce Krakowa.
Szlak zaczyna się przy Centrum Kongresowym ICE z pięknym widokiem na Wawel i Skałkę. Obrzeżami Zakrzówka zmierzamy w kierunku kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego środkiem prowadzi trakt zwany aleją Wawelską. Za wieżą ciśnień w Skotnikach mijamy dawny fort Twierdzy Kraków z oznaczeniem 51½ S „Sidzina”. Za autostradową obwodnicą Krakowa czeka na nas położony w Lesie Tynieckim rezerwat Skołczanka. Po dotarciu do Tyńca obowiązkowym punktem wycieczki jest wizyta w opactwie oo. Benedyktynów wybudowanym w XI wieku na wapiennej skale nad Wisłą. W drodze powrotnej towarzyszą nam widoki klasztoru oo. Kamedułów na Srebrnej Górze oraz zamku w Przegorzałach. Jeśli dopisze nam szczęście, to na torze kajakarstwa górskiego zobaczymy trening lub zawody kajakowe. Przed domknięciem rowerowej pętli warto odpocząć chwilę w położonym za pałacem Lasockich parku Dębnickim oraz nacieszyć oczy pięknymi panoramami klasztoru ss. Norbertanek na Salwatorze oraz Wawelu.
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta