Wspomnienia - Krośniewice

Dodano 27 kwietnia 2021 przez aplikację iPhone
Wspomnienia - Krośniewice
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

208413
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.7
  • Dystans: 2,7 km
  • Czas trwania: 0 h 38 min
  • Średnia prędkość: 4,2 km/h
  • Przewyższenie: 4,41 m
  • Suma podejść: 27,11 m
  • Suma zejść: 25,78 m
  • Data: 27 kwietnia 2021
  • Lokalizacja: Krośniewice
1173411
Kościół Rzymskokatolicki Pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krośniewicach
Kościół rzymskokatolicki jest neogotycką świątynią z 1873 roku. Jest on wpisany do rejestru zabytków. Obok znajduje się dzwonnica. Po roku 1939 kościół był wykorzystywany przez Niemców jako magazyn. Został też uszkodzony podczas II wojny światowej przez bombę. Warto przyjrzeć się jego barwnym witrażom.
1173413
Skwer miejski
Warto tu usiąść i odpocząć w otoczeniu przyrody. Odbywają się tu również liczne wydarzenia. Jednym z nich jest Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów. Ze skweru mamy widok na tutejszy kościół, stare kamienice, Muzeum imienia Jerzego Dunin - Borkowskiego.
1173414
Pomnik generała Władysława Andersa
Ten 2,5 metrowy pomnik z popiersiem wykonanym z mosiądzu został odsłonięty w 2013 roku podczas uroczystości, w której wzięła udział między innymi córka Andersa Anna Maria Anders. Generał urodził się 11 sierpnia 1892 roku w Błoniu pod Krośniewicami. Był wojskowym i politykiem, generałem Dywizji Polskich Sił Zbrojnych. Warto udać się pod pomnik i przypomnieć sobie historię Polski, w której uczestniczył nasz mieszkaniec.
1173416
Drzewo platan
Obok pomnika generała Władysława Andersa zostało posadzone drzewo platan 11 sierpnia 2007 roku w 115 rocznicę jego urodzin a tuż przy drzewie znajduje się kamień upamiętniający to wydarzenie. Podczas spaceru warto zatrzymać się na chwilę w tym miejscu i przypomnieć sobie o takich postaciach jak generał Anders, którzy walczyli o Polskę.
1173417
Pomnik upamiętniający likwidację getta w Krośniewicach
Pomnik znajduje się obok dawnej synagogi. Został Odsłonięty w 2012 roku w 70 rocznicę likwidacji getta. Jest wyrazem pamięci dla ofiar społeczności żydowskiej, którzy zginęli w getcie.
1173418
Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego
Znajduje się on w miejskim parku. Jest to pierwszy i najstarszy pomnik znajdujący się w Polsce poświęcony Poniatowskiemu, bohaterowi czasów napoleońskich, który był przyjacielem Rajmunda Rembielińskiego. W miejscu, w którym obecnie stoi pomnik znajdowała się altana, w której Rembieliński wraz z Poniatowskim wspólnie spędzali czas. Właśnie to miejsce wybrał Rembieliński po śmierci księcia w 1814 roku na jego pomnik. Na szczycie pomnika znajdował się orzeł, który był kilkukrotnie skradziony. Podczas II wojny Swiatowej uległ zniszczeniu również napis, który został zatynkowany. Pomnik był już kilkukrotnie odrestaurowany.
1173419
Pałac Rembielińskich w Krośniewicach
Pałac ten został zbudowany w II połowie XIX wieku dla Pelagii Rembielińskiej. Mieszkał w nim hrabia Rajmund Rembieliński. Podczas I wojny światowej najwyższe piętro uległo spaleniu. Pałac należał do rodziny Rembielińskich do 1945 roku , a w czasie II wojny światowej został zajęty przez Niemców. Póżniej pałac został przeznaczony na budynek szkoły podstawowej. Częstym gościem w pałacu był Józef Poniatowski.
1173420
Park miejski w Krośniewicach
Park ma powierzchnię 17 hektarów i powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Znajduje się w nim Pałac rodziny Remblińkich - późniejszy budynek szkolny oraz najstarszy w Polsce pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. W parku jest bogaty świat flory, który można podziwiać spacerując alejkami bądź przyglądając się mu odpoczywając na jednej z ławek.
1173421
Skate park
Skate park to miejsce dla osób lubiących sporty ekstremalne. Tutaj można aktywnie spędzić czas z kolegami. Jest to idealne miejsce dla rozrywki dla młodzieży.
1173423
Wagon towarowy
Wagon ten służył do przewożenia towarów. Obecnie jest atrakcją, miejscem do pamiątkowych zdjęć. Dzięki niemu możemy poznać z bliska, jak dawniej wyglądał środek transportu. Wagon posiada magnesy, do których doczepiano kolejne wagony.
1174644
Stadion miejski w Krośniewicach
Stadion jest miejscem rekreacyjnym, na którym spotykają się głównie sportowcy oraz kibice. Odbywa się tu wiele meczy piłki nożnej. W okresie letnim jest miejscem spotkań dzieci i młodzieży, którzy mogą trenować lub rywalizować ze sobą podczas gry w piłkę nożną, koszykówkę, tenisa ziemnego czy podczas jazdy na deskach, rolkach czy rowerach. Sport i zabawa na świeżym powietrzu są dobrym rozwiązaniem podczas pogodnych dni.
1174645
Kolej wąskotorowa w Krośniewicach
Kolej powstała w roku 1910 i funkcjonowała na odcinku Krośniewice - Koryta. Około roku 1014-1915 została przedłużona przez żołnierzy niemieckich do Ozorkowa. W tym czasie zmieniano również rozstaw szyn. Ostatecznie ruch turystyczny zakończył się w roku 2008. Obecnie można pooglądać nieliczne wagony kolejowe, budynek PKP oraz tory. Działa również Stowarzyszenie Krośniewickiej Kolei Wąskotorowej, która zajmuje się między innymi modernizacją torów. W wolnym czasie można pomóc przy oczyszczaniu torów i przyległych terenów.
Udaj się w nostalgiczną podróż po Krośniewicach!
Ta trasa obejmuje wiele ciekawych miejsc w Krośniewicach, jak Kościół Rzymskokatolicki Pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, albo pomnik generała Władysława Andersa. Dowiesz się także dzięki niej wielu ciekawych faktów na temat naszej małej ojczyzny i być może poznasz także nowe zabytki warte Twojej uwagi. Będziesz także podziwiał fascynujące miejsca, których czasy świetności już dawno minęły, jak na przykład dawna kolei wąskotorowa pokryta w gęstej trawie i roślinności.
Miłego spaceru!

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta