Do wyboru, do koloru – oznaczenia szlaków pieszych PTTK

Oznaczeniami szlaków turystycznych w naszym kraju zajmuje się przede wszystkim Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Warto tutaj nadmienić, iż pierwsze oznaczenie powstało już 1880 roku! Od tamtej pory, system znakowania szlaków został ujednolicony, powstało mnóstwo szlaków i wskazówek, które pomagają turystom w zwiedzaniu, w odnajdywaniu właściwej drogi. Podstawowym oznaczeniem szlaku pieszego jest prostokąt, składający się z trzech poziomych linii. Linie zewnętrzne są białe, a środkowa występuje w kolorze czarnym, czerwonym, żółtym, zielonym i niebieskim. Czy aby jednak na pewno wiemy, co te kolory oznaczają?

Podstawowym błędem jest sądzenie, iż kolory szlaków oznaczają ich stopnie trudności. Nic bardziej mylnego – taka klasyfikacja rzeczywiście jest stosowana, ale w przypadku szlaków narciarskich, gdzie kolor zielony oznacza trasę łatwą, czarny bardzo trudną itp. W przypadku szlaków pieszych, kolory oznaczeń są związane raczej z długością i „ważnością” szlaku. I w ten oto sposób mamy taką klasyfikację:
- kolor czarny: krótki szlak dojściowy, na jego trasie raczej nie powinniśmy liczyć na atrakcyjne miejsca,
- kolor żółty: szlak łącznikowy, niekiedy także dojściowy,
- kolor zielony: szlak doprowadzający do charakterystycznych miejsc,
- kolor niebieski: szlak dalekobieżny,
-kolor czerwony: szlak główny, w górach zazwyczaj prowadzi przez najwyższe punkty pasma

Należy pamiętać, że, jak każde oznaczenia, także i te są umowne. Nie wszystkie szlaki turystyczne znakowane są przez PTTK (niektóre znakowane są np. przez gminy lub zarządy parków krajobrazowych), dlatego też mogą pojawiać się rozbieżności. Oprócz kolorów szlaków, ważne są także inne oznaczenia, które mogą pojawić się na szlaku. Mogą to być tabliczki informacyjne z opisem szlaku, z czasem przejścia, tabliczki kierunkowe itp. W rozszyfrowaniu oznaczeń na szlakach pomocna może być np. taka grafika:

Mamy nadzieję, że podczas swoich pieszych wojaży nie będziecie już zachodzić w głowę nad kolejnymi oznaczeniami szlaków, a wędrowanie będzie kolorową przyjemnością ;)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Do wyboru, do koloru – oznaczenia szlaków pieszych PTTK

 1. losiak pisze:

  Często obok symboli szlaków pieszych pojawiają się symbole szlaków rowerowych i oznaczenia np. ścieżek dydaktycznych. Można by ten art o te dodatkowe (a dość częste) symbole uzupełnić.

 2. pryma pisze:

  Dobre! Dodałem to jako pytanie globalquizu – ciekawe, jakie będą statystyki odpowiedzi http://pl.globalquiz.org/pytanie/co-oznacza-kolor-czerwony-w-oznaczeniu-szlaku/

 3. Mique pisze:

  Tutaj macie kompendium wiedzy o oznakowaniu szlaków:
  https://www.pttk.pl/pttk/przepisy/instrukcja_znakowania_szlakow_pttk_2014.pdf

  Odnośnie znaczenia kolorów: faktycznie główny szlak najczęściej jest czerwony, ale nie jest to reguła. Natomiast pozostałe kolory dobrane są tak, aby na skrzyżowaniu lub wspólnym odcinku różnych szlaków, kolory nie powtarzały się.

 4. Szczawnica pisze:

  Z własnych obserwacji dodam, że panuje ogromny bałagan ze znakowaniem szlaków czy to pieszych czy tez rowerowych. Gminy samodzielnie dublują oznakowanie szlaków swoimi symbolami (np.listki) i zamiast pomagać turystom wprowadzają zamęt.

 5. bogdan pisze:

  Witam. :)
  Co natomiast oznacza szlak np żółty, otoczony zamiast białymi polami – pomarańczowymi?
  Pozdrawiam. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>