Szlak Żelaznej Kurtyny – na historycznej trasie

O żelaznej kurtynie słyszał każdy. To właśnie ona podzieliła kontynent europejski na dwie części – zachodnią, wolną od wpływów komunistycznych oraz wschodnią, pozostającą w ich zasięgu. Określenie trafnie opisywało sytuację społeczno-polityczną w Europie i rzeczywiście stanowiło granicę dwóch światów. Od niedawna tę właśnie granicę można przemierzyć na rowerze – od jej północnego do południowego końca – a wszystko za sprawą Szlaku Żelaznej Kurtyny (Iron Curtain Trail).

Koncepcja utworzenia takiej trasy powstała w 2010 roku, do tej pory wiele już udało się zdziałać, jednakże całość szlaku zostanie ukończona dopiero za kilka lat. Początek szlaku znajduje się w miejscu, gdzie Rosja graniczy z Norwegią, natomiast jego koniec – nad Morzem Czarnym (przy granicy Bułgarii i Grecji). Polski fragment szlaku biegnie wybrzeżem Bałtyku i został przygotowany w taki sposób, aby rowerzyści mogli dotrzeć do miejsc związanych z Solidarnością oraz upamiętniających polski wkład w obalenie komunizmu.

Szlak ten to jednak nie tylko historia – mnóstwo atrakcji znajdą dla siebie także miłośnicy przyrody. Trasa biegnie bowiem urokliwym polskim wybrzeżem, pełnym wydm, jezior, malowniczych promenad i iglastych zagajników. Po drodze odwiedzić można także wiele urokliwych miast, małych miasteczek i wsi. Nie zabraknie typowych atrakcji turystycznych, jak zamki, latarnie morskie, kamieniczki czy punkty obronne z czasów wojennych.

Szlak Żelaznej Kurtyny należy do europejskiej sieci rowerowej EuroVelo i w tej nomenklaturze nosi nazwę EuroVelo 13. W tym przypadku trzynastka na pewno nie będzie pechowa, a przeszczęśliwi będą ci, którym uda się przemierzyć ten szlak w całości! Albo chociaż w tym niewielkim, polskim fragmencie, który przedstawiamy poniżej:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rower i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Szlak Żelaznej Kurtyny – na historycznej trasie

 1. Jędrek pisze:

  Piękna trasa chyba w wakacje 2017 ja zaliczę. Tylko jak wygląda baza noclegowa?

  • Traseo pisze:

   z noclegami na trasie nie ma większego problemu, aczkolwiek w sezonie może być tłoczno – region atrakcyjny, trzeba rezerwować z wyprzedzeniem :)

 2. Proponuję zahaczyć o Karwię, Jastrzębią Górę i Dębki.

  Ahoj Przygodo.

  MB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>