2020-09-04_Limanowa - Stary Sącz - Limanowa

Dodano 4 września 2020 przez aplikację Android
2020-09-04_Limanowa - Stary Sącz - Limanowa
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

187320
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 79,8 km
  • Czas trwania: 7 h 32 min
  • Średnia prędkość: 10,58 km/h
  • Przewyższenie: 300,16 m
  • Suma podejść: 2 376,7 m
  • Suma zejść: 2 421,7 m
  • Data: 4 września 2020
1060772
pozostałości dworu na Mordarce w Limanowej
Okazały dwór w stylu typowym dla polskiej sarmacji powstał w okresie staropolskim (XVII- XVIII w.). Czasy okupacji niemieckiej były okresem upadku tej wspaniałej rezydencji. Ostatecznie 19 stycznia 1945 r. został podpalony przez sowieckie wojska, które wtargnęły tego dnia do Limanowej. Dlatego po dawnej świetności dworu pozostały do dziś już ruiny fragmentu balkonu od strony wschodniej oraz częściowo zagospodarowania dworskie.
1060773
Kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Pisarzowej
Kościół św. Jana Ewangelisty w Pisarzowej wzniesiony został w 1713 r. przez F. Wąsowskiego. Do jego budowy użyto elementów z poprzedniej, gotyckiej świątyni. Nawę i prezbiterium nakrywa jednolity dach wielospadowy, kryty blachą, z barokową wieżyczką sygnaturkową zwieńczoną baniastym hełmem z latarnią. Wnętrze zdobi polichromia figuralna i ornamentalna z XIX w.
1060774
Kościół pw. św. Antoniego Opata Pustelnika w Męcinie
ościół św. Antoniego w Męcinie powstał w 1638 r. W XVIII w. do nawy dobudowano wieżę i kaplicę. Jednolity blaszany dach nakrywa nawę i węższe od niej, zamknięte prezbiterium. Ciekawostką jest zegar na północnej ścianie wieży element rzadko spotykany w architekturze drewnianej. Wnętrze nakryte jest stropami płaskimi i ozdobione polichromią z 1888 r.
1060776
Kościół pw. imienia Najświętszej Marii Panny w Chomranicach
Kościół Imienia Najświętszej Marii Panny w Chomranicach powstał w latach 1691–92. Ok. poł. XIX w. do prezbiterium dobudowano kaplicę Przemienienia Pańskiego. Jednolity gontowy dach dwuspadowy pokrywa nawę i węższe od niej, trójbocznie zamknięte prezbiterium. W zakrystii podziwiać można polichromię ornamentalną z 1767 r.
Po północno-wschodniej stronie kościoła znajduje się wolno stojąca dzwonnica z 1692 r.
1060777
dwór w Klęczanach
Na temat historii dworku w Klęczanach niewiele wiadomo. Jego ostatnimi właścicielami w latach dwudziestych byli Elżbieta z Zielińskich Odrzywolska i Tadeusz Odrzywolski. Dwór jest skromną budowlą o charakterze eklektycznym. Obecnie – po przebudowach – dworek zatracił zupełnie dawny malowniczy charakter i jest siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury w Chełmcu.
1060778
dwór w Marcinkowicach
Dwór w Marcinkowicach pochodzi z XVII/XVIII w., przebudowany został w końcu XIX w. Jest to to budowla murowana z cegły i kamienia, piętrowa, częściowo podpiwniczona. Wzniesiony na planie prostokąta, z dwutraktowym układem wnętrz.
Elewacje frontowa i tylna poprzedzone gankami kolumnowymi z otwartymi balkonami na piętrze.
Dawny budynek dworu Morawskich należy obecnie do Zespołu Szkół Rolniczych im. Władysława Orkana.
1060779
kaplica dworska w Marcinkowicach
Kaplica została wybudowana w latach 1925-1926 staraniem dziedzica Stanisława Morawskiego. Wzniesiono ją na wybudowanym wcześniej grobowcu rodziny Morawskich - istniał on do czasu powstania w 1960 roku cmentarza komunalnego.
W 1952 roku Kaplica stała się pierwszym kościołem parafialnym w Marcinkowicach, była nim do 1955 roku, gdy wybudowany został nowy kościół parafialny.
1060780
dwór w Brzeznej
XIX-wieczny dworek w Brzeznej stanowił własność Stadnickich a następnie należał do Antoniego Mańkowskiego, który był ostatnim właścicielem.
Po II wojnie majątek został rozparcelowany, a w latach 50. przejął go Sadowniczy Zakład Doświadczalny Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach. W 2009 roku zaniedbany dwór Mańkowskich został wydzierżawiony przez osoby prywatne. Po przeprowadzonym remoncie stał się miejscem organizacji różnego typu imprez okolicznościowych,
1060781
Dom na Dołkach na Rynku w Starym Sączu
Dom na Dołkach – Kamieniczka przetrwała jako jedyna wielki pożar z 1795 roku i zachowała XVII wieczny, barokowy charakter. Nazwę – Dom na Dołkach ma kamieniczka zawdzięczać umieszczeniu jej w najniższym (kiedyś) miejscu rynku, albo – jak mówi inna legenda – od dołów wykopanych w podziemiach kamieniczki przez miejscowego garbarza.
W budynku znajduje się Muzeum Regionalne im. Seweryna Udzieli
1060782
kościół parafialny pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Starym Sączu
Pierwsze doniesienia o świątyni istniejącej w tym miejscu pochodzą z 1299 roku, ale dotyczyły najprawdopodobniej drewnianego kościółka. Na jego miejsce zostaje zbudowany na przełomie XIV i XV wieku kościół murowany, który został zniszczony podczas pożaru miasta w 1644 roku. W następnych latach odbudowywano kilkakrotnie kościół, niszczony przez kolejne pożary Starego Sącza. Kaplice jakie znajdziemy w murze okalającym kościół wybudowano w 1742 roku, a lipy jakie ocieniają otoczenie kościoła posadzono w roku 1898.
1060785
kościół pw. św. Trójcy i klasztor klarysek w Starym Sączu
W życiu Starego Sącza od początku ogromną rolę odgrywał klasztor Klarysek, które z podkrakowskiej skały sprowadziła do miasta św. Kinga. 6 lipca 1280 r. zrzekła się na rzecz klasztoru swoich sądeckich posiadłości, a dokładnie Starego Sącza wraz z 28 wsiami. W tym czasie rozpoczęto jego budowę – na skraju miasta. Konsekracja kościoła pw. św. Trójcy (pierwotnie św. Klary) nastąpiła dopiero w 1332 r. Istotne przekształcenia architektury świątyni miały miejsce w XVII i XVIII w., kiedy to powstał zachodni szczyt kościoła, ozdobiony wolutami i obeliskami oraz wieżyczka na sygnaturkę (1777-1779), łączona z działalnością Franciszka Placidiego. Skupione wokół czworokątnego wirydarza zabudowania klasztorne, początkowo drewniane, zostały wzniesione na początku XVII w. przez krakowski warsztat Jana de Simoniego.
Do wnętrza otoczonego murami kompleksu klasztornego prowadzi brama zwieńczona wieżą zegarową. Przy obszernym dziedzińcu znajdują się: wzniesiony w 1990 r. ołtarz polowy, dawny dom kapelana (dziś muzeum klasztorne), furta klasztorna, której szczyt zdobią sgraffitowe przedstawienia Chrystusa Salwatora, bł. Salomei, św. Klary, św. Kingi i św. Franciszka oraz kościół pw. św. Trójcy.
1060787
Brama Szeklerska w Starym Sączu
Starosądecka brama Szeklerska jest darem Siedmiogrodzkiego Stowarzyszenia Światowego Związku Węgrów. Jest pamiątką ważnych wydarzeń w roku 1999 (Msza kanonizacyjna Bł. Kingi, na przyklasztornych błoniach, prowadzona przez Jana Pawła II) , wyrazem sympatii i dowodem żywotności niegdysiejszych ścisłych związków politycznych jakie łączyły Węgry i Polskę. Bramę ozdabiają dwa wielkie drzeworyty przedstawiające twarze św. Kingi (od strony placu) i św. Jadwigi (od strony zejścia do źródełka św. Kingi). Brama jest kryta tradycyjnym gontem, a pod nim znajduje się wspaniały gołębnik!
Tradycyjna gościnność Szeklerów nie pozwala zamykać bramy, stoi ona otworem przed wszystkimi gośćmi i symbolizuje ich otwartość i gościnność. Brama ma też przynosić szczęście i dobrobyt wszystkim którzy ja przekraczają.
1060788
Źródełko i kaplica św. Kingi w Starym Sączu
Źródełko św. Kingi znane jest ze swej cudownej mocy od kilkuset lat. Istnieje wiele dziesiątków opisów uzdrowień za sprawą tej właśnie wody. Znajduje się ono nieopodal murów klasztoru i jest obecnie ujęte w schludną kamienną obudowę i metalową rurkę.
Tuż obok, ale nieco niżej niż źródełko znajduje się kaplica św. Kingi, powstała w 1779 roku na miejscu starszej, która uległa zniszczeniu. Przez kratę wypatrzymy może barokową rzeźbę św. Kingi trzymającej na dłoni klasztor i dwa aniołki z XVIII wieku, które trudno jednak dostrzec w półmroku kaplicy.
1060792
kościół pw. św. Rocha i św. Sebastiana w Starym Sączu
Wczesnobarokowa świątynia, zbudowana z kamienia na planie prostokąta z półkolista absydą, znajduje się przy starym cmentarzu u południowego wylotu traktu wiodącego w kierunku Piwnicznej. Pierwsze wzmianki o kościele w tym miejscu datuje się na XV – XVI wiek, ale wiele wskazuje, że może był on zbudowany na miejscu częściowo zniszczonej i o wiele wcześniejszej rotundy. Wewnątrz kościoła godny obejrzenia jest renesansowo-barokowy ołtarz główny z początku XVII wieku oraz dwa ołtarze boczne i fragment tryptyku datowany na około 1500 r.
1060793
kościół pw. św. Marcina w Czarnym Potoku
Pierwsza wzmianka o parafii w Czarnym Potoku pochodzi z 1325 r. jednak jej początki sięgają zapewne 2. połowy XIII w. Pierwotnie istniał tu drewniany kościół, który w 1449 r. został zastąpiony kolejnym, również drewnianym. Jego fundacji dokonali zapewne przedstawiciele rodu Ryterskich herbu Topór, którzy byli właścicielami wsi. Obecny kościół zbudowany został w 1755 r. Wraz z rozwojem kultu Matki Bożej Bolesnej kościół okazał się za mały i w 1906 r. został powiększony. Przedłużono wtedy nawę, dobudowano kaplicę oraz wieżę. Kolejna przebudowa miała miejsce w 1970 r. kiedy to w przyziemiu wieży zbudowano murowany przedsionek a jego ściany pobito gontem.
1060794
Kościół pw. św. Andrzeja w Łukowicy
Kościół św. Andrzeja w Łukowicy został wzniesiony w latach 1693-97, przed 1720 r. dobudowano do niego wieżę. Jest to budowla orientowana, trójdzielna. Nad prezbiterium i nawą jednokalenicowy dach kryty blachą. Przy wielobocznie zamkniętym prezbiterium dwie symetryczne przybudówki o ciekawym, ośmiobocznym kształcie. Na wschodniej ścianie prezbiterium Ogrojec z posągami z XVIII i XIX w. Wewnątrz strop ozdobiony XIX-wieczną polichromią, ołtarz główny z końca XVII w. z obrazem św. Andrzeja. W nawie kamienna chrzcielnica z 1693 r.
1060795
dwór w Świdniku
Świdnicki dworek położony jest w starym parku krajobrazowym. Zbudowany w 1752 r. dwór zwrócony jest frontem do północy. Jest to obiekt w całości drewniany, o zrębowej konstrukcji pokrytych tynkiem ścian. Parterowy, z dwukolumnowym gankiem zwieńczonym trójkątnym naczółkiem (dodanym prawdopodobnie w końcu XVIII lub na początku XIX wieku), a od tyłu z facjatką z półkolistą, ślepą arkadą w szczycie.
Dość prostą bryłę budynku urozmaicają kwadratowe alkierze umieszczone na narożnikach budowli. Korpus główny pokryty dachem czterospadowym, alkierze dachami namiotowymi z pazdurami, pokryte, podobnie jak dach korpusu - gontem.
1060796
dwór Żuk-Skarszewskich w Przyszowej
Początki dworu w Przyszowej sięgają końca XVI wieku. Później był wielokrotnie przebudowywany. Znacznie zniszczony został podczas bitwy pod Limanową w 1914 roku, później odbudowany.
Budowla usytuowana została na zboczu skarpy, co sprawia, że w części południowej parterowy dwór uzyskał dodatkową kondygnację przyziemia, posadowionego na wysokim kamiennym cokole. Korpus główny prostokątny, z usytuowanym od strony zachodniej prostopadle zakończonym trójbocznie skrzydłem. Od strony wschodniej wydatny ryzalit zwieńczony dominującą nad całością wieżą.
Po wojnie majątek w Przyszowej uległ parcelacji, a dwór przez szereg lat był siedzibą szkoły podstawowej. Na początku XXI wieku dwór powrócił do rąk dawnych właścicieli i po remoncie jest, jak przed laty, domem mieszkalnym.
1060797
Widok z Siekierczyny na południe
1060798
dwór Marsów w Limanowej
Dwór w Limanowej powstać miał w końcu XVIII wieku, na miejscu starszego, wymienianego w inwentarzach. Budowla o cechach typowego barokowego domu pańskiego przetrwała do XIX wieku, kiedy została gruntownie przebudowana i powiększona przez Antoniego Józefa Marsa. Dobudowano wówczas skrzydła od strony wschodniej i zachodniej, przebudowano portyk.
Dworek Marsów (o charakterze eklektycznym z elementami barokowymi i klasycystycznymi) jest budynkiem drewniano-murowanym, częściowo podpiwniczonym, z zaadaptowanym użytkowo poddaszem. Na osi znajduje się klasycystyczny portyk wsparty na masywnych ośmiobocznych filarach, zwieńczony wydatnym szczytem. Szczyt w części środkowej trójkątny, ujęty po bokach wolutowo. Znajduje się w nim wystawka balkonowa.
W dworze ma siedzibę Muzeum Ziemi Limanowskiej.
Fajna pogoda skłoniła do kolejnej wycieczki, która jak zwykle przeprowadzona została szlakiem dworków opisanych w książce „Dwory Małopolski” oraz obiektów znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej. Wystartowałem w Limanowej i na samym początku zacząłem od dworku na Mordarce a w zasadzie od tego co z niego zostało czyli wspartego na filarach balkoniku znajdującego się na terenie byłego zespołu dworskiego. W dalszej kolejności były trzy drewniane kościoły w Pisarzowe, Męcinie i Chomranicach. Po kościołach przyszła kolej na trzy dwory w Klęczanach, Marcinkowicach i Brzeznej przy czym aby dojechać z Marcinkowic do Brzeznej trzeba było pokonać solidne wzniesienie. W Brzeznej podczas oglądania dworu spotkało mnie przyjemne zaskoczenie albowiem osoba, którą zapytałem o możliwość zrobienia zdjęcia nie tylko wyraziła zgodę ale sama wskazała miejsce z którego wychodzą dobre ujęcia. Po Brzeznej przyszła kolej na Stary Sącz, w którym zobaczyłem wszystko co sobie zaplanowałem, choć muszę przyznać, że kompleks klasztorny dość pobieżnie. Ale byłem dopiero mniej więcej w połowie trasy a czas zaczął trochę mnie gonić. Tym bardziej, że większość trasy powrotnej miała prowadzić pod górę. Jako pierwsze w drodze powrotnej były dwa kościoły w Czarnym Potoku i Łukowicy. Oba drewniane i oba bardzo ładne i zastanawia mnie dlaczego kościół w Czarnym Potoku nie jest na Szlaku Architektury Drewnianej choć jest drewniany, wiekowy i posiada ciekawą historię. Dotarcie do kościoła w Łukowicy wymagało trochę wysiłku albowiem aby dojechać do niego z Czarnego Potoku musiałem pokonać dwa działy wodne a co za tym idzie trzeba było pokonywać podjazdy. Może zbyt długie nie były ale za to strome. Po dwóch kościołach przyszła kolej na dwory. Pierwszym był dwór w Świdniku i dotarcie do niego z Łukowicy sprawiało przyjemność bo droga wiodła może nie z wielkiej ale jednak góry. Sam dwór jest jednym z najładniejszych jakie widziałem. Dopełnieniem pozytywnego wrażenia byli właściciele dworu, którzy bez problemu pozwolili obejrzeć go z każdej strony. Po Świdniku przyszła kolej na dwór w Przyszowej do którego prowadziła niezbyt stroma ale jednak cały czas pnąca się w górę droga. Dwór w Przyszowej nie był tak dostępny jak poprzednie ale nie było wielkiego problemu z obejrzeniem go zza ogrodzenia. No i pozostał jeszcze jeden dwór do zobaczenia i był on już w Limanowej. Zanim jednak do Limanowej dotarłem, musiałem pokonać stromy i długi podjazd w Skwierczynie, który kończył się na najwyższym na mojej trasie wzniesieniem. Wysiłek związany z wyjechaniem był duży ale został wynagrodzony wspaniałym widokiem na okoliczne góry i pasma górskie. Ze Skwierczyny pozostawał dojazd do Limanowej ale była to już formalność w związku z tym, że droga wiodła głównie w dół. Po dojeździe do Limanowej i obejrzeniu dworu Marsów zakończyłem wycieczkę.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

Mapa Gorce
Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta