Bydlin - Sławków - Bydlin

Dodano 28 października 2022 przez aplikację Android
Bydlin - Sławków - Bydlin
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

279281
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.9
  • Dystans: 81,5 km
  • Czas trwania: 6 h 0 min
  • Średnia prędkość: 13,56 km/h
  • Przewyższenie: 186,09 m
  • Suma podejść: 2 378,86 m
  • Suma zejść: 2 379,36 m
  • Data: 28 października 2022
  • Lokalizacja: Olkusz
1540478
zamek w Bydlinie
Powstanie niewielkiego zameczku w Bydlinie z uwagi na brak jakichkolwiek źródeł ginie w mrokach dziejów, trudno więc na jednoznaczne określenie, kiedy oraz przez kogo obiekt został zbudowany. Spotkać można również opinię, że warownia ta nigdy nie była zamkiem i od początku do końca pełniła przede wszystkim funkcje sakralne. Pierwsze wzmianki na temat zamku sięgają końca XIV w. natomiast został on opuszczony pod koniec XVIII w. i stopniowo zamieniał się w ruinę.
1540479
kaplica cmentarna w Bydlinie
Zabytkowa kaplica pw. Pocieszenia NMP została wzniesiona w XVIII w, podobno na miejscu dawnej pustelni. Wewnątrz kaplicy znajduje się posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem, gotycki, zapewne z pierwszej połowy XV w.
1540480
Obelisk ku czci por. Stanisława Paderewskiego w Bydlinie
Obelisk upamiętnia miejsce w którym w dniu 18.11.1914 podczas bitwy o Załęże z wojskami rosyjskimi zginął por. Stanisław Paderewski, dowódca Trzeciej Kompanii Pierwszej Brygady Józefa Piłsudskiego. Por. Stanisław Paderewski był przyrodnim bratem słynnego pianisty, kompozytora i polityka – Ignacego Jana Paderewskiego.
1540481
Wieża mieszkalno-obronna w Kwaśniowie Dolnym
Renesansowa, kamienna wieża mieszkalno-obronna jest unikatowym w skali kraju obiektem wzniesionym w XVI w. jako kamienny element zespołu dworskiego budowanego z drewna. Budowla jest murowana z kamienia wapiennego i cegły. Drewniany dach wieży spłonął podczas I wojny światowej. Wieża ma teraz ok. 3 m wysokości i jest zbudowana na planie prostokąta o wymiarach ok. 7 × 5 m. Ma dwie kondygnacje zasklepione po wojnie betonowym zadaszeniem i mury o grubości ok. 1 m. Na każdej z dwóch kondygnacji usytuowane są dwa pomieszczenia, sklepione kolebkowo. Obecnie obiekt znajduje się na prywatnym terenie i wykorzystywany jest jako budynek gospodarczy.
1540482
Kościół filialny (dawny parafialny) św. Marka w Rodakach
Kościół zbudowano w 1601 r. i w zasadzie bez większych zmian przetrwał on do dnia dzisiejszego. Manierystyczne ołtarze pochodzą z przełomu XVI i XVII w.; ołtarz główny posiada polichromię imitującą elementy rzeźbiarskie. Najstarszym zabytkiem jest późnogotycki posąg św. Mikołaja z ok. 1400 r., znajdujący się w jednym z ołtarzy bocznych. W kościele można także zobaczyć posąg Chrystusa Zmartwychwstałego, przeniesiony z kościoła w Chechle oraz drewniane, barokowe epitafium ks. Krzysztofa Zawalskiego z obrazem Ukrzyżowania i postacią zmarłego.
1540483
Źródło św. Jana w Skałbani
1540484
Centrum Edukacji w Sławkowie
Przy Rynku stoi zabytkowy budynek kryty gontem z przełomu XVIII i XIX wieku, w którym mieści się dziś Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej, w którym znajdują się różne wystawy, można także poznać bardzo bogatą historię miasta.
1540485
Karczma Austeria w Sławkowie
Austeria czyli staropolską karczmę najwyższych standardów powstała najprawdopodobniej w 1781 roku i jest najpiękniejsza wśród zachowanych do dzisiaj starych karczm w Polsce. Drewniana, ogromna, zbudowana na planie litery T, z dwuspadowym dachem opartym na 6 kolumnach. Pozostaje w rękach miasta i chwilowo stoi pusta, choć zawsze działała tu restauracja. Obecnie niestety wymaga remontu.
1540486
Ruiny Zamku Biskupów Krakowskich w Sławkowie
Niewiele ostało się z tutejszego zamku, ale pozostałości są niezwykle cenne, gdyż zamek biskupów krakowskich jest jednym z najstarszych murowanych założeń obronnych w południowej Polsce. Zbudował go biskup Paweł z Przemankowa w XIII wieku. A w kolejnym, XIV stuleciu przebudował go biskup krakowski Jan Muskata. Głównym celem zamku była przede wszystkim obrona dostępu do Krakowa. Ruiny tak naprawdę zostały odkryte dopiero pod koniec XX wieku, kiedy to przeprowadzone zostały badania archeologiczne. Dziś ruiny zamku są ogólnodostępne, z platformą widokową.
1540503
Kościół pw. św. Mikołaja w Sławkowie
Kościół w Sławkowie jest równie stary co zamek i dziejami sięga XIII wieku. Przynajmniej prezbiterium i część nawy powstały w tym czasie, reszta nawy ciut później. Co ciekawe, fundamenty kościoła przecinają wczesnośredniowieczne groby z XII i XIII wieku. Dziś świątynia kryje barokowe ołtarze, niestety prezbiterium nie jest dostępne dla turystów.
1540504
Cmentarz żydowski w Krzykawce
Historyczny kirkut w Sławkowie mieści się przy drodze wiodącej ze Sławkowa do wsi Krzykawka, około 2,5 km od rynku w Sławkowie. Taki grunt wykupiła gmina żydowska i tak został on zlokalizowany. Powstał w 1907 roku i pochowano tu ponad 200 Żydów ze Sławkowa i Strzemieszyc. Kirkut mieści się za ogrodzeniem, ale brama pozostaje otwarta, wstęp jest bezpłatny, a miejsce bardzo klimatyczne.
1540505
dwór w Krzykawce
Wkomponowany w otoczenie zabytkowy, staropolski dwór powstał w 1724 roku, Budowla z charakterystycznym dachem odznacza się ciekawą kolumnadą w fasadzie. Obecnie dworkiem zarządza gmina Bolesław, a siedzibę ma tutaj Centrum Kultury oraz biblioteka.
1540506
dwór w Bolesławiu
klasycystyczny dwór z romantycznym kolumnowym portykiem od frontu. Fundamenty dworku buduje łamany kamień wapienny. Jeszcze niedawno pozostawał w ruinie, dziś stoi piękny w zabytkowym parku i jest Centrum Kultury. Kryje też kawiarnię.
1540507
Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska to unikat nie tylko w skali kraju, ale i Europy, to największe w tej części świata otwarte piaski śródlądowe. Geneza powstania Pustyni Błędowskiej wiąże się właśnie z olkuskim górnictwem i wyrębem okolicznych lasów oraz odwadnianiem podziemnych chodników. W XX wieku pustynia sukcesywnie zarastała, ale po rekultywacji i odchwaszczeniu pozostała tu głównie niska roślinność, typowo pustynna. Pustynię można podziwiać np. z punktów widokowych - Róży Wiatrów i Czubatki w Kluczach oraz Dąbrówki w Chechle.
1540508
Staw Zielony w Kluczach
Staw Zielony jak również sąsiedni Czerwony powstał w 1880 roku wskutek zalania wyrobisk kopalni wodami głębinowymi. Ze Stawu Czerwonego, na potrzeby cementowni w Jaroszowcu, wydobywano gliny, które niegdyś nadawały wodzie rdzawo-czerwone zabarwienie. Na terenie Stawu Zielonego, oprócz minerałów limonitu i pirytu, eksploatowano dawniej również wapień jurajski. Nazwa stawu pochodzi od specyficznego zielonkawo-białego zabarwienia wody.
1540509
Pałac Dietlów w Kluczach
Pałac w stylu historyzmu został wybudowany w 1905 r. przez Ludwiga Mauve po pożarze dworu kolumnowego w Kluczach. Stanął tu pałac z wieżyczką i drewnianą, ażurową loggią, będącą w tamtych latach "na czasie". Po 1945 r. przez wiele lat z obiektu korzystała Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska". W 2006 r. przeszedł na własność gminy Klucze. Po latach popadania w ruinę wreszcie doczekał się generalnego remontu.
1540510
Pałacyk Selmy Mauve w Kluczach
Wybudowany w 1905 r. przez Ludwika Mauve Pałacyk Dietla nie podobał się jego żonie, Selmie, w związku z czym niedługo potem Ludwik wystawił dla niej nową, znacznie skromniejszą siedzibę. Obecnie mieści się w niej przedszkole.
1540511
Kamienica zwana Batorówką albo Królewską na Rynku w Olkuszu
to najstarszy, pochodzący z XVI w budynek na olkuskim Rynku. Nadano jej nazwę "Batorówka", gdyż zatrzymał się w niej król Stefan Batory w drodze na Wiedeń. Na parterze oraz w ogródku przed kamienicą można coś zjeść a przy okazji obserwować odnowiony Rynek. W kamienicy funkcjonuje także Muzeum Regionalne.
1540512
zrekonstruowane przyziemie ratusza na Rynku w Olkuszu
zrekonstruowane przyziemie zburzonego w XVIII wieku Ratusza, które służy jako zejście do podziemnego muzeum oraz jako scena.
1540513
Rynek w Olkuszu
Duże kamienice (pałace) o numerach 2 i 3 na zachodniej pierzei stanowiące Urząd Miasta
1540514
Bazylika Mniejsza św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu
gotycka świątynia powstała na przełomie XIII i XIV wieku. Najstarsza część kościoła stanowi obecnie prezbiterium. Kościół został rozbudowany w czasach króla Kazimierza Wielkiego. Wtedy powstały trzy, równej wysokości nawy wsparte na potężnych ośmiobocznych filarach i zwieńczone krzyżowo — żebrowym sklepieniem. Jeszcze w XV wieku do południowej ściany kościoła dobudowano kaplicę św. Anny. W 1620 roku powstała renesansowa kaplica Loretańska zwana też Amendzińską. W kościele znajdują się renesansowe organy z lat 1612-1623 (jedne z najstarszych w Europie organów, zachowanych w stopniu bliskim oryginalnemu).
1540515
Rynek w Olkuszu
neoklasycystyczne „Stare starostwo" z 1828 r. — w miejscu mennicy Stefana Batorego.
1540516
Mury miejskie i Baszta w Olkuszu
W Olkuszu warto zobaczyć basztę z fragmentem murów miejskich Choć to nie jest oryginał, bo basztę zrekonstruowano w II połowie XX wieku, to jednak wiernie oddaje charakter dawnych, średniowiecznych obwarowań miejskich, pochodzących jeszcze z czasów Kazimierza Wielkiego.
1540517
Zamek w Rabsztynie
Będący jednym z Orlich Gniazd gotycki zamek, powstał jako królewska warownia jeszcze w XIII wieku, która z czasem rozrosła się w wielki kompleks zamku górnego, średniego, dolnego i renesansowego pałacu z przełomu XVI i XVII wieku. Do dziś zachowały się jedynie ruiny tych budowli, które częściowo zostały odbudowane, odgruzowane i dostosowane do zwiedzania.
1540518
Chata Kocjana w Rabsztynie
zabytkowa chałupa z 1862 r., w której niegdyś mieszkał Antoni Kocjan - konstruktor szybowców z czasów II wojny światowej, obecnie w chacie przeniesionej do Rabsztyna mieści się Muzeum.
Antoni Kocjan był najbardziej zasłużonym przedwojennym konstruktorem szybowców, a podczas okupacji kierował wywiadem lotniczym Armii Krajowej, który odkrył tajemnice niemieckich broni V1 i V2. Dlatego mówi się o nim, że był „człowiekiem, który wygrał wojnę”.
1540519
Rezerwat Przyrody Pazurek
Teren ten o powierzchni 187,91 ha został objęty ochroną w 2008 roku ze względu na stanowiska chronionych roślin a także skupiska wapiennych ostańców. Leżące na ziemi o tej porze roku liście całkowicie zakrywają ścieżkę w związku z powyższym łatwo ją zgubić.
1540738
Rezerwat Przyrody Pazurek
Na terenie rezerwatu licznie występują wapienne ostańce. Najciekawsze z nich to Zubowe Skały tworzące skalne miasto,
1542354
konfiguracja trasy
Po ponad dwóch miesiącach przerwy spowodowanej kontuzją barku, wznowiłem wycieczki rowerowe i pierwsza wycieczka jaką odbyłem prowadziła po terenach Jury Krakowsko-Częstochowskiej na pograniczu województwa małopolskiego i śląskiego. Wycieczkę rozpocząłem w Bydlinie i jadąc stosunkowo płaskimi drogami dotarłem do Rodaków z posiadającym wiele uroku drewnianym kościółkiem. Następną miejscowością na mojej trasie było Chechło, do którego najkrótszą drogą była piaszczysto-kamienista droga wiodąca przez szczyt wzniesienia. Mając jednak na uwadze mój niedawno kontuzjowany bark wybrałem jednak trochę dłuższą, ale bardziej gładką asfaltową drogę. Z Chechła, po pokonaniu ok. 10 kilometrów, dotarłem do będącego mniej więcej w połowie mojej wycieczki Sławkowa. Niepozorny Sławków posiada wiele ciekawych obiektów, niestety część z nich była dla mnie niedostępna. Ruiny zamku po sezonie udostępniane są do zwiedzania tylko w weekendy natomiast znajdująca się w pobliżu Rynku kaplica św. Jakuba wraz z otoczeniem jest w trakcie remontu. Po opuszczeniu Sławkowa i minięciu dworków w Krzykawce i Bolesławiu dotarłem do Pustyni Błędowskiej. Pierwotnie zamierzałem ją ominąć i jechać bezpośrednio do Kluczy, doszedłem jednak do wniosku, że skoro już jestem w pobliżu pustyni to jednak warto na nią rzucić okiem. Następnie, poruszając się szlakiem rowerowym wzdłuż obrzeży pustyni dotarłem do Kluczy, gdzie w centrum znajdują się dwa pałacyki wybudowane przez Ludwika Mauve, jeden jeszcze w trakcie remontu. Z Kluczy był rzut kamieniem do Olkusza, z ciekawymi zabytkami i wielowiekową historią. Niestety dni są już coraz krótsze więc czas mnie trochę gonił. W związku z powyższym zwiedzanie Olkusza ograniczyłem w zasadzie do Rynku i ruszyłem w stronę pobliskiego Rabsztyna z ruinami zamku i Chatą Kocjana. W Rabsztynie też nie zabawiłem długo i ruszyłem w kierunku Bydlina, mając jeszcze zaplanowaną po drodze wizytę w Rezerwacie Przyrody Pazurek. W rezerwacie tym byłem w przeszłości zimą, kiedy zalegały w nim niewielkie ilości śniegu. Wtedy wytyczone przez rezerwat szlaki były doskonale widoczne i nawet nie trzeba było wypatrywać oznaczenia szlaku na drzewach. Podczas tej wycieczki szlak był tak dokładnie pokryty grubą warstwą liści, że miejscami tylko oznaczenia na drzewach pozwalały utrzymać się na wyznaczonym szlaku. Leżące na ziemi liście stanowiły też dodatkowe utrudnienie, gdyż bardzo skutecznie przykrywały leżące na ziemi gałęzie i kamienie. Na szczęście bez przygód udało mi się przejechać rezerwat i spokojnie, już asfaltową drogą dotarłem do Bydlina, z którego rozpocząłem wycieczkę.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta