Gmina Dwikozy trasa południowa

Dodano 31 stycznia 2024 przez rysowanie
Gmina Dwikozy trasa południowa
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

336040
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.1
  • Dystans: 19,2 km
  • Przewyższenie: 57,05 m
  • Suma podejść: 144,57 m
  • Suma zejść: 142,53 m
1758044
Dolina Opatówki
Szczególnie ważne dla ukształtowania terenu Gminy Dwikozy są również rzeki występujące na jej terenie. Są to Wisła i Opatówka tworzące malowniczą dolinę, której geologiczna przeszłość była niezwykle barwna i ważna dla mieszkańców, głównie ze względu na uprawy warzyw i owoców.
Rzeka Opatówka przecina gminę Dwikozy z zachodu na wschód. Dolinę Opatówki można podziwiać więc od miejscowości Gałkowice Ocin przez Nowe Kichary, Góry Wysokie, Dwikozy aż do Szczytnik gdzie wpada do Wisły. W dorzeczu rzeki występują liczne wąwozy lessowe, a także źródełka z których mieszkańcy okolicznych miejscowości chętnie korzystają. Znajdują się one na terenie Nowych Kichar. Zachęcamy do pieszych lub rowerowych wypraw wzdłuż doliny Opatówki , gdzie w przepięknych okolicznościach przyrody można naprawdę wypocząć obcując z naturą i wsłuchując się w jej błogie odgłosy.
1758045
Baszta -Kaplica św. Jacka i Rocha
Jedne źródła podają, że siostry benedyktynki stacjonujące w Kicharach wybudowały dwór obronny, w skład którego wchodziła baszta, kaplica Św. Rocha i Jacka. Z kolei w "Monografii historycznej parafii Góry Wysokie" wydanej w 1936 ksiądz Aleksander Bastrzykowski sugeruje, że budowla przypominająca zamek stała w tym miejscu dużo wcześniej, zanim benedyktynki przybyły do Kichar. Oto fragment monografii, mówiący o tym miejscu: "Od najdawniejszych czasów stał na pagórku w Kicharach dwór murowany na piętro, zameczkiem zwany. Obszerne podwórze i zabudowania dworskie opasane były wysokim murem z czterema basztami po rogach i dwoma z ciosowego kamienia bramami, z trzech stron otaczała go woda. Strzelnice w basztach i cały zewnętrzny wygląd tego miejsca przekonywały, że było obronnem bo i podziemny tunel łączący zameczek z basztą są tego dowodem".
Siostry benedyktynki opuściły Kichary w roku 1865 i przeniosły się do nowo wybudowanego klasztoru. Od tego czasu budowla niszczeje. Jeszcze w II połowie XIX wieku stały dwie wieże. Na początku XX wieku pozostała już tylko jedna nazwana kaplicą Św. Rocha i Jacka. W czasie II wojny światowej została znacznie zniszczona wraz z otaczającymi ją murami.
1758046
Latarnia Chocimska
latarnia zlokalizowana przy trasie rowerowej Kichary Sandomierz (przy gruntowej drodze na południe od wsi), niedaleko zabytkowej baszty w Kicharach. Stoi w szczerym polu na niewielkim wzniesieniu. W latach 30.tych XX wieku została dość mocno zniszczona przesz uderzenie pioruna.
Nazwa tej nowożytnej budowli prawdopodobnie jest związana z tradycją okoliczności ich powstania. Zgodnie z przekazami latarnie mieli wznieść rycerze Chorągwi Ziemi Sandomierskiej wracający po wygranej bitwie z Turkami w 1673 roku pod Chocimiem, gdzie zwycięzcy walczyli w szeregach wojsk hetmana Jana Sobieskiego. Inna wersja głosi, iż figury powstały w celu upamiętnienia innej wojny polsko-tureckiej stoczonej pod przywództwem hetmana Jana Karola Chodkiewicza, a następnie Stanisława Lubomirskiego w obronie twierdzy Chocim, która zakończyła się podpisaniem traktatu pokojowego.
1758047
Winnica Sandomierska
Winnica Sandomierska zlokalizowana jest na wyżynie sandomierskiej w miejscowości Góry Wysokie. Jest to zaledwie 8 km od Sandomierza w Gminie Dwikozy. Należy do kilkunastu winnic na Sandomierskim Szlaku Winiarskim. Winnica Sandomierska prowadzona jest przez państwa Monikę i Marcelego Małkiewiczów, którzy pielęgnują rodzinną tradycję winiarską.
W ofercie enoturystycznej znajduje się zwiedzanie winnicy i winiarni oraz degustacja win oraz serów sandomierskich, a także noclegi w eleganckich apartamentach. Podczas zwiedzania gospodarze dzielą się swoją wiedzą na temat uprawy winorośli oraz produkcji wina, a także opowiadają o dziejach winiarstwa na Sandomierszczyźnie.
Winnica organizuje również fachowe doradztwo i szkolenia dla osób, które chcą złożyć własną winnicę lub potrzebują profesjonalnego nadzoru całorocznego przy uprawie winnic.
Na terenie winnicy znajduje się również camper park. To super miejsce dla miłośników camperów, które jest usytuowane u podnóża upraw dorodnych winorośli, na miejscu po pradawnym morzu. Miejsce to nazywane jest przez mieszkańców plażą, gdyż do dziś można tam znaleźć muszelki. Trudno o ciekawsze miejsce dla fanów wina i przyrody.
1758048
Kościół w Górach Wysokich
Najwybitniejszym zabytkiem w gminie Dwikozy, reprezentującym architekturę sakralną jest niewątpliwie późnobarokowy kościół p.w. św. Wita i MB Bolesnej, zlokalizowany w Górach Wysokich (nr rej. 87/A).
W miejscu dawnego kościółka drewnianego, z XIII w. którego fundatorem był późniejszy biskup krakowski — Iwo Odrowąż powstał w 1778 r., kościół murowany jednonawowy z kaplicami po bokach i prostokątnym prezbiterium. W 1741 r. kościół ten został rozbudowany i całkowicie przekształcony wg projektu arch. ks. Józefa Karśnickiego . Restaurowany z drobnymi przeróbkami ok. 1856–60, 1897–99 i po 1911 r., spłonął w wyniku działań wojennych w 1944 r. Został odbudowany w latach 1948–49 przez architekta Stefana Świszczewskiego.
1758049
Collina Jeździectwo i behawiorystyka zwierząt
Stajnia koni „Collina” to świetne miejsce zarówno do nauki jazdy na koniu jak i jej doskonalenie oraz zdobywanie kolejnych umiejętności. Właściciele proponują jazdę konną indywidualna i grupowa, oprowadzanki oraz jazdę sportową na koniu, a także szkolenia i pracę z końmi na indywidualne zlecenie. Profesjonalni trenerzy oraz piękne konie dają gwarancję satysfakcji z tej formy treningu jaki rekreacji.
Oprócz tego gospodarze prowadzą konsultacje behawioralne, polegające na szkoleniu psów i kotów, pomocy w budowaniu prawidłowej relacji właściciela ze zwierzęciem, a także diagnozowaniu problemów behawioralnych u zwierząt domowych. To prawdziwi fachowcy, którzy prowadzą także domowy hotel dla psów lub opiekę dzienną.
1758053
Inkubator Przetwórczy
To bardzo innowacyjne miejsce, gdzie każdy kto posiada własne owoce lub warzywa może skorzystać z nowoczesnych urządzeń by przygotować smaczne przetwory, godnie z przepisami sanitarnymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstały produkt może być wykorzystany do własnej konsumpcji , ale także może stąd trafić prosto na rynek. Dla producenta żywności korzystanie z infrastruk¬tury inkubatora może być pierwszym etapem na drodze do utworzenia własnego zakładu przetwórczego. Zamiast zaczynać od kosztownej inwestycji związanej z budową nowego zakładu, producent żywności nieprzetworzonej może sprawdzić swoje umiejętności przetwórcze oraz możliwości wprowadzenia na rynek (opakowanie, etykietowanie, dystry¬bucja i sprzedaż) oryginalnego, własnego produktu w zgodzie z przepisami sanitarnymi. Przetwórnia wyposażona jest w sprzęt do mycia, sortowania i przetwarzania owoców, napełniania słoików, pasteryzacji, suszenia oraz przechowywania gotowych wyrobów. W inkubatorze można wytwarzać powidła, dżemy marmolady i konfitury z owoców oraz marynaty warzywne. Przy inkubatorze działa także suszarnia owoców i warzyw.
Inkubator przetwórczy oferuje również sprzedaż wytworzonych przetworów. Produkty te spełniają się świetniej jako smaczne i zdrowe upominki okolicznościowe.
1758056
Dawne cegielnie w Szcytnikach
W tym miejscu było wiele zakładów produkujących cegły, dziś możemy zobaczyć pozostałości po cegielniach
1758110
San wpadający do Wisły
Szczytniki położone są w Gminie Dwikozy na lewym brzegu Wisły, naprzeciw ujścia Sanu. Wisła w tym miejscu stanowi granicę między województwem podkarpackim i świętokrzyskim. Miejscowość ta jest bogata w walory przyrodnicze. Szczególnie urokliwe chętnie odwiedzane przez turystów jest miejsce w którym San wpada do Wisły.
Trasa ta wiedzie po południowej części gminy Dwikozy. Trasa rozpoczyna się i kończy przy remizie Strażackiej OSP w Dwikozach, gdzie można pozostawić auto. Następnie wiedzie wzdłuż przepięknej doliny rzeki Opatówki do Gór Wysokich gdzie mieści się Winnica Sandomierska. Kolejnym ważnym miejscem na trasie są Nowe Kichary gdzie znajduje się Baszta Św. Jacka i Rocha, a dalej poza wsią Latarnia Chocimska. Jadąc dalej na południe dojeżdżamy do Rzeczycy Suchej, warto tam zajrzeć do stajni Collina, gdzie oprócz nauki jazdy można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat zachowania zwierząt domowych. Z Rzeczycy Suchej kierujemy się przez Mściów wzdłuż doliny rzeki Wisły do Szczytnik, gdzie przy drodze zobaczyć można pozostałości po cegielniach, których w tym miejscu było bardzo dużo. Ze Szczytnik jadąc tuż przy rzece Opatówce wracamy do Dwikóz pod remizę OSP.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Wyżyna Sandomierska
Wyżyna Sandomierska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta