category-icon

Gogołowa Połomia

107 km
247 m
ligota
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-05-03
ligota
category-icon
107 km
247 m
254 m
1.8/6
W środę 3 maja 2017 roku wraz z Michałem, mimo ciepłej i pochmurnej pogody, wyruszyliśmy na specjalną wyprawę rowerową. Dlaczego specjalną? Dlatego, że 6 maja mój wujek Romek z Gogołowej obchodziłby 55 urodziny (geburstag). W tym terminie odbywały się oficjalne i nieoficjalne wyprawy do Gogołowej. Wyjątkiem był rok 2016, gdy wujek przebywał w Wodzisławiu Śląskim. Niestety wujek zmarł 20.08.2016 roku. wujek jest wielokrotnie wspominany w poprzednich sezonach, gdyż wiele razy towarzyszył nam na wyprawach rowerowych i na nartach.
Nasza wyprawa miała właśnie specjalne znaczenie...
Wyruszyliśmy z Ligoty, w kierunku Bronowa i brzegiem lasu dotarliśmy przez Landek, do alei dębowej w Chybiu. Potem przejechaliśmy przez Zabłocie i obwodnicą Strumienia jechaliśmy do Zbytkowa. Na trasie widzieliśmy zabytkowe pojazdy. Ze Zbytkowa pojechaliśmy szlakiem R4 do Golasowic, a następnie do jastrzębskiej dzielnicy Bzie, a potem obrzeżami do samego Jastrzębia. Przejechaliśmy obok kopalni "Zofiówka" i dotarliśmy do centrum Gogołowej, skąd pojechaliśmy pod dom, gdzie kiedyś mieszkał wujek Romek (oraz mój tata, ciocia z babcią i dziadkiem). Około 20 minut staliśmy obok domu, a mnie przypominały się "dawne czasy" jak jeździłem kiedyś w to miejsce. Dodatkowo, trasa jaką jechaliśmy pokrywała się z moją pierwszą trasą, jaką jechałem do Gogołowej. Był to celowy zamiar, jedynie nie jechałem chodniczkiem od ul. Słonecznej, gdzie kiedyś były latarnie i betonowe płyty, bo zarósł chaszczami. Od domu wujka, który w przyszłości będzie służył komuś innemu, pojechaliśmy przez Świerklany na teren cmentarza w Połomii. Tam właśnie znajduje się grób wujka (i grób babci i dziadka) na którym zapaliliśmy przywieziony z Ligoty, znicz oraz pomodliliśmy się. Na cmentarzu spotkaliśmy starsze małżeństwo, które użyczyło nam zapałek, a podczas krótkiej rozmowy okazało się, że pani znała moją rodzinę z Gogołowej, bo kiedyś mieszkała "na brzegach", bo tak nazywają tą część tej wsi. Zdziwienie wywołał sam fakt, że na rowerach przyjechaliśmy z "okolic Bielska-Białej", jak powiedzieliśmy. potem pożegnaliśmy się i pojechaliśmy przez Mszaną (gdzie na drodze znów spotkaliśmy tych ludzi) do jastrzębskiej dzielnicy Moszczenica, gdzie przejechaliśmy chodniczkiem do czeskiej miejscowości Prstna, o której Czesi mówią, że jest "na końcu świata", dlatego, że z trzech stron otoczona jest polską granicą. Tam też znajduje się słynna "Koliba na konci sveta", ale tym razem tam nie jechaliśmy, bo od razu zawitaliśmy w Petrovicach, a następnie peryferiami Karviny (ul. Mickiewiczova), dojechaliśmy w miejsce, gdzie kiedyś znajdowała się czeska jednostka wojskowa w Czarnym Lesie, a obecnie na tym terenie są nowiutkie domy... Leśnymi dróżkami skierowaliśmy się w stronę polskich Kończyc Małych, gdzie wjechaliśmy na dobrze nam znaną "drogę do Czech", którą jechaliśmy do Pruchnej, by tam skierować się przez Bąków i Zbytków do Strumienia, gdzie podjąłem decyzję, że jadę dalej z Michałem w kierunku Pszczyny. Czas nieco naglił, to przyspieszyliśmy i szybko jechaliśmy przez Wisłę Wielką i Małą, do Łąki, gdzie pożegnałem Michała i szybko pojechałem w kierunku wału Jeziora Goczałkowickiego, bo bałem się, że będzie zamknięty z powodu zapadającego zmroku, a dodatkowym utrudnieniem był mocniej padający deszcz i remontowana droga w Goczałkowicach. Potem z wału przez Zabrzeg, szybko pojechałem do domu.

Sentymentalna wyprawa rowerowa zakończyła się sukcesem. Uczciliśmy w ten sposób 55 rocznicę urodzin wujka Romka, czyli pierwszy "geburstag" po Jego śmierci. było to planowane od dawna, ale baliśmy się, że pogoda pokrzyżuje nam plany. Choć słońca nie zobaczyliśmy, bo było pochmurno, ale deszcz skrapiał nas symbolicznie. Było też 15 stopni, czasem mocniej powiało, ale to nie przeszkodziło nam w przejechaniu 110 km (ja) i 125 km (Michał).
Rozpadało się dopiero jak wszedłem do domu...

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Ostrava i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ostrava i okolice

Mapa prezentuje fragment północno-wschodnich Czech, przy granicy z Polską, na pograniczu Śląska i Moraw. Stolica regionu - Ostrawa - to ważny ośrodek komunikacyjny i gospodarczy Czech.

Rok wydania: 2016/2017

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.