Jordanów - Przełęcz Krowiarki - Jordanów

Dodano 18 lipca 2022 przez aplikację Android
Jordanów - Przełęcz Krowiarki - Jordanów
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

262428
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 89,1 km
  • Czas trwania: 7 h 21 min
  • Średnia prędkość: 12,09 km/h
  • Przewyższenie: 669,56 m
  • Suma podejść: 2 281,89 m
  • Suma zejść: 2 331,39 m
  • Data: 18 lipca 2022
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Zawoja
1475429
Kościół pw. św. Klemensa w Zawoi
Kościół w Zawoi zbudowano w 1888 r. Do budowy świątyni wykorzystano materiał ze stojącego w tym miejscu poprzedniego kościoła z lat 1757-59 . Jest to kościół eklektyczny, z cechami budownictwa alpejskiego. Zbudowany został na rzucie krzyża łacińskiego, posiada trójnawowy układ bazylikowy. Wewnątrz stropy wsparto na żeliwnych kolumnach międzynawowych. Na uwagę zasługują: polichromia figuralno-ornamentalna z 1930 r. oraz sześć drewnianych ołtarzy barokowych.
1475430
Dworzec Babiogórski w Zawoi
Budynek w 1905 roku wybudował Edward Wolski z Krakowa, jeden z założycieli Oddziału Babiogórskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, które organizowało turystykę i zagospodarowywało okolice Babiej Góry, w tym wytyczyło pierwszy babiogórski szlak pieszy z Suchej do Zawoi. Edward Wolski po sprowadzeniu się do Zawoi w nowym budynku otworzył stację turystyczną Towarzystwa Tatrzańskiego, prowadził sklep i jadłodajnię oraz wynajmował w nim pokoje gościnne.
Po II wojnie światowej przez wiele lat w budynku miał siedzibę urząd gminy. Obecnie jego właścicielem jest Wspólnota Gruntowa i Leśna Osób Uprawnionych w Zawoi.
1475432
kapliczka św. Jana Chrzciciela w Zawoi-Policznem
Kaplica zwana również kapliczką zbójnicką według miejscowej tradycji ufundowana została przez zbójników jako wotum przebłagalne za swoje grzechy. Data powstania tej kapliczki jest raczej dość trudna do sprecyzowania. Przypuszcza się, że została ona wzniesiona prawdopodobnie w końcu XVII lub na początku XVIII wieku. W przeciwieństwie do wielu innych kapliczek zlokalizowanych na tych terenach jest to kapliczka domkowa, wymurowana z polnego kamienia, otynkowana, kryta gontowym dachem z cebulastą banią. Jej bezpośrednie otoczenie stanowią trzy lipy będące jednocześnie pomnikami przyrody.
1475433
widok na pasmo Babiej Góry
1475434
Przełęcz Krowiarki
Przełęcz Krowiarki znajduje się w Paśmie Babiogórskim, które jest częścią Beskidu Żywieckiego i jest najwyższą dostępną komunikacyjnie przełęczą górską Beskidów Zachodnich. Źródła różnie podają jej wysokość: 986 m, 1009 m, 1012 m. Przełęcz Krowiarki oddziela masyw Babiej Góry od Pasma Policy.
Na przełęczy znajduje się polana Krowiarki, na której dawniej wypasano krowy. Nazwa pochodzi od ludowego określenia krowiarki oznaczającego pasterki wypasające krowy. Dawniej przełęcz nazywana była Lipnickim Siodłem lub Przełęczą Lipnicką.
1475436
widok na Tatry z Zubrzycy Górnej
1475437
Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej
Park Etnograficzny został udostępniony do zwiedzania w 1955 r. Jednak jego historia sięga 1937 r. kiedy to Skarb Państwa stał się właścicielem działki o powierzchni 4 ha, na której stał dwór z 1784 r. z zabudowaniami gospodarczymi i parkiem. Darowizny dokonali Sandor Lattyak (Łaciak), ostatni spadkobierca rodziny Moniaków, i jego siostra Joanna Wilczkowa, po śmierci której w 1951 r. przystąpiono do organizacji skansenu. Został zachowany charakter starodawnego osiedla dworskiego. Powstało tu także muzeum, ukazujące kulturę całej polskiej Orawy.
1475438
Dzwonnica Loretańska w Zubrzycy Dolnej
Drewniana dzwonnica loretańska z końca XVIII w. zwieńczona kształtnym dachem namiotowym i pokryta gontem, z dzwonem odlanym w 1785 r.. Wewnątrz znajduje się kilka świętych obrazów, oleodruków. Dzwonnica ta znajduje się na terenie dawnego, niewielkiego cmentarza.
1475440
widok na Tatry z Jabłonki
1475441
dzwonnica loretańska z końca XIX w w Jabłonce
1475442
restauracja Da Grasso w Jabłonce
1475443
Kościół parafialny św. Jana Chrzciciela w Orawce
Kościół wzniesiono w latach 1650–59. Budowla o konstrukcji zrębowej pokryta została gontem. Do prezbiterium dostawiono w 1728 r. murowaną kaplicę Matki Boskiej Bolesnej. Kościół wyróżnia się bogatą polichromią z 2. poł. XVII w. oraz z 1771 r. , która pokrywa ściany i częściowo sprzęty. Składa się ona z szeregu cyklów, z których najpiękniejszymi są cykl 12 malowideł ze scenami z życia św. Jana Chrzciciela oraz sceny Dekalogu. Warto obejrzeć późnobarokowy ołtarz główny z Pietą oraz figurami św. św. Wojciecha i Stanisława.
1475444
Kościół św. Marcina w Podwilku
Kościół z 1767 r. jest budowlą orientowaną, murowaną z kamienia, otynkowaną. Na plan kościoła składa się trójprzęsłowa nawa z przytykającą do niej kwadratową wieżą o trzech kondygnacjach oraz krótkie, jednoprzęsłowe, półkoliście zamknięte prezbiterium. Od strony północnej do prezbiterium dostawiona jest zakrystia. Na wieży, wśród dzwonów z okresu międzywojennego, wisi dzwon półmetrowej średnicy pochodzący z 1702.
1475445
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Spytkowicach
Kościół został wzniesiony w 1758 r. Jest to budowla w konstrukcji zrębowej, o ścianach oszalowanych pionowo z listwowaniem. Nad nawą mieści się wieżyczka sygnaturkowa o charakterze barokowym, zakończona hełmem o spłaszczonej bani, z latarnią i cebulką. Kościół nie ma wieży. Wystrój kościoła pochodzi z 2. poł. XVIII w. Na szczególną uwagę zasługuje obraz Ukrzyżowanie z 1619 r. (zakrystia), posąg Chrystusa Zmartwychwstałego z XVIII w. oraz rokokowa ambona. W pobliżu kościoła znajduje się drewniana, izbicowa dzwonnica konstrukcji słupowej.
1475446
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Spytkowicach
1475447
Dwór w Wysokiej
W Wysokiej znajduje się jest XVI-wieczny dwór obronny. Dwór, wzniesiony na planie prostokąta, jest piętrowym, podpiwniczonym budynkiem, murowanym z kamienia łamanego i cegły, potynkowanym, wzmocnionym w narożnikach szkarpami. W jego wnętrzu zachowało się XVII-wieczne sklepienie kolebkowe z lunetami. Dwór obecnie jest w trakcie remontu.
1475448
cmentarz z II Wojny Światowej w Wysokiej
Cmentarz żołnierzy poległych w dniach 1-2 września 1939 r. podczas jednego z największych starć kampanii polskiej na południu kraju w rejonie Wysokiej. W boju stanowiącym najważniejszy epizod trzydniowej bitwy pod Jordanowem, poległo ok. 40 żołnierzy polskich. Większość z nich spoczywa na tutejszym cmentarzu. Niemcy stracili ok. 50 czołgów. Wieś Wysoka została niemal doszczętnie zniszczona.
1475449
Zajazd „Poczekaj” w Jordanowie
Zajazd pochodzi z początku XVIII w. Na parterze mieścił się zajazd, w którym zatrzymywali się kupcy podróżujący szlakiem solnym z Wieliczki na Węgry. W piętrowej części budynku były pokoje (hotel).
1475450
Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Jordanowie
Neogotyski kościół został wzniesiony w latach 1908-1912wg projektu Jana Sas Zubrzyckiego, jednego z czołowych polskich architektów początku XX w. Kościół wystawiono na miejscu rozebranego drewnianego z 1576 r. Z wyposażenia dawnego kościołą oprócz cudownego wizerunku Matki Bożej umieszczonego w rokokowym ołtarzu bocznym z poł. XVIII w. zachowało się kilka innych obrazów z XVI – XVII w.
1475451
Ratusz Miejski w Jordanowie
ratusz miejski zlokalizowany na środku jordanowskiego rynku, wybudowany z cegły według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego, oddany do użytku w 1911 r.; w budynku tym mają siedzibę władze samorządowe miasta oraz Urząd Miasta.
1476880
konfiguracja trasy
Wykorzystując poprawę pogody wybrałem się na długo odkładaną wycieczkę, której głównym punktem była Przełęcz Krowiarki u stóp Babiej Góry. Przełęcz ta jest najwyższą dostępną komunikacyjnie przełęczą górską Beskidów Zachodnich. Zaczynający się w moim przypadku w Białce podjazd pod tą przełęcz wynosił ok. 27 km a więc blisko 1/3 całego dystansu pokonanego podczas tej wycieczki. Początkowo łagodny podjazd, w miarę zbliżania się do przełęczy, stawał się coraz bardziej stromy. Ale, jak to mówią, nie ma tego złego co by nie wyszło na dobre. Po dotarciu na przełęcz w nagrodę, oprócz pięknych widoków na Tatry, czekał długi zjazd, praktycznie do samej Jabłonki. W pierwotnych planach Jabłonka nie była uwzględniana, albowiem na dobrą sprawę nie obfituje w interesujące mnie obiekty. Żołądek jednak upomniał się o swoje i doszedłem do wniosku, że tam uda mi się coś zjeść. Nie pomyliłem się i po nabraniu zastrzyku energii rozpocząłem powrotną podróż do miejsca startu czyli do Jordanowa. Droga do Jordanowa niestety w dużej części przebiegała dość ruchliwą drogą łączącą Rabkę z przejściem granicznym w Chyżnem. Na szczęście w dużej części były szerokie asfaltowe pobocza a w Spytkowicach opuściłem tą drogę kierując się przez Wysoką na Jordanów, gdzie zakończyłem wycieczkę.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Zawoja, Babia Góra
Zawoja, Babia Góra - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia wschodnią część Beskidu Żywieckiego z Babiogórskim Parkiem Narodowym. Zasięg mapy wyznaczają: Stryszawa na północy, Magurka (1'114 m n.p.m.) na zachodzie, Kiczory na południu i Zubrzyca Górna na wschodzie.  Babia Góra (1'725 m...

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta