Klasa przyrodnicza w Piasznie

Dodano 25 listopada 2010 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1528
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.8
  • Dystans: 2,4 km
  • Czas trwania: 0 h 46 min
  • Średnia prędkość: 3,05 km/h
  • Przewyższenie: 24,03 m
  • Suma podejść: 59,1 m
  • Suma zejść: 61,03 m
  • Data: 29 czerwca 2010
  • Lokalizacja: Polska, pomorskie, Ciemno
2567
Piaszno i gospodarstwo agroturystyczne Klemensa Lemana
Przystanek znajduje w tętniącym życiem gospodarstwie agroturystycznym. Rekonstrukcja wioski Gotów sprzed ok. 2000 lat to chyba największy prywatny skansen w Polsce. W osadzie można zobaczyć m.in. drewniane zabudowania i wojów w strojach z epoki, smakując przy okazji chleb upieczony przed chwilą w chlebowym piecu gospodarzy – państwa Lemanów. Znajdujące się w pobliżu kamienne kręgi mają średnice ok. 15 m. W ich pobliżu odnotowano różne anomalie magnetyczne (np. dziwne odchylenia igły kompasu, nagłe osłabienie lub przypływ energii u spacerujących tu ludzi). Atrakcją są również kurhany (na polu Lemanów zewidencjonowano ich ponad 30) – zabytki kultury łużyckiej (ok. 1300–400 p.n.e.). Na dodatek, co roku latem na Górze Lemana odbywa się zlot czarownic. Podczas sabatu organizowane są m.in. wybory miss czarownic, konkurs zaklęć czy konkurs na... najbardziej odlotową miotłę. Niezwykłe okolice można podziwiać z drewnianej wieży widokowej na Górze Lemana (220 m n.p.m.). Wieża ma 20 m wysokości, a do jej budowy zużyto 5 ton cementu i 30 m3 drewna. Jej właściciel zapewnia, że wieża stoi w połowie drogi pomiędzy najsłynniejszą wieżą Europy, tj. wieżą Eiffla, a nadajnikiem telewizyjnym w Moskwie.
2568
Klasa przyrodnicza
Ten przystanek usytuowano w malowniczym otoczeniu, wśród pagórków, bagien i oczek wodnych. Okolica obfituje w cenne gatunki roślin; są to m.in. turzyca błotna, bagnica torfowa, przygiełka biała, rosiczka okrągłolistna, modrzewnica zwyczajna, pływacz drobny, grzybień biały, bobrek trójlistkowy, żurawina, chroniony mech Andreae rupestris. Świat ptaków reprezentują: zagrożone globalnie kania ruda i bocian biały, zagrożony w Europie żuraw, objęte ścisłą ochroną gatunkową jastrząb, czajka i kukułka, a także czapla siwa (ochrona gatunkowa częściowa), kuropatwa, dzięcioł duży.
Jest to część Ścieżki rowerowej Tuchomie – Piaszno – Góra Siemierzycka – Tuchomko – Tuchomie. Trasa oznakowana kolorem żółtym przebiega w pobliżu m.in. kamiennych kręgów i kurhanów sprzed setek lat. Jej atutem jest też możliwość obserwowania rzadkich gatunków roślin i zwierząt.



Dojazd do ścieżki

Wyruszamy spod Gminnego Ośrodka Kultury w centrum wsi Tuchomie (samochód można zostawić na parkingu przy Urzędzie Gminy lub restauracji Myśliwska), skąd udajemy się drogą krajową nr 20 w kierunku Bytowa. Po ok. 100 m skręcamy w prawo, na drogę asfaltową prowadzącą do Piaszna. Stąd, posiłkując się stojącą we wsi tablicą-kierunkowskazem, podążamy do gospodarstwa agroturystycznego Lemanów.
Trasę poleca
UM Bytów
Wasza ocena: 3.4 (12 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta