Klasyk kalwaryjski - trasa piekarskich świątyń.

Dodano 9 października 2022 przez rysowanie
Klasyk kalwaryjski - trasa piekarskich świątyń.
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

277013
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1532955
TR I
Twój  i mój Nazaret Maryjo. Patrząc na kolejny odchodzący dzień widzę wielość spraw, rozmów, sytuacji, które często odbierają mi pokój.  Mój dzień i Twój dzień Maryjo.  Mój dzień nieraz eksplodujący natłokiem spraw. I Twój nazaretański dzień: pełen Boga, wewnętrznego skupienia. Tego nieraz mi brakuje, chodzenia w obecności Bożej.  Wraz z odchodzącym dniem stygną we mnie emocje. Tak często trudno mi zachować słowo Boże w moim życiu, a cóż je dopiero wypełniać. Szarpany emocjami, pragnieniami, namiętnościami.

Wyobrażam sobie ten dzień, którego nie utrwalił żaden aparat, żaden film. Dzień, który zmienił bieg historii… Słońce świeciło jak w dniu dzisiejszym, ludzie zajęci byli codziennymi sprawami. Ty Maryjo również…  Bez insygniów królewskich, tytułów którymi czcimy Cię w litaniach… Miriam z Nazaretu tak bliska, krzątała się wokół codziennych spraw i obowiązków.  Bóg, który przychodzi ze zwiastowaniem najważniejszej nowiny wybiera prozę dnia.. serce skupione jest w stanie usłyszeć Boga. W moim życiu wiele spraw może odbierać mi pokój. Żyję w hałaśliwym świecie kliknięć, postów, newsów.  Wszędzie bodźce, wszędzie aktywizm. itp.  Bóg wybrał sobie ten dzień, aby przyjść do Ciebie Maryjo, tak zwyczajnie i prosto, bez wielkich fajerwerków, znaków. W mojej codzienności też przechadza się Bóg. Przychodzi ze swoim zwiastowaniem. Przychodzi ze swoim planem. Wiem,  że musze tylko odpowiednio nastroić serce. Wśród zakłóceń chwycić częstotliwość Boga i przestać być dłużej jak roztrojone radio, które nie łapie fal..


Maryjo z Nazaretu! Królowo moich szarych dni. Módl się za mną, aby i moje serce było otwarte na Boga. Naucz mnie w codzienności odkrywać Boga, który przychodzi, bym nie przespał swojego zwiastowania.

1533037
TR II
Poszła w góry, będąc w stanie błogosławionym. Opuściła na jakiś czas Nazaret. Idzie do Elżbiety. Przeżywa rekolekcje w drodze. Tak wiele spraw się wydarzyło, które zmieniło jej plany i przewidywalną przyszłość. 150 km przez góry. Może właśnie tak, bo z góry lepiej wszystko widać, jest odpowiednia perspektywa spojrzenia i objęcia wzrokiem całej panoramy życia. 

Kiedy wróci od Elżbiety będzie widoczna jej ciąża. Ludzie będą mówić, oceniać.  Życie i nas zaskakuje nieraz. Poukładana z trudem układanka znowu rozsypuje się i pada na ziemię. Czasem całe nasze życie przeżywane jest pod kątem innych: staramy się by dobrze wypaść, by zasłużyć na czyjąś uwagę czy komplement.  Boimy się odrzucenia. Maryja spiesząca do Elżbiety uczy nas być sobą zawsze. Jest pewna, że Bóg jest po jej stronie. I to jej wystarcza. Wie, że po powrocie do Nazaretu czeka ją trudny czas.  Może czasem trzeba pobyć  z sobą samym, wziąć to co trudne ze sobą.   Może czasem tak trzeba :odbyć podróż w głąb siebie. 

Jesteśmy ludźmi drogi. Trzeba nam z Maryją wyruszyć, w tę ciemną noc.  Odsłaniamy tajemnice naszego życia,  to wszystko co jest jakimś lękiem przed reakcją ludzi. Jak zachować pokój w sobie, kiedy wszystko świadczy przeciwko mnie? Kiedy nikt nie chce słuchać moich racji?  Jezu proszę Cię naucz mi odnaleźć drogę do siebie. 


Maryjo Królowo moich dróg, módl się za mną o dar odwagi, abym potrafił żyć w zgodzie ze swoim sumieniem.  Daj siłę, zwłaszcza wtedy gdy będę niesłusznie oskarżany i oceniany według powierzchownych opinii ludzi.

1533038
TR III
Pokój ludziom dobrej woli. Śpiewały tej nocy zastępy anielskie. Bóg, który jest światłością upodobał sobie  która staje się szczególnym czasem Bożego działania i łaski. Narodziny Jezusa są nowym rozdziałem świata. Jego królowanie inne od tych o których opowiada nam historia.  Według ludzkiej oceny wszystko wydarzyło się nie tak jak powinno. Rodzisz Maryjo  w czasie, kiedy Betlejem brakuje miejsc dla przybyszów, z dala od rodzinnego miasta, które niesie ze sobą poczucie bezpieczeństwa i komfortu. 

Ta noc nie miała niczego z magii świąt, którą tak wszyscy zachwalają przy okazji świątecznych życzeń. A jednak pojawia się tu Boża logika.  Nasze myśli nie są zbieżne z myślami Boga. Nieraz może nas porządnie zaskoczyć.. W Betlejem, na prowincji cesarstwa rodzi się Król pokoju, który nie zgasi knotka o nikłym płomyku, nie złamie trzciny nadłamanej narodzin. Kiedy rodzi się Chrystus, w sercach pokornych ludzi dobrej woli – pojawia się pokój. Odchodzi dzisiejszy dzień, co zrodziło się dziś w moim sercu?  Czy jestem człowiekiem dobrej woli? Czy moje działania rodziły pokój, czy raczej generowały podziały, uprzedzenia, trwanie w schematach? 

Co się narodzi tej nocy w moim sercu?  A Może  inaczej: co wpierw  musi umrzeć we mnie, abym w postawie pełnej pokory zaczynał od nowa.  Może musi coś pęknąć? Coś dojrzeć? 

Maryjo z betlejemskiej nocy módl się aby i moim życiu Bóg narodził się. 
1533039
TR IV
Zdaje się że żyjemy w świecie pełnym zasad wzajemności, otrzymania w zamian  coś. Mówimy za darmo umarło…  Słowo ofiarowanie ma w sobie rdzeń ofiary.  Nie lubimy tego pojęcia: bo często kojarzy się z osobą, którą przerasta życie, która nie potrafi sobie dać radę.  Ofiara losu, Skąd się biorą często ludzkie niepokoje? Bo żyjemy w nieustannym lęku, żeby nie odebrano nam zdrowia, bliskich, pozycji społecznej, statusu materialnego.  Od momentu narodzin, żyjemy w sytuacji potencjalnej straty; bólu i łez, które za tym idą. To uczucie pozbawia nas pokoju, czyni nas niespokojnymi i zalęknionymi.  A przecież dosyć ma dzień swojej biedy, przecież nie mamy troszczyć się zbytnio. Patrzę na Ciebie Maryjo, na Twojego Jezusa, którego ofiarujesz, patrzę na stroskanego Józefa..  Piękni jesteście w tym ubóstwie, w tym że cali jesteście zależni od Boga. Jako ubodzy ludzie składacie ofiarę przewidzianą dla tej warstwy społecznej… Za chwilę ofiarujecie najcenniejszy skarb ludzkości i świata Jezusa. Nas ludzi sytych, ulegających pokusie samowystarczalności, którym coraz trudniej w pokorze zginać kolana przed Bogiem, uczycie stawać się prostym przed Bogiem. Przypominacie, że wszystko co tak naprawdę mamy, wydaje się nam że jest nasze, jest tylko dane nam w dzierżawie. To jest wielka łaska nie mając nic czuć w sobie wewnętrzny pokój. To jest wielki ciężar: mając cokolwiek żyć w nieustannym lęku przed utratą tego. 


W tej nocy pragnę Ci Maryjo i Twemu Synowi oddawać to wszystko co dla mnie drogie. Pragnę wyzwolić się z panicznego lęku o życie swoje i swoich bliskich.  Daj mi tej nocy poznać i rozważyć prawdę o tym, że z Bogiem mam wszystko, bez Niego nic. 


1533040
TR V
Każdy z nas dobrze zna to uczucie, kiedy dociera do niego, że coś zgubił. Zaczyna wtedy gorączkowo szukać. Pojawia się niepokój. Przyczyną utraty pokoju bardzo często jest pogubienie się. To boli kiedy traci się poczucie sensu, kiedy to co stawało się treścią moich dni, staje się wyblakłą kartką.  Gubię się też wtedy, kiedy grzeszę. Staję się wtedy jak ten młodszy syn z przypowieści. Brnę w grzechu.   Jak bardzo można pogubić się w życiu, przypomina nam przypowieść o dwóch synach i miłosiernym Ojcu. Ale jest też druga strona medalu, że obok zagubienia i ludzkiego błądzenia jest też radość odnalezienia. Można zgubić Jezusa, ale On odnajduje nas.  Wracamy z naszych bezdroży. Powraca pokój i pewność że w oczach Bożych nigdy nie jestem przegrany.

Maryjo pełna troski, szukająca Jezusa módl się za wszystkimi zagubionymi, tkwiących na bezdrożach życiowych, nie doświadczą łaski odkrycia Boga!


1533063
TB I

Mroczną przyszłość może w nas wzbudzić jedynie interwencja z Wysoka, zdolna pokierować sercami tych wszystkich, którzy żyją w sytuacjach konfliktowych, i tych, którzy trzymają w swych rękach losy narodów.św. Jan Paweł II

W dzisiejszym świecie, jak niegdyś w Ogrodzie Oliwnym toczy się walka dobra ze złem. Dziś też toczy się walka o pokój. Ty dzisiaj od nas, jak niegdyś od Apostołów, oczekujesz modlitwy i czuwania. Dodawaj więc nam siły, abyśmy wytrwali przy Tobie, abyśmy wytrwali w dobru, abyśmy wytrwali w nadziei, że pokój zawsze jest możliwy.
1533064
TB II
Różaniec usposabia do przyjmowania, doświadczania oraz do szerzenia wokół siebie tego prawdziwego pokoju, który jest szczególnym darem Zmartwychwstałego.św. Jan Paweł II

Ogłupiały tłum odrzuca Boga, a wybiera zbrodniarza - Barabasza. Aby człowiek mógł dokonywać dobrych wyborów, musi kontemplować, wpatrywać się w oblicze Chrystusa, który jest Księciem Pokoju. Prosimy Cię, Panie Jezu, abyśmy w życiu dokonywali zawsze dobrych wyborów. Niech w naszych sercach gości Twój pokój, abyśmy nim żyli i szerzyli go wokół siebie.
1533065
TB III
Różaniec jest modlitwą pokoju także ze względu na owoce miłości miłosiernej, jakie rodzi. Różaniec musi również ukazywać oblicze Chrystusa w braciach, zwłaszcza tych najbardziej cierpiących. św. Jan Paweł II

Piłat, wskazując na Jezusa. powiedział «oto człowiek». Zbawiciel jest obecny w każdym człowieku, a szczególnie tym najbardziej cierpiącym. Kiedy podczas wojny cierpią i umierają ludzie, to sam Chrystus w nich cierpi i umiera. Polecamy Ci, Jezu, wszystkich ludzi cierpiących z powodu wojen: rannych, konających, uchodźców, a szczególnie dzieci, które tracą rodziców, czy też niejednokrotnie same są zmuszane do walki.
1533066
TB IV
Jak kontemplować Chrystusa obarczonego krzyżem i ukrzyżowanego, nie czując potrzeby stawania się Jego Cyrenejczykiem względem każdego brata przybitego cierpieniem czy zdruzgotanego rozpaczą?św. Jan Paweł II

Szymon z Cyreny przypomina nam nieustannie o obowiązku niesienia pomocy wszystkim cierpiącym z powodu wojen - także poprzez modlitwę. Panie Jezu, pokornie Cię prosimy, weź w swą opiekę wszystkich cierpiących z powodu wojen i konfliktów zbrojnych. Wspomagaj również swoją mocą tych wszystkich, którzy niosą pomoc innym - dodawaj im siły i odwagi.
1537148
TB V - pierwszy parking przy cmentarzu Józefka
Różaniec, kierując nasze spojrzenie ku Chrystusowi, czyni nas budowniczymi pokoju w świecie. Pozwala on mieć nadzieję, że również dzisiaj «walka» tak trudna jak ta, która toczy się o pokój, może być zwycięska.św. Jan Paweł II

Śmierć Chrystusa na Krzyżu, wbrew temu co sądzą niektórzy, nie jest hańbą, przegraną, lecz zwycięstwem. Dzisiaj wpatrując się w Chrystusa ukrzyżowanego i rozważając tajemnicę Jego śmierci, czerpiemy z niej wiarę, że dobro zawsze ostatecznie zwycięża; czerpiemy nadzieję, że nasza «walka» o pokój będzie zwycięska.
1537149
TCH I
Pokój to pierwszy dar Chrystusa Zmartwychwstałego. Świat sam z siebie nie może dać takiego pokoju, bo po prostu go nie ma. Skoro pokój jest darem, nie ustawajmy prosić Tego, który zwyciężył śmierć i grzech, aby i dziś udzielił pokoju.
1537150
TCH II
Po wniebowstąpieniu Apostołowie mają iść na cały świat z misją niesienia pokoju. Ewangelia, którą mają głosić, to Dobra Nowina o zbawieniu –  przesłanie pokoju. Wielu ludzi odrzuca dziś to przesłanie, żyjąc, jakby Boga nie było. Prośmy dla siebie i dla nich o dar wiary.
1537151
TCH III - przy budynku Węglokoks -
Duch Święty zawsze obdarza jednością. Ci, którzy żyją Bożymi przykazaniami, potrafią przebaczyć czy wyciągnąć rękę na zgodę. Ci, którzy żyją tylko według ciała, szukają zemsty i odwetu. Duchu Święty, działający wciąż w swoim Kościele, „nagnij, co jest harde, rozgrzej serca twarde, prowadź zabłąkane”. Duchu Pocieszycielu, udziel światu daru jedności i pokoju.
1537152
TCH IV
Ile razy Maryja ukazuje się ludziom, zawsze wskazuje na różaniec i jak w Fatimie przypomina: Odmawiajcie codziennie różaniec, aby uprosić pokój dla świata. Posłuszni Jej poleceniu weźmy ufnie różaniec do rąk. Jak mówił błogosławiony prymas Stefan Wyszyński: na różańcu można wszystko uprosić.
1537153
TCH V
Kiedy trwała pierwsza wojna światowa, papież Benedykt XV dodał do Litanii loretańskiej wezwanie Królowo pokoju, módl się za nami. Do Ciebie więc, Maryjo, kierujemy dziś naszą modlitwę. Z ufnością prosimy, aby Twoje Niepokalane Serce zatriumfowało! Niech pokój stanie się udziałem wszystkich ludów i narodów, dla których jesteś Królową.
1537154
klasyk
Przed Tobą ponad 16 km. Rozważysz 3 części różańca, czyli 15 tajemnic, tyle ile jest kaplic na piekarskiej kalwarii. Zaczynasz jak wszyscy przy I kaplicy różańcowej ( Zwiastowanie) kończysz przy kaplicy różańcowej V tajemnicy chwalebnej . Część tajemnic rozważysz przy świątyniach: w Kozłowej Górze, kaplicy w Wymysłowie, kościele św. Rodziny, i Trójcy Przenajświętszej. Sercami naszymi niech rządzi pokój Chrystusowy. Przypatrzmy się co rządzi naszym sercem? jakie są nasze motywacje, pragnienia? Tej nocy odsłoń to przed sobą samym. Dobrej i bezpiecznej drogi. Pan z Tobą!

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Metropolia Silesia i okolice
Metropolia Silesia i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta