Kraków - Marcyporęba - Kraków

Dodano 12 kwietnia 2023 przez aplikację Android
Kraków - Marcyporęba - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

293805
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 83,8 km
  • Czas trwania: 6 h 10 min
  • Średnia prędkość: 13,56 km/h
  • Przewyższenie: 153,29 m
  • Suma podejść: 2 355,59 m
  • Suma zejść: 2 356,09 m
  • Data: 12 kwietnia 2023
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków
1625172
willa "Baszta" oraz "Zamek" w Przegorzałach
Większy budynek to "Zamek" a przylegający do niego z lewej strony mniejszy budynek ze spiczastym dachem to "Willa Baszta" zwana również „Zameczkiem”, „Rotundą” lub „Odyńcem”. Basztę wybudował według własnego projektu i na potrzeby swojej rodziny znany krakowski architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Budowa "Zamku" podjęta została przez Niemców podczas II wojny i miał być luksusowym ośrodkiem wypoczynkowym, przeznaczonym dla pilotów Luftwaffe walczących na froncie wschodnim.
1625173
opactwo benedyktynów w Tyńcu
Opactwo benedyktynów w Tyńcu wraz z kościołem św. Piotra i św. Pawła jest najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce. Opactwo, usytuowane na wapiennym Wzgórzu Klasztornym nad Wisłą, ufundował najprawdopodobniej Kazimierz I Odnowiciel w 1044 r.
1625174
Dwór w Jurczycach
Dwór jurczycki był początkowo budynkiem drewnianym, parterowym, bez wyraźnie określonego stylu, z szeroką werandą na drewnianych słupach. Jego starsza część pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku, nowsza została dobudowana od strony zachodniej w XX wieku. Założony na planie prostokąta, częściowo podpiwniczony, nieregularny.
1625175
Dwór w Polance Hallera
Klasycystyczny dwór składa się z dwóch, znacznie różniących się od siebie części. Od południa jest to obszerny, parterowy budynek, z szerokim piętrowym ryzalitem od strony ogrodu, zwieńczonym trójkątnym tympanonem. Ta część dworu pochodzi z połowy XIX w. Nieco później od strony północnej do dworu przybudowano galerię, podpartą kilkoma filarami. Galeria połączona jest z portykami, nad którymi wznoszą się tympanony, ozdobione herbami Hallerów.
1625176
Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krzęcinie
Kościół w Krzęcinie został zbudowany w 1589 r. W XVIII w. gruntownie go przebudowano, a w 1887 r. przedłużono nawę kościoła i dobudowano dwie wieże. Każdą część kościoła przykrywa niezależny gontowy dach dwuspadowy, nad starszą częścią nawy i prezbiterium o jednej kalenicy. Portal wejścia do zakrystii posiada półokrągły łuk nadwieszony.
1625177
Pałac Wężyków w Paszkówce
Pałac wzniesiono w latach 1865-1870 dla rodziny Wężyków na miejscu rozebranego już w 1813 roku drewnianego dworu. Po II wojnie światowej majątek rozparcelowano. Do roku 1958 w pałacu mieściła się szkoła podstawowa. W latach 1961 - 1966 był tu ośrodek zdrowia i mieszkania nauczycieli. Budynek służył także jako pieczarkarnia. W 1971 roku, po remoncie pałac przeznaczono na Dom Wypoczynkowy a od 1977 roku obiekt byt użytkowany przez Biuro Turystyczne "Turysta". Na początku lat 90. pałac został opuszczony, a w roku 1997 nowi właściciele przystosowali pałac do roli luksusowego hotelu o charakterze konferencyjno-wypoczynkowym.
1625179
Dwór w Kopytówce
Pochodzący z lat sześćdziesiątych XIX wieku dwór Baumów jest budowlą eklektyczną, łączącą w sobie elementy architektury klasycystycznej i neogotyckiej. Dwór jest budynkiem murowanym, otynkowanym, założonym na rzucie wydłużonego prostokąta, z ryzalitami środkowymi, Bryła budowli jest asymetryczna i nieregularna, a jej dominantę stanowią wieże - dwie(od zachodu) - dwukondygnacyjne, trzecia — trzykondygnacyjna. Od frontu umieszczony centralnie portyk wsparty na czterech drewnianych słupach.
1625180
Kościół pw. św. Marcina w Marcyporębie
Kościół zbudowano w 1670 r., pierwotnie jako bezwieżowy (wieżę dostawiono w latach 1976–80). Uroczystego poświęcenia dokonano w 1677 r. Dach nad nawą i prezbiterium jest dwuspadowy, o jednej kalenicy, z barokową wieżyczką sygnaturkową. W środku zachowały się dwa cenne portale: jeden tzw. długoszowski, drugi manierystyczny, bogato zdobiony. Nad kruchtą i prezbiterium znajdują się stropy kasetonowe z lat 70. XX w. Na belce tęczowej widnieją rzeźby Grupy Ukrzyżowania z gotyckim krucyfiksem z XV w. Ściany pokrywa polichromia z XIX i XX w.
1625181
Dwór w Brzeźnicy
Dwór w Brzeźnicy został zbudowany pod koniec XVIII wieku. Murowany z cegły z dodatkiem kamienia łamanego, podpiwniczony (piwnice sklepione kolebkowo). Założony został na planie wydłużonego prostokąta, szerokofrontowy, o dwutraktowym układzie wnętrza, z trzema pozornymi płytkimi ryzalitami od frontu. W okresie powojennym dwór w Brzeźnicy został całkowicie zdewastowany. Dookoła niego zachowały się resztki obszernego (ok. 5 ha) parku, założonego na przełomie XIX i XX wieku. Park ten skutecznie zasłania widok na dwór
1625182
samolot Jak-40 w Brzeźnicy
Trójsilnikowy odrzutowiec Jak-40 był jednym z 19 użytkowanych w Polsce przez wojsko a ten konkretny egzemplarz został uszkodzony podczas lądowania. Został kupiony blisko 20 lat temu na licytacji mienia wojskowego i podobno ówczesny właściciel planował obok gospodarstwa rybnego otworzyć agroturystykę a samolot miał zostać przerobiony na maleńką restaurację lub stołówkę. Dziś na ogrodzonym terenie wokół i pod odrzutowcem pasą się owce. Nie ma ani restauracji, ani agrobiznesu.
1625183
Przeprawa promowa Brzeźnica - Czernichów
Przeprawa promowa ułatwia komunikację między Brzeźnicą a Czernichowem jednakże w odróżnieniu od poprzednich lat, po zmianie operatora skończyły się bezpłatne przeprawy i rowerzyści powinni mieć przygotowane 1,50 zł
1625184
Zespół Szkolno-Parkowy w Czernichowie
Dawny majątek folwarczny rodziny Kadłubowskich z Rybnej, obiekt murowany z XVIII w., remontowany i adaptowany na szkołę rolniczą w latach 1857-1860. Obecnie siedziba Zespołu Szkół Rolniczych.
1625185
kościół pw. Trójcy Świętej w Czernichowie
kościół gotycki z XV wieku - murowany, powiększony i przebudowany w XVIII wieku w stylu barokowym. Kościół trójnawowy, halowy, stanowiący przykład prowincjonalnej architektury barokowej na Ziemi Krakowskiej. Pozostałością po pierwotnym gotyckim założeniu jest prezbiterium z 1440 r. Wyposażenie wnętrza w większości barokowe i rokokowe.
1625186
kaplica Różańcowa w Czernichowie
Murowana, ośmioboczna kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca z połowy XVII w. (budowana przed 1687 r.) wybudowana została z fundacji księdza Wawrzyńca Kamerera jako kaplica grobowa Bractwa Różańcowego.
1625187
dwór w Wołowicach
W pierwszej ćwierci XX w. rodzina Biernatów wybudowała zespół dworski, który obejmuje dwór Biernatów (obecnie przedszkole), rządówkę, stajnię, spichlerz (obecnie ruiny) oraz resztki parku krajobrazowego z początków XX wieku o powierzchni 2,5 ha.
1625189
pałac w Piekarach
Neogotycki pałac w Piekarach w formie willi włoskiej został zbudowany w latach 1857-65 z fundacji Alfreda Milieskiego, na miejscu wcześniejszego dworu należącego do rodziny Żeleńskich. Powstała wówczas piętrowa, podpiwniczona budowla wzniesiona na planie prostokąta, nakryta płaskim dachem schowanym z pseudokrenelażem wieńczącym elewacje. Pałac posiada kilka małych wieżyczek usytuowanych w narożach, które są elementami architektonicznymi i jedną ośmioboczną, czterokondygnacyjną wieżę widokową do której można było wejść z każdej kondygnacji budynku. W osi elewacji frontowej usytuowano trójkondygnacyjny ryzalit poprzedzony trzyfilarowym gankiem. Do lewego boku dostawiono wieloboczny ganek zwieńczony tarasem na wysokości piętra.
1625190
opactwo benedyktynów w Tyńcu - widok z Piekar
1625191
pałac w Kryspinowie
Do końca XIX wieku Kryspinów nosił niezbyt chlubną nazwę „Śmierdząca”, którą zawdzięczał rozciągającym się wokół grzęzawiskom i porośniętych trzciną bagnom, nad którymi unosiły się "śmierdzące" opary gnijących zielsk i chmary komarów. Swoją obecną nazwę przyjęła od jej właściciela - Kryspina Żeleńskiego. Znajdujący się w Kryspinowie pałac został zbudowany w XVIII wieku i gruntownie przebudowany w XIX w. Jest budowlą o charakterze neorenesansowym. Po 1945 roku majątek zostaje rozparcelowany pomiędzy miejscowych rolników, a w pałacu powstał Państwowy Dom Dziecka. W latach 50. należał do Gminnego, a potem Państwowego Ośrodka Maszynowego. W połowie lat 90. pałac powrócił do spadkobierców dawnych właścicieli.
1626633
konfiguracja trasy
Pogoda może nie zachęcała ale wobec prognoz nie zapowiadających jej poprawy w najbliższym terminie zdecydowałem się na wycieczkę do Marcyporęby, która w pewnym sensie była uzupełnieniem niedawno odbytej wycieczki w okolice Leńcz. Pod względem konfiguracji terenu wycieczkę można podzielić umownie na trzy etapy. Etap pierwszy od miejsca startu do Radziszowa przebiegał głównie płaskimi odcinkami, etap drugi z Radziszowa do Brzezin wiódł dość pofałdowanym terenem z czasami długimi i dość stromymi podjazdami, no i etap trzeci od Brzezin do miejsca zakończenia wycieczki na którym wzniesienia również występowały ale mniejsze niż na etapie drugim. Najbardziej komfortowy odcinek był od Mostu Zwierzynieckiego w Krakowie do Skawiny na którym mogłem skorzystać ze ścieżki rowerowej. Poza tym odcinkiem poruszałem się głównie drogami publicznymi, starałem się jednak aby były to drogi lokalne z małym natężeniem ruchu. Podczas wycieczki miałem możliwość przyjrzenia się ciekawym obiektom sakralnym i świeckim. Z sakralnych najciekawsze dla mnie były drewniane kościoły w Krzęcinach i Marcyporębie. Ze świeckimi obiektami był większy problem albowiem nie do wszystkich jest swobodny dostęp. Nie ma problemu z obejrzeniem np. pałacu w Paszkówce i dworu w Kopytówce. W przypadku kilku innych obiektów sprawa przedstawia się gorzej. Najgorzej jest w przypadku dworów w Jurkowicach i Brzeźnicy, gdyż na drodze do zobaczenia tych obiektów są ogrodzenia i drzewa. Nieco lepiej jest w przypadku dworów w Polance Hallera i Wołowicach gdyż można je zobaczyć choć zza ogrodzenia. Brak jest także dostępu do pałaców w Piekarach i Kryspinowie jednakże te akurat obiekty, niezbyt oficjalnie, udało mi się zobaczyć całkiem z bliska.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta