Kraków - Mników - Kraków

Dodano 1 marca 2022 przez aplikację Android
Kraków - Mników - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

239805
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 63,2 km
  • Czas trwania: 5 h 10 min
  • Średnia prędkość: 12,23 km/h
  • Przewyższenie: 225,55 m
  • Suma podejść: 2 581,7 m
  • Suma zejść: 2 631,11 m
  • Data: 1 marca 2022
  • Lokalizacja: Kraków, Dolinki Krakowskie
1354681
dworek Kaczorówka w Toniach
Przykład ochrony zabytków w Polsce. Właściciel zadbanej połowy dworku, za rekonstrukcję werandy zgodnie z archiwalnymi zdjęciami, został ukarany. Właścicielowi drugiej połowy dworku pomimo doprowadzania go do stanu ruiny nic nie grozi.
1354682
Rozkopana droga
Droga aktualnie całkowicie rozkopana bez możliwości przejazdu. Na szczęście uzyskałem zgodę na ominięcie wykopów poprzez przejście przez przylegającą do nich posesję.
1354683
dwór Konopków w Modlnicy
Od 1782 r. Modlnica znajdowała się w posiadaniu rodziny Konopków, która w miejscu spalonego dworu, w latach 1784-1787 wybudowała murowany parterowy dwór nakryty łamanym dachem. Rodzina Konopków w posiadaniu dworu była do 1945 r. Zdewastowany dwór przejął w 1959 r. Uniwersytet Jagielloński z przeznaczeniem na dom pracy twórczej i przeprowadził gruntowną renowację. Dwór jest niedostępny, widoczny jest częściowo ponad wysokim ogrodzeniem.
1354684
kościół pw. św. Wojciecha w Modlnicy
Kościół w Modlnicy powstał w 1553 r. Pierwotnie kościół zbudowano na rzucie krzyża, ale już w 1622 r. ramię północne zastąpiono murowaną, renesansową kaplicą grobową rodziny Kucharskich, a drewnianą zakrystię zamieniono na murowaną. Warto zwrócić uwagę na gotyckie portale zwieńczone tzw. oślimi grzbietami.
1354685
dwór w Tomaszowicach
W roku 1830 Tadeusz Konopka kupił Tomaszowice dla swego syna Romana, wznosząc nowy dwór i zabudowania istniejące do dziś. Ostatnim właścicielem był Bogusz. Po wojnie zespół dworski przejął skarb państwa i urządził w zabytkowym miejscu chlewnię dewastując znacznie budynki i ogród. W latach 90. dwór, odzyskany przez spadkobierców ostatnich właścicieli, został sprzedany. Nowy właściciel, Ziyad Raoof odrestaurował dwór i uporządkował park, a w przebudowanych podworskich zabudowaniach zorganizował Krakowskie Centrum Konferencyjne.
Dwór w Tomaszowicach posiada typowy charakter klasycystycznej siedziby szlacheckiej. Jest budowlą murowaną, podpiwniczoną. Założony został na planie wydłużonego prostokąta, parterowy, dwutraktowy, z czterokolumnowym portykiem wgłębnym na osi. Od strony fasady tylnej osiowość założenia podkreślona została ryzalitem dawnego salonu mieszczącym wyjście na przylegający do niego taras ogrodowy.
1354686
Zespół podworski w Ujeździe
Na przestrzeni końca XVIII wieku do końca XIX wieku na terenie Ujazdu powstawał zespół dworski w otoczeniu ogrodu o powierzchni 2, 5 ha, który został przekształcony na park. Od 2006 roku zespół dworski dzierżawi wieczyście osoba prywatna. Z pozostałości dawnych zabudowań pozostało niewiele. Zdewastowany park w którym obecnie trwają prace by odrestaurować dawne założenia parku w Ujeździe, budynki oficyny, budynki czworaka, piwniczki oraz zabudowania gospodarcze (stodoła, obora) z kuźnią z końca XIX wieku. Obecny właściciel przebudował kuźnię w stylu dawnego dworku. Natomiast dworek nie został zachowany ze względu na zniszczenia i został rozebrany pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
1354687
Zalew Kamieniołom w Zabierzowie
Historia kamieniołomu sięga roku 1922, wtedy właśnie przeznaczono tamtejszą działkę na wydobycie jurajskiego wapienia do produkcji kredy. W roku 1994, dwa lata po zakończeniu jej eksploatacji, część starego wyrobiska zalano wodą, tworząc staw. Obecnie, po rewitalizacji zakończonej w 2019 r. kamieniołom jest malowniczym miejscem otoczonym zielenią. Na terenie kamieniołomu powstała plaża, krótkie alejki do spacerowania wraz z ławkami, paleniska na grilla.
1354688
Las Zabierzowski
Las Zabierzowski jest największym, liczącym ok. 500 ha leśnym kompleksem na zachód od Krakowa. W drzewostanach dominuje buk, dąb, modrzew z licznym udziałem graba, sosny, świerka i wielu innych gatunków.
1354689
Grząska droga
Grząska polna droga, zwłaszcza o tej porze roku lub po intensywnych opadach. Opadająca stromo w dół droga sprawia, że rower zsuwa się wraz z podłożem utrudniając tak hamowanie jak i próby zmiany kierunku
1354690
Dolina Brzoskwinki
Dolina Brzoskwinki (Dolina Brzoskwini) to dolina o długości ok. 4 km położona pomiędzy miejscowościami Brzoskwinia, Chrosna i Morawica w górnej części potoku Brzoskwinka. W 2005 r. staraniem mieszkańców Chrosnej dokonano rewitalizacji zachodniego zbocza dolinki i zostało ono przygotowane do turystyki; wycięto część drzew odsłaniając skały wapienne, wyznakowano ścieżkę dydaktyczną, przygotowano dla turystów ławeczki, miejsca biwakowe i tablice z opisami doliny.
1354691
Wąwóz Półrzeczki
Wąwóz Półrzeczki to głęboki i zalesiony wąwóz znajdujący się w Tenczyńskim Parku Krajobrazowym, na terenie miejscowości Mników. Wąwóz wyżłobiony jest w skałach wapiennych z okresu górnej jury. Znajdują się w nim liczne odsłonięte strome ściany skalne, na niektórych z nich uprawiana jest wspinaczka skalna. Dnem wąwozu w dolnej jego części płynie niewielki strumyk uchodzący do Sanki. W górnej części woda płynie dnem wąwozu tylko po większych opadach deszczu, normalnie zbocza wąwozu odwadniane są podziemnymi szczelinami skalnymi. W wąwozie znajdują się 2 jaskinie, oraz 5 skalnych grot.
1354692
Wąwóz Półrzeczki
1354693
Wąwóz Półrzeczki
1354694
Dolina Mnikowska
Dolina Mnikowska to wąwóz o długości około 2 km w dolinie Sanki, położony w Mnikowie. Północna część wąwozu stanowi utworzony w 1963 r. krajobrazowy rezerwat przyrody o powierzchni 20,89 ha na obszarze Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.
Głębokość wąwozu wyciętego w wapieniach jurajskich dochodzi do 80 m. Skały tworzą bardzo strome ściany, wrota skalne lub pojedyncze iglice. Znajduje się w nich ok. 10 jaskiń, noszących ślady zamieszkania. W górnej części rezerwatu, tuż przy ścieżce szlaku turystycznego wybija Źródło w Dolinie Mnikowskiej. Wypływająca z niego woda uchodzi do Sanki płynącej dnem doliny.
1354695
Dolina Mnikowska
W środkowej części rezerwatu znajduje się polanka. Ponad nią, w południowych ścianach w zakolu zwanym Cyrkiem, we wnęce skalnej urządzono ołtarz z dużym naskalnym obrazem Matki Boskiej Skalskiej. Pierwotny obraz, namalowany przez Walerego Eljasza-Radzikowskiego w 1863 r., został zniszczony i nieudolnie odtworzony.
1354696
dwór w Mnikowie
Dwór wybudowany został przez kamedułów z Bielan w XVII w., z przeznaczeniem dla zarządców lub prywatnych dzierżawców. Dwór mnikowski wraz z folwarkiem pozostawał w rękach i pod bezpośrednim zarządem ojców kamedułów do roku 1928 kiedy to został wydzierżawiony Zgromadzeniu Sióstr Albertynek z przeznaczeniem na zaplecze gospodarcze przytulisk zgromadzenia w Krakowie. W roku 1950 folwark został upaństwowiony sam dwór zaś nadal pozostał w rękach Sióstr Albertynek jako dom zakonny.
1354697
pałac w Piekarach
Neogotycki pałac w Piekarach w formie willi włoskiej został zbudowany w latach 1857-65 z fundacji Alfreda Milieskiego, na miejscu wcześniejszego dworu należącego do rodziny Żeleńskich.
Powstała wówczas piętrowa, podpiwniczona budowla wzniesiona na planie prostokąta, nakryta płaskim dachem schowanym z pseudokrenelażem wieńczącym elewacje. Pałac posiada kilka małych wieżyczek usytuowanych w narożach, które są elementami architektonicznymi i jedną ośmioboczną, czterokondygnacyjną wieżę widokową do której można było wejść z każdej kondygnacji budynku. Pałac aktualnie jest remontowany i jest niedostępny.
1354698
widok na opactwo benedyktynów w Tyńcu
Opactwo benedyktynów w Tyńcu wraz z kościołem św. Piotra i św. Pawła jest najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce. Opactwo, usytuowane na wapiennym Wzgórzu Klasztornym nad Wisłą, ufundował najprawdopodobniej Kazimierz I Odnowiciel w 1044 r.
1354699
Klasztor oo. kamedułów na Bielanach
Historia powstania Klasztoru oo. Kamedułów na Bielanach wiąże się z osobą Mikołaja Wolskiego, marszałka nadwornego koronnego, który w 1603 roku sprowadził kamedułów do podkrakowskiego Budzowa i postanowił ufundować im kościół. Miejsca - Srebrna Góra i wieś Bielany, zostały w 1604 roku zapisane na rzecz Zgromadzenia przez Sebastiana Lubomirskiego
W 1605 roku rozpoczęto prace budowlane. Najpierw wybudowano 20 domków zakonnych, a cztery lata później, w 1609 roku, nuncjusz papieski Franciszek Simoneta poświęcił miejsce przeznaczone na budowę świątyni. Kameduli osiedlili się tu już w kolejnym roku. Po katastrofie w 1617roku, kiedy to zawaliła się część kościoła, prace budowlane przejął nowy architekt, pochodzący z Włoch Andrzej Spezza. Świątynia pw. Wniebowzięcia NMP została poświęcona 14 września 1642 roku.
1354700
willa "Baszta" oraz "Zamek" w Przegorzałach
Większy budynek to "Zamek" a przylegający do niego z lewej strony mniejszy budynek ze spiczastym dachem to "Willa Baszta" zwana również „Zameczkiem”, „Rotundą” lub „Odyńcem”. Basztę wybudował według własnego projektu i na potrzeby swojej rodziny znany krakowski architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Budowa "Zamku" podjęta została przez Niemców podczas II wojny i miał być luksusowym ośrodkiem wypoczynkowym, przeznaczonym dla pilotów Luftwaffe walczących na froncie wschodnim.
1354701
Zalew Zakrzówek
Zalew Zakrzówek stworzony został w 1990 roku dzięki zalaniu wodą starego kamieniołomu wapienia. Tworzą go dwa jeziorka, połączone wąskim przesmykiem o długości ok. 25 m. Powierzchnia zalewu wynosi 12 ha natomiast maksymalna głębokość sięga 31 m. Jak na dawny kamieniołom przystało, lustro wody otaczają bardzo wysokie (kilkadziesiąt metrów), białe i strome skały, które nadają miejscu sporo dramatyzmu i nieco „chorwacki" wygląd.
1354702
Skałki Twardowskiego
Skałki Twardowskiego stanowią część obszaru Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Skałki mają formy krasowe, pokrywa je roślinność trawiasta. Skały wapienne poryte są żłobkami i żebrami krasowymi. Można znaleźć także jaskinie w tym najbardziej znane tj. Jaskinię Twardowskiego oraz Jaskinię Jasną. Skałki Twardowskiego zajmują około 35 hektarów powierzchni, są ulubionym terenem rekreacyjnym w Krakowie.
1354703
Pałac Lasockich w Krakowie
Siedziba Lasockich powstała w wyniku przekształcenia w latach 80 i 90 XIX wieku dawnego folwarku Paulinów na Skałce – parterowej willi z piętrową częścią środkową oraz położonej ukośnie oficyny. Podczas przebudowy willę podwyższono o jedną kondygnację oraz połączono z oficyną parterowym pawilonem - galerią. Obok niej powstała trójkondygnacyjna wieża widokowa, zwieńczona krenelażem. Od frontu miejsce dawnego, drewnianego portyku zajął murowany portyk filarowy z tarasem na piętrze, a w elewacji ogrodowej dobudowano oszkloną werandę. Wszystkie elewacje otrzymały neorenesansowy wystrój.
1354704
dwór "Kossakówka"
dwór związany z rodziną Kossaków od wielu lat jest remontowany i końca nie widać. W "Kossakówce" ma zostać utworzone Muzeum Historii Sztuki, gdzie będzie prezentowana w skondensowanej formie historia sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem historii tego miejsca, genealogii rodziny Kossaków i dokumentacji ich twórczości.
1354705
Pałac Czarkowskich
W 1875 r. wzniesiony został przez znanego krakowskiego architekta Maksymiliana Nitscha niewielki klasycystyczny pałacyk dla rodziny Czarkowskich. Nawiązujący stylem do pierwotnej zabudowy obrzeża Plant, jest jednopiętrowym budynkiem w stylu neorenesansowym, o wystroju przypominającym malowniczą włoską willę, który wyróżnia kolumnowa loggia między dwoma ryzalitami. Wnętrze starannie odnowione i zakomponowane, utrzymane jest w stylu klasycystycznym i do niedawna służyło jako tzw. Pałac Ślubów. Obecnie budynek jest siedziba banku.
1355056
Konfiguracja trasy
Podczas mojej kolejnej wycieczki, według prognoz temperatura miała nie przekraczać 5 stopni, w związku z czym zdecydowałem się na częściowe włączenie gruntowych dróg do wytyczonej trasy. Liczyłem na to iż po nocnych mrozach grunt będzie zamarznięty i błota nie będzie, tym bardziej, że te gruntowe fragmenty miały przebiegać dnem dolinek zazwyczaj znajdujących się w cieniu. Zanim jednak dojechałem do dolinek i gruntowych dróg, jadąc asfaltowymi drogami zaliczyłem kilka interesujących mnie obiektów znajdujących się w Toniach, Modlnicy, Tomaszowicach i Ujeździe. Początek pierwszego gruntowego odcinka czekał mnie w Zabierzowie, od kamieniołomu zamienionego na miejsce rekreacji. Z Zabierzowa trzeba było pokonać stromy pojazd prowadzący gruntową drogą (ścieżką). W większości nawierzchnia tej drogi była zamarznięta były jednak miejsca dość grząskie. Po pokonaniu tego podjazdu, jadąc przez Las Zabierzowski dotarłem do Kleszczowa skąd czekał mnie zjazd do Brzoskwini. Ten odcinek, jak się okazało, był najgorszy. Wystawiony na słońce zjazd prowadził grząską polną drogą, która zwłaszcza przy bardziej stromych odcinkach powodowała, że rower czasami jechał gdzie chciał. Po pokonaniu tego odcinka i po dojeździe do Brzoskwini musiałem choć z grubsza oczyścić rower ponieważ przyczepione do niego błoto utrudniało jazdę. Następny odcinek z Brzoskwini do Chrosnej przebiegał dnem Doliny Brzoskwinki. Odcinek ten liczył niespełna kilometr więc pokonałem go w kilka minut jednak i tak pokonanie tego odcinka, szczególnie w dolnej części skończyło się ponownym ściąganiem warstwy błota. Po opuszczeniu Doliny Brzoskwinki, jadąc pod górę przez Chrosną dotarłem do Wąwozu Półrzeczki. Muszę powiedzieć, że był to chyba najbardziej atrakcyjny, choć budzący trochę dreszczyk emocji odcinek. W początkowym fragmencie kilkakrotnie zastanawiałem się czy zsuwając się wraz w podłożem po ścieżce dam radę wyhamować czy skręcić przed zbliżającymi się drzewami. W dalszej, już bardziej płaskiej części wąwozu również trzeba było uważać na czające się pod warstwą liści pułapki w postaci gałęzi, kamieni czy grzęzawisk. Ale nawet uważając na te pułapki nie dało się nie zauważyć piękna otaczającego lasu, plątaniny jarów i licznych skałek. Dolny odcinek Wąwozu Półrzeczki był dość grząski więc pokonanie go skutkowało kolejnym podczas tej wycieczki ściąganiem z roweru warstwy błota. Bezpośrednio za Wąwozem Półrzeczki znajdowała się ucywilizowana Dolina Mnikowska, z której już w zasadzie cały czas drogami czy ścieżkami z asfaltową nawierzchnią ruszyłem do Krakowa. Droga powrotna przebiegała w zasadzie bez żadnych wydarzeń i żeby ją choć trochę uatrakcyjnić nadłożyłem trochę drogi żeby móc rzucić okiem na Piekary i Skałki Twardowskiego z Zalewem Zakrzówek. Opisane i pokonane podczas tej wycieczki, zwłaszcza Wąwóz Półrzeczki są idealnym miejscem dla rowerów górskich. Z powodzeniem można je jednak pokonać, tak jak w moim przypadku, także rowerem turystycznym jednak trzeba się liczyć z tym, jeździe towarzyszą różne dźwięki zamontowanego osprzętu.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje obszar Ojcowskiego Parku Narodowego (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe (od Sułoszowej na północy do Modlnicy na południu oraz od Jerzmanowic na...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta