Kraków - Niepołomice - Kraków

Dodano 27 marca 2024 przez aplikację Android
Kraków - Niepołomice - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

341874
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 83,9 km
  • Czas trwania: 5 h 45 min
  • Średnia prędkość: 14,56 km/h
  • Przewyższenie: 111,44 m
  • Suma podejść: 2 827,95 m
  • Suma zejść: 2 828,95 m
  • Data: 27 marca 2024
1798345
Dom Łaskiego na Woli Justowskiej
Dom Łaskiego znajduje się za Willą Decjusza i jest oficyną pochodzącą w XVII wieku. Znajdują się w nim pokoje gościnne oraz Sala Błękitna. Sala posiada kolebkowo-krzyżowe sklepienie pokryte dekoracjami stiukowo-freskowymi. Prowadzi z niej wyjście na niewielki taras, z którego rozciąga się widok na Park Decjusza i ogród gotycki.
1798346
Willa Decjusza na Woli Justowskiej
Wzniesiona przez sekretarza króla Zygmunta Starego Willa Decjusza na Woli Justowskiej w Krakowie jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowej architektury rezydencjonalnej w Polsce. Willa wzniesiona została w 1535 roku przez włoskich budowniczych i wzorowana była na posiadłościach z okolic Florencji i Rzymu. Od XVI do XIX wieku była domem, w którym mieszkały znamienite rody. W trakcie I wojny światowej urządzono w nim koszary wojskowe, podczas II urzędowała tam niemiecka policja. Po wojnie zamieniał się między innymi w oddział gruźliczy, a potem popadła w ruinę. Dziś odremontowana Willa Decjusza stanowi siedzibę Stowarzyszenia Willi Decjusza
1798347
dwór w Przegorzałach
Powstały w I poł. XIX w. budynek dworu jest dość charakterystyczny przez swoją wieżyczkę, która niewątpliwie dodaje mu uroku. W latach 80. XIX w. dwór z całym majątkiem zakupiła przybyła spod Lwowa Stanisława Skarbek. Była ona właścicielką dworu do roku 1901, kiedy to odsprzedała go Klasztorowi Kamedułów z Bielan. Po II wojnie światowej majątek został przejęty przez państwo. Dziś budynkiem zarządza Uniwersytet Rolniczy i znajduje się tam Stacja Doświadczalna Instytutu Nauk Weterynaryjnych.
1798348
willa "Baszta" oraz "Zamek" w Przegorzałach
Większy budynek to "Zamek" a przylegający do niego z lewej strony mniejszy budynek ze spiczastym dachem to "Willa Baszta" zwana również „Zameczkiem”, „Rotundą” lub „Odyńcem”. Basztę wybudował według własnego projektu i na potrzeby swojej rodziny znany krakowski architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Budowa "Zamku" podjęta została przez Niemców podczas II wojny i miał być luksusowym ośrodkiem wypoczynkowym, przeznaczonym dla pilotów Luftwaffe walczących na froncie wschodnim.
1798349
Klasztor oo. kamedułów na Bielanach
Historia powstania Klasztoru oo. Kamedułów na Bielanach wiąże się z osobą Mikołaja Wolskiego, marszałka nadwornego koronnego, który w 1603 roku sprowadził kamedułów do podkrakowskiego Budzowa i postanowił ufundować im kościół. Miejsca - Srebrna Góra i wieś Bielany, zostały w 1604 roku zapisane na rzecz Zgromadzenia przez Sebastiana Lubomirskiego. W 1605 roku rozpoczęto prace budowlane a w 1610 r. osiedlili się Kameduli. Po katastrofie w 1617roku, kiedy to zawaliła się część kościoła, prace budowlane przejął nowy architekt, pochodzący z Włoch Andrzej Spezza. Świątynia pw. Wniebowzięcia NMP została poświęcona 14 września 1642 roku.
1798350
Pałac Lasockich na Dębnikach w Krakowie
Siedziba Lasockich powstała w wyniku przekształcenia w latach 80 i 90 XIX wieku dawnego folwarku Paulinów na Skałce – parterowej willi z piętrową częścią środkową oraz położonej ukośnie oficyny. Podczas przebudowy willę podwyższono o jedną kondygnację oraz połączono z oficyną parterowym pawilonem - galerią. Obok niej powstała trójkondygnacyjna wieża widokowa, zwieńczona krenelażem. Od frontu miejsce dawnego, drewnianego portyku zajął murowany portyk filarowy z tarasem na piętrze, a w elewacji ogrodowej dobudowano oszkloną werandę. Wszystkie elewacje otrzymały neorenesansowy wystrój.
1798351
Zamek Królewski na Wawelu
1798352
Brak przejazdu
Z uwagi na prace budowlane odbywające się w otoczeniu byłego Hotelu Forum Bulwar Wołyński jest nieprzejezdny.
1798353
schody
Niestety ale w tym miejscu wypada zejść z roweru i go sprowadzić po schodach
1798354
ścieżka rowerowa biegnąca wzdłuż wałów Wisły
1798355
ścieżka rowerowa wzdłuż wałów Wisły
świeżo oddana ścieżka jeszcze pachnąca nowością
1798356
Świątynia buddyjska Radha Gowind Bhakti Yog Mandir w Brzegach
Radha Govind Society of Poland jest polskim oddziałem międzynarodowej organizacji non-profit Jagadguru Kripalu Parishat, założonej przez Shree Kripaluji Maharaj. Celem organizacji jest szerzenie wiedzy o drodze Świadomości Duchowej Miłości, objawionej w takich świętych pismach hinduskich jak Wedy i Bhagwatam. Mieszczące się w Brzegach pod Krakowem centrum jest miejscem, które stara się przybliżyć wszystkim zainteresowanym bogactwo kultury i duchowości Indii.
1798357
kościół pw. Wniebowzięcia NPM w Grabiu
Świątynia została wzniesiona w latach 40. XVIII w. (od 1742 do 1747 r.). Kościółek kilkakrotnie był remontowany i nieznacznie przerabiany, m.in. po zniszczeniach z 1914 r.
Kościółek jest drewniany, salowy z chórem muzycznym ponad głównym wejściem, bez wieży, jedynie z sygnaturką na dachu. Obok kościoła znajduje się wolno stojąca drewniana dzwonnica.
1798358
Kopiec Grunwaldzki w Niepołomicach
Kopiec Grunwaldzki powstawał w latach 1910 -1915. Znajduje się on na skarpie Wężowej Góry (211,8 m n.p.m.) skąd według legendy miał wyruszyć do Krakowa król Jagiełło z uroczystą procesją po zwycięstwie pod Grunwaldem. Kopiec ma 14 metrów wysokości a średnica podstawy ma 30 metrów.
1798359
kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach
Kościół parafialny w Niepołomicach został wzniesiony w latach 1350-58 z fundacji króla polskiego Kazimierza Wielkiego. Należał do grupy tzw. dwunawowych kościołów kazimierzowskich obok Wiślicy, Stopnicy i Szydłowa. Jednak jego pierwotny dwunawowy, halowy układ został zatracony w końcu XVII w. Obecnie jest to budowla gotycka, z fragmentami renesansowymi i barokowymi. Kościół jest pierwszą znaną budowlą z okresu początku Niepołomic.
1798360
Ratusz w Niepołomicach
Niepołomicki ratusz jest budowlą neogotycką wybudowaną w 1903 jako siedziba władz miejskich. Zaprojektował go Jan Sas Zubrzycki.
1798361
Pałac Królewski w Niepołomicach
XIV-wieczny Zamek Królewski był rezydencją obronną. Z zamku obronnego na królewską rezydencję wypoczynkową przebudowywali niepołomicki zamek Zygmunt Stary i Zygmunt August. To za sprawą tego ostatniego budowla uzyskała charakter renesansowy. Od połowy XVII w. zamek stracił swoją królewską rangę i zaczął podupadać. dopiero na początku lat 90 XX wieku, kiedy zamek stał się własnością gminy, przystąpiono do kompleksowych prac renowacyjnych.
1798362
Zespół stawów w Przylasku Rusieckim
Zespół tworzy 14 zbiorników wodnych o łącznej powierzchni 86 hektarów. Powstały one w starym zakolu Wisły, w miejscu gdzie w latach 50. i 60. XX wieku przedsiębiorstwo Krakowskie Zakłady Eksploatacji Kruszywa wydobywało żwir na budowę Huty im. Lenina. Są to typowe bagry, czyli wyrobiska zalane po zakończeniu wydobycia, przez płytko zalegające wody gruntowe. Od Wisły odgradza je tylko wał przeciwpowodziowy. Zbiorniki nie mają nazw, są jednak numerowane. Największym z nich jest akwen 1 na którego brzegu znajduje się plaża i kąpielisko.
1798363
Klasycystyczny dwór Badenich w Branicach
Dwór wzniesiony na przełomie XVIII i XIX w.. Jest to parterowa budowla murowana w układzie dwutraktowym. Od strony południowej posiada portyk kolumnowy a od północy ryzalit. Dwór jest przykryty wysokim dachem czterospadowym. Zdewastowany budynek został odbudowany w drugiej połowie lat 80-tych i ma w nim siedzibę Oddział Muzeum Archeologicznego w Nowej Hucie
1798364
dwór Branickich tzw. lamus w Branicach
Dwór późnorenesansowy z 1603 r., zbudowany na polecenie Jana Branickiego, zaprojektowany prawdopodobnie przez Santiego Gucciego, zdobiony przez artystów włoskich, Zwany także lamusem, ponieważ Braniccy porzucili go na rzecz zbudowanego potem obok (niezachowanego) „dworu polskiego”. Istniejący dwór ma trzy kondygnacje i został zbudowany na planie prostokątna o wymiarach 12 × 10 metrów. Zwieńczony jest renesansową attyką, o ścianach zdobionych dekoracją sgraffitową i renesansowej kamieniarce. Zajmowany obecnie przez oddział Muzeum Archeologicznego.
1798365
kościół św. Wincentego w Pleszowie
Kościół został wybudowany w latach 1800–1806 z fundacji ówczesnych właścicieli Pleszowa książąt Czartoryskich, wyposażony staraniem następnego właściciela - Wincentego Kirchmayera.
Kościół wzniesiono w stylu klasycystycznym, w bryłę kościelną wkomponowano wieżę, którą w 1929 r. podwyższono do wysokości 20 metrów i nakryto nowym dachem. We wnękach fasady znajdują się figury św. św. Piotra i Pawła.
1798366
Pałac Kirchmayerów w Pleszowie
W 1829 r. Kirchmayerowie wybudowali pałac jednak bankructwo zmusiło ich pod koniec XIX w. do sprzedaży dóbr w tym pałacu. Od tego czasu wielokrotnie zmieniali się właściciele i przeznaczenie pałacu. M.in. Budynek dzierżawili salezjanie którzy założyli nowicjat a od 1929 r. do lat 50 prowadzony był sierociniec przez siostry zakonne.
W 1986 r. budynek przejął szpital psychiatryczny a od 1992 r. pałac stanowi siedzibę stowarzyszenia MONAR. Obecność osób postronnych jest niemile widziana a zwłaszcza robienie zdjęć.
1798367
Kopiec Wandy w Mogile
Kopiec Wandy ma kształt ściętego stożka o wysokości około 14 metrów. Jego średnica u podstawy wynosi okolo50 metrów. Wierzchołek wznosi się na wysokości 238 m n.p.m. Według legendy nazwa wsi wywodzi się od mogiły Wandy. Prehistoryczne usypisko Kopiec Wandy wraz z Kopcem Krakusa tworzą parę najstarszych budowli na trenie dzisiejszego Krakowa. Oba zbliżone są do siebie wymiarami i kształtem. Należą do największych usypisk prehistorycznych na ziemiach polskich. Do dziś nie ustalono ostatecznie czasu powstania jak i przeznaczenia obu kopców. Współcześnie panuje przekonanie, że oba kopce powstały w VII wieku naszej ery, a więc w czasach osadnictwa słowiańskiego.
1798368
kościół pomocniczy pw. św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Szkaplerznej w Krzesławicach
Kościół zbudowany został w latach 1633-1648 w Jaworniku, miejscowości położonej około 30 km na południe od Krakowa. Uszkodzony znacznie w 1982 r. w czasie wichury kościół postanowiono rozebrać, ale ostatecznie zabytek został przeniesiony do Krakowa-Krzesławic i tu w latach 1984-1997 odbudowany. Zrekonstruowano m.in. drewnianą wieżę-dzwonnicę, więźbę dachową, zakrystię i przedsionek, oszalowano ściany zewnętrzne, a dachy pokryto gontami.
1798369
dworek Matejki w Krzesławicach
W 1876 roku Krzesławice zakupił, z przeznaczeniem na swoją letnią siedzibę, Jan Matejko. Po nabyciu wsi Matejko przebudował istniejący dwór nadając mu styl gotyku nadwiślańskiego. Zaprojektował istniejący do dziś ganek oraz dobudował do niskiego parterowego budynku pokrytego dachem dwuspadowym, gontowym, obszerną pracownię.
1802187
Parametry trasy
Ładna pogoda i trochę czasu wolnego sprawiły, że zdecydowałem się na wycieczkę rowerową. Ponieważ jednak tego czasu za wiele nie miałem a w moim przypadku sezon dopiero się zaczynał, zdecydowałem się stosunkowo łatwą wycieczkę do Niepołomic. Łatwą albowiem większość trasy przebiegała wzdłuż wałów Wisły a więc po terenie bardzo płaskim. Żeby jednak wycieczka za łatwa nie była postanowiłem ją trochę wydłużyć i w tym celu dojechałem do stopnia wodnego Kościuszko a dopiero stamtąd ruszyłem w kierunku Niepołomic. Jak już wspomniałem droga do Niepołomic biegła głównie asfaltową ścieżką wzdłuż wałów Wisły dopiero od Brzegów zjechałem na drogę publiczną. Droga ta przebiegała po płaskim terenie, ruch na niej było stosunkowo mały a jej dodatkowym walorem było to, że dopuszczony był ruch rowerzystów po chodniku biegnącym wzdłuż drogi. Po dotarciu do Niepołomic ruszyłem w drogę powrotną do Krakowa. Powrót do Krakowa początkowo odbywał się wałami Wisły ale tylko do Przylasku Rusieckiego. Wały na tym odcinku pokryte są trawą a podróż nimi w miarę komfortowo odbędzie ten kto się utrzyma na wyjeżdżonej ścieżce o szerokości 5-10 cm. Od Przylasku Rusieckiego powrót odbywał się już głównie drogami publicznymi lub ścieżkami rowerowymi. Ogólnie wycieczka łatwa, bez większych wzniesień, jedyne większe wzniesienie to Przełęcz Przegorzalska, która musiałem pokonać aby dojechać do Wisły. Trasa w większości odbywała się drogami lub ścieżkami o nawierzchni asfaltowej, jedynie pomiędzy Niepołomicacmi a Przylaskiem Rusieckim poruszałem się drogą (ścieżką) gruntową, z drogą gruntową a w zasadzie bardzo błotnistą miałem do czynienia na krótkim odcinku w Przylasku Rusieckim między stawami, zwłaszcza między stawami nr 13 i 14.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta