MALOWNICZY WSCHÓD Pałace i parki podworskie

Dodano 4 maja 2023 przez Planer
MALOWNICZY WSCHÓD Pałace i parki podworskie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

298279
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  2.4
  • Dystans: 77,7 km
  • Przewyższenie: 36,1 m
  • Suma podejść: 116,26 m
  • Suma zejść: 131,78 m
1641040
Las Borek
1641046
Zalew Husynne
1641047
Dorohusk-Osada Nadbużańska
1641052
Pałac w Srebrzyszczu z parkiem
1641070
Pałac Suchodolskich w Dorohusku
W XV w. Dorohuska (takiej nazwy również używano) wraz z pobliską Wólką Okopską i Świerżami otrzymał z rąk królewskich Wołczek Rokutowicz. Po nim właścicielami Dorohuska zostali Spinkowie, a następnie Orzechowscy, którzy zbudowali tam dwór obronny. W 1550 r. urodził się w nim znany arianin - Paweł Orzechowski. W 1680 r. Dorohusko przeszło w ręce rodziny Gołuchowskich, a w XVIII w. stało się własnością rodziny Suchodolskich. Michał Maurycy Suchodolski założył w pobliżu wsi osadę miejską, której w 1750 r. król August III Sas nadał prawa miejskie.

W 1752 r. na wysokim brzegu Bugu, na miejscu dawnego dworu obronnego Orzechowskich, wznieśli okazały pałac otoczony parkiem. Miejscowa tradycja głosi, że w tym miejscu był zbór ariański, do którego dobudowano pałac, a ośmioboczny salon z kamienia jest właśnie tym zborem. W 1792 r., w czasie wojny w obronie Konstytucji 3 maja, major Krasicki, dowodzący oddziałami polskimi rozlokowanymi w rejonie Dorohuska, ustawił tu baterię artylerii. W wyniku wymiany ognia artyleryjskiego doszło do spalenia osady i zabudowań dworskich.

W 1831 r., w czasie powstania listopadowego, przez Bug pod Dorohuskiem przeprawił się oddział jazdy polskiej pod dowództwem pułkownika Karola Różyckiego, po czym zaatakował obóz wojsk rosyjskich pod Uchaniami.
1643088
Dwór w Zamieściu
W 1930 roku majątek ziemski należał do Aleksandry Mari z Jałowieckich Orsetti. Do 1934 roku folwark Zamieście dzierżawiony był przez rodzinę Englertów. Właściciele natomiast mieszkali w pobliskich Świerżach. Po sprzedaży dób rodzina Orsettich pozostawiła sobie folwark Zamieście i w 1934 roku osiedliła się tutaj na stałe.

We wsi znajduje się dwór otoczony parkiem. Założenie dworskie datuje się na lata dwudzieste XX wieku. Dwór wystawiony został na północ od oddalonego o około 150 metrów folwarku. Budynek jest parterowy z facjatą i wzniesiony na planie prostokąta, murowany i częściowo podpiwniczony. Elewacja frontowa jest siedmioosiowa z czterokolumnowym portykiem ustawionym w linii elewacji. Jego wnętrze jest dwutraktowe.

Podczas II wojny światowej budynek dworu zajmowała niemiecka straż graniczna, natomiast rodzina właścicieli mieszkała w małej oficynie, usytuowanej tuż przy dworze, w miejscu obecnej murowanej komórki. W latach pięćdziesiątych budynek dworu przejęty został przez służbę zdrowia i był użytkowany jako izba porodowa. W latach sześćdziesiątych budynek przebudowano, dodając od strony ogrodowej przeszklony ganek i zmieniając pokrycie dachowe z gontu na blachę. Poprzez dobudowanie ścian działowych z luksferów oraz zamurowanie niektórych otworów drzwiowych został zmodyfikowany układ pomieszczeń. Budynek jest dwukondygnacyjny ze strychem, częściowo podpiwniczony.
1643089
Wiatrak w Natalinie
1643090
Zalew Natalin
1643091
Mogiła 10 żołnierzy Poniatowskiego
1643092
Pomnik 100-lecie niepodległości
1643093
Pomnik armata
1643094
Wiatrak koźlak
1643096
Wiata z miejscem na ognisko
1643097
Park podworski
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta