category-icon

Matyska - Radziechowy

108 km
473 m
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-10-25
category-icon
108 km
473 m
461 m
1.5/6
W wyborczą niedzielę 25.10.2015 roku o godzinie 9.00 spod Domu Kultury w Ligocie rozpoczęliśmy kolejną wyprawę rowerową. Z Ligoty 4 mężczyzn pojechało w stronę Zabrzega, gdzie czekał na nas 5 mężczyzna. I tak w tym gronie pojechaliśmy do Czechowic-Dziedzic na Plac Jana Pawła II, gdzie czekało na nas kilku pozostałych rowerowych entuzjastów. Wśród nich była jedna pani. Wspólnie ruszyliśmy z Czechowic do Bielska-Białej, gdzie przejechaliśmy przez centrum tego miasta i zawitaliśmy w Bystrej, gdzie skierowaliśmy się przez Meszną na rondo do Buczkowic, gdzie czekał na nas kolejny uczestnik naszej wyprawy, wraz i kilkoma "wymiataczami", którzy pojechali nieco inną trasą od Bielska. W pełnym składzie ruszyliśmy po pagórkach, z podziwianiem zamglonych widoków na Kotlinę Żywiecką i Skrzyczne z Buczkowic, Godziszki, Słotwiny, Lipowej, Twardorzeczki, dojechaliśmy do Radziechów, gdzie odwiedziliśmy Drogę Krzyżową wiodącą na szczyt wzgórza Matyska z krzyżem. Warto wspomnieć, że Droga Krzyżowa jest dosyć kontrowersyjna, gdyż na poszczególnych stacjach można dostrzec symbolikę ruchów masońskich (wolnomularstwo). Masoneria to, wg Wikipedii, Wolnomularstwo, inaczej masoneria lub sztuka królewska – międzynarodowy ruch, mający na celu duchowe doskonalenie jednostki i braterstwo ludzi różnych religii, narodowości i poglądów. Ruch ten charakteryzuje się istnieniem trójkątów masońskich, lóż wolnomularskich, obediencji oraz rozbudowanej symboliki i rytuałów. Masoneria to także zespół bractw o charakterze elitarnym i dyskretnym. Inną cechą wolnomularstwa są legendy i teorie spiskowe na jej temat. Nauka badająca historię wolnomularską i idee wolnomularskie nazywa się masonologią. Po odpoczynku na Matysce, pod krzyżem powróciliśmy do Radziechów, a następnie skierowaliśmy się do Żywca, gdzie widzieliśmy słynny browar, oraz nowiuteńki (oddany tuż przed wyborami) most na Sole. Z Żywca, pojechaliśmy do Zarzecza, a potem do Łodygowic, gdzie pożegnaliśmy jednego uczestnika wyprawy - tego, który dołączył do nas w Buczkowicach. szybko jechaliśmy w kierunku Bielska-Białej, mijając na trasie Wilkowice, oraz zwiedzając kościół drewniany św. Barbary w bielskiej dzielnicy Mikuszowice. Bezproblemowo przejechaliśmy przez centrum Bielska-Białej by dotrzeć do Czechowic-Dziedzic, gdzie pożegnaliśmy grupę rowerzystów, która z nami stamtąd jechała. I tak w 5 osobowym składzie pojechaliśmy przez Zabrzeg (gdzie pożegnaliśmy 2 osoby) do Ligoty-Miliardowic, gdzie oficjalnie wyprawa się zakończyła. Licznik zanotował 100 km.

Samotnie jeszcze postanowiłem nieco dołożyć kilometrów i postanowiłem najpierw spełnić wyborczy obowiązek (mimo spodziewanej porażki mojej opcji politycznej) i pojechałem znów do Zabrzega, a potem do Czarnolesia -nowym śladem szlaku rowerowego "Greenways", prowadzącego na wał Jeziora Goczałkowickiego. Jednak na leśnym skrzyżowaniu pojechałem w lewo (a nie na wał) i na tzw. dziką plażę. Tam jechałem wyschniętym dnem jeziora w stronę wału. Z kłopotami mijałem dawne zabudowania zabrzeskiego Podjazu i dotarłem na wał jeziora. A potem wałem do drogi, przez Zabrzeg, do Ligoty i do domu. no i przybyło mi 20 km...czyli łączny dystans to 120 km.

Pogoda dopisywała, choć było max 12 stopni, bez wiatru z dużym zachmurzeniem, no ale to ostatnia wyprawa października 2015.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Szczyrk
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szczyrk

Mapa turystyczna „Szczyrk” obejmuje swoim obszarem gminę Szczyrk, a także częściowo sąsiadujące miejscowości m.in. wschodnią część Brennej, Buczkowice.

Mapa prezentuje szlaki turystyczne z czasami przejść, ścieżki spacerowe i dydaktyczno-przyrodnicze, trasy rowerowe, szlaki konne i narciarskie. Zaznaczone są tu również atrakcje turystyczne, punkty widokowe, schroniska i inne obiekty noclegowe, a także pozostałe informacje niezbędne turyście podczas wędrówek górskich. Mapa zawiera również wyciągi narciarskie wraz z trasami zjazdowymi. Sprawdzi się we wszystkich 4 porach roku!

Żywiec i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Żywiec i okolice

Szczegółowa mapa turystyczna "Żywiec i okolice" z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem Żywiec i okolice po Węgierską Górke na południu, Międzybrodzie Bialskie i zaporę na jeziorze Międyzbrodzkim na północy, Rychwałd na wschodzie i Rybarzowice na zachodzie.

Rok: 2018

Wokół Skrzycznego - Beskid Śląski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wokół Skrzycznego - Beskid Śląski

Mapa z zaznaczonymi m.in. zabytkami, noclegami, bazą gastronomiczną, basenami, wyciągami narciarskimi. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych, łącznie z kilometrażem, przy szlakach pieszych podano również orientacyjny czas przejścia, co pozwala łatwiej zaplanować wycieczkę. W miejscowościach podano nazwy ulic. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m oraz cieniowania. Mapa posiada siatkę geograficzną opartą na elipsoidzie WGS 84, stosowaną w nawigacji.

Rok wydania: 2017

Beskid Śląski - dla wymagających
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski - dla wymagających

Mapa obejmuje obszar bardzo popularnego i często odwiedzanego zakątka Beskidów, jakim jest Beskid Śląski. Zasięg Beskidu Śląskiego mapy wyznacza tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Jaworzynkę i Zwardoń na południu oraz Węgierską Górę na wschodzie i Ustroń na zachodzie. Położone na tym obszarze Ustroń, Wisła i Szczyrk należą do największych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w polskich górach. Zimą narciarze mają tu do dyspozycji kilkadziesiąt wyciągów narciarskich i dobrze przygotowane trasy zjazdowe. Bardzo popularna jest też turystyka piesza i rowerowa. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane i zagospodarowane. Posiadają rozbudowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, bardzo dobrą bazę noclegową, w tym wiele schronisk górskich. Mapa przedstawia m.in. rzeźbę terenu, sieć dróg (w tym nazw ulic), zabudowę, a także treści turystyczne – szlaki turystyczne, bazę noclegową i gastronomiczną, atrakcje turystycznye i inne elementy. Rekomendujemy ją do uprawiania różnych form turystyki, także dla osób zmotoryzowanych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz kilometraż szlaków. Ciekawe miejsca wyróżniono żółtym kolorem.

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Mapa prezentuje obszar najmniejszego, ale jakże urokliwego polskiego Beskidu. Zasięg mapy obejmuje tereny pomiędzy Bielskiem-Białą na zachodzie i Suchą Beskidzką na wschodzie oraz Wadowicami od północy i Żywcem na południu.
Obszar Beskidu Małego posiada charakter zwartej, rozległej wyspy górskiej, którego najwyższym szczytem jest Czupel (930 m n.p.m.). Dla turystów jest to łatwo dostępny obszar z gęstą siecią szlaków turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie stwarzają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Obszar Beskidu Małego to również region bogaty kulturowo, gdzie spotkać można ślady wczesnośredniowiecznych grodzisk, ruiny rycerskich zamków, dawne rezydencje magnackie, staropolskie szlacheckie dworki, czy niespotykane gdzie indziej kamienne szałasy. W regionie tym urodził się i wychował Jan Paweł II, który często wędrował po szlakach tego Beskidu.
Wydawnictwo Compass dokonało aktualizacji mapy na bazie własnych prac terenowych oraz w konsultacji ze znakarzami szlaków.

Wydanie 10, 2017 r.

Miejscowości na trasie