Nad Jeziorem Rożnowskim trasa 33 narowery

Dodano 18 października 2020 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa

Kod trasy

191527
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  2.0
  • Dystans: 36,9 km
  • Przewyższenie: 291,98 m
  • Suma podejść: 1 196,25 m
  • Suma zejść: 1 195,22 m
Znaczna część trasy proponowanej wycieczki będzie z widokiem na Jezioro Rożnowskie z otaczających go wzniesień. Jesteśmy wprawdzie na pogórzu, ale czekają nas prawdziwie górskie podjazdy i zjazdy. Miejscem startu jest centrum Gródka nad Dunajcem, urokliwej letniskowej miejscowości, położonej nad Jez. Rożnowskim. Sprzed budynku urzędu gminy udajemy się główną drogą na południe wzdłuż jeziora. Na wysokości lokalu Quantum za żółtym szlakiem rowerowym odbijamy boczną uliczką w lewo. Za chwilę skręcamy w prawo, potem w lewo i na rozjeździe ponownie w lewo. Stromym podjazdem wspinamy się na widokowy grzbiet, gdzie za czerwonymi szlakami skręcamy w prawo. Po 3,5 km, na szczycie Kobylnicy Zach. skręcamy w lewo, i od południa objeżdżamy Kobylnicę z wieżą telekomunikacyjną na szczycie. Główną drogą ponownie za czerwonym szlakiem opadamy w lewo. Najpierw w Przydonicy (1), a następnie w Podolu-Górowej (2) (po skręcie w lewo), mijamy drewniane kościoły. 900 m za kościołem skręcamy w prawo pod górę. Biegnie tu żółty szlak rowerowy, którym najpierw stromo wspinamy się na Majdan (512 m n.p.m.), a następnie leśną drogą zjeżdżamy do Radajowic. Na drodze głównej kierujemy się w lewo do Rożnowa, mijając kolejno ruiny zamku Tarnowskich (3), dwór Stadnickich (4), a na górce w Rożnowie drewniany kościół (5). Spod kościoła skręcamy w prawo i koło ruin zamku Gryfitów (6) zjeżdżamy do zapory na Dunajcu w Rożnowie (7). Wracamy do skrzyżowania przy kościele i udajemy się na wprost w kierunku Bartkowej. Na łuku opuszczamy ruchliwą drogę, odbijając za niebieskim szlakiem w boczną uliczkę. Szerokim łukiem objeżdżamy dolinkę i widokowym zjazdem opadamy nad jezioro. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, i drogą 975 dojeżdżamy do Gródka, gdzie kończymy wycieczkę.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Drewniany kościół w Przydonicy (1) – cenny zabytek sakralnego budownictwa drewnianego wzniesiony w 1527 r. Pod koniec XVI w. wykonano przepiękną renesansową polichromię, zachowaną do czasów współczesnych. Cenne jest również wyposażenie wnętrza z XV i XVI w.
Drewniany kościół w Podolu (2) – zbudowany w I poł. XVI w. Południowe ściany nawy zdobi renesansowa polichromia, odkryta w 1959 r. Na deskach parapetu zachowały się także fragmenty starszej gotyckiej polichromii patronowej.
Bastion i mury obronne w Rożnowie (3) – część niedokończonego nowożytnego zamku bastionowego, który zamierzał wybudować Jan Tarnowski w 1568 r. Budowa ta nigdy nie została ukończona, a w XVIII w. uległa zniszczeniu.
Dwór Stadnickich w Rożnowie (4) – klasycystyczny dwór z XIX z obszernym gankiem i kolumnami. Obiekt jest własnością prywatną.
Drewniany kościół w Rożnowie (5) – powstał w 1661 r. Nadano mu wezwanie św. Wojciecha, gdyż wg legendy, w tym miejscu święty zatrzymał się na odpoczynek. Świątynia była wielokrotnie odnawiana, m.in. przeszła gruntowny remont w 1904 r. Na suficie chóru zachowały się renesansowe malowidła. W jednym z ołtarzy bocznych znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Bolesnej.
Ruiny zamku w Rożnowie (6) – pozostałości po dawnej strażnicy z XIV w, położonej na szlaku handlowym, biegnącym wzdłuż Dunajca. Na pocz. XV w. zamek stał się posiadłością Rożnów, którzy znacznie go rozbudowali nadając mu charakter rezydencji. W XVII w., opuszczony przez ówczesnych właścicieli popadł w ruinę.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa33 - przedruk / zdjęcia własne/

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta