Niepołomice - Uście Solne - Niepołomice

Dodano 28 kwietnia 2023 przez aplikację Android
Niepołomice - Uście Solne - Niepołomice
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

296324
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 84,2 km
  • Czas trwania: 5 h 4 min
  • Średnia prędkość: 16,62 km/h
  • Przewyższenie: 91,26 m
  • Suma podejść: 1 351,39 m
  • Suma zejść: 1 351,39 m
  • Data: 28 kwietnia 2023
1633736
Wężowy Staw w Puszczy Niepołomickiej
Puszcza Niepołomicka obfituje w różne cieki wodne oraz mniejsze czy większe oczka wodne czy stawy. Jednym z większych jest Wężowy Staw znajdujący się na skraju puszczy od strony Kłaja
1633737
obelisk w Puszczy Niepołomickiej
obelisk upamiętnia miejsce zestrzelenia przez Niemców samolotu PZL P11.c z pilotem Wacławem Królem dnia 3 września 1939 r.
1633738
dwór w Woli Batorskiej
Dwór z początku XIX wieku, przebudowany na początku XX wieku i po 1950 r.. Budynek, obecnie leśniczówka, należy do Nadleśnictwa Niepołomice
1633739
Puszcza Niepołomicka
1633740
Puszcza Niepołomicka
Puszcza Niepołomicka pokryta jest gęstą siecią dróg, z których znaczna część pokryta jest asfaltem zapewniając komfortową podróż. Dodatkowym plusem jest to, że ruch samochodów jest zabroniony, za wyjątkiem tych, które służą do utrzymania lasu.
1633741
Czarny Staw w Puszczy Niepołomickiej
Czarny Staw to największy zbiornik wodny w puszczy, który powstał, gdy wyrobisko po eksploatacji torfu wypełniło się wodą. Ciągle obecny na dnie niecki torf nadaje wodzie ciemny kolor, któremu jeziorko zawdzięcza swoja nazwę.
1633742
Góra Świętego Jana w Mikluszowicach
Pagór piaszczysty powstał w wyniku zmiany koryta Raby; efekt długotrwałego gromadzenia piasku przez meandrującą rzekę. Jego wysokość względna wynosi 15 m a obwód podstawy – 310 m. Na szczycie znajduje się pomnik przyrody – ośmiopienna lipa, będąca prawdopodobnie pozostałością zadrzewienia z otoczenia dawnego kościoła.
Do połowy XIX w. Góra św. Jana była miejscem lokalizacji kolejno 3 drewnianych kościołów, kaplicy oraz cmentarza. Przypuszczalnie pierwszy kościół stanął tu już w XII w., ale musiał spłonąć, skoro po 1455 r. wzniesiono tu drugą drewniana świątynię. Obiekt spłonął prawdopodobnie w 1653 r.. Nowy kościół ufundował książę Aleksander Lubomirski i przetrwał on do 1832 r.; znów strawił go pożar.
1633745
Velo Raba
Mikluszowice z Uściem Solnym łączy, poprowadzona po nasypie wału przeciwpowodziowego trasa rowerowa Velo Raba. Nawierzchnia trasy pokryta jest ubitym drobnym kamieniem przez co opory toczenia są trochę większe niż na asfalcie. Alternatywą jest asfaltowa publiczna droga przez Bieńkowice. Jest ona trochę krótsza niż trasa wzdłuż wałów ale wprawdzie rzadko lecz jednak pojawiają się na niej samochody.
1633746
Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła w Uściu Solnym
kościół zbudowany został w latach 1833-39. W czasie pierwszej wojny światowej, w 1914 r. zniszczone zostały wieża i wieżyczka na sygnaturkę. W 1915 r. miała miejsce prowizoryczna odbudowa kościoła. W latach 1924-26 kościół został przebudowany i powiększony. Dobudowano wtedy kaplice boczne, odbudowano wieżę i przekształcono fasadę. W latach 1962-63 podwyższono dachy kościoła i odbudowano wieżyczkę na sygnaturkę. Zbudowany jako klasycystyczny, nawiązujący do tzw. stylu "józefińskiego", w wyniku przebudowy uzyskał częściowo formy neobarokowe.
1633748
drewniana zabudowa w Uściu Solnym
Zabudowa w Uściu Solnym w pobliżu rynku pochodzi z 2. połowy XIX i XX wieku. Tworzą ją drewniane, zrębowe domy. Do budynków gospodarczych wchodzących w skład zagród należały również stodoły stojące wzdłuż zewnętrznych ulic gospodarczych, których interesujący zespół zachował się do dziś.
1633749
Wiślana Trasa Rowerowa
Na wysokości miejscowości Grobla ma swój początek, lub jak kto woli koniec, Wiślanej Trasy Rowerowej poprowadzonej koroną wałów Wisły
1633750
zespół kościelno-klasztorny w Hebdowie
po drugiej stronie Wisły widać klasztor w Hebdowie, którego początki sięgają 1146 r. – wówczas sprowadzono do Hebdowa norbertanów, którzy kilka lat później wznieśli tu romański kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Wielką rozbudowę i przebudowę kościoła i klasztoru przeprowadzono w latach 1640–1727 – dlatego obecne zabudowania reprezentują styl późnobarokowy. 100 lat później władze rosyjskie zlikwidowały klasztor, usuwając norbertanów. Obecnie gospodarują tu księża pijarzy.
1633751
Wiślana Trasa Rowerowa
Poprowadzona koroną wału przeciwpowodziowego trasa rowerowa zapewnia komfortową podróż na odcinku ok. 22 km między Niepołomicami a Groblą. Niestety, jak na większości tras poprowadzonych wałami, brak jest drzew dających choć trochę cienia w słoneczne i upalne dni, nie ma także żadnej osłony przed wiatrem.
1633752
Pałac Królewski w Niepołomicach
XIV-wieczny Zamek Królewski był rezydencją obronną. Z zamku obronnego na królewską rezydencję wypoczynkową przebudowywali niepołomicki zamek Zygmunt Stary i Zygmunt August. To za sprawą tego ostatniego budowla uzyskała charakter renesansowy. Od połowy XVII w. zamek stracił swoją królewską rangę i zaczął podupadać. dopiero na początku lat 90 XX wieku, kiedy zamek stał się własnością gminy, przystąpiono do kompleksowych prac renowacyjnych.
1633753
kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach
Kościół jest pierwszą znaną budowlą z okresu początku Niepołomic. Ufundował go w latach 1350-1358 król Kazimierz Wielki. Przyczyną ufundowania kościoła był zamiar króla założenia osady przy budowanym równocześnie lub powstałym już wcześniej zamku obronno-myśliwskim.
1633754
Ratusz w Niepołomicach
Niepołomicki ratusz jest budowlą neogotycką wybudowaną w 1903 jako siedziba władz miejskich. Zaprojektował go Jan Sas Zubrzycki.
1633755
Kopiec Grunwaldzki w Niepołomicach
Kopiec Grunwaldzki powstawał w latach 1910 -1915. Znajduje się on na skarpie Wężowej Góry (211,8 m n.p.m.) skąd według legendy miał wyruszyć do Krakowa król Jagiełło z uroczystą procesją po zwycięstwie pod Grunwaldem. Kopiec ma 14 metrów wysokości a średnica podstawy ma 30 metrów.
1633756
miejsce pamięci
zbiorowa mogiła ludności żydowskiej rozstrzelanej przez hitlerowców w dniach 26-27.08.1942 r. .Niemcy zamordowali wtedy ok. 700 Żydów z Krakowa i sąsiednich miejscowości
1633757
miejsce pamięci
Kozie Górki są częścią Puszczy Niepołomickiej. W czasie II wojny światowej w okresie od listopada 1939 r. do grudnia 1943 r. hitlerowcy dokonywali egzekucji mniejszych lub większych grup ludzi Pierwszą dużą grupą rozstrzelanych byli więźniowie z Montelupich, jeszcze w listopadzie 1939 r. Największa egzekucja (około1000 ofiar) odbyła się tutaj w dniach 10–15 grudnia 1943 r. Byli to Polacy, jeńcy francuscy i zbuntowani żołnierze włoscy.
1635175
konfiguracja trasy
Wycieczka dla osób, które chcą sobie pojeździć z dala od miejskiego zgiełku, spalin i ruchu samochodów. Zdecydowana większość trasy wiodła poza drogami publicznymi i przebiegała przez Puszczę Niepołomicką i trasami rowerowymi Velo Raba i Wiślaną Trasą Rowerową. Większy ruch panował tylko w centrum Niepołomic ale to był mój świadomy wybór, gdyż trudno być w Niepołomicach i choć nie rzucić okiem na zamek. Jak dla mnie najciekawszą częścią wycieczki był przejazd przez Puszczę Niepołomicką, poruszanie się po niej wymaga jednak trochę orientacji, albowiem drogi przecinające puszczę są do siebie podobne i łatwo je pomylić. Ja chcąc zrobić trochę kilometrów trochę pokluczyłem po puszczy, jednak osoby chcące tylko przejechać przez nią dystans ok. 33 kilometrów mogą skrócić o ok. 18 km jadąc tylko Drogą Królewską i Żubrostradą. Trasa generalnie była płaska więc nie powinna sprawić nikomu problemu. Wyruszając na nią trochę obawiałem się pogody albowiem prognozy zapowiadały 100 procentowe zachmurzenie. Tymczasem przez całą wycieczkę niebo było niebieskie i tylko od czasu do czasu małe chmury przesłaniały słońce.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta