Odkryj krainę jezior Doliną Drwęcy!

Dodano 15 czerwca 2023 przez Planer
Odkryj krainę jezior Doliną Drwęcy!
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

307604
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.7
  • Dystans: 23,6 km
  • Przewyższenie: 37,12 m
  • Suma podejść: 201,2 m
  • Suma zejść: 203,25 m
  • Data: 10 czerwca 2023
  • Lokalizacja: Ostróda
1674993
Ostróda
1674994
Wałdowo
1674995
Wałdowo
1674996
Bagieńsko
1674997
Bagieńsko
1674998
Bagieńsko
1674999
Liwa
1675000
Miłomłyn Przejazdowa
1675004
Widok na molo w Ostródzie
Wzdłuż wybrzeża jeziora Drwęckiego od strony miejskiej, zlokalizowanych jest wiele restauracji, barów, lodziarni. Chwila przerwy na posiłek w tym miejscu, pozwala korzystać z widoku mola - wizytówki Ostródy oraz sportowców, próbujących swoich sił na desce bądź nartach wodnych.
1675005
Rezerwat Jezioro Czarne
Ostróda - kraina tysiąca jezior. Trasa rowerowa pozwala odkryć kilka z nich, a Jezioro Czarne, ukryte w lesie, czaruje swoim spokojem. Można tu obserwować dzikie ptactwo, dlatego na wyprawę polecam zabrać lornetkę!
1675006
Jezioro Kozłowe
Zaciszne jezioro położone w środku lasu, choć kolejne na trasie rowerowej - jest zupełnie inne. Stając u brzegu można poczuć się jak w baśni wobec spokoju wybrzeża i życia zwierząt toczącego się na jego tafli
1675007
Most Borsuki
Widok z mostu nad kanałem Elbląskim aż promieniuje spokojem. To miejsce idealne na przerwę i piknik na łące. Tuż obok mostu znajduje się zejście do wody
1675008
Jezioro Srebrne
Jezioro Srebrne można objechać rowerem dookoła. Wzdłuż trasy znajduje się wiele zejść do wody, przy których można usiąść na pozostawionych pieńkach i wpatrywać się w symetrię odbicia wybrzeża w wodzie.
1675009
Jezioro Drwęckie
W tym momencie zaczyna się leśna część trasy rowerowej. Na początek ścieżka prowadzi wzdłuż wybrzeża jeziora.
1675010
Ścieżka
Trasa rowerowa biegnie urokliwymi ścieżkami Doliny Drwęcy, należącej do Obszaru Natura 2000
1675011
Jezioro Srebrne - magia symetrii
Symetria jeziora sprawia, że łączą się tu strefy! Wiosną na brzegu można zobaczyć kijanki!
1675013
Jezioro Drwęckie przy plaży miejskiej
Trasę rowerową zaczynam z plaży miejskiej w Ostródzie. Rozpoczęcie rowerowej przygody tuż po wschodzie słońca, sprawiło, że czekał mnie niesamowity widok mgły, niosącej się nad taflą jeziora, zapraszającej nas - mnie i mój rower - do lasu!
1675023
Tablica informacyjna - Rezerwat Jezioro Czarne
Przy Jeziorze Czarnym, objętym strefą rezerwatu, znajduje się tablica informacyjna, rozwiązująca zagadkę jego wyjątkowości - poza tajemnicą jego spokoju i walorami piękna przyrody!
1675024
Widok na wyspę
Jadąc ścieżką wzdłuż wybrzeża, można podziwiać dziką wyspę, do której dostęp jest już rowerem pływającym :)
1675084
Zamek Krzyżacki w Ostródzie
Zamek ma otwarte wrota. Ciężko nie skorzystać z tej okazji i poznać dziedziniec. Na zainteresowanych czeka w środku muzeum miejskie - polecam!
1675101
Przerwa?
Ostróda wzdłuż wyznaczonej trasy rowerowej, oferuje kuszące miejsca postojowe na wyprostowanie nóg i chwilę przerwy dla rowera :)
1675102
Dziedziniec zamku
Poza muzeum, można podziwiać dziedziniec zamku nieco wyżej z kładki. Ekscytacji dodaje fakt, że w tym miejscu miał pobyt sam Napoleon!
1675103
Wybrzeże miejskie
Część miejska trasy biegnie ścieżką rowerową, bardzo dobrze oznaczoną. Również przejazd przez mosty ułatwiony jest poprzez specjalne kładki dla jednośladów!
1675111
Teren bobrów
Trasa wiedzie przez teren bobrów, nawet informuje o tym znak ostrzegawczy spotykany przy ścieżce rowerowej! Szczęśliwcy mają okazję poznać tego mieszkańca Doliny Drwęcy!
Czas start! Chociaż podczas tej trasy rowerowej, czas zdecydowanie zwolni, biorąc głęboki wdech mazurskiego powietrza, a nawet zatrzyma się u nabrzeży urokliwych jezior, ukrytych w lesie Doliny Drwęcy. Ukryte- lecz odkryłam w nich magię piękna natury, a przechowywanie tej perły Mazur w tajemnicy przed Traseo jest niedozwolone, dlatego zapraszam!
Zaczynam na miejskiej plaży w Ostródzie. Wschód słońca jest moją chwilą zatrzymania się w czasoprzestrzeni, kiedy mogę obserwować piękno budzącej się przyrody. Ta niezwykła chwila, wzbogaciła mój widok o niesamowitą mgłę, snującą się nad taflą jeziora Drwęckiego, niczym noc wychodząca z lasu. Polecam zacząć trasę rowerową o tej porze dnia, zabierając do plecaka prowiant na piknik w plenerze!
Ścieżka rowerowa w części miejskiej Ostródy jest dobrze oznaczona i choć biegnie przez mosty, zainstalowane kładki pozwalają na płynną jazdę, choć na najwyższym moście, ciężko nie zatrzymać się, by spojrzeć na panoramę miasta. Warto zajrzeć na dziedziniec zamku i postawić koło roweru tam, gdzie stał Napoleon! Zainteresowanych zapraszam do muzeum miejskiego w murach Zamku Krzyżackiego, które gromadzi skarby dawnych ostródzian!
Wracam na nabrzeże, gdzie mijam pokusy dań i deserów. Polecam lody tajskie! Wizytówką Ostródy jest białe molo, gdzie latem często odbywają się regionalne koncerty. Jeśli będziecie mieć szczęście, czeka Was powrót w rytm mazurskich rytmów! Wjeżdżam w spokojniejszą część miejską, gdzie zamiast restauracji spotkam regionalnych rybaków i urokliwe łodzie, których nie oszczędził czas fal.
Uwaga!- małe ostrzeżenie- odcinek na kocich łbach. Nie poddawajcie się podczas małych turbulencji- to tylko około 5 minut jazdy. Czas na dzikie nabrzeże jeziora Drwęckiego… Drzewa, układając się nad wodą tworzą oazę dzikich zwierząt. Ścieżka jest bezpieczna i dobrze widoczna o każdej porze roku. Dojeżdżam do starego mostu kolejowego, który został wykorzystany, by stworzyć NAM- rowerzystom- tereny do odkrywania! Choć most jest stary, miasto dba o jego stan techniczny, wykonując regularnie naprawy.
Najbliższy cel- Rezerwat Jezioro Czarne. Wyjeżdżając z mostu kolejowego, skręcam w lewo z górki prawie do celu! Ten odcinek trasy wyróżnia się dla mnie wysokimi drzewami, rosnącymi odlegle od siebie, przypominając mi prehistoryczny las. Trasa ta działa na wyobraźnię biologa - mnie, tworząc wielką przygodę. Mam nadzieję, że również Was przeniesie w inny świat!
Dojeżdżam do Rezerwatu Jeziora Czarnego. Najlepsze wejście do jego nabrzeża znajduje się przy tablicy informacyjnej, gdzie mogę pozostawić rower i udać się na obserwację tej ostoi spokoju. W odróżnieniu od jeziora Drwęckiego, otoczenie drzew sprawia, że jest spokojne o gładkiej tafli. Polecam zabrać lornetkę!
Kolejny cel - jezioro Kozłowe. Część trasy jest wymagająca ze względu na piaszczystość terenu, choć możliwa do przejechania bez zakopania się. Lepsza połowa prowadzi do polany ze stanowiskiem na ognisko z widokiem wyspy! Jadąc dalej, spotykam znak ostrzegawczy, jednak ścieżka jest zadbana i każde zagrożenia stworzone przez działalność bobrów, są natychmiast zabezpieczane.
Czas na kolejne jezioro! Przewrócone drzewo z zatopionymi gałęziami w wodzie, tworzy baśniową scenerię. Dojeżdżając, widać po lewej stronie ścieżki błękit wody, przebijający się przez iglaki. Warto jechać jeszcze chwilę prosto, gdzie znajduje się wejście bezpośrednio do nabrzeża, której szerokość pozwala zabrać rower na sam brzeg.
Kraina tysiąca jezior, więc jadę do kolejnego! Trasa dookoła jeziora Srebrnego wyróżnia się zwiększonym zróżnicowaniem terenu. Pojawiają się krótkie wzniesienia i zjazdy, a korzenie nachodzące na ścieżkę, dają poczucie zalążka górskiej wyprawy. Spotykam kilka zjazdów do linii brzegowej- polecam północną część, gdzie można tam zobaczyć symetrię odbicia leśnego wybrzeża w wodzie - idealne miejsce dla pasjonatów fotografii jak ja!
Ruszam dalej do Mostu Borsuki! Trasa biegnie płasko i stosunkowo prosto. Można poczuć się jak w zielonym tunelu roślinności! Dojeżdżam do mostu nad Kanałem Ostródzko-Elbląskim. Uwielbiam ten sielankowy widok na polanę z chatą tuż przy lesie. To moje ulubione miejsce na piknik! Przy wjeździe do lasu znajduje się zejście do kanału z oznaczeniem trasy kajakowej. Może następnym razem wodna trasa z Traseo?
Czas na docelowy punkt wyprawy! Krótki odcinek lasu prowadzi do wjazdu do Miłomłyna. Wjeżdżam na drogę asfaltową i przejeżdżając przez centrum, widzę mój cel na horyzoncie! To miejsce jest dla mnie sentymentalne i nawet teraz uwielbiam obserwować zmiany poziomu wody podczas przepływu statków przez śluzę w Miłomłynie.
Trasę oceniam na łatwą. To idealna wycieczka rowerowa na jeden dzień, podczas której można poznać historię Ostródy i snuć się rowerem w Dolinie Drwęcy, odkrywając kolejne malownicze jeziora. Warto zatrzymać się przy nich i odkryć ich wyjątkowość z oryginalnymi detalami. Widzimy się na ścieżce z Traseo?

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o...

Mapa Pojezierze Iławskie
Pojezierze Iławskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Pojezierza Iławskiego obejmuje obszar ograniczony od zachodu Doliną Dolnej Wisły, od wschodu Pojezierzem Mazurskim, na północy Pobrzeżem Gdańskim, a od południa Pojezierzem Chełmińsko-Dobrzyńskim. Na mapie zaznaczono przebiegi szlaków pieszych,...

Mapa Pojezierze Olsztyńskie. Część południowa
Pojezierze Olsztyńskie. Część południowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Olsztyna i okolic przedstawia południową część Pojezierza Olszyńskiego, fragment Pojezierza Iławskiego i Mrągowskiego oraz Garb Lubawski na południowym zachodzie. Zasięg mapy wyznaczają: Olsztyn na północy, Szczytno na wschodzie, Olsztynek na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta