Pętla krajoznawcza i historyczna W-wa Mokotów, 38 km

Dodano 21 marca 2023 przez plik GPX
Pętla krajoznawcza i historyczna W-wa Mokotów, 38 km
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

291434
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 37,3 km
  • Przewyższenie: 38,79 m
  • Suma podejść: 249,17 m
  • Suma zejść: 250,04 m
  • Data: 19 marca 2023
  • Lokalizacja: Warszawa
1615627
Rotunda
Ruiny ceglanej rotundy. Rezerwat Morysin w Wilanowie.
1615628
Gajówka
Stara drewniana, opuszczona i tajemnicza gajówka. Rezerwat Morysin w Wilanowie.
1615629
Wartownia
Ruiny starej wartowni, w pobliżu też była brama wjazdowa. Rezerwat Morysin w Wilanowie.
1615632
Jezioro Pod Morgami
Ładne jeziorko gdzie można odpocząć.
1615633
Stawy
Leśne stawy. Rezerwat Morysin w Wilanowie.
1615635
Ulica Wolicka
Opuszczona ul. Wolicka. Dawniej było tam kilka zabudowań gospodarskich
1615636
Kościół p.w. św. Elżbiety
Ładny kościół p.w. św. Elżbiety w Powsinie z 1725 roku. Powsin jedna z najstarszych wsi na Mazowszu z XIII wieku
1615641
Brama wjazdowa
Brama wjazdowa do kompleksu Natolin (wiecznie zamknięta)
1615642
Pałac Raczyńskich
Pałac hrabiego Edwarda Raczyńskiego, obecnie Rektorat Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego
1615643
Fort VIII Służew
Odnowione koszary fortu carskiego z II połowy XIX wieku.
1615644
Ruiny dworu
Ruiny dawnego dworu szlacheckiego z końca XIX wieku we wsi Potoki
1615646
Wiejskie domy
Opuszczone wiejskie domy z dawnej wsi Szopy Polskie
Opis ciekawej i zróżnicowanej nawierzchniowo trasy rowerowej po Mokotowie, z kilkoma zabytkami do zwiedzenia jak rezerwaty i parki. Pętla o długości około 38 km. Jestem z Mokotowa i chciałbym pokazać walory tej części Warszawy:
1. Park Promenada, można zobaczyć pałacyk Szustra na skarpie
2. Kościół pw. Sw. Kazimierza na ul. Chełmskiej
3. Park Sielecki z długim stawem
4. Przy końcu stawu przy ul. Sobieskiego 100 sławetne Szpiegowo czyli opuszczony kompleks budynków przez Rosję
5. Ul. Beethovena, wzdłuż Trasy Siekierkowskiej (ścieżka rowerowa) dojeżdżamy i wjeżdżamy do opuszczonej ul. Wolickiej (dawniej przy niej znajdowała się mała wieś)
6. ul. Wolicką dojeżdżamy do Rezerwatu Jeziorko Czerniakowskie i jedziemy wzdłuż utwardzonego szlaku, na całej długości jeziorka
7. ul. Zawodzie i Łuczniczą (asfalt) oraz drogą polną Trójpolówka dojeżdżamy do małego mostku (przepust wodny) i wchodzimy do jednego z najstarszych lasów na Mazowszu czyli Rezerwatu Morysin, kiedyś teren łowiecki króla Jana III Sobieskiego
8. w rezerwacie zwiedzamy ruiny Rotundy, tajemniczą piętrową opuszczoną gajówkę z litego drewna oraz ceglany Dom Stróża
9. następnie ul. Vogla i ul. Ruczaj, skręt w lewo w ul. Rosy i jedziemy wzdłuż malowniczej rzeczki Wilanówka aż do końca tejże ulicy (asfalt)
10. następnie ul. Wiechy i Rosochata dojeżdżamy do jeziorka Pod Morgami gdzie można sobie odpocząć
11. następnie ul. Rosochata dojeżdżamy do jednej z najstarszej wsi na Mazowszu czyli Powsina z XIII wieku oraz tam można zwiedzić ładny kościół z I połowy XVIII wieku
12. z Powsina ul. Przekorną dojeżdżamy do Parku Kultury w Lesie Kabackim, gdzie można coś zjeść, napić się i odpocząć na drewnianych leżankach
13. w tym parku niedaleko znajduje się potężny (chyba jeden z największych) ok. 250 letni dąb Hetman, którego należy obowiązkowo odwiedzić i podziwiać
14. z Parku Kultury wjeżdżamy na polanę gdzie można rozpalić sobie ognisko i upiec kiełbaskę na patyku
15. z polany jedziemy poprzez Las Kabacki (droga leśna) w stronę Ursynowa do ul. Rosnowskiego i zjeżdżamy w dół ze skarpy a następnie skręt w lewo na szlak niebieski
16. szlakiem niebieskim (droga polna) wzdłuż skarpy docieramy do kompleksu leśnego Natolin (wiecznie zamkniętego, kiedyś w PRL-u rezydencja rządowa). Można po drodze obejrzeć tylko ogromną bramę wjazdową.
17. szlakiem niebieskim docieramy do Trasy S2 i jedziemy wzdłuż niej na zachód. Część szlaku niebieskiego koła Natolina jest zalana i nie przejezdna.
18. ponownie dojeżdżamy do skarpy i tu można zobaczyć ogromny wlot trasy S2 do tunelu ale my przejeżdżamy małym tunelem pod nią i ponownie trafiamy na szlak niebieski pod skarpą
19. po około 1,5 km wjeżdżamy na skarpę w okolicach parku i pałacu hrabiego Edwarda Raczyńskiego (obecnie Rektorat Uczelni Gospodarstwa Wiejskiego). Można tu zwiedzić park i zabytkowe budynki, wolny wstęp na teren obiektu.
20. następnie ul. Nowoursynowską jedziemy na północ a następnie skręcamy w lewo w mały dojazd do odnowionych koszar Fortu carskiego nr VIII zwany Służew. Obecnie są tam małe lokaliki w tym kawiarnie. Jeżeli pójdziemy na tyły (poprzez wejście na mały park zabaw) tego fortu można zobaczyć jeden z najgłębszych jarów dawnej fosy fortecznej porośniętej starodrzewiem a w dole płynącym strumieniem. Można zejść na dół (jest ścieżka) i można się poczuć jak w pierwotnej dżungli gdzie światło nie dochodzi zwłaszcza jak drzewa mają liście.
21. po wyjściu z fortu ul. Nowoursynowska i ul. Dominikańską dojeżdżamy do ul. Wilanowska. Przy ul. Dominikańskiej można zwiedzić kościół pw. Sw. Dominika i klasztor Świętego Józefa. Na miejscu można odpocząć i wypić sobie kawę w małej kawiarence.
22. z ul. Wilanowskiej wjeżdżamy w małą ul. Potoki gdzie kiedyś była wieś Potok a w niej mały dwór szlachecki z końca XIX wieku (własność prywatna) z którego można zobaczyć tylko ruiny
23. jadąc dalej w ul. Bocheńska (droga polna na skarpie) wjedziemy w starodawną wieś Szopy Polskie gdzie jeszcze znajdują się stare zabudowania, w większości nie zamieszkane ale jako tako trzymające się. Warte zobaczenia i refleksji, że czas jest nieubłagany zarówno dla ludzi jak i dzieł jego rąk.
23. następnie jedną z dróg biegnących ze skarpy zjeżdżamy do ul. Jaśminowej. Kiedyś jeszcze w na początku lat 70-tych XX wieku było tu parę zabudowań gospodarskich z krowami, końmi, świniami i licznymi kurami a pola były obsadzane kapustą, kartoflami i marchwią.
24. z ul. Jaśminowa dojeżdżamy do ul. Idzikowskiego i parku Arkadia z licznymi stawami i pałacem Królikarnia (kiedyś posiadłość rodu Radziwiłów). W Królikarni obecnie muzeum polskiego rzeźbiarza światowej sławy ś.p. Xawerego Dunikowskiego. Do muzeum wstęp wolny w każdy dzień oprócz poniedziałku w godzinach 11:00-18:00.
25. z Królikarni zjeżdżamy do ul. Piaseczyńska i obok historycznego klubu Warszawianka (rok powstania 1921), dojedziemy do punktu wyjazdu czyli parku Promenada a po drodze na ul. Dolnej można coś sobie kupić w Biedronce.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta