W dniu 29.05.2016 wstałem o godz. 4.50 rano by wyruszyć wspólnie z 19 rowerzystami na męską pielgrzymkę do Piekar Śląskich. Zbiórka była o godzinie 6.00 pod kościołem św Barbary w Czechowicach-Dziedzicach. Szybko dojechałem na miejsce i tuż przed startem okazało się, że wbiłem pinezkę do przedniej opony i zwiało powietrze... Szybka wymiana dętki, przy pomocy Pana Staszka i Pana Józka, (za co serdecznie dziękuję) i wyruszyliśmy(wszyscy, wraz z Panem Jurkiem z Ligoty, który nieco zaspał na wyprawę, ale dzięki opóźnieniu zdążył) drogą DK 1 do Pszczyny, a tam skręciliśmy na leśną trasę rowerową wiodącą wprost na północ, do Kobióra. W Kobiórze skierowaliśmy się na Tychy, gdzie był krótki postój przy Mc Donald's, a ponadto drugi ligocanin złapał gumę!!! Szybko się jednak pozbierano i pojechaliśmy obrzeżami Katowic, przez lasy, do Świętochłowic i Rudy Śląskiej, gdzie doszło do pierwszej kraksy na światłach (po zapaleniu się czerwonego, upadł m.in Pan Staszek). nikomu nic się nie stało i wszyscy ruszyli przez ulice Bytomia do Piekar Śląskich, na Wzgórze Kalwaryjskie, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Św. koncelebrowanej przez kardynała S. Dziwisza, abp Wiktora Skworca, a homilię wygłosił prymas abp W. Polak. Na kalwarię piekarską zawsze przybywają rzesze wiernych i co warto podkreślić jest ich dużo na rowerach. Na trasie spotykaliśmy mnóstwo rowerzystów!!! Po zakończeniu Mszy św. poszliśmy na obiad i ruszyliśmy w drogę powrotną niemal identyczną trasą. Warto wspomnieć, że tuż po opuszczeniu Piekar gumę złapał kolejny rowerzysta (Pan Witek), a potem miał groźnie wyglądający upadek (koło wjechało pomiędzy asfalt i szynę tramwajową). Na szczęście na strachu się wszystko skończyło i tak już było aż do końca wyprawy. Trasę zmieniliśmy na odcinku od Kobióra do samych Czechowic-Dziedzic. W Kobiórze wjechaliśmy na DK 1 i jechaliśmy nią do Piasku, gdzie skręciliśmy do centrum tej miejscowości i potem przejechaliśmy przez Pszczynę i Goczałkowice, by pożegnać się z grupą w Czechowicach-Dziedzicach, skąd każdy jechał do domu. My we 3 jechaliśmy przez Zabrzeg, do Ligoty (ja zahaczyłem też Bronów).
Spora grupa rowerzystów była z Czechowic-Dziedzic, trzech było z Ligoty, jeden z Zabrzega i kilka osób z Pisarzowic. Wszyscy oczywiście płci męskiej. Wszystkim, nawet mimo kraks, czy kapryśnej i deszczowej (momentami nawet burzowej) pogody, dopisywały wesołe humory, bo prawdziwi cykliści chociaż zmokną, spocą się, czy zbudzą to mimo tego są zawsze zadowoleni!!! Mój liczni zatrzymał się na 150 km.
Wielkie słowa podziękowania kieruję do naszego przewodnika - Pana Staszka, za wzorowe poprowadzenie wyprawy-pielgrzymki, pomoc przy wymianie dętek itp... Widać, że to prawdziwy cyklista, ze sporym doświadczeniem!!! Dziękujemy Panu!!!
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Świętochłowice. Plan miasta
Plan Świętochłowic – skala 1: 9 000 ze spisem ulic. Plan aktualizowany w terenie. Na planie zaznaczono między innymi rodzaje nawierzchni dróg, szkoły, numeracje posesji. Plan obejmuje miasto w granicach administracyjnych.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice
Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.
Wydanie 1, 2017
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim. Mapa dodatkowo zawiera: - schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach; - wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji; - plany Pragi i Bratysławy; - schemat metra w Pradze; - informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet). Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020