Podwilk - Lipnica Wielka - Podwilk

Dodano 17 sierpnia 2022 przez aplikację Android
Podwilk - Lipnica Wielka - Podwilk
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

269320
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 80,0 km
  • Czas trwania: 6 h 37 min
  • Średnia prędkość: 12,08 km/h
  • Przewyższenie: 328,76 m
  • Suma podejść: 2 441,36 m
  • Suma zejść: 2 486,96 m
  • Data: 17 sierpnia 2022
1501617
kościół pw. św. Marcina w Podwilku
Kościół z 1767 r. jest budowlą orientowaną, murowaną z kamienia, otynkowaną. Na plan kościoła składa się trójprzęsłowa nawa z przytykającą do niej kwadratową wieżą o trzech kondygnacjach oraz krótkie, jednoprzęsłowe, półkoliście zamknięte prezbiterium. Od strony północnej do prezbiterium dostawiona jest zakrystia. Na wieży, wśród dzwonów z okresu międzywojennego, wisi dzwon półmetrowej średnicy pochodzący z 1702.
1501618
dzwonnica loretańska w Podsarniu
Dzwonnica z początku XX w. z ufundowanym w 1924 r. przez rodaków ze Stanów Zjednoczonych dzwonem, uruchamianym codziennie na Anioł Pański oraz przed Mszą świętą.
1501620
kaplica pw. MB Nieustającej Pomocy w Harkabuzie
W górnej części wsi znajduje się drewniana kaplica stylizowana na kształt starszych świątyń orawskich. Budowa kaplicy rozpoczęła się w roku 2006 i trwała aż do 2010 roku.
1501621
widok na Żeleźnicę z Odrowąża
1501622
kościół pw. św. Marii Magdaleny w Odrowążu
Obecny kościół wybudowano w latach 1825 - 1831, związane to było z utworzeniem samodzielnej parafii we wsi. Jest on orientowany, murowany. Jednonawowy, z węższym, zaokrąglonym prezbiterium i czworoboczną wieżą od zachodu. Hełmy wieży i wieżyczki na sygnaturkę są baniaste. Wewnątrz przykryty jest stropami.
1501623
widok na Kotlinę Orawską w Odrowąża
Przy sprzyjającej pogodzie droga z Odrowąża do Piekielnika jest bardzo dobrym miejscem do podziwiania Tatr. Niestety podczas tej wycieczki widoczność była bardzo kiepska
1501624
kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Piekielniku
Pierwszy kościół w Piekielniku został wzniesiony w 1749 roku natomiast obecny powstał w 1878 roku, Sylwetka jednonawowego kościoła w Piekielniku, o węższym prezbiterium i wieżowej fasadzie jest typowa dla świątyń powstających w tym czasie na terenie całej Galicji. Niektóre elementy konstrukcji tej budowli i jej dekoracji pozwalają szukać źródeł inspiracji w architekturze neogotyckiej.
1501625
zmiana drogi
jadąc z góry aż prosi się aby jazdę kontynuować gładką asfaltową drogą. Niestety asfaltowa droga jest ślepa a droga przelotowa, którą należy jechać, trochę wbrew logice, jest zdecydowanie gorsza, kamienista i wyboista. Wskazane jest zwolnić przed zjechaniem na nią.
1501626
dzwonnica loretańska w Orawce - Studzionkach
dzwonnica znajdująca się w osiedlu Studzionki przy drodze z Orawki do Podszkla pochodzi z XIX w.
1501627
dawna farbiarnia płótna w Orawce
Założona około 1690 r. farbiarnia funkcjonowała do końca XIX w. Przy użyciu batiku tkaniny były zdobione przez farbiarzy ornamentami roślinno-geometrycznymi. Z tkanin tych szyta była odzież codziennego użytku, stroje regionalne, pościel itp. Pierwotnie mieścił się tutaj skład soli na szklaku handlowym z Węgrami. Budynek w swojej historii był też cukiernią, restauracją dla letników, szkołą, biblioteką, mieszkaniem a ostatnio stolarnią.
1501628
kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce
Kościół wzniesiono w latach 1650–59. Budowla o konstrukcji zrębowej pokryta została gontem. Do prezbiterium dostawiono w 1728 r. murowaną kaplicę Matki Boskiej Bolesnej. Kościół wyróżnia się bogatą polichromią z 2. poł. XVII w. oraz z 1771 r. , która pokrywa ściany i częściowo sprzęty. Składa się ona z szeregu cyklów, z których najpiękniejszymi są cykl 12 malowideł ze scenami z życia św. Jana Chrzciciela oraz sceny Dekalogu. Warto obejrzeć późnobarokowy ołtarz główny z Pietą oraz figurami św. św. Wojciecha i Stanisława.
1501629
Pizza Hut
1501630
dzwonnica Loretańska w Jabłonce
dzwonnica z końca XIX w., jedna z trzech dzwonnic w Jabłonce
1501631
widok na Babią Górę z Jabłonki
1501632
dzwonnica loretańska w Lipnicy Wielkiej - Murowanicy
1501633
kościół pw. św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej
Wzniesiony w latach 1762-1770 kościół jest orientowaną, murowaną świątynią w stylu barokowym. Kościół posada jedną nawę, z węższym prezbiterium zamkniętym półkoliście. Nawa posiada trzy przęsła. Świątynia z przodu charakteryzuje się wyniosłą wieżą na planie kwadratu, nadbudowaną i nakrytą baniastym dachem hełmowym w 1798 roku. Budowla obecnie posiada wyposażenie w stylu neobarokowym.
1501634
dzwonnica loretańska w Lipnicy Wielkiej - Skoczykach
1501636
widok na Babią Górę z Lipnicy Wielkiej - Przywarówki
1501638
dzwonnica loretańska w Lipnicy Wielkiej - Przywarówce
1501639
Polana Stańcowa
W budynku na polanie znajduje się informacja turystyczna, można także odpocząć, kupić napój, przekąski czy lody. Jest to też miejsce w którym przecinają sie szlaki z północy na południe i ze wschodu na zachód
1501640
kaskada Kiczorki
1501641
Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej
Park Etnograficzny został udostępniony do zwiedzania w 1955 r. Jednak jego historia sięga 1937 r. kiedy to Skarb Państwa stał się właścicielem działki o powierzchni 4 ha, na której stał dwór z 1784 r. z zabudowaniami gospodarczymi i parkiem. Darowizny dokonali Sandor Lattyak (Łaciak), ostatni spadkobierca rodziny Moniaków, i jego siostra Joanna Wilczkowa, po śmierci której w 1951 r. przystąpiono do organizacji skansenu. Został zachowany charakter starodawnego osiedla dworskiego. Powstało tu także muzeum, ukazujące kulturę całej polskiej Orawy.
1501642
dzwonnica loretańska w Zubrzycy Dolnej
Drewniana dzwonnica loretańska z końca XVIII w. zwieńczona kształtnym dachem namiotowym i pokryta gontem, z dzwonem odlanym w 1785 r.. Wewnątrz znajduje się kilka świętych obrazów, oleodruków. Dzwonnica ta znajduje się na terenie dawnego, niewielkiego cmentarza.
1501643
Budowa mostu
Poprzedni most został całkowicie rozebrany i trwa budowa nowego
1503027
konfiguracja trasy
Wycieczka ta była kontynuacją wcześniejszych 9 wycieczek po Beskidzie Małym, Żywieckim i Makowskim czyli po terenach na zachodzie sięgającym Jeziora Żywieckiego a na wschodzie popularnej Zakopianki. Podczas tej wycieczki za cel wziąłem sobie miejscowości, które są poza głównymi szlakami i jak do tej pory umykały mojej uwadze. Osią wycieczki była droga nr 7 łącząca Rabkę z Chyżnym. Po jej wschodniej stronie znajdowały się m.in. Harkabuz, Odrowąż, Piekielnik Podzkle, po jej zachodniej stronie były to Lipnica Wielka oraz Zubrzyca Górna i Dolna. Teren po którym się poruszałem obfituje w piękne widoki, zwłaszcza przy sprzyjającej pogodzie, nie ma na nim jednak (według mnie) jakiś spektakularnych zabytków z wyjątkiem kościoła w Orawce. A skoro jestem przy kościołach to głównie one reprezentowały zabytki na mojej trasie. Z zabytkowych obiektów świeckich to praktycznie był tylko budynek byłej farbiarni w Orawce oraz skansen w Zubrzycy Górnej. Można jednak powiedzieć, że motywem przewodnim wycieczki były dzwonnice loretańskie. Uzbierało mi się ich siedem, co wbrew pozorom wcale nie było takie łatwe bo tylko dwie z nich znajdowały się bezpośrednio przy trasie przejazdu, przy pięciu pozostałych musiałem się trochę postarać aby je zlokalizować i odnaleźć w terenie. Już pierwsza dzwonnica sprawiła mi trochę kłopotu, nie tylko z odnalezieniem jej ale też z konsekwencjami do końca wycieczki. Aby do niej dotrzeć musiałem przebrnąć przez mokrą trawę i w mokrych butach kontynuowałem wycieczkę już do końca. Ogólnie jednak wycieczka bardzo fajna, obfitowała w piękne widoki mimo kiepskiej przejrzystości powietrza jak i w liczne podjazdy i zjazdy, wielokrotnie dość strome.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Tatry Polskie i Słowackie
Tatry Polskie i Słowackie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki...

Mapa Podhale
Podhale - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Mapa Beskid Żywiecki
Beskid Żywiecki - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Żywieckiego, z Babiogórskim Parkiem Narodowym i najwyższym szczytem - Babią Górą (1725 m n.p.m.). Na mapie znajduje się część Beskidu Śląskiego - sięgając na zachodzie po miejscowości Istebna i Jaworzynka, czyli miejsce styku granic...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta