category-icon

Połonina Caryńska

9.6 km
5 h 44 min
700 m

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-10-23
category-icon
9.6 km
700 m
775 m
5 h 44 min
5/6
Ostatni dzień urlopu w Biesach. Przed wyjazdem pasuje wykorzystać zapowiadający się słoneczny październikowy dzień i ruszyć na szlak. Musi to być krótka trasa, potem czeka 3 godzinna jazda. Krótka w moim wykonaniu nie oznacza krótkiego czasu przejścia :)
Pierwsza myśl – Połonina Caryńska – trasa z Ustrzyk Górnych do Brzegów Górnych, jakoś najrzadziej na niej bywam, a nie jest warta takiego lekceważącego traktowania.

Połonina Caryńska dostępna jest z czterech stron świata. Przez jej cały grzbiet przebiega Główny Szlak Beskidzki (czerwony) oraz prostopadle do niego prowadzący szlak zielony od Przełęczy Wyżniańskiej.
Szlakiem czerwonym na Caryńską można wyjść z Berehów (Brzegów) Górnych do Ustrzyk Górnych, lub w kierunku przeciwpołożnym – około 4h niezależnie od kierunku zwiedzania.
Z Przełęczy Wyżniańskiej szlakiem zielonym w 1h można dostać się między cyce Połoniny, gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym. Zielony omija najwyższy punkt Caryńskiej - 1297m - aby na niego dotrzeć, należy zboczyć z zielonego i dojść na szczyt czerwonym, czas: ok. 10 minut. Na wierzchołku 1239m szlak zielony wiedzie na Przełęcz Przysłup, do schroniska „Koliba”.

Mój plan na dziś – zostawić auto na parkingu Berehach, stopem do Ustrzyk Górnych i wrócić grzbietem Połoniny. Plan wcielam w życie, złapanie okazji zajmuje 5 minut, za kolejne 10 minut jestem w Ustrzykach. Zakładam chlapacze na łydki (dzień zapowiada się słoneczny, ale minione półtorej dnia padało non stop), kupuję bilet na trasę i w drogę.

Szalkowaskaz podaje 2'10h na Połoninę. Przekraczam potok Rzeczyca, po kilku minutach docieram na łąkę, po lewej widok na Rawki. Kilka metrów dalej szlak zaczyna się wznosić w górę, przed wejściem do lasu – rzut oka na Rawki i do tyłu na gniazdo Tarnicy. Szlak w lesie pnie się do góry. Po ok. 1h docieram do wiaty - w sąsiedztwie mała kapliczka.

Za wiatą początkowo droga łagodnie w górę, po czym znowu ostre podejście do granicy lasu – po kamiennych schodkach. Za lasem trasa trawersuje zbocze najniższego wierzchołka 1148m połoniny w kierunku szczytu 1239m, który osiągam za kolejne 20 minut. Nie śpieszy mi się, po drodze widoki na Pasmo Graniczne, Rawki i Dział (po lewej), po prawej widok przysłania grzbiet Caryńskiej.

Połonina Caryńska ulokowała swój 5-km grzbiet pomiędzy dolinami Prowczy i Wołosatego, w których leżą Brzegi Górne i Ustrzyki Górne, Przysłup Caryński oddziela Caryńską od Magury Stuposiańskiej, poprzez Przełęcz Wyżniańską graniczy ona z Działem.

W masywie Caryńskiej dają się wyróżnić cztery kulminacje (1148, 1239, najwyższa 1297 zwany Kruhly Wierch oraz 1245m) mające wyraźną asymetrię zboczy, południowo-zachodnie stoki są krótkie i stromo opadają ku dolinom, północno-wschodnie tworzą łagodniejsze grzbiety poprzedzielane dolinami niewielkich potoków.

Z obu najwyższych kulminacji (dwie niższe niedostępne dla turystów) doskonale widać Wielką Rawkę, Dział, Połoninę Wetlińską, Szeroki Wierch, Tarnicę, Halicz, ukraińskie i słowackie pasma, Dwernik-Kamień, dolinę Caryńskiego, Przysłup Caryński (schronisko), pasmo Otrytu.

Połonina była niegdyś własnością wsi Caryńskie – stąd nazwa, ale równie dobrze mogłaby zwać się Połoniną Bereską, gdyż jej południowe stoki należały do wsi Berehy. Samo słówko Caryńskie pochodzi od rumuńskiego tara - pole. Potoczna nazwa to „cyce carycy”. Jestem na prawym cycu patrząc z Przełęczy Wyżniańskiej.

Na kulminacji 1239m do szlaku czerwonego z prawej dobija zielony, wiodący z Magury Stuposiańskiej przez Przysłup Caryński, oba idą równolegle do małego siodła między cycami, gdzie zielony odbija w lewo na Przełęcz Wyżniańską i dalej Rawki, a czerwony wiedzie na najwyższy cyc połoniny.

Grzbietem połoniny w 40min spacerkiem przechodzę na lewy cyc, najwyższy – 1297m. Po drodze liczne wychodnie skalne.

Nasyciwszy wzrok jesiennymi widokami, schodzę do Berehów, intensywnie w dół, omijam kulminację 1245m, mijam źródełko i docieram do lasu, gdzie znowu stromo w dół, po ok. 0,5h docieram do wiaty. Stąd droga łagodniejsza w dół i bardziej urozmaicona, przebiega w poprzek kilku potoczków (drewniane mostki), mijam mały wodospad. W dolinie łączą się kolejne głębokie jary. Przechodzę przez urokliwe miejsce - stopnie, balustrady, brak mostka - gdzie łączą się spływające z góry strumienie. Po kilkunastu minutach wychodzę na skraj lasu. Po prawej stronie znajduje się dawny cmentarz wsi Berehy. Jest tu kilka nagrobków (pozostałe zniszczono – wykorzystano je przy budowie bieszczadzkiej obwodnicy w latach 1960-62). Najpiękniejsze z nich, ozdobione geometrycznymi ornamentami, wykonał Hryć Buchwak, miejscowy kamieniarz-amator. W obrębie cmentarza znajduje się także podmurówka cerkwi.

Za cmentarzem niewielka łączka, widok na Dział i zbocze Wetlińskiej. Ze szlaku schodkami bezpośrednie wyjście na szosę i dalej parking. Koniec trasy.
Trasa bardzo urokliwa, miejscami strome podejścia ale trud jest rekompensowany cudownymi widokami z grzbietu połoniny. Polecam – szczególnie warto na jesieni.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Bieszczady Połoniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady Połoniny

Mapa swym zasięgiem obejmuje najciekawsze pasma górskie Bieszczadów. Są tu wszystkie połoniny: Wetlińska, Caryńska, Bukowska, Dźwinicka, Tarnica, Szeroki Wierch, Mała i Duża Rawka oraz Pasmo Jeleniowatego (obok Mucznego) z nowo wybudowaną wieżą widokową. Pokazano tu wszystkie szlaki i ścieżki dydaktyczne z ich  długościami i czasami przejść. Przy trasach rowerowych podano ich długości. Ponadto na mapie zaznaczono wszystkie informacje potrzebne turyście. Rok wydania 2024
W części opisowej mapy, wzbogaconej fotografiami, zawarto informacje o pasmach i szczytach górskich oraz miejscowościach tu położonych. 

Użański Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Użański Park Narodowy
Mapa "Użański Park Narodowy" przedstawia pbszar w zachodniej Ukrainie, położony w zakątku Zakarpacia, utworzonym przez zbieg granicy Ukrainy z Polską i ze Słowacją. Obejmuje obie strony doliny górnego Użu wraz z jego źródłami – wschodni kraniec Bieszczadów Zachodnich, południowo-zachodni kraniec Bieszczadów Wschodnich i północno-zachodnią część Połoniny Równej. Najwyższe szczyty Parku leżą w grzbiecie granicznym z Polską – Wielka Rawka (1304 m n.p.m.) i Kińczyk Bukowski (1251 m n.p.m.). Po stronie polskiej z Użańskim PN sąsiaduje Bieszczadzki Park Narodowy, a po stronie słowackiej – Park Narodowy Połoniny. Wraz z nimi Użański PN wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Na Przełęczy Użockiej Użański PN graniczy z Nadsańskim Regionalnym Parkiem Krajobrazowym. (wikipedia.pl)
Bieszczady - Bieszczadzki Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - Bieszczadzki Park Narodowy

Mapa swym zasięgiem obejmuje obszar od Woli Michowskiej do Tarnawy Niżnej oraz od Worka Bieszczadzkiego do Jeziora Solińskiego. Są tu wszystkie połoniny: Wetlińska, Caryńska, Bukowska, Dźwinicka, Tarnica, Szeroki Wierch, Mała i Duża Rawka oraz Pasmo Jeleniowatego (obok Mucznego) z nowo wybudowaną wieżą widokową. Worek Bieszczadzki pokazano na osobnym kartoniku.  Pokazano tu wszystkie szlaki i ścieżki dydaktyczne z ich długościami i czasami przejść. Przy trasach rowerowych podano ich długości. Ponadto na mapie zaznaczono wszystkie informacje potrzebne turyście. 

Bieszczady
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady

Mapa Bieszczady zamyka się w granicach: Lesko i Ustrzyki Dolne na północy, Komańczę na zachodzie, granicę z Ukrainą na wschodzie. Na południu nowe wydanie zostało poszerzone o fragment Parku Narodowego Połoniny po stronie słowackiej. Obszar mapy obejmuje: Bieszczadzki Park Narodowy, Jezioro Solińskie i Myczkowieckie, Góry Sanocko-Turczańskie, fragment pogórzy (Bukowskie i Leskie) oraz najpopularniejsze miejscowości turystyczne: Ustrzyki Górne i Dolne, Wetlina, Cisna, Komańcza, Solina, Lesko. Rok wydania 2024

Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie

Obszar mapy Bieszczadzkie Pogranicze od północy wyznaczają Komańcza i Zatwarnica, od zachodu - słowackie Medzilaborce, od wschodu- Przełęcz Użocka („worek bieszczadzki”), od południa Snina i słowacko-ukraińskie przejście graniczne Ubla. 
Na mapie zaprezentowana jest cała trasa samochodowa z Bieszczadów na stronę słowacką i dalej na Ukrainę. Rowerem możemy dodatkowo przekroczyć granicę wygodną drogą z Cisnej przez Przełęcz nad Roztokami (Przeł. Ruska), a poza parkiem istnieje kilka innych możliwości przejazdów terenowych. Mapa obejmuje aż 3 parki narodowe: Bieszczadzki Park Narodowy, Park Narodowy Połoniny oraz częściowo Użański Park Narodowy. Wydanie mapy poprzedziła gruntowna weryfikacja terenowa oraz konsultacje ze „znawcami” terenu, efektem czego jest aktualna sieć szlaków turystycznych, dokładna lokalizacja zabytków architektury sakralnej, cmentarzy wojennych, pomników przyrody i innych ciekawych obiektów. Dużo uwagi poświęciliśmy na weryfikację i odpowiednią klasyfikację sieci dróg - wyróżniając te wyasfaltowane i szutrowe (utwardzone). Zrobiliśmy to z myślą o rowerzystach. Wskazaliśmy również miejsca zakazu wjazdów dla pojazdów samochodowych. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2017

Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie

Międzynarodowy Szlak Dziedzictwa Przyrodniczo-Kulturowego „Zielony Rower” – Greenway Karpaty Wschodnie

Mapa szlaku rowerowego uruchomionego w roku 2004 przez Grupą Partnerską „Zielone Bieszczady” - nieformalne trójsektorowe partnerstwo (organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, partnerzy biznesowi), powstałe w celu zrównoważonego rozwoju przygranicznych polsko-słowacko-ukraińskich.

Wyznakowano wówczas prawie 900 km szlaków po polskiej i słowackiej części obszaru wokół Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie” (utworzonego w latach 90. XX w. przez UNESCO na styku najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Polski, Słowacji i Ukrainy).

Szlak „Zielony Rower” powstał zgodnie z filozofią greenways – wielofunkcyjnych, zielonych szlaków służących niezmotoryzowanym użytkownikom, prowadzących wzdłuż naturalnych korytarzy ekologicznych lub historycznych tras handlowych, które są zarządzane przez miejscowe społeczności w celu pobudzania zrównoważonego rozwoju i promocji zdrowego stylu życia. Zielone szlaki tworzą ramy dla realizacji lokalnych inicjatyw społecznych i projektów związanych z ochroną przyrody i krajobrazu, zachowaniem dziedzictwa kulturowego, turystyką przyjazną dla środowiska i zrównoważonym transportem.

Obecnie po stronie polskiej oznakowanie w terenie praktycznie przestało istnieć, a całe przedsięwzięcie wymaga modernizacji i rewitalizacji. Zadania tego podjęła się Fundacja Bieszczadzka. Prezentowane na mapie trasy, to nieoznakowane jeszcze propozycje nowych przebiegów Szlaku „Zielony Rower” GKW, które uwzględniają zmiany jakie zaszły po 20 latach, przede wszystkim kilkukrotnie bardziej intensywny ruch samochodowy. Są pomyślane tak, aby pokazać najatrakcyjniejsze przyrodniczo i kulturowo fragmenty Bieszczadów, w jak najmniejszym stopniu zagrażając bezpieczeństwu poruszających się po szlaku rowerzystów.

Mapa pokazuje również bardzo dobrze oznakowany ok. 50 km odcinek szlaku Zelený bicykel - Greenway Východné Karpaty na Słowacji - na obszarze Bukovskich Vrchów. Prezentuje też koncepcyjny przebieg szlaku Зелений велосипед Greenway Східні Карпати w ukraińskiej części Karpat Wschodnich.

Mapa w aplikacji powstała w ramach projektu Szlak "Zielony Rower" Greenway Karpaty Wschodnie – reaktywacja, realizowanego przez Fundację Bieszczadzką ze środków Narodowego Funduszu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach programu NOWE FIO na lata 2021-2030.

logotypy-aplikacja-zielony-rower.jpg

Miejscowości na trasie