category-icon

Pośród Kotłów i Skał

18 km
917 m
Polska, dolnośląskie, Polska, Dolnoślaskie, Karpacz
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2011-09-28
Polska, dolnośląskie, Polska, Dolnoślaskie, Karpacz
category-icon
18 km
917 m
890 m
6/6
Karpacz Biały Jar – droga Bronisława Czecha – Polanka – Pielgrzymy – Słonecznik – Główny Grzbiet Karkonoszy – Równia pod Śnieżką – Śnieżka – Kocioł Łomnicki – Karpacz Biały Jar.
Ze względu na ograniczone możliwości opis został skrócony, ale mam nadzieję, że fotografie również w dużym stopniu to wszystko wynagrodziły.
Na kolejną wycieczkę w Karkonosze wybrałem bardzo urozmaicony w krajobrazy i urokliwy szlak. Wychodząc z PKS skręciłem na lewo, gdzie ostro pod górę brukowaną droga piął się szlak zielony. Następnie wyszedłem na ulice Strażacką, a już po chwili znalazłem dalszy ciąg szlaku zielonego, który lasem ostro piął się pod górę po kamienistej ścieżce. Jest to tzw. Droga Bronka Czecha – znanego ratownika, narciarza i taternika. Ścieżka wiodła mnie przez zacieniony las przez który było widać płynącą dołem Pląsawicę. Szlak zielony wyprowadził mnie na Polankę, gdzie szlak zielony łączył się z niebieskim. Przede mną widniał Główny grzbiet Karkonoszy. Po przejściu paruset metrów skręciłem na prawo i szlakiem żółtym, przedzierając się przez urokliwą łąkę dotarłem do Pielgrzymów – ogromnej granitowej grupy skalnej, której wysokość dochodzi do 25 metrów. Po minięciu Pielgrzymów szlak bardzo się zwęził i ostro się piął pośród kosodrzewiny. Po żmudnym podejściu dotarłem na główny grzbiet, wychodząc tuż obok Słonecznika – kolejnej granitowej skałki, której wysokość dochodzi do 12 metrów.
Po odpoczynku poszedłem czerwonym szlakiem (Przyjaźni) już w stronę Śnieżki. Po drodze towarzyszyły mi widoki kotła Wielkiego stawu z Wielkim Stawem oraz kocioł Małego Stawu oraz całej Kotliny Jeleniogórskiej i Pogórza Karkonoskiego. Po około 40 minutach (z przerwami) dotarłem na Równię pod Śnieżką, gdzie przywitał mnie tłum turystów i gwar. Szybko bez zwłoki, minąłem Dom Śląski i poszedłem w górę kamienistym szlakiem, wymijając nierozważnych ludzi ubranych w klapki i japonki.
Na szczycie jak zwykle była masa ludzi więc długo tam nie zabawiłem. Odwiedziłem Kaplice św. Wawrzyńca i zacząłem drogą jubileuszową uciekać w dół, podziwiając osadzony w dole Kocioł Łomniczki wraz z jego wężowatym szlakiem, który miał mnie poprowadzić do Karpacza. Po zejściu, tuż obok Domu Śląskiego skierowałem się na czerwony szlak – ku Kotle Łomniczki. Szlak początkowy stromy pozwolił mi się delektować jesiennymi barwami, które były widoczne na drzewach. Tym też szlakiem dotarłem do Karpacza.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Rudawy Janowickie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rudawy Janowickie

Bardzo dokładna, aktualizowana w terenie mapa turystyczna Rudaw Janowickich z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi z czasami przejść poszczególnych odcinków. Na mapie zaznaczono skały wspinaczkowe, z których słynie region i najważniejsze atrakcje turystyczne. Rok wydania: 2022

Karkonoski Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Karkonoski Park Narodowy

Mapa wydawnictwa Galileos w skali 1:33 000 obejmująca swoim zasięgiem obszar Karkonoskiego Parku Narodowego i okolic, została zaktualizowana w terenie. Karkonoski Park Narodowy to jeden z najbardziej popularnych wśród turystów regionów. Na mapie zaznaczono atrakcje turystyczne i krajoznawcze, a także informacje praktyczne. Oznaczono przebieg szlaków turystycznych: pieszych i rowerowych wraz z czasami przejść. Rok wydania 2020

Karkonosze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Karkonosze

Mapa Karkonosze przedstawia najwyższe pasmo górskie Sudetów, znajdziemy na niej aktualny przebieg szlaków turystycznych wraz z orientaycjnym czasem przejścia, szczyty i atrakcje turystyczne. Mapę Karkonoszy zamykają czeskie Rokytnice nad Jizerou na zachodzie oraz Velka Upa na południu, Kowary na wschodzie i Jelenia Góra na północy. Ważniejsze atrakcje turystyczne zostały wyszczególnionea, a ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy poziomic co 10 m. Rok wydania 2022

Karkonosze, Góry Izerskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Karkonosze, Góry Izerskie

Mapa w świetnej skali 1:35 000. Na mapie znajdują się Karkonosze, Góry Izerskie, plany (centra miast) Świeradowa-Zdroju, Karpacza, Szklarskiej Poręby oraz czeskich miejscowości: Harrachova i Szpindlerowego Młynu.

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów rozciągające się na długości około 40 km. Głównym grzbietem przebiega granica polsko-czeska. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1603 m n.p.m.). Wyróżniającym się elementem krajobrazu Karkonoszy są kotły polodowcowe z malowniczymi jeziorkami oraz unikatowe formacje skalne. Tutaj swoje źródła ma największa czeska rzeka - Łaba. Symboliczną studnię odnaleźć można pod Łabskim Szczytem, na wysokości 1386 m n.p.m. Krajobraz karkonoski urozmaicają licznie występujące na potokach wodospady i kaskady. Występujące tu wody termalne i mineralne przyczyniły się do rozwoju znanych uzdrowisk - Cieplic i Świeradowa-Zdroju, a w Czechach - Janské Lázně. 

Góry Izerskie to najbardziej na zachód wysunięte pasmo Sudetów położone na terenie Czech i Polski. Składa się z niezbyt wysokich grzbietów górskich. Najwyższym wzniesieniem jest Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.). Takie ukształtowanie powierzchni w połączeniu z dobrym zagospodarowaniem i dużą atrakcyjnością terenu przyczyniło się do rozwoju turystyki - pieszej, rowerowej i narciarstwa biegowego. Gęsta sieć utwardzonych dróg niczym magnes przyciąga licznie przybywających tu kolarzy górskich. Zimą popularne Izery oferują dobrze przygotowane trasy pod biegówki. Najpopularniejszym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego są Jakuszyce.

Rok wydania: 2022

Ziemia Kłodzka - rowerowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Kłodzka - rowerowa

Mapa szlaków rowerowych Ziemi Kłodzkiej. Zaznaczono tu najważniejsze atrakcje przyrodnicze, turystyczne oraz informacje praktyczne. Rok wydania 2020

Karkonosze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Karkonosze

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów i zarazem Czech rozciągające się na przestrzeni ok. 40 km (od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie do Przełęczy Lubawskiej na wschodzie). Karkonosze zajmują powierzchnię ok. 650 km², z czego do Polski należy 185 km² czyli 28,46%. Głównym grzbietem gór przebiega granica polsko-czeska. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1602 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Czech, Sudetów i Śląska. Karkonosze należą do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Rok wydania: 2016/2017

Miejscowości na trasie