category-icon

Promnice, Paprocany, Bieruń 28.06.2015

91 km
159 m
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-06-28
category-icon
91 km
159 m
162 m
1.5/6
W niedzielę 28.06.201 oku, samotnie i mimo niepewnej pogody postanowiłem samotnie wybrać się na wyprawę rowerową. Pochmurna pogoda i drobne opady nie zniechęciły mnie do wyjazdu, podobnie jak i niska, jak na początek wakacji, temperatura, bo był granicach 15-17 stopni...

Z Ligoty, wyruszyłem do Pszczyny, trasą przez tamę goczałkowicką i same Goczałkowice. Z Pszczyny, jechałem mało uczęszczaną drogą w kierunku Studzienic, gdzie droga jest prosta i wiedzie przez ładne tereny. W Studzienicach wjechałem w las kobiórski, gdzie niespodziewanie zrobiłem pętlę, no bo pomyliłem drogi... Ale było ciekawie, gdy ponownie zlazłem się na prostej drodze ze Studzienic. No i pojechałem do Kobióra. Szybko minąłem tą miejscowość i główną drogą na Tychy skierowałem się do zameczka myśliwskiego w Promnicach (na trasie skręciłem w leśną asfaltową drogę). Promnice to malowniczo położona zagroda myśliwska nad Jeziorem Paprocańskim, które znajduje się już na terenie Tychów. Po krótkiej wizycie w Promnicach, zawitałem nad wspomnianymi tyskimi Paprocanami. To stąd pochodził słynny Rysiek Riedel z "Dżemu", a jego muzyka nadal jest nieśmiertelna!!! Z Tychami związany jest też hokeista Mariusz Czerkawski. Będąc nad Paprocanami, stwierdziłem, że dużo zmieniło się tam na lepsze: plaża, trasy spacerowe i rowerowe na pewno przyciągają ludzi z blokowisk... Samo jezioro to słynne kąpielisko, pod warunkiem, ze nie kwitną sinice... W Tychach zaskoczyła mnie fantastyczna infrastruktura rowerowa... Trasy, mapy i wygodne szlakowskazy... W Tychach, mimo groźby deszczu, skierowałem się do Bierunia Starego. Jadąc przez tereny przemysłowe, nieco wyprawa straciła na atrakcyjności, no i zaczął padać drobny deszcz... W Bieruniu Starym, po krótkiej wizycie na deszczowym rynku, pojechałem trasą rowerową wiślaną, przez Bojszowy na Międzyrzecze, nieco zbaczając z WTR. Deszcz był drobny ale padał ze średnim nasileniem, co mnie orzeźwiało, bo nie zakładałem ubrania przeciwdeszczowego!!! W Międzyrzeczu natrafiłem na podobną infrastrukturę rowerową, jaką kiedyś spotkałem w gminie Pawłowice... Zadaszone miejsca odpoczynkowe, mapy tras rowerowych powiatu bieruńsko-lędzińskiego... tak trzymać. Jedynie to co widziałem dwa razy mnie mocno przygnębiło... Ludzie zjadający resztki jedzenia ze śmietników... Tak było w Tychach i w Międzyrzeczu... Widoki odrażające, ale i przygnębiające, będące efektem polityki prowadzonej wobec śląskich zakładów pracy poprzez kolejne rządy w Warszawie... Bezdomni... No cóż...
Z Międzyrzecza, pojechałem leśną trasą WTR, a potem także Greenways w kierunku Ćwiklic. I tutaj przestało padać... Potem już tylko skok do Pszczyny i Goczałkowic na tamę i wio do domu, bo znów zaczynało padać... Tak oto minęła deszczowo-pochmurna niedziela a licznik zanotował 95 km po płaskich terenach.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie