Rzeszów - Szwajcaria Ropczycka

Dodano 14 września 2016 przez plik GPX
Rzeszów - Szwajcaria Ropczycka
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

87062
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.1
  • Dystans: 85,6 km
  • Czas trwania: 8 h 36 min
  • Średnia prędkość: 9,94 km/h
  • Przewyższenie: 123,65 m
  • Suma podejść: 802,33 m
  • Suma zejść: 803,18 m
  • Data: 19 sierpnia 2016
  • Lokalizacja: Rzeszów
522385
Zespół dworski w Zgłobniu
Wzniesiony został w I poł. XIX w. w stylu klasycystycznym przez ówczesnego właściciela dóbr - Józefa Straszewskiego. Obiekt położony w malowniczym parku, otoczony starodrzewem.
522386
Zespół dworski w Zgłobniu
522387
Zespół dworski w Zgłobniu
522388
Dwór w Iwierzycach
Dwór wybudowano w latach 1921-1925 wg projektu Marii z Dembińskich Starowieyskiej. Przy budowie wykorzystano mury wcześniejszego, dziewiętnastowiecznego budynku.
Dwór stoi na wzniesieniu i jest otoczony starodrzewiem. Właścicielami dworu do 1944 byli Starowieyscy. Po II wojnie światowej obiekt został przejęty przez Skarb Państwa. Obecnie zespół dworski stanowi własność prywatną.
522408
Dwór w Sielcach
Dwór wzniesiony został w 1842 r. dla Franciszka Ksawerego Preka, znanego pamiętnikarza, poety i malarza. Prek mieszkał we dworze do śmierci tj. do 1862 r. Po nim właścicielami Sielca byli kolejno: Weeber, Niwińscy, Mielczarowie i Tałasiewicz.
Dwór został rozbudowany przed II wojną światową.W 1940 roku został spalony. Po wojnie był odrestaurowany i przeznaczony na szkołę, która zajmuje obiekt do dzisiaj.
522409
Dwór w Sielcach
522410
Rezerwat Przyrody "Szwajcaria Ropczycka"
Rezerwat Przyrody "Szwajcaria Ropczycka" to wąwóz lessowy porośnięty lasem, o pow. 2,59 ha z niemal pionowymi, osobliwie wyrzeźbionymi ścianami lessu. Wzgórze, na którym znajduje się rezerwat, ma wysokość 275 m n.p.m., jest rozcięte głębokim parowem lessowym z suchym dnem, na którym usytuowany jest deptak spacerowy. Część ścian wąwozu osiąga dość znaczne różnice poziomów wysokości wahające się do kilkunastu metrów o nachyleniu nawet do 80-90 proc. (ze strony: http://www.ropczyce.eu/nasze-miasto/szwajcaria-ropczycka/art1,szwajcaria-ropczycka.html)
Celem wyprawy był rezerwat przyrody "Szwajcaria Ropczycka" w Ropczycach.
Po drodze trzy zespoły dworskie: w Zgłobniu, Iwierzycach, Sielcach.

Zespół dworski w Zgłobniu - wzniesiony został w I poł. XIX w. w stylu klasycystycznym przez ówczesnego właściciela dóbr - Józefa Straszewskiego. Obiekt położony w malowniczym parku, otoczony starodrzewem.

Dwór w Iwierzycach - wybudowany w latach 1921-1925 wg projektu Marii z Dembińskich Starowieyskiej. Przy budowie wykorzystano mury wcześniejszego, dziewiętnastowiecznego budynku.
Dwór stoi na wzniesieniu i jest otoczony starodrzewiem. Właścicielami dworu do 1944 byli Starowieyscy. Po II wojnie światowej obiekt został przejęty przez Skarb Państwa. Obecnie zespół dworski stanowi własność prywatną.

Dwór w Sielcach - wzniesiony został w 1842 r. dla Franciszka Ksawerego Preka, znanego pamiętnikarza, poety i malarza. Prek mieszkał we dworze do śmierci tj. do 1862 r. Po nim właścicielami Sielca byli kolejno: Weeber, Niwińscy, Mielczarowie i Tałasiewicz.
Dwór został rozbudowany przed II wojną światową.W 1940 roku został spalony. Po wojnie był odrestaurowany i przeznaczony na szkołę, która zajmuje obiekt do dzisiaj.

Rezerwat Przyrody "Szwajcaria Ropczycka" - cel wyprawy - to wąwóz lessowy porośnięty lasem, o pow. 2,59 ha z niemal pionowymi, osobliwie wyrzeźbionymi ścianami lessu. Wzgórze, na którym znajduje się rezerwat, ma wysokość 275 m n.p.m., jest rozcięte głębokim parowem lessowym z suchym dnem, na którym usytuowany jest deptak spacerowy. Część ścian wąwozu osiąga dość znaczne różnice poziomów wysokości wahające się do kilkunastu metrów o nachyleniu nawet do 80-90 proc. (ze strony: http://www.ropczyce.eu/nasze-miasto/szwajcaria-ropczycka/art1,szwajcaria-ropczycka.html)

Trasa wiodła tylko i wyłącznie drogami asfaltowymi, liczne podjazdy i zjazdy (urok okolic na zachód od Rzeszowa - liczne pagórki). Tylko na odcinku Góra Ropczycka - Ropczyce należało pedałować drogą E4 - pozostała część (czyli zdecydowana większość) drogami gminnymi. Powrót z Ropczyc przez Sędziszów Młp.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pogórze Strzyżowskie
Pogórze Strzyżowskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa okolic Jasła i Krosna obejmuje obszar wchodzący w skład Pogórza Karpackiego. Zasięg mapy wyznaczają: Pilzno i Skołyszyn na zachodzie, Dębica i Sędziszów Małopolski na północy, Czudec i Besko na wschodzie oraz Dukla i Rymanów na południu. Rok...

Mapa Okolice Rzeszowa. Część południowa
Okolice Rzeszowa. Część południowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Rzeszowa przedstawia środkową część województwa podkarpackiego na południe od miasta. Zasięg mapy wyznaczają: Rzeszów na północy, Ropczyce i Krosno na zachodzie, Brzozów na południu, Przeworsk na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Pogórze...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta