Skawina - Zebrzydowice - Skawina

Dodano 12 stycznia 2023 przez rysowanie
Skawina - Zebrzydowice - Skawina
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

284859
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.2
  • Dystans: 51,0 km
  • Przewyższenie: 143,5 m
  • Suma podejść: 568,27 m
  • Suma zejść: 566,12 m
  • Data: 14 maja 2018
  • Lokalizacja: Skawina
1567897
dwór w Ochodzy
Zespół dworski w Ochodzy powstał na bazie dawnego, prawdopodobnie XVIII-wiecznego założenia folwarcznego. Z chwilą zakupu terenu przez Feliksa Męciszewskiego zmieniono funkcję gospodarczą zespołu na mieszkalno-rezydencjonalną. Wiązało się to z założeniem ogrodu od strony południowej, przekształceniem dawnej drogi dojazdowej w aleję kasztanową oraz założeniem parku w dawnej części gospodarczej. Dwór wybudowany został w 1831 r.
1567898
Pałac Wężyków w Paszkówce
Pałac wzniesiono w latach 1865-1870 dla rodziny Wężyków na miejscu rozebranego już w 1813 roku drewnianego dworu. Po II wojnie światowej majątek rozparcelowano. Do roku 1958 w pałacu mieściła się szkoła podstawowa. W latach 1961 - 1966 był tu ośrodek zdrowia i mieszkania nauczycieli. Budynek służył także jako pieczarkarnia. W 1971 roku, po remoncie pałac przeznaczono na Dom Wypoczynkowy a od 1977 roku obiekt byt użytkowany przez Biuro Turystyczne "Turysta". Na początku lat 90. pałac został opuszczony, a w roku 1997 nowi właściciele przystosowali pałac do roli luksusowego hotelu o charakterze konferencyjno-wypoczynkowym.
1567899
Kościół pw. św. Michała Archanioła w Zebrzydowicach
Kościół wybudowany został w latach 1599-1602 na miejscu starego pw. św. Marcina z lat 1325-1327.
Murowany, orientowany kościół zbudowany na planie prostokąta, w stylu renesansowo-barokowym. W miejscu łączenia nawy i prezbiterium wznoszą się na planie kwadratu niższe od kalenicy dachu dwie wieże pokryte dachem namiotowym. Fasada zwieńczona jest trójkątnym frontonem, na osi znajduje się portal z pilastrami dźwigającymi belkowanie i trójkątny przyczółek.
Wyposażenie późnorenesansowe (XVII w.). U szczytu ołtarza głównego znajduje się gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem (ok. 1400 r.).
1567901
klasztor i szpital bonifratrów w Zebrzydowicach
Dwór obronny w Zebrzydowicach został wybudowany w drugiej połowie XVI wieku i stanowił siedzibę rodu Zebrzydowskich, późniejszych fundatorów Kalwarii Zebrzydowskiej. W roku 1599 marszałek wielki koronny Mikołaj Zebrzydowski, kazał przebudować rodzinny dwór z przeznaczeniem na pomieszczenie szpitala - przytułku oraz ustanowił fundację na jego utrzymanie. Szpital był przeznaczony dla inwalidów wojennych. Po dziesięciu latach funkcjonowania placówki, nie najlepiej prowadzonej przez miejscowego proboszcza, Zebrzydowski w 1611 roku oddał szpital sprowadzonym z Krakowa bonifratrom, przekazując im jednocześnie w wieczyste posiadanie dobra w Zebrzydowicach. Wówczas szpital znacznie rozbudowano, dodając od strony południowej długi, jednotraktowy budynek. Obecnie w obiekcie znajduje się prowadzony przez Bonifratrów Dom Opieki
1567903
dwór w Brodach
wybudowany w połowie XIX w. późnoklasycystyczny dwór w Brodach położony jest w parku krajobrazowym. Dwór jest budynkiem murowanym, dwukondygnacyjnym, założonym na rzucie wydłużonego prostokąta. Od frontu fasada rozczłonkowana trzema ryzalitami, z których środkowy, zwieńczony trójkątnym frontonem, poprzedza portyk wejściowy wsparty na czterech kolumnach, dźwigający taras otoczony żeliwną balustradą klasycystyczną. Od strony parku odpowiednikiem frontowych ryzalitów bocznych jest w narożniku północno-wschodnim krótkie skrzydło, a w północno-zachodnim dobudówka z usytuowaną na piętrze loggią kolumnową. Całość nakryta dachem czterospadowym, połączonym z siodłowym i trójspadowymi daszkami ryzalitów.
1567904
dwór w Zarzycach Wielkich
dwór został wzniesiony w pierwszej połowie wieku XIX. W drugiej połowie wieku XX rozbudowano go, dostawiając część gospodarczo-sanitarną od strony wschodniej. W tym czasie powstał też zapewne wysunięty przed werandę taras z usytuowanym pod nim garażem. Dwór wielokrotnie zmieniał właścicieli. W latach 70. XX wieku budynek dworski zakupił Mieczysław Walinowicz, który w latach 90 przekształcił go w obiekt hotelowy.
1567905
dwór w Podchybiu
W Podchybiu znajduje się dwór, którego początki sięgają XVIII w. Nieregularność rzutu i zróżnicowanie bryły sugerują, że powstawał on wieloetapowo i był wielokrotnie rozbudowywany. W czasie mojego pobytu w Podchybiu, na miejscu niemal całkowicie wyburzonej budowli powstawał nowy obiekt, w ogólnym zarysie nawiązujący do kształtu poprzedniego. Niestety brak było dostępu i podziwiać mogłem tylko bramę.
1567916
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Woli Radziszowskiej
Kościół pomocniczy w Woli Radziszowskiej powstał w końcu XV w. Wieżę dobudowano prawdopodobnie na przełomie XVI i XVII stulecia. Pokryta jest hełmem ostrosłupowym z czterema narożnymi wieżyczkami. Jest to kościół późnogotycki. Na ścianach i stropach widnieje polichromia o motywach figuralnych z roku 1893. W jednym z ołtarzy znajduje się odkryty ostatnio obraz św. Anny Samotrzeciej.
1567919
Izba Regionalna w Woli Radziszowskiej
Izba znajduje się w sąsiedztwie zabytkowego kościoła. Mieści się w starym przykościelnym spichlerzu, udostępnionym na ten cel przez parafię. W Izbie znajduje się już ponad 200 eksponatów. Są to m.in. starodawne meble, naczynia, narzędzia gospodarskie, przedmioty codziennego użytku, obrazy oraz ozdoby. Wiele spośród eksponatów trafiło do izby od okolicznych mieszkańców. Można w niej poczuć klimat wiejskiej chaty z przełomu XIX i XX stulecia. Zwiedzanie obiektu jest bezpłatne.
1567927
Dwór Dzieduszyckich w Radziszowie
Późno-klasycystyczny, piętrowy, nakryty czterospadowym dachem budynek wzniesiony został na początku XIX w. Przed I wojną światową dwór został przejęty przez gminę i zamieniony na szkołę. Dwór na potrzeby szkolne, z przerwami podczas I i II wojny, wykorzystywany był do 1997 r. Po przeprowadzeniu kompleksowego remontu w latach 2006 – 2013 dwór przystosowano do pełnienia nowych funkcji kulturalnych, społecznych i turystycznych.
1567931
Kościół św. Wawrzyńca w Radziszowie
kościół wybudowany w XV w na fundamentach poprzedniego. Po pożarze w 1844 r. kościół został odnowiony i wyposażony w 1847 r. Kościół jednonawowy, orientowany, z niską wieżą, prezbiterium zamknięte wielobocznie, dach dwuspadowy kryty blachą miedzianą. Po stronie północnej zakrystia, po południowej kruchta z kamiennym portalem i drzwiami obitymi blachą.
1567932
Ratusz Miejski w Skawinie
Budynek ratusza miejskiego znajduje się w północno-zachodniej części Rynku w Skawinie. Został wybudowany w 1904 r. według projektu architekta Władysława Ekielskiego w stylu secesyjnym. Obecnie mieści się w nim Urząd Miasta i Gminy.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 14 maja 2018 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas tej wycieczki. Opublikowanie tej wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie do powtórzenia całej trasy to przynajmniej jej fragmentów. Podczas tej wycieczki poruszałem się pomiędzy Skawiną a Kalwarią Zebrzydowską i była to jedna z pierwszych wycieczek mająca na celu eksplorację tych terenów. W początkowym etapie wycieczki poruszałem się między Wisłą a drogą łączącą Skawinę z Oświęcimiem i ten odcinek był płaski. Gdy jednak w Wielkich Drogach ruszyłem na południe od w/w drogi, teren zaczął być pagórkowaty a niektóre podjazdy dość strome. Najdłuższy podjazd był między Paszkówką a Przytkowicami natomiast najcięższy był podjazd do dworu w Podchybiu. Niestety trud związany z pokonaniem podjazdu w Podchybiu okazał się daremny albowiem praktycznie poza bramą wjazdową wiele więcej nie zobaczyłem. Z zobaczeniem znajdujących się na trasie pozostałych wytypowanych obiektów problemów nie było, był natomiast problem w przypadku kilku z nich ze zrobieniem zdjęć albowiem albo rozmiar obiektów albo otaczające drzewa utrudniały zrobienie dobre ujęć. Niezależnie od tego wycieczka była udana i dała początek następnym wycieczkom w te tereny.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta