Śladami fortów, Mennonitów i opuszczonych wsi

Dodano 27 lutego 2014 przez Holux
Śladami fortów, Mennonitów i opuszczonych wsi
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

35615
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Samochód
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 130 km
  • Czas trwania: 6 h 22 min
  • Średnia prędkość: 20,35 km/h
  • Przewyższenie: 67 m
  • Suma podejść: 458 m
  • Suma zejść: 442 m
  • Data: 22 lutego 2014
  • Lokalizacja: Polska, mazowieckie, Warszawa
219564
Secymin Nowy
Zbór Luterański
219565
Dębina
Fort V
219566
Dębina
Fort V
219567
Dębina
Fort V
219568
Wilków nad Wisłą
Widok okolicy
219569
Gdzieś po drodze
Tuż przed Secyminem.
219570
Secymin Nowy
Zbór Luterański
219571
Wilków nad Wisłą
Opuszczony dom.
219572
Secymin Nowy
Cmentarz Mennonitów.
219573
Wilków nad Wisłą
Opuszczony dom
219574
Wilków nad Wisłą
Opuszczony dom
219575
Secymin Nowy
Cmentarz Mennonitów
219576
Mogiła
Tu spoczywają Żołnierze Wojska Polskiego polegli w 1939 roku
219577
Kazuń
Kapliczka.
219578
Wilków nad Wisłą
Jeden z dwóch cmentarzy Mennonitów na naszej trasie.
219579
Wilków nad Wisłą
Mały ukryty w zaroślach cmentarz Mennonitów.
219580
Wilków nad Wisłą
Trzeba się dobrze rozglądać żeby odszukać ten cmentarz, zwłaszcza latem.
Wycieczka dość długa, ale tez bardzo ciekawa, po drodze zwiedzaliśmy opuszczone domy we wsi Wilków, Zbór Luterański i cmentarz w Secyminie Nowym oraz Fort V we wsi Dębina.

Mało kto dziś pamięta, że Mennonici, osadnicy holenderscy, zasiedlili w XVIII wieku nadwiślańskie tereny Mazowsza. Po ich obecności nie zostało wiele – kilka cmentarzy, zbory i drewniane chałupy. Do odkrycia.

Przy głównej drodze przebiegającej przez Secymin Nowy, za sanktuarium MB Leśnej znajduje się najlepiej zachowany cmentarz mennonicki. Kilkanaście ponad dwumetrowych krzyży dzielnie strzeże pamięci po Olędrach. Najstarsze pochodzą z 2 połowy XIX wieku. Co ciekawe – nagrobki mają napisy z dwóch stron i bardzo charakterystyczne dekoracje w postaci obramień tablic z „wałków”.

Przy drodze wiodącej do rzeki stoi drewniany zbór luterański, zbudowany przez kolonistów, wyznawców kościoła ewangelicko-augsburskiego w 1923 roku, a obecnie służący parafii rzymskokatolickiej.

Jest to kościół zbudowany na planie prostokąta, jednoprzestrzenny o konstrukcji słupowo-ryglowej z węgłami łączonymi w rybi ogon. Posiada dwuspadowy dach, który pokryty jest blachą.

Wyposażenie pochodzi z czasu wybudowania kaplicy. Zbór ewangelicko-augsburski stanowi ważne świadectwo historii i kultury osadnictwa ewangelickiego na tych terenach.

Fort V ("Dębina") - to jeden z fortów Twierdzy Modlin, wzniesiony w ramach budowy pierwszego pierścienia fortów w latach osiemdziesiątych XIX wieku, w okresie późniejszym zmodernizowany.

Fort znajduje się we wsi Dębina. Podstawę dla jego projektu stanowił wzorcowy fort "F1879". Podobnie jak inne obiekty twierdzy, fort przeszedł wielokrotne modernizacje: w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku i w przededniu pierwszej wojny światowej. Ostatnia modernizacja nie została doprowadzona do końca; nie ukończono między innymi potężnej kaponiery przeciwskarpowej i nie zamontowano pancerzy na wale głównym. Fort posiadał betonowe koszary połączone poternami z wyjściem na wał oraz kaponierami: czołową i półkaponierami barkowymi.

Fort nie znajdował się na kierunku niemieckiego uderzenia w 1915 roku. Wycofujące się wojska rosyjskie, wysadziły część obiektów.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

Mapa Kampinoski Park Narodowy
Kampinoski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Kampinoskiego Parku Narodowego obejmuje cały obszar Parku (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe. Zasięg mapy od północy ogranicza dolina Wisły, od zachodu Bzura, a od wschodu aglomeracja warszawska. Zasięg mapy wyznaczają: Nowy Dwór...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta