Spacer po Stoczni Gdańskiej i Starym Mieście

Dodano 10 października 2010 przez Garmin
Spacer po Stoczni Gdańskiej i Starym Mieście
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1297
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 6,0 km
  • Czas trwania: 1 h 58 min
  • Średnia prędkość: 3,02 km/h
  • Przewyższenie: 129,79 m
  • Suma podejść: 1 247,08 m
  • Suma zejść: 1 221,78 m
  • Data: 10 września 2010
  • Lokalizacja: Polska, kujawsko-pomorskie, Gdańsk
513
Dworzec PKP Gdansk Glowny
585
Stocznia Gdańska i Pomnik Solidarności
586
Żuraw
587
Pomnik Neptuna i Ratusz
588
Złota Brama
589
Brama Zielona
590
Wielki Młyn
591
Wielka Zbrojownia
592
Bazylika Mariacka
593
Ratusz Starego Miasta
1316
P9100040.png
Teren Stoczni Gdańskiej - wycieczkowa linia autobusowa czynna w wakacje
1317
P9100111.png
kanał Motława, stąd można popłynąć wycieczkowymi statkami na Westerplatte czy nawet na Hel lub do Sopotu.
1318
P9100161.png
Najbardziej urokliwa ulica gdańskiej Starówki: ul.Mariacka
1319
P9100169.png
Widok na Stare Miasto
1320
P9100178.png
Główny deptak: ul. Długa, widok na pomnik Neptuna i ratusz
Trasa ma początek na ul. Podwale Grodzkie, przed Dworcem Głównym PKP, skąd kierujemy się na północ, by przejść w ulicę Wały Piastowskie. Tam znajduje się Muzeum "Droga do wolności", ukazująca życie za czasów komuny oraz historię Solidarności. Po jego obejrzeniu nadal kontynuujemy kierunek naszej trasy, aż znajdziemy się pod bramą Stoczni Gdańskiej, gdzie po lewej stronie znajduje się Pomnik Stoczniowców. Okazuje się, że bez problemu można wejść na teren stoczni i pokręcić się po otaczającym terenie. Znajduje się tam odrestaurowany autobus "ogórek", którym w okresie wakacyjnym odbywają się przejażdżki turystyczne dla chętnych. Po opuszczeniu stoczni idziemy ul. Łagiewniki na południe, po czym skręcamy w trzecią ulicę w prawo: ul. Heweliusza i na skrzyżowaniu z ul. Korzenną dokonujemy skrętu w lewo. Po jednej stronie znajduje się zabytkowy Ratusz Starego Miasta, natomiast po drugiej pomnik Jana Heweliusza. Tym sposobem docieramy do Kanału Raduni, nad którą znajduje się Wielki Młyn, przyjemne miejsce do spaceru. Za nim skręcamy w prawo w ul. Rajską. Tuż za Basztą Jacek idziemy w lewo Plac Dominikański, by znowu kierować się na południe ul. Lewandową. Na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ul. Świętojańską, za nami w oddali zostaje Kościół Św. Mikołaja, my natomiast mijamy po naszej lewicy Kościół Św. Jana. Tym oto sposobem docieramy do Rybackiego Pobrzeża nad Motławą. Kierujemy się tym nabrzeżem na południe mijając turystyczne statki pasażerskie, odrestaurowane spichrze na przeciwległym brzegu, Centralne Muzeum Morskie oraz parowiec SS Sołdek. Na Długim pobrzeżu wchodzimy w drugą bramę w prawo; ul. Św, Ducha. Po drodze znajduje się ciekawa fontanna z czterema lwami. Po skręceniu w małą uliczkę Grobla w lewo dwa razy znajdziemy się tuż przy Bazylice Mariackiej, którą chętni mogą również obejrzeć od środka. Dalej kierujemy się z powrotem nad Motławę, najładniejszą chyba uliczką gdańskiego Starego Miasta: ul. Mariacką. Baśniowe kamieniczki z ozdobnymi "rzygaczami" wraz ze sklepikami z wyrobami z bursztynu tworzą niesamowity klimat. Za Bramą Mariacką skręcamy w prawo i ukazuje się nam Żuraw - jeden z głównych symboli miasta. Dalej znajdziemy się na Moście Zielonym, łączący Stare Miasto z Wyspą Spichrzów. Bardzo ładne ujęcia można stąd zrobić. Kierujemy się do Zielonej Bramy, która wieńczy Długi Targ, przekształcają się w główny deptak Gdańska: ul. Długą. Reprezentacyjne kamienice tworzą elegancki wygląd ulicy, często zwieńczone są rzeźbami różnych osób czy zwierząt. Po drodze napotkamy Fontannę Neptuna oraz Dwór Artusa. Po drodze możemy zakupić mniej czy bardziej oryginalne pamiątki, czy zasiąść w którejś z restauracji czy kafejek. U końca czy raczej początku deptaka znajduje się przepiękna Brama Złota. Po jej obejrzeniu wracamy do skrzyżowania ul. Długiej z ul. Tkacką, aż dotrzemy do rogu ul. Piwnej. To ostatni punkt naszej trasy, gdzie znajduje się przepiękna kamienica, zwana Wielką Zbrojownią.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Gdańsk. Plan miasta
Gdańsk. Plan miasta - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Na planie zaznaczono wszystkie aktualne ulice, kina, teatry, ośrodki kultury, urzędy, stacje benzynowe, noclegi, restauracje, układ komunikacji. Oprócz spisu ulic są tu ważniejsze informacje dotyczące Gdańska oraz opis ciekawych miejsc.

Wasza ocena: 4.3 (9 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
lukas
21 listopada 2014 lukas napisał:
byłem kilka miesięcy temu pod brama stoczni, warto tam zajrzeć...fajne miejsce
boulinek11
30 maja 2013 boulinek11 napisał:
Ciekawy opis trasy.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta