Spływ 3 dniowy: Kużnica - Barycz - Lichawa - Grabno, KAJAKOS.PL (rzeka Grabia)

Dodano 25 lutego 2016 przez rysowanie
Spływ 3 dniowy:  Kużnica - Barycz - Lichawa - Grabno, KAJAKOS.PL (rzeka Grabia)
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

73229
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

419990
Zabytkowy młyn Krzywda w Brzeskach
Najstarszy młyn wodny nad Grabia, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Wybudowany w 1867 roku. W 1918 roku wyposażony w turbinę elektryczną. Nieczynny od lat 70 XX wieku.
419991
Grabia
419992
Młyn wodny w Woli Marzeńskiej
Młyn wodny z końca XIX w., a w nim turbina wodna sprzed I wojny światowej. Obok młyna resztki dawnego folwarku: park dworski z altaną w kształcie koła oraz budynek kuźni. Przebiega tędy znakowany na żółto szlak pieszy "Młynów nad Grabią".
420039
jaz wodny
Jaz wodny za gospodarstwem rybnym. Obchodzimy go brzegiem.
420040
Zapora wodna - zalew Barycz.
Obchodzimy lewą stroną. Wodujemy kajaki ponownie za tamą. Dogodne zejście do wody.
420041
Miejsce wodowania za tamą w Baryczy.
420042
Stary młyn w Baryczy
420043
Zalew w Baryczy
420044
Grabia za tamą w Baryczy.
420045
Stary młyn w Baryczy
420066
Dogodne miejsce wodowania.
Na pobliskiej polanie można na dziko rozbić namiot.
420071
Miejsce na biwak.
Szeroka polan bezpośrednia nad rzeką. Dobre miejsce na dziki biwak. Blisko zabudowania wiejskie.
420074
Rzeka Grabia
Widok z mostu w Baryczy w stronę zalewu.
420075
Młyny wodne w Talarze.
Dwa młyny wodne w Talarze wybudowane w XIX w. Prawobrzeżny został odbudowany po pożarze. Pracował do roku 1965 roku. Mielił 4 tony zboża na godzinę. Lewobrzeżny młyn jest w pełni wyposażony. Posiada turbinę elektryczną.
420076
Śluza młyńska
420077
kamienisty próg
420078
kamienisty próg
420143
KAJAKOS spływy kajakowe75
Zapraszamy na spływy kajakowe po Grabi, Widawce, Warcie, Liswarcie oraz Pilicy.
423395
Droga Łask - Piotrków Trybunalski
423396
Miejsce wodowania kajaków.
Dogodne zejście do wody.
423397
Grabia i jej uroki :D
423398
Piaskowa Góra
Miejsce widokowe. Atrakcyjna, piaszczysta plaża.
423399
Mały próg wodny przy młynie w Jamborku.
Korzystając z kładki możemy dostać się do gospodarstwa rybnego.
423400
Jamborek
423401
Jamborek zdj. 2
423402
Osada Młyńska Talar
Obecnie w granicach miejscowości Ldzań.
423403
Most w Ldzaniu.
Punkt orientacyjny.
423404
Droga ekspresowa S8 Wrocław - warszawa
Bardzo charakterystyczny punkt orientacyjny na trasie spływu.
423405
Proponowane miejsce biwakowe.
Dogodne miejsce na dziki biwak. Dostępny brzeg oraz polana.
423406
Proponowane miejsce biwakowe zdj. 2
Zejście do wody.
423407
Grabia
423408
Miejsce na odpoczynek.
Dogodne miejsce aby chwile odpocząć.
423409
Most drogowy.
Trasa z Łasku do Łodzi.
423410
Rozwidlenie Grabi.
My płyniemy prawą. Lewa odnoga zaopatruje zalew w Łasku (MOSiR).
Zapraszamy na 3 dniowy spływ rzeką Grabią na trasie : Kuźnica – Barycz – Lichawa – Grabno.


PIERWSZY DZIEŃ:
Start: most drogowy na trasie Łask – Piotrków Trybunalski. Rzeka wąska, silnie meandrująca. Powalone drzewa przez bobry oraz gęste chaszcze to nic nadzwyczajnego na tym odcinku. Zaczynamy w Kuźnicach. Płyniemy w stronę Jamborka, gdzie znajduje się drewniany młyn wodny z 1920 roku oraz jaz wodny, który trzeba obejść prawą stroną brzegu. To doskonałe miejsce na odpoczynek oraz posiłek. Młyńska restauracja oferuje pysznego pstrąga z pobliskich stawów. Dostępne są również 2 pokoje noclegowe. Ta część trasy jest dość wymagająca. Kolejny odcinek mniej uciążliwy do miejscowości Ldzań. Lewa odnoga Grabi zaopatruje młyn w Talarze. My płyniemy prawą odnogą na której znajdują się dwa kamieniste progi. Nie chcąc przez nie przepływać należy przenieść kajak brzegiem. Wkrótce dopływamy do zalewu w miejscowości Barycz. Tamę najwygodniej obejść po stronie lewej, dobijając do brzegu około 50 metrów przed zaporą. Również po lewej stronie znajdują się pozostałości po nieczynnym już młynie. Kontynuując spływ poniżej tamy docieramy do mostu drogowego z Kolumny do Baryczy. Po prawej stronie dogodne miejsce aby zakończyć spływ. Naszym oczom ukażą się rozległe łąki i pastwiska niedaleko lasu. Tutaj rozbijamy obozowisko. Czas na nocleg i odpoczynek.

DRUGI DZIEŃ:
Za Baryczą dopływamy do „Piaskowej Góry”. Piaszczysta, szeroka plaża po lewej stronie zachęca do odpoczynku i podziwiania pejzażu doliny Grabi. Grzechem byłoby nie skorzystać. Dalej przepływamy pod mostem drogi ekspresowej „S8". Płynąc dalej docieramy do nieczynnego młyna w Baryczy oraz zalewu. Młyn znajduje się w lewej odnodze. My płyniemy prawą, przez zalew. Tamę najwygodniej obejść po stronie lewej, dobijając do brzegu około 50 metrów przed zaporą. Kolejne spiętrzenie wody w Kolumnie. Można spłynąć lub obejść prawą stroną. Uwaga na kamienie. Następny most. Tym razem na trasie Łask – Łódź. Docieramy do gospodarstwa rybnego. Zmuszeni jesteśmy przenieść kajaki lewą stroną ok. 200 metrów. Wracając na wodę uważać należy na kamienisty próg wodny. Mijamy most kolejowy oraz drogowy Zduńska Wola – Łask. Początkowo trasa prowadzi przez łąki i pola. Napotykamy pierwszą przeszkodę – kładkę nad wodą. Proponujemy przenieść kajaki lewą stroną. Wkrótce kolejny mostek i następna „przenoska” po lewej stronie. Po minięciu mostu w Zielęcicach wpływamy w prawą odnogę rzeki. Nie spływamy napotkanego jazu tylko przenosimy kajaki. Oby dwa brzegi dobrze dostępne. Fragment Zielęcice – Marzenin bardzo atrakcyjny. Po minięciu mostu drogi ekspresowej S8 napotykamy młyn w Marzeninie. Do obejścia po stronie prawej. Na wysokości Kustrzyc mijamy linie kolejową Tarnowskie Góry – Inowrocław. W Lichawie nasza rzeczka dzieli się na dwa koryta. Wpływamy w lewe. Bobry dają o sobie znać. Powalone drzewa, szybki nurt i kręte koryto nie raz zmuszą nas do opuszczenia kajaka. Za Lichwą natrafimy na plaże po lewej stronie przy lesie. Idealne miejsce na dziki biwak i nocleg.

TRZECI DZIEŃ:
Płynąc z nurtem natrafiamy na stary młyn „Krzywda” w Brzeskach. Jest on zasilany strumieniem wody z prawej odnogi. Lewa odnoga go okrąża. Zaporę młyńską obchodzimy lewą stroną, dobijając do brzegu przed mostem drogowym. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie wyjątkowo uroczego miejsca i możemy płynąć dalej. W miejscowości Kozuby kolejny młyn. Koryto znowu dzieli się na dwie odnogi. Ta na wprost napędza turbinę elektryczną. Prawa odnoga opływa zaporę, jednak na niej znajduje się wysoki i niebezpieczny jaz, który bezwzględnie należy obejść brzegiem. W odległości ok. 30 – 50 metrów po prawej stronie znajduje się polana. To odpowiednie miejsce na krótki postój. Po ponownym zwodowaniu kajaków docieramy do kolejnego rozwidlenia rzeki. Trzymamy się lewej odnogi. Dopływamy do mostu drogowego w Grabnie. Dobijamy do lewego brzegu, za mostem przy wodowskazie. Niestety to już koniec naszej trasy

DLA KOGO?
Dla osób ceniących bezpośredni kontakt z przyrodą. Dwa noclegi pod chmurką: na łąkach w Baryczy za zalewem (przy moście drogowym) oraz na urokliwej plaży w Lichawie przy lesie. Jeżeli szukasz wygodnego i komfortowego pokoju hotelowego to niestety nie ten spływ.

PREFEROWANY SPRZĘT:
Kajaki dwuosobowe z miejscem dla dziecka;
Kajaki jednoosobowy;

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

Wasza ocena: 5.0 (2 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta