Szydłów - Raków - Szydłów

Dodano 1 stycznia 2023 przez rysowanie
Szydłów - Raków - Szydłów
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

283887
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1561383
Szydłów
Szydłów to niewielkie miasteczko ze świetnie zachowanym średniowiecznym układem przestrzennym z murami obronnymi, pozostałościami zamku i bramami miejskimi, dzięki czemu czasem bywa nazywany "polskim Carcassonne". Historia Szydłowa sięga XII wieku, ale to na XIV i XV stulecia przypada okres największego rozkwitu kiedy to Kazimierz Wielki otoczył miasto murami obronnymi z trzema bramami, rezydencję królewską przekształcił w warowny zamek i wznosi kościół. Długość murów wynosiła 1080 m, a ich grubość dochodziła do 1,8 m. W kolejnych stuleciach miasto jednak powoli tracić na znaczeniu. Na szczęście w ostatnich latach Szydłów powoli przypomina sobie o dawnej świetności.
1561384
Kościół pw. św. Władysława w Szydłowie
to zaledwie jeden z dwóch kościołów w Polsce pod tym wezwaniem. Jako jedyny zabytek Szydłowa wzniesiony nie z wapienia, a z cegły. Ufundował go król Kazimierz Wielki, wg legendy, jako jeden z siedmiu kościołów pokutnych za spowodowanie śmierci ks. Baryczki z Krakowa. Kościół można zwiedzać bez biletu, o ile nie odbywają się w nim obrzędy religijne.
1561385
dzwonnica w Szydłowie
Obok kościoła św. Władysława znajduje się dzwonnica z XVIII w. przebudowana z baszty obronnej. W budowli zachowały się otwory strzelnicze.
1561386
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Szydłowie
Poza murami miejskimi, na południe od nich, znajduje się najstarszy zabytek Szydłowa z piękną gotycką polichromią figuralną z ok. 1375 roku. Odrestaurowano ją na początku XXI w. Spod pędzli średniowiecznych malarzy wyszły piękne w swej prostocie sceny z Nowego Testamentu, m.in. najlepiej zachowane „Siedem radości Maryi”, czy też sceny pasyjne. Interesująco prezentuje się pasmo scen przedstawiających siedem grzechów głównych.
1561387
Grota Zbója Szydły
Pod wzgórzem na którym znajduje się kościół Wszystkich Świętych znajduje się Grota Zbója Szydło - zbójnika od imienia którego ma pochodzić nazwa Szydłowa. Wersji legend o zbóju Szydło jest wiele a jedna z nich mówi, że po pojmaniu zbója w związku z napadem na biskupa, wydał on zgromadzone w jaskini skarby i po porzuceniu zbójeckiego procederu osiedlił się w pobliżu dając początek miastu Szydłów.
1561388
Brama Krakowska w Szydłowie
Średniowieczny zespół miejski w Szydłowie otaczają zachowane na długości 700 m mury obronne z blankami i strzelnicami z XIV w. Z trzech prowadzących do miasta bram zachowała się Brama Krakowska z XIV w., której górne kondygnacje zostały przebudowane w XVI w. w stylu renesansowym.
1561407
Zamek Królewski w Szydłowie - budynek bramny
W Szydłowie znajduje się jedyna, integralnie zachowana, średniowieczna rezydencja królów polskich. Król Władysław Jagiełło wizytował Szydłów aż 17 razy, a podczas pobytów w Szydłowie, sprawował rządy i mieszkał w części zamku, określanej pałacem. Do wnętrza kompleksu zamkowego prowadzi brama wjazdowa z początku XVII wieku. Mury obronne z blankami zostały zrekonstruowane w XX w.
1561428
Zamek Królewski w Szydłowie - pałac
podczas pobytów w Szydłowie, Władysław Jagiełło sprawował rządy i mieszkał w części zamku, określanej pałacem. Do 2019 r. obiekt miał formę trwałej ruiny. Po rewitalizacji w 2019 r. pałac zadaszono i przystosowano do ruchu turystycznego. W pałacu można zwiedzić prywatną komnatę królewską wraz z kominkiem, zaś w przyziemiu salę tortur oraz unikatowy na ziemiach polskich zabytek techniki – średniowieczne piece hypokaustyczne, które służyły do ogrzewania sali tronowej ciepłym powietrzem.
1561429
Zamek Królewski w Szydłowie - skarbczyk
Na północ od pałacu znajduje się tzw. Skarbczyk wzniesiony w XVI w. w miejsce obronnej baszty. Obecnie mieszczą się w nim biblioteka i muzeum regionalne (zbiory archeologiczne, historyczne i etnograficzne)
1561430
Synagoga w Szydłowie
Późnorenesansowa synagoga z XVI w. Wewnątrz znajduje się zachowany aron ha-kodesz. Obecnie w synagodze mieści się muzeum z eksponatami związanymi z kulturą żydowską. Są to m.in. przedmioty i księgi religijne.
1561431
Ruiny kościoła i szpitala Świętego Ducha z początku XVI w. w Szydłowie
Poza murami miejskimi w dawnym Przedmieściu Opatowskim w 2017 r. znajdowały się ruiny kościoła i szpitala Świętego Ducha z początku XVI w.. Po rewitalizacji w 2018/19 r. obiekt został udostępniony do zwiedzania. Stanowi ciekawy przykład obiektu łączącego w sobie funkcje kultu religijnego i szpitalnictwa.
1561432
Zespół Pałacowo-Parkowy w Kurozwękach
budynek stajni cugowej
1561433
Zespół Pałacowo-Parkowy w Kurozwękach - Pałac
W II połowie XIV w, zbudowany został zamek znany z dokumentów jako castrum Curoswank. Zamek należał wówczas do Kurozwęckich herbu Poraj. W XV w. budowla uległa wzbogaceniu poprzez zamianę drewnianej zabudowy na murowaną i zamek obronny stał się bardziej zamkiem obronno-mieszkalnym. Największa przebudowa zamku, która zupełnie zmieniła jego charakter, miała miejsce na przełomie XVII/XVIII wieku, wówczas dobudowana została elewacja frontowa, podniesiono poziomy pomieszczeń, modernizacji uległy pałacowe wnętrza.
Ostatnimi przedwojennymi właścicielami była rodzina Popielów (od 1833-1944 roku). W 1991 r. zamek wraz z parkiem powróciły w ręce spadkobierców ostatnich przedwojennych właścicieli.
1561434
Zespół Pałacowo-Parkowy w Kurozwękach - oficyna
Pawilon wschodni powstał w II połowie XVIII w. i prawdopodobnie pełnił kiedyś funkcje herbaciarni lub pawilonu myśliwskiego. Wraz z pawilonem zachodnim został zaprojektowany przez czeskiego architekta Ferdynanda Naxa.
Zbudowany na rzucie prostokąta z owalnym portykiem arkadowym, okna i drzwi z dekoracja rokokową, filary arkad rustykalne. Ciekawym elementem pawilonu jest dach dzwonowaty, łamanym, ze stożkowym zwieńczeniem. Obecnie w pawilonie znajdują się dwa apartamenty z kominkiem oraz salon konferencyjny.
1561435
Zespół Pałacowo-Parkowy w Kurozwękach - oranżeria
Pawilon zachodni powstał w II połowie XVIII w. Pełnił on kiedyś funkcję oranżerii i ptaszarni i podobnie jak pawilon wschodni został zaprojektowany przez czeskiego architekta Ferdynanda Naxa.
Odrestaurowany jako jeden z pierwszych elementu zespołu pałacowo parkowego, obecnie służy jako baza hotelowa. Znajduje się w nim 5 pokoi 2-osobowych oraz kawiarnia z ogródkiem na zewnątrz.
1561436
Diabelski kamień w Kurozwękach
Jedna z legend dotyczących powstania miejscowości Kurozwęki mówi, że gdy czart królujący na Łysej Górze dowiedział się o rozpoczęciu budowy świątyni przez ochrzczonych wojów, to oniemiał z wrażenia i aby nie dopuścić do ukończenia działa, zaczął miotać olbrzymimi głazami. Jeden z tych głazów to właśnie Diabelski Kamień. . Można dopatrzyć się na nim śladu podkowy samego czarta.
1561437
kościół Wniebowzięcia NMP w Kurozwękach
Kościół został zbudowany dla kanoników laterańskich. Jest to świątynia późnogotycka, wzniesiona przed 1470 rokiem, nawa powstała być może w 1487 roku, wieża została zbudowana w XVII-XVIII wieku. Prezbiterium jest nakryte sklepieniem krzyżowym z XV wieku, wyposażenie wnętrza reprezentuje styl barokowy i pochodzi z XVII-XVIII wieku. Od strony południowej znajduje się przykryta kopułą bogato ozdobiona stiukami barokowa kaplica Pięciu Ran Chrystusa (Lanckorońskich), wzniesiona pod koniec XVII wieku, przy prezbiterium jest umieszczona neogotycka kaplica grobowa Popielów powstała w 1872 roku.
1561438
kościół pw. św. Rocha w Kurozwękach
Budowę kościółka datuje się na rok 1748i powstał on jako wotum wdzięczności za ocalenie mieszkańców w czasie epidemii cholery, które nękały te strony kilkakrotnie. Między okresem budowy a rokiem 1783 miał miejsce niewyjaśniony kataklizm, który obrócił kościółek w ruinę bez dachu i okien, pustosząc również wnętrze. Późniejsze wydarzenia historyczne też nie były łaskawe dla kościółka.
Do współczesnych czasów kościół dotrwał jako murowany budynek na rzucie prostokąta zamkniętego półkoliście od południa, z kruchtą od północy. Według przekazów, wokół kościółka zostały pochowane ciała powstańców styczniowych z Kurozwęk i okolicy.
1561439
droga przez las
1561440
droga przez las
1561441
kościół pw. św. Anny w Rakowie
Kościół św. Anny to dawny kościół klasztorny reformatów, położony na wschodnim skraju osady, Reformaci zostali sprowadzeni do Rakowa w 1641, w celu nawracania zwolenników braci polskich. W niedługim czasie, bo już przed 1649, klasztor skasowano. Kościół, zapewne wraz z klasztorem, wzniesiono około 1641. W poł. XVIII wieku świątynia została przebudowana, a w 1906 poddano ją gruntownemu remontowi. Zapewne już długo przed tym, poklasztorne budynki mieszkalne rozebrano, pozostawiając sam kościół. Kościół jest barokową, orientowaną świątynią, o dwuprzęsłowym korpusie z węższym prezbiterium zamkniętym na zewnątrz wielobocznie (wewnątrz półkoliście).
1561442
kościół pw. Świętej Trójcy w Rakowie
Obecna świątynia murowana o charakterze kontrreformackim została wzniesiona w latach 1640–1650 na miejscu zboru ariańskiego z funduszy biskupa Jakuba Zadzika. Konsekrowany w 1650 roku przez biskupa pomocniczego krakowskiego Wojciecha Lipnickiego. Fasada wczesnobarokowa typu karmelickiego. We wnętrzu sklepienia typu lubelskiego.
1561443
Dom Ariański (Dom Wójta) w Rakowie
Najokazalszy i największy, zachowany do dnia dzisiejszego, budynek z czasów ariańskich został wzniesiony na przełomie XVI i XVII wieku. Pierwotnie należał do Jana Siekierzyńskiego, w następnych latach zmieniali się właściciele i przeznaczenie budynku, po 1757 r. urzadzono w nim karczmę. W latach 50. XX wieku w budynku mieścił się magazyn nawozów sztucznych, potem Gminna Biblioteka Publiczna. W 2015 roku zakończono rewitalizację budynku.
1561444
Jezioro Hańcza
Jezioro Chańcza jest zbiornikiem retencyjnym powstałym w latach 1974 - 1984 roku na Czarnej Staszowskiej w pobliżu miejscowości Chańcza. Powierzchnia zbiornika wynosi 340 ha, a głębokość maksymalna do 11 m. Wokół jeziora teren jest lekko pofałdowany. Zbiornik spełnia rolę rekreacyjną dla mieszkańców okolicznych miejscowości.
1561445
kościół pw. Wniebowzięcia NPW w Potoku
Barokowy kościół w Potoku wzniesiony został w latach 1647-1648 na miejscu starszej świątyni drewnianej. Jest to budowla murowana z prostokątną nawą. Rokokowy ołtarz główny pochodzi II poł. XVII w. W połowie XIX w. do kościoła dobudowano pięcioboczną kaplicę św. Barbary. wewnątrz której znajduje się barokowy ołtarz.
1561446
Pałac Rupniewskich w Grabkach Dużych
Palac w Grabkach wzniósł w roku 1742 r. Kasztelen Rupniewski po powrocie z niewoli Tureckiej i po przyjęciu islamu. Pałac o wyraźnie orientalnym charakterze wznisiony był na planie ośmioboku. Rozwiązły tryb życia kasztelana w połączeniu z wyznawaną przez niego religią i stylem architektonicznym budynkiem sprawił, że pałac nazywany był haremem.
W następnych wiekach pałac kilkakrotnie ulegał zniszczeniu. W 1991 r. pałac w opłakanym stanie kupiła osoba prywatna i doprowadziła go do dawnego blasku.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 3 czerwca 2017 r., podczas której wybrałem się do Szydłowa. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas tej wycieczki. Opublikowanie tej wycieczki może kogoś zainspirować, jeśli nie do pokonania tej samej trasy co ja, to przynajmniej odwiedzenia tych terenów albowiem w pełni na to zasługują. Wycieczka ta w zasadzie podzielona była na dwa etapy. Etap pierwszy to Szydłów Do Szydłowa dojechałem samochodem, który zostawiłem wraz z rowerem na parkingu. Szydłów duży nie jest i forma pieszego zwiedzania jest najwygodniejsza, nie ma potrzeby przejmowania się rowerem podczas wchodzenia do wnętrz zwiedzanych obiektów. A jest co zwiedzać tym bardziej, że po roku 2017, kiedy to byłem w Szydłowie przybyło kilka obiektów udostępnionych turystom. Po zakończeniu zwiedzania Szydłowa przyszła czas na drugi, rowerowy etap wycieczki. Pierwszy przystanek po opuszczeniu Szydłowa miał miejsce w Kurozwękach znanych z pięknego zespołu pałacowo parkowego. Na dobrą sprawę tak Szydłów jak i Kurozwęki, z uwagi na dużą ilość atrakcji zasługują na oddzielne, nawet całodzienne zwiedzanie. Ja jednak, z braku czasu, z większości atrakcji zrezygnowałem i ruszyłem w dalszą, chyba najbardziej relaksującą część wycieczki. Ten relaks spowodowany był tym, że przez prawie 20 kilometrów trasa wiodła prawie cały czas przez las. Po tych ok. 20 kilometrach dotarłem do Rakowa, którego szczyt rozwoju przypadał na XVII wiek. W tym czasie Raków był centrum ruchu ariańskiego, rozwijał się przemysł, istniała także szkoła o międzynarodowej sławie. Dzisiaj po ruchu ariańskim zostało tylko kilka pamiątek a miejscowość utraciła prawa miejskie i znaczenie. Po opuszczeniu Rakowa, przez jakiś czas ponownie jechałem przez las, mając po lewej stronie Jezioro Chańcza, w Życinach odbiłem na zachód i jadąc wzdłuż pól uprawnych i licznych sadów dotarłem do Szydłowa. Zanim jednak dotarłem do Szydłowa miałem przyjemność zobaczenia z bliska Pałac Rupniewskich. Nie wiem jaka to była okoliczność ale odbywała się w otoczeniu pałacu jakaś impreza masowa i pewnie dzięki temu miałem możliwość zobaczenia z bliska nietypowy i mający ciekawą przeszłość pałac

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Ponidzie
Ponidzie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Ponidzia przedstawia region położony w województwie świętokrzyskim nad dolną i środkową Nidą. Zasięg mapy wyznaczają: od północy - Chęciny; od południa - Proszowice; od zachodu - Jędrzejów i od wschodu - Staszów. Wzdłuż Nidy leżą najstarsze...

Mapa Wyżyna Sandomierska
Wyżyna Sandomierska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta