Twierdza Boyen i wieża ciśnień w Giżycku

Dodano 15 października 2010 przez Garmin
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1041
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

55
Wieża ciśnień
Wieża ciśnień
1774
podziemia.png
Podczas zwiedzania można przejść się starymi, ciemnymi korytarzami
1775
obserwatorium.png
Punkt obserwacyjny pod stalową kopułą. Przeznaczony dla jednej osoby. Bardzo wytrzymały (wytrzymywał ostrzał nawet z armat).
1776
fotoplastykon.png
Nasza zabawka - fotoplastykon, który sprawiał, że stare fotografie wyglądały, jakby były trójwymiarowe.
1777
waly-obronne2.png
Inny widok na wały obronne
1778
brama-wodna.png
Działała komunikacja wodna - do twierdzy dopływały statki
1779
budynki.png
Po lewej piekarnia
1780
cegla.png
W budynkach uwieczniono historię
1781
hala.png
Hala do ćwiczeń była olbrzymia
1782
przewodnik.png
Pan przewodnik :) Ciekawy człowiek
1783
szyb.png
I takie widoki też można było spotkać
1784
widok2.png
Widok z wieży ciśnień
1785
widok3.png
Widok z wieży ciśnień
1786
widok-z-wiezy.png
Widok z wieży ciśnień
1787
wieza.png
Obrazek przedstawiający wieżę ciśnień
1788
wieza-cisnien-glowne.png
Wieża ciśnień w pełnej okazałości. Odnowiona, zagospodarowana, czuje się tutaj pruską dokładność - a dokładnie spuściznę pruskiej dokładności
1789
wycieczka.png
Wycieczka udaje się do kolejnego punktu
Twierdza Boyen powinna być, moim zdaniem, obowiązkowym punktem na liście atrakcji podczas pobytu w Giżycku. Oczywiście pod warunkiem, że skorzystamy z usług przewodnika. "Suche" mury niewiele mówią i same w sobie mogą być dla większości osób nieciekawe. Jeśli jednak traficie (tak jak ja) na energetycznego przewodnika-pasjonata, macie szanse dowiedzieć się bardzo wielu ciekawych rzeczy na temat XIX-pruskiej armii, życia w koszarach, innowacyjnych rozwiązań wojennych, a nawet gołębi. Mimo że twierdza nie zajmuje dużego obszaru, jej zwiedzanie może dojść nawet do 2 h (np. w zależności od ilości zadawanych pytań ;) ). Zwiedzanie ma trochę charakter edukacyjny - więc nie proponuję brać na nią niecierpliwych nastolatków, ale wszystkie inne grupy wiekowe jak najbardziej. Obiekt nie jest niestety przygotowany dla wózków inwalidzkich, ale z wózkiem dziecięcym można sobie poradzić.

Koszt zwiedzania dla studentów to ok. 3 zł za bilet i 4 zł za przewodnika (pod warunkiem, że zbierze się wymagana liczba osób).

Wieża ciśnień jest przykładem dobrze zagospodarowanego obiektu turystycznego o średniej atrakcyjności. Nie imponuje wysokością, ale dostarcza za to innych pozytywnych doznań, które sprawiają, że warto wydać te kilka złotych za wjechanie windą na szczyt.

Przede wszystkim na dole można sobie obejrzeć zdjęcia (nazywa się to bodajże fotoplastikon) w pseudotrójwymiarze. Robi to niesamowite wrażenie i jest akurat za darmo.
Po wjechaniu na szczyt wieży można rozkoszować się widokiem na Giżycko (w pogodne dni całkiem niezły zasięg). Można też zamówić sobie kawę lub ciastko. Ceny nie są niskie, ale produkty bardzo przyzwoite.

Niestety zamieszczone na mapie zdjęcia nie znajdują się precyzyjnie w miejscu zrobienia.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie
Wielkie Jeziora Mazurskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie przedstawia środkową część Pojezierza Mazurskiego, obszar zamknięty przez Węgorzewo na północy, Ruciane-Nida na południu, Orzysz na wschodzie i Mikołajki na zachodzie. Na mapie znajdują się szlaki piesze, rowerowe,...

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁN
Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁN - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Przedstawia północną część krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Zasięg mapy ograniczony jest miesjcowościami Węgorzewo na północy, jeziorem Gołdopiwo na wschodzie, Tałty na południu oraz Ryn i Kwiedzina na zachodzie. Mapa posiada informacje przydatne...

Mapa Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o...

Wasza ocena: 4.4 (24 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.