W cieniu Niepołomickiej Puszczy. Trasa 18 narowery

Dodano 21 października 2020 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa

Kod trasy

191737
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  2.0
  • Dystans: 33,7 km
  • Przewyższenie: 93,4 m
  • Suma podejść: 339,32 m
  • Suma zejść: 339,48 m
Łatwa i przyjemna trasa po drogach i ścieżkach Puszczy Niepołomickiej połączona dodatkowo z odwiedzaniem kilku interesujących miejsc w najbliższej okolicy. Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu przy rynku w Niepołomicach. Wcześniej warto zwiedzić Zamek Królewski (1), znajdujący się obok rynku oraz zabytkowy kościół z XIV w. (2), który stoi po drugiej stronie. Z ronda kierujemy się ul. Bocheńską za zielonym szlakiem turystycznym, dalej ścieżką rowerową wzdłuż drogi krajowej dojeżdżamy do parkingu z węzłem szlaków. Zachowując ostrożność przechodzimy przez przejście dla pieszych i wjeżdżamy do Puszczy Niepołomickiej (3). Trzymając się zielonego szlaku jedziemy ponad 6 km Drogą Królewską. Obok małego parkingu w Przyborowie skręcamy w prawo. „Zdobywamy” najwyższy szczyt puszczy – Kobylą G. (212 m n.p.m.) i – opuszczając szlak zielony, który odbija w lewo – drogą na wprost wyjeżdżamy z Puszczy Niepołomickiej. Kolejne kilometry trasy, już nieco górzyste, prowadzą drogami w otwartym terenie przez małe miejscowości podkrakowskie (Kłaj, Targowisko, Grodkowice, Brzezie, Staniątki). W Grodkowicach stoi dawny pałac Żeleńskich (4),a w Brzeziu okazały kościół z pocz. XX w. (5).W Staniątkach możemy zwiedzić, górujące nad wsią, sanktuarium Maryjne oraz klasztor Benedyktynek (6). Z głównej drogi odbijamy w ul. Polną, przejeżdżamy pod torami i wracamy na drogę do Niepołomic. 800 m dalej za niebieskim szlakiem rowerowym skręcamy w prawo i wjeżdżamy ponownie do Puszczy Niepołomickiej. Przy leśnym miejscu odpoczynku i węźle szlaków rowerowych skręcamy w lewo, i leśną ścieżką wjeżdżamy do Niepołomic. Ul. Partyzantów wracamy do centrum miasta.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Zamek w Niepołomicach (1) – wzniesiony na skraju puszczy w XIV w. z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Początkowo był niewielkim zameczkiem, który został rozbudowany w następnych dwóch stuleciach do postaci renesansowej rezydencji i służył królewskiemu dworowi jako zamek myśliwski i miejsce zjazdów. Obecnie w zamku mieszczą się zbiory Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie, które zostały przeniesione tu z uprzedniej siedziby tych dzieł sztuki, krakowskich Sukiennic.
Kościół w Niepołomicach (2) – wybudowany w latach 1350-58. Z tego okresu pochodzi prezbiterium oraz przyległa kaplica z zachowanym gotyckim detalem architektonicznym i unikatowymi freskami z XIV w. Na uwagę zasługują także dwie kaplice: manierystyczna z 1596 r. (dzieło Santi Gucciego) oraz wczesnobarokowa, z cudownym obrazem św. Karola Boromeusza.
Puszcza Niepołomicka (3) – to rozległy obszar leśny, położony w widłach Wisły i Raby. Chętnie odwiedzana przez mieszkańców Krakowa, szukających tu świeżego powietrza i spokoju. Puszcza była ulubionym miejscem łowów królewskich w dawnej Polsce. Zasadniczą część Puszczy stanowią bory sosnowe, a w mniejszym, północnym kompleksie położonym wzdłuż Wisły, dominują lasy liściaste. Puszcza Niepołomicka wchodzi w skład Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000.
Pałac Żeleńskich w Grodkowicach (4) – wzniesiony w latach 1900-1906 r. wg projektu Teodora Talowskiego. Jak większość realizacji tego artysty, posiada specyficzną architekturę – nawiązującą do stylu gotyckiego i romantycznego. Obiekt otacza zabytkowy park krajobrazowy. Obecnie w pałacu mieści się kompleks szkoleniowo-hotelowy, prowadzona jest tu również działalność kulturalno-artystyczna.
Kościół w Brzeziu (5) – wybudowany w 1924 r. z charakterystycznym sklepieniem palmowym. Przy kościele wzniesiono klasycystyczne mauzoleum Żeleńskich z 1903 r.
Zespół klasztorny Opactwa Benedyktynek w Staniątkach (6) – założony w 1238 r. dzięki fundacji Klemensa Gryfity. Wchodzący w skład zespołu kościół jest najstarszym halowym kościołem w Polsce, a jego bryła pozostała niemal niezmieniona do czasów współczesnych. Warto zwrócić uwagę na XIV-wieczną rzeźbę tronującej Madonny. Informacje: www.benedyktynki.com.pl

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta