W jesiennym kalejdoskopie/ Odcinek I: Okolice Sandomierza

Dodano 3 kwietnia 2014 przez rysowanie
W jesiennym kalejdoskopie/ Odcinek I: Okolice Sandomierza
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

37748
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

226881
Las Zwierzyniecki
226882
Trześniówka
226884
Wisła
226885
Podjazd na Pieprzówki
226887
Kościół pw. św. Andrzeja Boboli i św. Antoniego Pustelnika
wybudowany w latach 60-tych XX w. Wezwanie św. Antoniego wzięło się od Antoniego Łempickiego, właściciela majątku Słupcza i ofiarodawcy ziemi pod budowę świątyni. Projekt kościoła powstał przed II wojną światową.
226889
Linia kolejowa nr 25
226890
Skrzyżowanie
226892
Kościół pw. MB Bolesnej i św. Wita Męczennika
powstał w 1718r. w miejsce starej, drewnianej świątyni. W latach 1792-1795 został gruntownie przebudowany za sprawą księdza Józefa Karśnickiego, architekta i budowniczego. Zyskał w efekcie późnobarokową sylwetkę zachowaną do dzisiaj. Niestety wnętrze świątyni zostało zniszczone w trakcie II wojny światowej i obecnie nie reprezentuje sobą żadnego stylu.
226898
Początek stromego zjazdu przez wąwóz
226904
Rzeczyca Sucha
226906
W stronę Sandomierza
226907
Brama Opatowska
Gotycka brama zbudowana w drugiej połowie XIV w., jako część murów obronnych miasta. Zachowała się jako jedyna spośród niegdysiejszych czterech bram prowadzących do Sandomierza (Zawichojskiej, Lubelskiej i Krakowskiej)
226941
Ratusz od wschodniej strony
został wzniesiony w XIV w. pierwotnie w stylu gotyckim. Na ścianie południowej znajduje się zegar słoneczny. O godzinie 12 z wieży ratuszowej grany jest hejnał
226942
Fragment Rynku
226943
Widok na Bazylikę Katedralną pw. Narodzenia NMP
Gotycki kościół wzniesiony około 1360r. Barokową fasadę otrzymał w 1670r. Wyposażenie wnętrza reprezentuje styl późnobarokowy i rokokowy.
226945
Widok na starówkę
226947
Fasada kościoła pw. św. Gertrudy i św. Michała Archanioła
zbudowany w 1884r., a w 1934r. rozbudowany. Obok świątyni dzwonnica z końca XIX w.
226948
Klasztor sióstr Dominikanek w Wielowsi
wzniesiony w latach 1861-1866.
Nieczęsto decyduję się na październikowe wycieczki rowerowe, bądź to ze względów zdrowotnych, bądź pogodowych. No ale złota polska jesień była tym razem wystarczającą pokusą, żeby wsiąść ponownie na siodełko i przekręcić trochę kilometrów. W Sobowie po przejeździe gruntową drogą przez pokryty barwnym, liściastym kobiercem las Zwierzyniecki spotykam się z Agnieszką. Odtąd lokalnymi asfaltówkami podążamy do mostu wiślanego w Sandomierzu. Po jego przekroczeniu przejeżdżamy obok sandomierskiej giełdy i ogródków działkowych (obecnie na całym tym odcinku mamy asfaltowy dywanik) i kierujemy się stromawym odcinkiem ulicy Podmiejskiej na wierzchowinę Gór Pieprzowych. Skoro był podjazd musi być i zjazd. W efekcie ze świstem powietrza w uszach dosłownie wpadamy na przejazd kolejowy. Odtąd podążamy wzdłuż torów momentami polnym traktem, a od skrzyżowania z drogą do Mściowa solidną gruntówką. W Dwikozach powracamy na szosę i wkrótce pniemy się w górę, w kierunku Garbowa. Odtąd, aż po Sandomierz towarzyszy nam pofalowany krajobraz. Za Górami Wysokimi czeka nas kolejny odcinek krętej stromizny w dół, poprowadzony malowniczym wąwozem z wylotem w dolinie Opatówki. Za Kicharami pedałujemy głównie po polnym trakcie w kierunku zabudowań Sandomierza. Odcinek pod względem jakości nawierzchni nie rozpieszcza ale oferuje w zamian rozległe panoramy i kolejny wąwozik przed Rzeczycą Suchą. Po obowiązkowej wizytacji sandomierskiej starówki przychodzi czas na powrót do domu. Ponownie zajeżdżamy do Sobowa i tu żegnam się z Agnieszką ale już jurto czekają na nas Lasy Janowskie i kolejna rowerowa przygoda.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Sandomierz. Szlakiem kameralnych przyjemności.
Sandomierz. Szlakiem kameralnych przyjemności. - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Na mapie Polski niewiele jest miejsc z duszą, w których ludzie z pasją odnajdują inspirującą moc tworzenia i życia. W Sandomierzu realizują się plany i spełniają marzenia, a czas staje się wartością względną. Podczas wizyty można zakosztować wielu...

Mapa Wyżyna Sandomierska
Wyżyna Sandomierska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta