Włóczykije Pojezierza Boleszkowice "Z biegiem Myśli"

Dodano 19 marca 2014 przez plik GPX
Włóczykije Pojezierza Boleszkowice
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

36667
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.0
  • Dystans: 22,4 km
  • Czas trwania: 0 h 4 min
  • Średnia prędkość: 294,8 km/h
  • Lokalizacja: Polska, lubuskie, Boleszkowice
222729
"Nowy Młyn"
Pensjonat "Nowy Nłyn". W 1560 roku wybudowano młyn wodny zasilany energią rzeki Myśli, a wokół niego rozwinęła się wkrótce osada o nazwie Neumühl (Nowy Młyn). Obecnie w miejscu dawnego młyna pracuje Mała Elektrownia Wodna. Jeden z obiektów dawnego zespołu młyna po odrestaurowaniu służy jako pensjonat. Obiekt świadczy usługi turystyczno - hotelarskie specjalizując się w organizacji przyjęć okolicznościowych.
222730
Kaplica templariuszy
W 1232 r. książę wielkopolski Władysław Odonic nadał templariuszom wieś Chwarszczany wraz z 1000 łanów ziemi (ok. 15-17 tys. ha) między Odrą, Wartą i Myślą. Dokumentem wydanym 18.01.1247 r. papież Innocenty IV zatwierdził chwarszczańskie dobra templariuszy. Ich siedziba nie miała charakteru zamku, raczej był to obronny folwark. Założenie obronno-gospodarcze obejmowało kaplicę, wielką salę, budynki mieszkalne oraz stajnie, spichlerze i owczarnie. 23.04.1280 r. wznieśli nową, monumentalną świątynię z cegły. Na przełomie XIV/XV w. joannici ufundowali w chwarszczańskiej kaplicy zespół cennych malowideł gotyckich. Świątynię zalicza się do 100 najważniejszych zabytków architektury w Polsce. Obecnie jest kościołem filialnym pw. sw. Stanisława Kostki.
222731
Kościół neogotycki
Ponad 200 lat wcześniej stał w tym samym miejscu kościół konstrukcji ryglowej, który rozebrano w 1809 roku. Obecny neogotycki kościół zbudowano w 1845 roku z głazów narzutowych i cegły.
W 08.02.1948 r. został poświęcony, jako świątynia rzymskokatolicka, pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przy drodze wiodącej od kościóła między wzgórza na południe od wsi znajduje się cmentarz, założony na początku XX wieku, Dalej na wzgórzu, tuż za cmentarzem można wyszukać żelbetonowe cokoły, przygotowane przed 1945 rokiem pod szybkostrzelne armaty przeciwlotnicze Flak 75.
222732
Kościół św. Ludwika
Kościół filialny pod wezwaniem św. Ludwika zbudowano w latach 1903-1904 kościół w stylu neogotyckim. Założony na rzucie prostokąta, z kwadratową wieżą, przykrytą wysokim, ostrosłupowym hełmem. W wieży dzwony (z r. 1882 i drugi z r. 1920, ten jest żeliwny). W trzech ścianach wieży tarcze zegarowe, a powyżej we wszystkich czterech ścianach ostrołukowe okna. Od wschodu prostokątne prezbiterium ozdobione blendami i rozetą. Od północy do prezbiterium przylega zakrystia z osobnym wejściem. Wewnątrz drewniane sklepienie kolebkowe, od zachodu drewniana empora. Obraz ołtarzowy przedstawia świętego Ludwika.
222733
Mała Elektrownia Wodna
Na miejscu starego folusza w latach 1921-22 budowano elektrownię wodną, ostatecznie oddaną w roku 1923 (pamiątkową datę wyryto na obiekcie od strony rzeki). Prócz elektrowni funkcjonował tutaj kiedyś olejarnia. Śluzy spiętrzające wody Myśli tworzą tutaj małe jezioro zaporowe.
222734
Nad Odrą
Kaleńsko. Rejon spotkania dwóch dużych największych rzek zachodniej Polski, Warty i Odry. Dominują krajobrazy rozległych, podmokłych dolin rzecznych. Łąkami, pastwiska, starorzecza, ptactwo wodne, chronione zespoły środowiska naturalnego, barki, holowniki, dawne porty rzeczne - to wszystko powoduje, że krajobrazy są niecodzienne i zadziwiają oko mieszczucha swoją odmiennością. Dlatego w 1996 roku utworzono na 20534,46 hektarów Park Krajobrazowy "Ujście Warty", a w samym sercu tego obszaru na 8074 hektarach powołano w 2001 roku Park Narodowy o takiej samej nazwie.
222735
Transformator
Budynek transformatora z pierwszej połowy XX wieku o nietypowym charakterystycznym kształcie jest jednym z obiektów Małej Elektrowni Wodnej "Międzylesie" w Reczycach. Pod koniec I połowy XVIII wieku przez kilka lat działała w tym miejscu kuźnia tak zwanej czarnej blachy na potrzeby reprezentacyjnych obiektów Sanssouci, budowanych w Poczdamie.
222736
Widok Myśli
Chlewice. Widoczna z mostu Myśla to świetny szlak kajakowy. Most na Myśli zbudowano 2,0 km od jej ujścia do Odry. Wokół łąki, wydmy i pastwiska, niepowtarzalne krajobrazy polskie, spotkania z ornitofauną, świetne tereny na „fotosafari”.
Trasa w swojej południowej części wiedzie przez Park Krajobrazowy "Ujście Warty". Po wyjściu z Parku krajobrazowego jedzie się nie mniej malowniczą doliną Myśli, szczególnie widowiskowo jest na odcinku przełomu Myśli przez krawędź Pradoliny Odry. Po drodze wspaniała przyroda oraz zabytkowe obiekty, często uwikłane w dramatyczne historie, choćby świątynia w Chwarszczanach, dawnej komandorii templariuszy, potem joannitów.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ziemia Lubuska
Ziemia Lubuska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta