Z małego uzdrowiska do wielkiej Wierchomli. Trasa 46 narowery

Dodano 14 października 2020 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa

Kod trasy

191241
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Trudny
  • Gwiazdki:  2.0
  • Dystans: 39,5 km
  • Przewyższenie: 512,95 m
  • Suma podejść: 1 391,7 m
  • Suma zejść: 1 370,3 m
Na bazę tej wycieczki wybieramy Żegiestów-Zdrój – małe, wręcz kameralne uzdrowisko, które warto odwiedzić. Pojedziemy malowniczą doliną Popradu a także odwiedzimy bacówkę „Nad Wierchomlą”, do której podjazd oraz piękne widoki będą „zapierać dech w piersiach”. Ruszamy z malutkiego parkingu nad stacją PKP Żegiestów-Zdrój i jedziemy główną drogą za czerwonym szlakiem rowerowym wzdłuż Popradu do Andrzejówki. Tutaj odbijamy na chwilę boczną uliczką w górę, by zwiedzić drewnianą cerkiew (1). Wracamy na główną drogę i po ok. 2,5 km skręcamy przy stacji PKP Milik w lewo, do centrum wsi, gdzie mijamy kolejną świątynię – drewniany kościół w dawnej cerkwi (2). Dalsza droga to jazda asfaltem do końca zabudowań, następnie gruntową drogą do Szczawnika, gdzie na głównej drodze przed tablicami IT, skręcamy w prawo do cerkwi (3). (Jeżeli chcielibyśmy skrócić sobie trasę, należy przed zjazdem do Szczawnika jechać w lewo skos.) Obok można napić się wody mineralnej ze źródła „Za cerkwią”. Za niebieskim szlakiem rowerowym udajemy się w górę doliny Szczawnika. Mijając po lewej stronie wyciąg narciarski wjeżdżamy do lasu i rozpoczynamy ponad 5-kilometrowy podjazd. Będzie ciężko, ale warto, bo na górze czekają na nas wspaniałe widoki i chwila wytchnienia w bacówce PTTK „Nad Wierchomlą” (4). Dalsza droga to jazda „bez łańcucha” czyli 4,5 km zjazdu drogą szutrową wzdłuż zielonego szlaku rowerowego (uwaga na kamienie i kilka ostrych zakrętów) do rozjazdu w Wierchomli Wielkiej i dalej drogą asfaltową do drewnianej cerkwi (5). Kolejny fragment trasy to przyjemny zjazd doliną Wierchomlanki do głównej drogi, na której kierujemy się w lewo i ponownie jedziemy wzdłuż Popradu. W Zubrzyku podjeżdżamy (i podchodzimy) pod jedyną na tej trasie murowaną cerkiew (6), a po powrocie na główną drogę pokonujemy ostatnie 7 km wycieczki.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Drewniana cerkiew w Andrzejówce (1) – wzniesiona w II poł. XIX w. Obiekt jest trójdzielny, z zewnątrz obity gontem. Wewnątrz znajduje się polichromia oraz ikonostas z XIX w.
Drewniana cerkiew w Miliku (2) – z 1813 r. Trójdzielna, w stylu zachodniołemkowskim. Od 1947 r. użytkowana jako kościół katolicki. Wewnątrz znajduje się ikonostas rokokowo-klasycystyczny oraz dwie ciekawe ikony: Pietà z XVIII w. wykonana w ludowej konwencji oraz Opłakiwania Chrystusa z ok. 1700 r.
Drewniana cerkiew w Szczawniku (3) – zbudowana w 1841 r. w stylu zachodniołemkowskim, obecnie użytkowana jako kościół katolicki. Między nawą a prezbiterium zachował się kompletny ikonostas z XVIII w. W prezbiterium znajduje się kolekcja ikon o charakterze ekspozycji muzealnej.
Bacówka nad Wierchomlą (4) – całoroczne, przytulne, niewielkie schronisko PTTK, wybudowane pod koniec lat 70. XX w. Inicjatorem budowy tego obiektu, podobnie jak kilku pozostałych „bacówek”, był Edward Moskała – zasłużony popularyzator kwalifikowanej turystyki beskidzkiej.
Drewniana cerkiew w Wierchomli (5) – wzniesiona w 1821 r. Budowla składa się z prezbiterium i nawy. Wewnątrz zachował się ikonostas z XIX w. Od 1947 r. użytkowana jako kościół katolicki.
Cerkiew w Zubrzyku (6) – murowana, wybudowana w 1920 r. Wystrój wnętrza współczesny. Obecnie obiekt użytkowany jest jako kościół katolicki.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa46 - przedruk / zdjęcia własne/

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta