Zakrzówek i Skałki Twardowskiego

Dodano 30 kwietnia 2024 przez plik GPX
Zakrzówek i Skałki Twardowskiego
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

346525
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 18,2 km
  • Przewyższenie: 30 m
  • Suma podejść: 114,7 m
  • Suma zejść: 117,8 m
  • Data: 4 kwietnia 2024
1810242
Galeria Krakowska
Galeria Krakowska przygotowała dla Państwa 20 ciekawych pomysłów na wycieczkę rowerową, w tym 10 tras po samym Krakowie i 10 tras dłuższych, w okolicach miasta. Galeria Krakowska została otwarta dla Gości w 2006 roku. To krakowski wyznacznik mody, stylu i elegancji. Galeria Krakowska położona jest w samym sercu Krakowa, w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Głównego. Dzięki świetnemu połączeniu z Dworcem Głównym PKP i autobusowym, z linią komunikacji miejskiej, z portem lotniczym Balice oraz największemu w centrum parkingowi jest najdostępniejszym miejscem Krakowa i turystyczną bramą miasta. W centrum znajduje się 250 lokali handlowych. Godziny otwarcia: pon.- sb.: 9.00-22:00, niedz.: 10.00-21:00. Udanej wycieczki!
1810243
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
Ten najstarszy w Polsce ogród botaniczny powstał w 1783 roku na terenie dawnego ogrodu należącego do rodziny Czartoryskich. Obecnie w jego granicach rośnie około 5000 gatunków i odmian roślin. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja storczykowatych, rozwijana od XIX wieku — nie tylko najstarsza, ale i największa w Polsce. Ogród podzielony jest na sekcje, m.in. kolekcje tropikalne, arboretum i alpinarium. W 1976 roku został wpisany do rejestru zabytków. Do jego atrakcji należą także popiersia znanych botaników i pomniki przyrody.

1810244
Wesoła
Historyczna dzielnica Krakowa dziś położona jest częściowo w Dzielnicy I Stare Miasto i częściowo w Dzielnicy II Grzegórzki. Znajdują się tutaj liczne zabytkowe świątynie, jak kościół pw. św. Mikołaja, kościół Jezuitów przy ul. Kopernika czy pokarmelicki kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Godnymi uwagi obiektami położonymi na tym obszarze są także pałac Mańkowskich, siedziba Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ogród botaniczny, obserwatorium astronomiczne, kliniki Collegium Medicum UJ, park Strzelecki, Browar Kraków, Opera Krakowska i dawny most nad Wisłą, obecnie wiadukt kolejowy.
1810245
Planty
Historyczny park miejski otaczający Stare Miasto powstał w latach 1822–1830 na terenie po rozbiórce dawnych fortyfikacji miejskich. Spacer Plantami pozwala obejrzeć liczne krakowskie atrakcje, takie jak Barbakan, Pałac Sztuki, Brama Floriańska, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego czy Teatr im. Juliusza Słowackiego. Założenie stanowi także miejsce upamiętnień — skwery noszą imiona znanych osób, w całym pierścieniu ustawiono liczne pomniki, a ponad 100 ławek zadedykowano literackim patronom. Na tabliczkach na oparciach umieszczono kody QR, które po zeskanowaniu przenoszą na specjalną stronę z informacjami o danym twórcy. Można także w ten sposób posłuchać fragmentów książek, a czasem nawet archiwalnych nagrań z autentycznym głosem danego autora.
1810246
Centrum Kongresowe ICE
ICE Kraków to centrum biznesu i kultury miasta. Zlokalizowana przy rondzie Grunwaldzkim nowoczesna i doskonale wyposażona budowla gości różnorodne wydarzenia branżowe: od międzynarodowych kongresów, konferencji i sympozjów po spotkania biznesowe. To także scena dla imprez kulturalnych — koncertów, oper, spektakli teatralnych i baletowych, festiwali oraz spotkań o charakterze społecznym.
1810247
Zakrzówek
Otoczenie zbiornika, powstałego w 1992 r. po zalaniu kamieniołomu wapienia, to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku krakowian. Sam akwen przyciąga nurków, a pod wodą można odkryć takie atrakcje, jak samochód czy tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę. Maksymalna głębokość to 32 m, a widzialność pod wodą sięga nawet 15 m. Świeżo zrewitalizowany teren posiada status parku z kąpieliskami i licznymi ścieżkami spacerowymi.

1810248
Skałki Twardowskiego
Niezwykłe uroczysko zgodnie z legendą miało powstać, gdy eksplodowało laboratorium czarnoksiężnika Pana Twardowskiego, tworząc malownicze skałki. Obszar ten, położony na wzgórzu zrębowym Krzemionek Zakrzowskich, jest jednym z siedmiu zrębów Krakowa. Zawiera nie tylko nieczynne kamieniołomy, ale także urokliwe formacje krasowe, w tym Jaskinię Twardowskiego, odkrytą i udostępnioną przez grotołazów. Mimo postępującej wokół urbanizacji zachowuje bogactwo przyrody, do którego zaliczyć należy ponad 570 gatunków roślin, w tym kilka zagrożonych w Polsce wyginięciem.

1810249
Kościół Najświętszego Salwatora

Położona na zboczach Wzgórza św. Bronisławy świątynia to nie tylko zabytek architektury, ale także miejsce o bogatej i pełnej tajemnic historii. Początki kościoła sięgają XII wieku, a legendy wiążą jego budowę z postacią św. Wojciecha. Badania archeologiczne wskazują na trzy fazy rozwoju budowli, od czasów romańskich po wiek XVIII. Wnętrze zachwyca cennymi malowidłami ściennymi z XVI wieku w prezbiterium oraz barokowym wyposażeniem. Otoczony cmentarzem kościół kryje historie ludzi z różnych epok, od średniowiecznych norbertanek po uczestników powstania kościuszkowskiego.

1810250
Klasztor Norbertanek na Salwatorze

Zespół kościelno-klasztorny sióstr norbertanek to miejsce o bogatej historii. Ufundowany prawdopodobnie przez rycerza Jaksa Gryfitę po jego powrocie z wyprawy krzyżowej w XII wieku, jest dziś jednym z najstarszych kompleksów sakralnych w Krakowie. Mimo że został m.in. zniszczony przez Tatarów i był wielokrotnie odbudowywany, zachwyca dziś swoją architekturą. Kościół z malowniczym polichromowanym sklepieniem i kolumnadą z XVIII wieku to prawdziwa perła architektury. Legendy o norbertankach, tradycje związane z klasztorem i barwne obrzędy, takie jak odpust Emaus czy procesja z Lajkonikiem, nadają temu miejscu wyjątkowy klimat i sprawiają, że przyciąga ono turystów i wiernych z całego świata.

1810251
Zamek Królewski na Wawelu
Historia tej dawnej siedziby królów i władców polskich sięga XI wieku. Mimo licznych przemian i przebudów zamek zachował swoją niepowtarzalną architekturę i bogate wnętrza. Wśród jego sal i krużganków można podziwiać dzieła sztuki z różnych epok, od gotyku po barok. Zabytkowe mury kryją tajemnice związane z panowaniem kolejnych dynastii i burzliwą historią Polski. Instytucja pod nazwą Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki obejmuje opieką 71 sal wystawowych. Wraz ze stojącą przy dziedzińcu zewnętrznym katedrą mieszczącą królewskie nagrobki zamek stanowi nie tylko miejsce kluczowe dla kultury, ale również duchowe serce Krakowa.
1810252
Collegium Novum
Collegium Novum, reprezentacyjny budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, zostało wzniesione na ruinach średniowiecznych burs akademickich. Wyjątkowa neogotycka architektura, inspirowana gmachami wiedeńskimi i drezdeńskimi, robi wrażenie. Wnętrza kryją monumentalne sale, w tym aulę uniwersytecką zdobioną portretami i dziełami Jana Matejki. W 1939 roku w sali numer 56, nazwanej później imieniem Józefa Szujskiego, aresztowano tu profesorów i pracowników naukowych w ramach Sonderaktion Krakau. Dziś w sali tej prowadzone są zajęcia z języka łacińskiego. Remont z 2013 roku przywrócił mieszczącemu m.in. siedzibę rektora, dziekanaty oraz sale wykładowe i konferencyjne budynkowi dawny blask.
1810253
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Krakowska instytucja, skupiająca się na promocji sztuki współczesnej i artystów związanych z miastem, mieści się w modernistycznym budynku z przełomu lat 50. i 60. XX wieku, zaprojektowanym przez Krystynę Tołłoczko-Różyską. W 1994 roku Bunkier Sztuki uzyskał status galerii miejskiej. Wystawiano tu prace między innymi takich artystów jak: Magdalena Abakanowicz, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Tadeusz Kantor, Katarzyna Kozyra, Jerzy Nowosielski. Ekspozycje galerii obejmowały także dzieła z zakresu sztuki performance’u, a w 2008 roku zaprezentowano tutaj działalność naśladowców ruchu Fluxus w Europie Wschodniej, co spotkało się z dużym zainteresowaniem zwiedzających.
Początek trasy zlokalizowany jest przy ul. Pawiej. Tunelem pod torami kolejowymi udajemy się w kierunku ronda Mogilskiego. Wjeżdżając na teren dzielnicy Wesoła, mijamy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz budynki służące do niedawna Szpitalowi Uniwersyteckiemu, po czym docieramy do otaczających Stare Miasto Plant. Mijamy Wawel oraz Centrum Kongresowe ICE i powoli zbliżamy się do Zakrzówka. Ten oddany niedawno do publicznego użytku teren parkowy wraz z kąpieliskiem do końca lat 80. XX wieku był miejscem wydobywania wapienia między innymi dla potrzeb zakładów chemicznych Solvay. Po zaprzestaniu eksploatacji niecki wypełniły się wodą, w której odbijają się odsłonięte skały dawnego kamieniołomu. Tu również znajdziemy naturalne ściany wspinaczkowe, służące od lat miłośnikom tej formy aktywności. Na obszarze Zakrzówka wytyczono też szutrowe ścieżki pozwalające na spacer dookoła zbiornika wodnego. Tuż obok znajdują się Skałki Twardowskiego, gdzie pracownię miał mieć znany z legend mistrz Twardowski. Z góry rozpościera się piękny widok na dolinę Wisły oraz Przegorzały. Wracając, trzymamy się ścieżek rowerowych poprowadzonych wzdłuż Wisły. Mijamy klasztor ss. Norbertanek na Salwatorze, Zamek Królewski na Wawelu, po czym jadąc drugą stroną Plant, domykamy rowerową pętlę.
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta