zwiedzanie Miasteczka Śl.

Dodano 19 kwietnia 2021 przez rysowanie
zwiedzanie Miasteczka Śl.
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

207413
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  3.7
  • Dystans: 32,8 km
  • Przewyższenie: 34,6 m
  • Suma podejść: 133,88 m
  • Suma zejść: 132,09 m
  • Lokalizacja: Miasteczko Śląskie
1168758
plaża- zalew Chechło- Nakło
Zalew Nakło- Chechło to sztuczny zbiornik wodny, kąpielisko i miejsce relaksu dla mieszkańców i przyjezdnych. Przy zalewie znajdują się liczne domki wypoczynkowe oraz bary i restauracje. Mimo że nie znajduje się on w Miasteczku Śl. Warto go zobaczyć!
1168759
Staw Gierzyna
Staw gierzyna jest ukryty w lesie, gdzie rozlewa się kilka małych stawów połączonych rozlewiskami i potokiem. Wszędzie rośnie bujna roślinność. Jest to raj dla wędkarzy, często odbywają się tam zawody. Idealne miejsce na spacery lub na wyprawy rowerowe!
1168760
Park Rubina
Park Rubina- park miejski, w którym znajdują się miedzy innymi malownicze alejki na spokojne spacery, fontanna, scena koncertowa gdzie co jakiś czas odbywają się różnego rodzaju występy oraz plac zabaw dla dzieci. Park jest idealną miejscówką dla każdego, wszyscy znajdą sobie coś, co przyciągnie jego uwagę. Warto wspomnieć również o foodtrackach, które co jakiś czas można tam znaleźć.
1168761
Willa Rubina- przedszkole
Willa Rubina- przedszkole
Historia głosi, że do Miasteczka Śl. Przyjechał nauczyciel M. Rubin. Miał on syna Ryszarda, którego marzeniem było zastać lekarzem. Tak się stało. To właśnie on wybudował dworek, który do dnia dzisiejszego stoi i służy jako przedszkole.
1168762
Zatopiona Kopalnia- Bibiela Pasieki
Zatopiona kopalnia Bibiela- Pasieki. Znajdowała się tu kopalnia rudy żelaza i kruszcu. Pewnego dnia natrafiono tam na duży napływ wody, który spowodował zalanie. Teraz teren służy za miejsce wycieczek i odpoczynku. Powstał tu zespół stawów, a całość wyróżnia się wielobarwnością. Znajdują się tu również trasy rowerowe dla turystów, odnajdą się również fani grzybobrania!
1168763
Pomnik Poległych Obrońcom Ojczyzny
Pomnik Poległych Obrońcom Ojczyzny- pomnik poświęcony Poległym Obrońcom Ojczyzny, postawiony w 1961r. Na podstawie usadowione są dwa bloki postawione jeden na drugim i zwieńczone orłem startującym do lotu. Można tu znaleźć też informację z jakiej okazji został postawiony.
1168764
Miasteczko Śląskie rynek
Układ urbanistyczny starej zabudowy Miasteczka.Rynek znajduje się w samym centrum Miasteczka Śl. Budynki, które zwracają swoją uwagę to np. ratusz i zabytkowy kościół. Przy rynku znajdziemy przystanek autobusowy, co świadczy o dobrej komunikacji miejskiej. Wszystkie drogi w Miasteczku prowadzą właśnie do rynku, więc nie ma się co obawiać, że gdzieś zabłądzisz!
1168765
Zabytkowy drewniany kościół Św. Jerzego i Wniebowzięcia NMP
Kościół pw. Św. Jerzego- zabytkowy kościół katolicki, zbudowany w latach 1666-1667. Uwagę przyciąga smukła wieżyczka. Kościół znajduje się tuż przy rynku , w samym centrum.
1168766
Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP
Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP Rzymskokatolicki
kościół parafialny w Miasteczku Śląskim. Pierwotnie Miasteczko Śląskie należało do parafii w Żyglinie. Mieszkańcy chcieli jednak, aby w mieście powstała samodzielna parafia. W 1898 r. rozważano, w związku z tym, rozbudowę drewnianego kościoła pod wezwaniem św. Jerzego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ostatecznie w 1900 r. Królewska Rejencja postanowiła, zostanie wybudowana nowa świątynia obok starej.
1168767
Zabytkowa dzwonnica
Zabytkowa dzwonnica Znajduje się obok Kościoła Wniebowzięcia NMP, Jest to XVII-wieczna wolnostojąca Dzwonnica
1168768
Kolej Wąskotorowa
Kolej wąskotorowa Jest to trasa między Bytomiem a Miasteczkiem Śląskim, Jeździ już nieprzerwanie od ponad 150 lat będąc najstarszą linią na kontynencie. Stanowiła niegdyś element potężnego systemu, była kolejką przemysłowa służącą transportowi dóbr na potrzeby fabryk i hut. Mocno stroną górnośląskiej wąskotorówki jest także trasa: bardzo urozmaicona i urokliwa. Najpierw oglądamy przemysłowy krajobraz Bytomia od jego najbardziej obudowanej torami strony trasa wiedzie na wschód, w stroną Szombierek. Później pociąg przewozi nas w rejon historycznego wydobycia przeróżnych kopalin: na jego trasie wydobywano niemal wszystko, co można w niej znaleźć. Mijamy kamieniołom Blachówka świetnie prezentujący się za okien wagoników rezerwat buków Segiet. Zaraz potem wjeżdżamy do kolebki górnośląskiego górnictwa Edy przed pociągiem zaczyna się pojawiać wieża wyciągowa zabytkowej kopalni w Tarnowskich Górach. Póniej jest kilka kilometrów jednego z największych w Europie węzłów kolejowych kolejna zmiana pejzażu - wjeżdżamy we wspaniałe lasy tarnogórskie by minąć po drodze zalew Nakło-Chechło i wreszcie znaleźć się w Miasteczku Śląskim.
1168769
Spichlerz dworski w Miasteczku Śląskim
Spichlerz dworski w Miasteczku Śląskim Zabytkowy spichlerz został zbudowany w 1795 roku jako budowla folwarczna dóbr słynnego śląskiego rodu Henkel von Donnersmarck. W pobliskich Kaletach Zielonej i w Bibiel do dzisiaj zachowały się też Leśniczówki Donnersmarcków.
1168770
Tablica ku Pamięci powstania śląskiego
Tablica ku Pamięci powstania śląskiego Podczas I powstania śląskiego w 1919r. Niemcy zamordowali tutaj wziętych do niewoli powstańców.
1168771
Cmentarz żydowski
Cmentarz żydowski Cmentarz żydowski w Miasteczku Śląskim został założony prawdopodobnie w latach 1879 1880. Do dziś przetrwały szczątkowe fragmenty ogrodzenia z wapiennych kamieni oraz nieliczne już płyty nagrobne.
1168772
Ratusz Miasteczko Śląskie
Ratusz Miasteczko Ślaskie Jedna z najładniejszych budowli siedmiotysięcznego Miasteczka Śląskiego została zbudowana pod koniec XIX wieku i była budynkiem prywatnym. W roku 1900 miasteczkowi oficjele wykupili posiadłość od dotychczasowego właściciela i ulokowali w niej swój urząd. W centralnej części budynku znajduje się czterokondygnacyjna wieża zwieńczona metalowym hetmem z iglicą, Na ścianie frontowej oraz na obu Ścianach bocznych mieszczą się zegary. Uroku całej budowli dodaje skromny, lecz bardzo ładnie wykonany balkonik.
1168773
Głęboki Dół
Głęboki dół znajduje się w środku lasu, ma klimat bardzo dziki ale robi duże wrażenie. Jest to idealne miejsce na wycieczki rowerowe w środku lasu.
1168775
początek
Podczas wycieczki można zobaczyć wiele ciekawych miejsc w Miasteczku Śląskim oraz spędzić czas na łonie natury!

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna
Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia północną część jury Krakowsko-Częstochowskiej - obszar usiany skalnymi ostańcami z wąwozami i płaskowyżami. Są tu też zamki i pałace. Zasięg mapy wyznaczają: Częstochowa Koniecpol, Zawiercie, Miasteczko Śląskie. Gęsta sieć szlaków...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta