111

Dodano 30 sierpnia 2020 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

186747
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1058014
Wąwóz Juliusz Małachowskiego
1058015
Klasztor OO. Reformatów i Sanktuarium p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny
Kościół ufundowany w 1589r., konsekrowany w 1591r. W 1627r. przy kościele osiedlili się franciszkanie – reformaci, którzy stopniowo powiększyli świątynię, a w latach 1638-68 dobudowali część klasztorną, otoczoną w 1 poł. XVIII w. wysokimi murami obronnymi z wejściem w postaci tzw. krytych schodów.

W okresie okupacji (od 1942 do lipca 1944r.) klasztor zajmowało gestapo, a piwnice zamieniono na więzienie.

W 1956r. w klasztorze powstało muzeum, którego eksponaty obejmują: rękopisy, stare druki, dawne rzeźby i obrazy oraz relikty regionalne z okolic Kazimierza. Kościół zachował wystrój pierwotny, z którego na uwagę zasługują przede wszystkim: ołtarz główny z 1770r. według projektu arch. Tomasza Hoffmana z obrazem Zwiastowania NMP z 1600r., czczonym od wieków jako słynący łaskami, epitafia rodziny Przybyłów, żelazne drzwi kute z datą 1589, pochodzące z pierwotnego kościoła, drewniana studnia na wirydarzu klasztornym z 1629r.
1058016
ul. Juliusza Małachowskiego
1058017
Dom Kuncewiczów
Drewniany budynek, zwany też „Willą pod Wiewiórką”, został wzniesiony w 1936 r. dla wybitnej pisarki Marii Kuncewiczowej (1895-1989) i jej męża, Jerzego Kuncewicza (1893-1984), prawnika, polityka oraz literata według projektu Karola Sicińskiego. Dom był letnią siedzibą właścicieli, na stałe mieszkających w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej Kuncewiczowie udali się na emigrację – w l. 1939-40 mieszkali we Francji, następnie w Wielkiej Brytanii, w poł. l. 50. XX w. przenieśli się do USA. Tymczasem, w l. 1939-44, kazimierska siedziba znajdowała się w rękach niemieckich okupantów, w r. 1944, w czasie forsowania Wisły, została zarekwirowana przez sztab Armii Czerwonej, następnie – aż do roku 1962, służyła rodzinom pracowników SB jako ośrodek kolonijny dla dzieci.
Kuncewiczowie wrócili do Kazimierza po trwającej ponad 20 lat emigracji. Jednak „Willa pod Wiewiórką” nie była stałą siedzibą obojga: spędzali tu część roku, prowadząc intensywne życie towarzyskie w gronie wybitnych osobistości, lecz zimą przebywali za granicą, zazwyczaj w Rzymie. Dopiero po śmierci Jerzego Kuncewicza, 14 III 1984 r., Maria Kuncewiczowa podjęła decyzję o całorocznym pobycie w Kazimierzu. Mieszkała tu pięć lat, aż do swojej śmierci 15 VII 1989 r.
1058018
Wąwóz Plebanka
Wejście do niego znajduje się ok. 200 - 300 metrów od kazimierskiego rynku, w sąsiedztwie klasztoru oo. franciszkanów. Ciekawostką tego miejsca jest krzyż w głębi wąwozu stojący przy rozwidleniu dróg oraz związana z nim historia. Jest to tzw. krzyż epidemiczny, niegdyś posiadający dwie poprzeczne belki. Ustawiono go podczas jednej z epidemii, jakie w dawnych wiekach nawiedzały Kazimierz. Zimową porą wąwozem można odbyć kulig z pochodniami.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Turystyczna mapa "Kazimierz Dolny" i okolic w świetnej skali 1:35 000. Znaleźć na niej można wszystkie ważne dla turysty informacje z tych pięknych terenów dotyczące nie tylko cennych zabytków, ale i tras pieszych, rowerowych, rezerwatów...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta