category-icon

Alpe-Adria D5 Malborghetto – Osoppo/San Daniele del Friuli

84 km
459 m
Osoppo/San Daniele del Friuli
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-09-07
Osoppo/San Daniele del Friuli
category-icon
84 km
459 m
989 m
2/6
Malborghetto – Pontebba – Dogna – Chiusaforte – Moggio Udinese – Carnia – Venzone – Bordano – Gemona del Friuli – Osoppo/San Daniele del Friuli

Ostatni odcinek wśród górskich – alpejskich krajobrazów, choć profil trasy prowadzi wyraźnie w dół. Większa część dzisiejszej podróży przebiega doliną Canal del Ferro, wzdłuż rzeki Fella. Dolina oddziela dwa alpejskie pasma – Alpy Julijskie i Karnickie. Pojedziemy znów świetnie przygotowaną ścieżką rowerową – dawnym szlakiem kolejowym – podziwiając gęsto zalesiony, friulski, alpejski krajobraz.

Raz po raz mijając małe górskie miasteczka o długiej historii jak Pontebba, Dogna, Chiusaforte, Resiutta, Moggio Udinese, czy Venzone. Venzone – średniowieczne miasto zbudowane po 1976 roku – to pomnik narodowy, jeden z najwspanialszych przykładów restauracji w zakresie architektury i sztuki. Zniszczone doszczętnie w czasie tragicznego trzęsienia ziemi w maju 1976 roku miasteczko zostało od podstaw odbudowane tak, jak wyglądało w średniowieczu.

Za potężnymi obronnymi murami stoją zabytkowe budowle – katedra św. Andrzeja, ratusz mieszczący się w okazałym wenecko-gotyckim pałacu, czy tajemnicza kaplica św. Michała, w której można zobaczyć słynne mumie z Venzone. Sam Napoleon podobno przyjechał tu specjalnie by je obejrzeć. Pierwsze doskonale zmumifikowane ciała odkopano tu już w 1647 roku. W sumie 42 mumie, z których w trzęsieniu ziemi przetrwało tylko kilka. Była wśród nich także mumia księcia Bolesława Bytomskiego – jednego z ostatnich Piastów.

Za Venzone krajobraz już istotnie się zmieni. Powoli zaczniemy wjeżdżać w region Niziny Weneckiej. Na nocleg zatrzymamy się w regionie miasteczka San Daniele del Friuli.
https://www.rowerzysta-podroznik.pl/

Komentarze