Alwernia - Chrzanów - Alwernia

Dodano 23 stycznia 2023 przez rysowanie
Alwernia - Chrzanów - Alwernia
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

285855
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower trekkingowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 61,3 km
  • Przewyższenie: 168,8 m
  • Suma podejść: 638,48 m
  • Suma zejść: 638,39 m
  • Data: 1 czerwca 2019
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Chrzanów
1573191
Klasztor bernardynów i kościół Stygmatów św. Franciszka w Alwerni
Budowa murowanego kościoła w stylu barokowym miała miejsce w latach 1625-56. Jednonawowy kościół otrzymał stosunkowo skromne wyposażenie. W latach 1703-08 dobudowano niedużą kaplicę, w której umieszczono słynący łaskami obraz "Ecce Homo". W 1897 r. ówczesny gwardian, Stefan Podworski dobudował 55-metrową wieżę. Alwerni nigdy nie zaliczano do wielkich konwentów. Zwykle mieszkało tu kilkunastu zakonników. Wykorzystywano również klasztor jako miejsce kuracyjne dla chorych zakonników. Po II wojnie światowej przez pewien czas istniał tu nowicjat dla braci zakonnych.
1573192
Rynek w Alwerni
Niewielki Rynek w Alwerni powstał pod koniec XVIII wieku, wkrótce potem, jak sama Alwernia powstała przy klasztorze w XVIII wieku. Duży, prostokątny rynek był niegdyś głównym placem targowym miasta i centrum życia mieszkańców. W latach 50. XX w. posadzono na nim drzewa i wytyczono ścieżki. Obecnie ma on charakter kameralnego parku miejskiego. Niegdyś cały rynek otaczały drewniane domy z podcieniami wspartymi na rzeźbionych słupach. Obecnie zdecydowaną większość stanowią murowane domy wybudowane w XIX i XX wieku.
1573193
Studnia na Rynku w Alwerni
W latach 1855-1860 wykopano w tym miejscu głęboką na 70 metrów studnię, którą jednak przestano użytkować po tragicznym wypadku utonięcia. Dopiero około 1895 r. po oczyszczeniu ponownie była czynna. Wodę wydobywano elewatorem (kubełki umieszczone na linie) napędzanym ręczną korbą. W 1935 r. zainstalowano w studni pompę elektryczną. Na początku lat czterdziestych zamontowano hydrofor i pojawiła się pierwsza sieć wodociągowa, którą c z czasem rozciągnięto na całą okolice rynku. Pod koniec lat siedemdziesiątych, po wybudowaniu obok starej szkoły hydroforni i studni głębinowych w Brzezinach, zaprzestano eksploatacji tej studni.
1573194
Kapliczka na Rynku w Alwerni
kapliczka zbudowana została około 1853 roku. Ufundował ja, co jest rzadkim zjawiskiem, Żyd Grünbaum, współwłaściciel kopalni glinki w Mirowie. Została wzniesiona na planie prostokąta, nakrywa ja dach dwuspadowy. Mogą w niej być odprawiane msze święta. Wewnątrz barokowo-ludowy ołtarzyk z obrazem Przemienienia, dawne lichtarze oraz dewocyjne obrazy. Budowlę otaczają piękne stare dęby - pomniki przyrody
1573195
kościół pw. św. Marcina w Porębie Żegoty
Obecny kościół murowany pw. św. Marcina powstał na miejscu drewnianego w roku 1762. Kościół jest późnobarokowy, murowany, sklepiony, jednonawowy, z wieżą zwieńczoną baniastym hełmem częściowo wtopioną w elewację zachodnią. W latach 1898-1899 dobudowano po stronie wschodniej nowe prezbiterium i transept. Wnętrze zdobi modernistyczna polichromia z 1910 r. - szkoła pracowni Wyspiańskiego.
1573196
Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie
muzeum znajduje się u podnóża zamku Lipowiec. Pierwsze obiekty postawiono w 1969 r., skansen zwiedzać można było od 1973 r. Na obszarze 5 ha rozmieszczono 23 obiekty budownictwa drewnianego Krakowiaków Zachodnich, z terenów położonych na zachód od Krakowa. Najważniejszymi obiektami są XVII wieczny kościół z Ryczowa i XVIII wieczny dwór z Drogini, w których co roku odbywają się koncerty muzyki kameralnej. Pośród ekspozycji na uwagę zasługują także oryginalne sprzęty codziennego użytku, warsztaty rzemieślników ludowych oraz klasa szkolna.
1573197
Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie - kościół z Ryczowa
kościół z Ryczowa z 1623 r. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, utrzymany w typie budowli gotyckiej, posiada oryginalne wyposażenie. W kościele odprawiane są okolicznościowe nabożeństwa towarzyszące ceremoniom ślubnym i tradycyjnym obrzędom.
1573199
Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie - dwór w Drogini
dwór z Drogini z 1730 r., drewniany z zewnątrz otynkowany gliną i bielony. Należał do zamożnej, szlacheckiej rodziny Bzowskich. Wnętrze zostało dostosowane do potrzeb działalności muzealnej, w której urządzono stałą ekspozycję "mieszkanie zamożnej rodziny szlacheckiej" pokazane w okresie od połowy XIX wieku do 1945 r. We dworze znajduje się również sala wystaw czasowych i konferencyjna.
1573200
kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Mętkowie
kościół w Mętkowie został zbudowany w XVIII wieku z drzewa modrzewiowego jednakże pierwotnie pełnił funkcję kościoła w Niegowici. Do Mętkowa został przeniesiony w 1973 r. Powstała na planie prostokąta świątynia ma charakterystyczną dla stylu podkarpackiego zrębową konstrukcję. Wewnątrz znajdują się trzy barokowe ołtarze. W kościele tym, jak stał jeszcze w Niegowici, swoją pierwszą posługę kapłańską pełnił ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.
1573201
dzwonnica w Mętkowie
Tuż obok kościoła w 1973 r. zbudowano wolnostojącą, dwukondygnacyjną, murowano-drewnianą dzwonnicę z kaplicą św. Józefa na wzór dzwonnicy z Niegocici.
1573202
Dom Urbańczyka w Chrzanowie
Obiekt zwany Domem Urbańczyka jest pełną uroku willą miejską, zbliżoną architektonicznie do niewielkich dworków przełomu XIX i XX wieku. Został zbudowany pod koniec XIX wieku przez Franciszka Urbańczyka, powiatowego budowniczego współtwórcy planu „upięknienia” Chrzanowa z 1838 roku. Po przeprowadzeniu kapitalnego remontu został w 1985 roku udostępniony jako obiekt muzealny, miejsce wystaw okazjonalnych, spotkań i koncertów. W niewielkim ogrodzie powstało miniaturowe muzeum geologiczne z kolekcją między innymi skamieniałych pni drzew.
1573203
kościół pw. św. Mikołaja w Chrzanowie
O murowanym kościele pisał już Jan Długosz, ale nie przekazał kto i kiedy go wybudował. Możliwe, że kościół postawiono w 1429. W połowie XVI wieku do gotyckiego prezbiterium i nawy dobudowano południową kaplicę, a w wieku XVII od strony północnej postawiono kaplicę św. Stanisława. Pod kościołem znajdują się cztery podziemia, w których chowano wybitnych mieszczan. Dzisiejszy kształt nadano kościołowi w latach 1912-1914. Z dawnego kościoła pozostało prezbiterium i kaplica św. Stanisława.
1573204
Dwór Zieleniewskich w Trzebini
Dwór wraz z przynależnym doń terenem zakupili w 1920 r. Zieleniewscy. Przeprowadzili remont zaniedbanego budynku oraz dokonali jego przebudowy. Po wojnie pozostał on w rękach Zieleniewskich, lecz na parterze dworu rezydowały różne instytucje. W 1983 r. właścicielem dworu stała się Gmina Trzebinia, która przeprowadziła prace renowacyjne. Dwór odzyskał dawną świetność i mieści dzisiaj w piwnicach restaurację i kawiarnię, na piętrach pokoje hotelowe, a w dawnej kaplicy muzeum regionalne. Działa tutaj również powołana w 1996 r. instytucja kultury „Dwór Zieleniewskich”, organizująca koncerty, wystawy, warsztaty i spotkania ze znanymi osobami.
1573205
zespół pałacowy w Młoszowej
Pałac w Młoszowej to obiekt powstały w połowie XIX wieku na obszarze dawnego dworu Młoszowskich. Za twórcę budowli uważa się Juliusza Florkiewicza, dzięki któremu z niewielkiego dworku powstał piękny kompleks pałacowy.
Pałac był kilkakrotnie przebudowywany a do najciekawszych elementów kompleksu należą : neogotycka kaplica pałacowa, Bastion Belwederski i Brama Krakowska. Pałac położony jest w otoczeniu zabytkowego parku, obecnie budowla znajduje się w rękach Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i nie jest udostępniony zwiedzającym.
1573206
Skałka Triasowa w Bolęcinie
Skałka z daleka przypomina ruiny zamku, ale tak naprawdę jest skałą, powstałą na dnie ciepłego, triasowego morza ok. 215 milionów lat temu ze szczątków glonów i liliowców. Nazywa się je dolomitem diploporowym. Niestety niechętnie tworzy on ostańce. Dość wspomnieć, że najbliższe Trzebini skałki z tego materiału znajdują się we...Włoszech i są to słynne Dolomity. Ze skałką związanych jest wiele podań w tym to, że znajdują się pod nią podziemne tunele i korytarze łączące Zamek w Lipowcu, z zamkami leżącymi na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej m.in. w Ogrodzieńcu czy Rabsztynie.
1573218
kościół pw. Podniesienie Krzyża Świętego w Płazie
Budowa kościoła rozpoczęła się w I połowie XVI wieku i trwała do 1576 roku. W 1605 roku kościół został konsekrowany. W ciągu wieków jego architektura i wystrój wielokrotnie ulegały przekształceniom i uzupełnieniom. Na kościele znajduje się sygnaturka kształtu barokowego, a także dzwon wykonany w 1850 r.
1573219
Pałac w Płazie
W 1832 roku został wzniesiony barokowy pałac z inicjatywy Wincentego hrabiego Szembeka. Na przełomie XIX/XX wieku majątek zakupił hrabia Adam Starzeński, który w latach 1900-1901 przebudował pałac, nadając obiektowi dzisiejszy wygląd. Objęła ona m.in. adaptację wnętrza, niewielką dobudowę od zachodu, nowe ukształtowanie elewacji oraz dachy łamane z facjatami i lukarnami.
Po II Wojnie Światowej w dworze działało Technikum Rachunkowości Rolniczej, które istniało do 1953 r. Następnie obiekt został przekazany na cele opieki społecznej. W 1954 r. utworzono w nim Zakład Specjalny dla Umysłowo Upośledzonych, Niezdolnych do Pracy Kobiet, który następnie przekształcono w Dom Pomocy Społecznej.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 31 maja 2019 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Opublikowanie wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie do pokonania całej trasy to przynajmniej zachęcić do odwiedzenia poszczególnych miejsc. Tym razem pojeździłem trochę po powiecie chrzanowskim. Z bazy wypadowej, która znajdowała się na parkingu przed Strażą Pożarną w Alwerni najpierw odwiedziłem Porębę Żegoty a potem trochę czasu spędziłem w skansenie w Wygiełzowie. Na terenie skansenu znajdowało się 26 obiektów, z których tylko trzy upamiętniłem na zdjęciach, warto także zobaczyć pobliski zamek Lipowiec. Ja jednak zamek sobie podarowałem i ruszyłem do Chrzanowa zbaczając do pobliskiego kościoła w Mętkowie, związanego z JP II. Odcinek między Wygiełzowem a Chrzanowem jest bardzo przyjemny albowiem zdecydowana większość trasy wiedzie przez obszary leśne i po płaskim terenie. Z Chrzanowa ruszyłem do Trzebini, gdzie na chwilę zatrzymałem się przy dworze Zieleniewskich po czym ruszyłem do Młoszowej. Jeszcze nie tak dawno można było swobodnie chodzić po parku otaczającym pałac w Młoszowej, od kilku lat niestety można na niego spoglądać tylko zza ogrodzenia. Z Młoszowej ruszyłem do Płazy robiąc krótki przystanek przy skałce triasowej w Bolęcinie. Płaza była moim ostatnim przystankiem podczas tej wycieczki i ruszyłem z niej do Alwerni, gdzie po pokonaniu labiryntu dróżek w Kwaczale, zakończyłem wycieczkę.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta