category-icon

Bajkowy Kraków dla dzieci

2.3 km
0 m
Polska, małopolskie, Kraków
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2011-06-17
Polska, małopolskie, Kraków
category-icon
2.3 km
0 m
11 m
1.5/6
Trasa podpowiada jak zwiedzić Kraków z najmłodszymi podróżnikami – zainteresować dzieci zabytkami i legendami miasta, urozmaicić im pobyt i wprowadzić do wycieczki trochę zabawy, tajemnicy oraz ruchu. Dobrze na początku zaopatrzyć się w książkę z krakowskimi legendami dla dzieci (polecamy sklepik w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa przy Rynku Głównym 35 w Pałacu Krzysztoforów na rogu ulicy Szczepańskiej).

Wycieczkę zaczynamy w sercu Starego Miasta – na krakowskim Rynku przy Kościele Mariackim, najlepiej o pełnej godzinie by dzieci mogły usłyszeć wygrywany na cztery strony świata Hejnał Mariacki (Legenda o hejnale mariackim). Na Rynku dużą atrakcją będą gołębie krakowskie, które można pokarmić ziarnem dla ptaków sprzedawanym przez kwiaciarki. Według legendy są to rycerze zaklęci w gołębie (Legenda o rycerzach zamienionych w gołębie). Pokażmy też dzieciom Sukiennice – średniowieczne kramy. Wewnątrz odnajdźmy nóż związany z okrutną legendą o dwóch braciach rywalizujących ze sobą, który z nich zbuduje piękniejszą wieżę Kościoła Mariackiego.

Przejdźmy na drugą stronę Rynku pod Wieżę Ratuszową – jednego z jej wejść strzegą dwa kamienne lwy. Dzieci z całego świata uwielbiają się na nie wspinać i z nimi fotografować. Opodal dawnego Ratusza zobaczymy dwa inne ciekawe pomniki. Pierwszym z nich jest rzeźba z przewróconą głową (Eros spętany) autorstwa wybitnego polskiego artysty Igora Mitoraja tworzącego za granicą, który podarował ją Krakowowi – dzieci lubią wchodzić do środka rzeźby i zaglądać w jej „oczy”. Przy jednej z pobliskich kawiarni Vis à Vis zobaczymy też pomnik siedzącego przy kawiarnianym stoliku Piotra Skrzyneckiego w kapeluszu – to on w czasach PRL-u zakładał słynny kabaret artystyczny zwany „Piwnicą pod Baranami”. Codziennie ktoś z krakowian przynosi świeże kwiaty, które ozdabiają barwną postać bodaj najbardziej znanego krakowskiego przedstawiciela tzw. bohemy artystycznej. Kamienica, w której do dziś występuje kabaret kontynuujący tradycje założycieli, nosi nazwę „Pod Baranami” - na fasadzie budynku możemy zobaczyć trzy głowy sympatycznych baranów.

Z Rynku przespacerujmy się na leżącą w pobliżu ulicę Jagiellońską, przy której mieści się Collegium Maius – najstarszy budynek uniwersytecki w Polsce i pierwszy gmach Uniwersytetu Jagiellońskiego. Warto zobaczyć piękny dziedziniec z krużgankami i odnaleźć zegar wiszący na ścianie – zobaczymy tu orszak figur historycznych (wśród nich m.in. króla Jagiełłę i królową Jadwigę) i posłuchamy wygrywanego kilka razy dziennie utworu dworskiego i pieśni akademickiej (9:00, 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00, Legenda o Nawojce lub Legenda o królowej Jadwidze). Ulicą Jagiellońską dotrzemy na Planty – park otaczający Stare Miasto ciągnący się wzdłuż dawnych murów miasta. Planty zaprowadzą nas wprost na Wawelskie Wzgórze. U jego stóp na Bulwarach Wiślanych stoi pomnik Smoka Wawelskiego strzegący Smoczej Jamy (legenda o smoku wawelskim jest chyba najbardziej popularną z krakowskich legend). Niedaleko smoka na pobliskim skwerku zobaczymy mniejszy, ale jakże wspaniały pomnik – Psa Dżoka. To symbol psiej wierności, kundelek, który przez rok czekał w tym samym miejscu na swojego pana, zmarłego nagle i nieszczęśliwie na atak serca przy Moście Grunwaldzkim. Obydwa podwawelskie pomniki wyrzeźbił wybitny artysta krakowski Bronisław Chromy.

Teraz czeka dzieci już sam relaks i nagroda za wytrwałość i ciekawość świata. Przechodzimy Mostem Grunwaldzkim na drugą stronę Wisły, gdzie już z daleka widać piaszczystą plażę miejską z placem zabaw i wielkim białym balonem, którym w sezonie można wznieść się nad Krakowem. Po drodze warto zaglądnąć do pobliskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" z pofalowanym dachem, którego fundatorem i założycielem jest Andrzej Wajda. W tym aktywnym centrum kulturalnym czeka zawsze coś ciekawego dla najmłodszych koneserów sztuki.

Poza spacerem z dziećmi po Krakowie i jego legendach warto polecić także zwiedzenie jednego z krakowskich muzeów, które organizują wiele imprez dla najmłodszych a także publikują specjalne dla nich przewodniki po wystawach. Są to m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha".

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Kraków - plan miasta
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kraków - plan miasta

Najnowszy Plan Krakowa, obejmuje cały Kraków w granicach administracyjnych wraz z obrzeżami oraz część Wieliczki, Skawiny, Zabierzowa. Aktualny, uzupełniony plan miasta Krakowa przedstawiono w skali 1:20 000.
Plan prezentuje aktualną sieć komunikacji publicznej oraz spis wszystkich ulic. Na mapie zaznaczono sieć tras rowerowych. Rok wydania 2022

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki rowerowej. Aktualny na rok 2020 i szczegółowy przebieg szlaku pokazano na mapach, które poza pełną treścią turystyczną, uwzględniają istotne dla rowerzystów informacje dotyczące rodzaju nawierzchni dróg, którymi przebiega szlak. Ukształtowanie terenu wymuszające podjazdy i zjazdy ilustrują profile trasy. Informacje o trasie uzupełniają zwięzłe opisy techniczne. Prezentację szlaku wzbogacają oczywiście treści krajoznawcze, wplatane w opis szlaku zgodnie z kierunkiem poruszania się rowerzystów. Całość trasy została podzielona na 13 arkuszy map (plus powiększenie fragmentu trasy w rejonie Złotego Potoku), tworzących jakby umowne odcinki. Przy czym podział ten wynika wyłącznie z zasięgu poszczególnych arkuszy, i nie należy go kojarzyć z realnymi etapami przejazdu. Żeby ułatwić czytanie mapy, poszczególne arkusze map zostały tak poobracane, aby były ułożone przed użytkownikiem zgodnie z kierunkiem jazdy. W związku z tym północ, wyraźnie oznaczona na mapach,  wskazuje różne kierunki, a nie górę mapy, jak ma to miejsce przy klasycznych mapach. Opomiarowanie dystansu na mapie odnajduje odzwierciedlenie w tekście i ułatwia identyfikację opisywanych miejsc na mapie. Ostatni punkt pomiarowy na danym arkuszu ma zawsze powtórzenie na mapie kolejnego odcinka. W kolorze niebieskim przedstawiamy kilometraż  trasy w kierunku przeciwnym. Żeby ułatwić planowanie przejazdu zaproponowaliśmy gotowe rozwiązania podziału trasy szlaku na etapy dzienne, wskazując miejscowości  wraz z listą noclegów, gdzie najlepiej zrobić odpoczynek. Mając na uwadze nastawienie i możliwości kondycyjne rowerzystów - od sportowego po zupełnie rekreacyjną turystykę rowerową- zaproponowaliśmy do wyboru podział trasy na: 2-3-4-5 etapów dziennych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2020

 

Okolice Krakowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Krakowa

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na zachodzie, Sułoszową na północy oraz Myślenice na południu. Rok wydania: 2022

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie