W wielkanocną niedzielę 1. 04.2018 po godzinie 14.00 wybrałem się na wyprawę rowerową. Najpierw skierowałem się do Zabrzega, nad Wisłę, a potem jechałem do samego centrum Czechowic-Dziedzic. Jak zauważyłem miasto wyglądało na wymarłe... Z centrum tego miasta pojechałem czerwonym szlakiem wiodącym do słowackiego Martina w kierunku Bielska-Białej. Bielsko-Biała również przypominało wymarłe miasto... Tam zatrzymałem się chwilę pod ratuszem, by ponownie ruszyć w trasę do południowych dzielnic tego miasta, znajdujących się tuż u stóp Beskidu Śląskiego. Tutaj zaczęły się pagórki. Z Bielska pojechałem w kierunku Jaworza, a potem wjechałem na starą drogę Bielsko-Cieszyn i jechałem nią przez Jasienicę, Świętoszówkę do Grodźca. Na trasie było kilka solidnych pagórków. W Grodźcu skręciłem do Górek Wielkich i tym samym znalazłem się nad Brennicą, gdzie jeździłem też w Boże Narodzenie 2017. Następnie pojechałem nad Wisłę do Ustronia Nierodzimia, gdzie tuż obok fabryki Mokate dostrzegłem szczątki torów kolei wąskotorowe, która dawniej tam funkcjonowała. Potem skierowałem się przez Harbutowice do samego centrum Skoczowa, gdzie przystanąłem na tamtejszym rynku podziwiając wielkanocne dekoracje. W Skoczowie wjechałem na Wiślaną Trasę Rowerową wiodącą wałem Wisły i tak oto zajechałem do Ochab i do miejsca gdzie znajduje się dużo stawów należących do Zakładu Doświadczalnego PAN w Gołyszu. Następnie jadąc przez Zaborze, skręciłem do lasu i po chwili byłem już w Iłownicy, gdzie skierowałem się do Landeka. Licznik pokazał 84 km, co już wtedy uznałem za wystarczające osiągnięcie, ale z Landeka pojechałem do Bronowa, a następnie nie do domu, ale w stronę centrum Ligoty. Wówczas zapadła decyzja, że nie będę dobijał do setki, ale potem wycofałem się z tego pomysłu i postanowiłem jednak dobić do 100 km. Zrobiłem to na drogach Zabrzega i ligockiej dzielnicy Miliardowice i dopiero po osiągnięciu 100 km zawitałem w domu.
Jeśli chodzi o warunki jakie panowały podczas wyprawy, to mogę to określić wprost, że osiągnięcie 100 km, przy lekkim wietrze i tempereaturze w granicach od +4 do +2 stopni jest czymś zadowalającym. Dodam tylko, że początkowo było bardzo pochmurno (rano padał deszcz), ale potem jak już byłem w Grodźcu zaświeciło słońce i było całkiem fajnie.
Niektórych może nieco razić fakt, że wyprawa odbyła się w niedzielę wielkanocną a zarazem w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych, to mnie to akurat nie przeszkadzało. Rano uczestniczyłem w obrzędach wielkanocnych w kościele, a potem po obiedzie wyruszyłem w trasę.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ustroń i okolice
Mapa turystyczna Ustroń i okolice obejmuje swoim obszarem gminę Ustroń, a także częściowo sąsiadujące miejscowości m.in. Górki Wielkie, Górki Małe, zachodnią część Brennej, północną część Wisły i Nydka (Republika Czeska) oraz wschodnią część gminy Goleszów.
Mapa prezentuje szlaki turystyczne z czasami przejść, ścieżki spacerowe i dydaktyczno-przyrodnicze, trasy rowerowe, szlaki konne i narciarskie. Zaznaczone są tu również atrakcje turystyczne, punkty widokowe, schroniska i inne obiekty noclegowe, a także pozostałe informacje niezbędne turyście podczas wędrówek górskich.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Cieszyn i okolice
Mapa Cieszyna w skali 1:25 000 – jak mapa sztabowa - obejmuje miasta: Cieszyn, Skoczów, Trinec, Ustroń. Są tu wszystkie szlaki z podaniem ich długości i czasami przejść. Mapa jest zaktualizowana w terenie.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski - dla wymagających
Mapa obejmuje obszar bardzo popularnego i często odwiedzanego zakątka Beskidów, jakim jest Beskid Śląski. Zasięg Beskidu Śląskiego mapy wyznacza tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Jaworzynkę i Zwardoń na południu oraz Węgierską Górę na wschodzie i Ustroń na zachodzie. Położone na tym obszarze Ustroń, Wisła i Szczyrk należą do największych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w polskich górach. Zimą narciarze mają tu do dyspozycji kilkadziesiąt wyciągów narciarskich i dobrze przygotowane trasy zjazdowe. Bardzo popularna jest też turystyka piesza i rowerowa. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane i zagospodarowane. Posiadają rozbudowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, bardzo dobrą bazę noclegową, w tym wiele schronisk górskich. Mapa przedstawia m.in. rzeźbę terenu, sieć dróg (w tym nazw ulic), zabudowę, a także treści turystyczne – szlaki turystyczne, bazę noclegową i gastronomiczną, atrakcje turystycznye i inne elementy. Rekomendujemy ją do uprawiania różnych form turystyki, także dla osób zmotoryzowanych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały
Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz kilometraż szlaków. Ciekawe miejsca wyróżniono żółtym kolorem.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice
Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.