Czchów - Wielogłowy - Czchów

Dodano 6 stycznia 2023 przez rysowanie
Czchów - Wielogłowy - Czchów
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

284348
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1564618
kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie
Gotycki kościół został wzniesiony w 1346 r. i jest to kamienna jednonawowa świątynia, w której przyziemiu przetrwały romańskie relikty wcześniejszych budowli. We wnętrzu prezbiterium zachowała się jedna z najstarszych w Europie polichromia z ok. 1380 r.
1564619
baszta w Czchowie
w 2017 r. jednym z symboli Czchowa była sięgająca XIII w., widoczna z daleka samotna baszta na wzgórzu zamkowym. Obecnie się to zmieniło albowiem w wyniku podjętych w 2018 r. prac, do baszty dobudowano wieżę bramną zrekonstruowaną w jej historycznym obrysie. Odbudowano również część piwnic budynku mieszkalnego oraz nadbudowano również część murów obronnych zamku.
1564620
kaplica cmentarna św. Anny w Czchowie
barokowy kościółek św. Anny został zbudowany w 1773 r. natomiast w 1939 r, został przebudowany. Budowla powstała z kamienia łupanego w kształcie absydy, pokryta jest dachem z wieżyczką na sygnaturkę.
1564621
przeprzwa promowa przez Dunajec
przeprawa promowa przez Dunajec nie tylko umożliwia przeprawienie się na drugi brzeg rzeki ale także stanowi atrakcję turystyczną. Prom jest bezpłatny i napędzany jest siłą nurtu rzeki.
1564622
dwór Krasuskich w Piaskach-Drużkowie
zbudowany w XIX wieku dwór w Piaskach-Drużkowie, został po I Wojnie Światowej przemianowany na szkołę. Potrzeba dostosowania dworu na potrzeby szkoły, spowodowała utratę przez budynek cech, charakterystycznych dla tego typu budowli. Z oryginalnej zabudowy dworu pozostało tylko wejście w formie ganku. Dwór pełnił funkcję szkoły aż do 1990 roku. Obecnie jest on zaadoptowany na mieszkania komunalne i nie jest udostępniany do zwiedzania.
1564623
widok ze zboczy Czubicy
1564624
kościół pw. św. Świerada i Benedykta w Tropiu
Wznoszący się na kilkunastometrowej, stromej skale kościół zbudowano w XII i XIII w., a przebudowano w XIV i XVI w.; ok. 1634 r. dodano kruchtę i kaplicę. Z pierwotnej budowli zachowały się mury prezbiterium, wtórnie podwyższone, wzniesione z ciosów piaskowca. Przylegająca do prezbiterium od północy zakrystia pochodzi z XIII w. Niewielka, jednonawowa świątynia z węższym, zamkniętym prostą ścianą prezbiterium została zdewastowana w XVI w. przez arian i powtórnie konsekrowana w 1611 r.
1564625
Pustelnia św. Świerada w Tropiu
kaplica zwana „Pustelnią” wybudowana w XVIII w. na miejscu dawnej pustelni pod skałą, obok niej skała św. Świerada, a dalej źródło, z którego wodę czerpał św. Świerad.
1564626
Zamek Dolny w Rożnowie
Budowę zamku dolnego w Rożnowie rozpoczął około 1560 roku hetman wielki koronny Jan Tarnowski. Budowla, wznoszona w stylu renesansowym , była jedną z pierwszych w Polsce warowni o nowożytnej fortyfikacji obronnej. Jej budowa nie została nigdy ukończona; do dnia dzisiejszego przetrwał beluard oraz mur kurtynowy z bramą wjazdową.
1564627
dwór w Rożnowie
Klasycystyczny dwór w Rożnowie wzniesiony został na początku XIX wieku, zapewne z fundacji Wielopolskich lub Dobrzyńskich, być może na pozostałościach budowli wcześniejszej.
1564628
kościół pw. św. Wojciecha w Rożnowie
Kościół pochodzi z 1662r., poświęcony w 1705 r. Dwudzielna bryła kościoła składa się z wielobocznie zamkniętego prezbiterium oraz szerszej nawy. Dach jest dwukalenicowy, kryty blachą, z wieżyczką na sygnaturkę. Wnętrze nakrywa pozorne sklepienie kolebkowe, dekorowane współczesną polichromią. Na suficie chóru muzycznego zachowana polichromia z ok. 1688 roku. W barokowym ołtarzu głównym znajduje się rzeźbiona grupa Ukrzyżowania z XVII wieku. W ołtarzach bocznych obrazy św. Wojciecha oraz Matki Boskiej Bolesnej. Cennym zabytkiem jest kamienna chrzcielnica z XVII/XVIII w. z drewnianą nakrywą z 1663 r.
1564629
ruiny Zamku Górnego w Rożnowie
Na stromym wzgórzu w zakolu Dunajca wzniesiono w XIII w. strażnicę, która rozbudowana została przez Piotra Rożena herbu Gryf. Zamek Górny, bo taką nazwę przyjął kilka wieków później, pełnił funkcje obronne na szlaku handlowym prowadzącym na Węgry, a jednym z jego najznamienitszych właścicieli był Zawisza Czarny. Ostatni właściciele twierdzy - Tarnowscy przeprowadzili się do wybudowanej poniżej fortecy, a opuszczony obiekt popadał w ruinę od XVI w.
1564630
widok na Jezioro Rożnowskie
1564631
Małpia Wyspa (Grodzisko) na Jeziorze Rożnowskim
Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Jeziora Rożnowskiego. Ze względu na ochronę siedlisk ptasich znajduje się tu rezerwat ornitologiczny. Obowiązuje zakaz wstępu na wyspę. Niemniej można ją opłynąć na przykład na wypożyczonym rowerku wodnym.
1564632
widok na Jezioro Rożnowskie
1564633
dwór Szujskich w Zbyszycach
Dwór o charakterze barokowo-klasycystycznym zbudowany został na przełomie XVIII i XIX wieku natomiast w drugiej połowie XIX wieku i w XX wieku został gruntownie przekształcony. Dwór stoi w otoczeniu parku krajobrazowego, ukształtowanego na przełomie XIX i XX wieku w miejsce wcześniejszego ogrodu romantycznego. Obecnie w dawnym dworze Szujskich mieści się Dom Opieki Społecznej.
1564634
oficyna przy dworze w Zbyszycach
oficyna z pierwszej polowy XIX wieku, prostokątna, dwutraktowa. Od frontu posiada portyk o dwu kolumienkach, wspierający trójkątny naczółek o szalowanym szczycie. Przebudowana we wnętrzach w latach 1990-1995.
1564635
kościół pw. św. Bartłomieja w Zbyszycach
świątynia została wzniesiona na początku XV wieku natomiast konsekrowana została w 1447 roku. Jej położenie, masywne ściany, a także zachowane okienka strzelnicze świadczą o obronnym charakterze budowli. W latach 1565-1596 była w posiadaniu arian. Po odzyskaniu przez katolików została rekoncyliowana około 1597 roku. Budowla została odnowiona w XVIII wieku, w tym czasie również została zbudowana drewniana dzwonnica. W 2003 roku świątynia została uszkodzona przez pożar, który zniszczył dzwonnicę, dachy oraz strop nad nawą.
1564636
kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wielogłowach
Pierwsza wzmianka o parafii w Wielogłowach pochodzi z 1326 r., jest ona jednak starsza, bo powstała prawdopodobnie około połowy XIII w. Zachowany do dzisiaj kościół zbudowany został około 1318 r., zaś swoją obecną formę zyskał po rozbudowie w 1627 r., kiedy to wzniesiono zakrystię, kaplicę zwaną "Kurowską" i być może wieżę. W latach 1557-75 kościół za sprawą właściciela wsi Sebastiana Wielogłowskiego pełnił funkcję zboru ariańskiego.
1564637
dwór w Wielogłowach
Modrzewiowy dwór w Wielogłowach wzniesiono w XVII w. Jego ostatnia właścicielka Maria Stuber w 1958 r. przekazała obiekt Zgromadzeniu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, które założyły w budynku klasztor, a w jego zachodniej części kaplicę klasztorną z obrazem Matki Boskiej. Parterowy dwór wzniesiony w konstrukcji zrębowej na rzucie prostokąta ma ściany otynkowane i pomalowane. We wnętrzu dworku podczas prac malarskich odsłonięto fragmenty klasycystycznej polichromii.
1564638
dwór w Tęgoborzy
Klasycystyczny, murowany parterowy dwór z przełomu XVIII i XIX w. Posiada on czterospadowy dach, ozdobiony czterokolumnowym portykiem. Obok murowana oficyna z pocz. XIX w. Niestety dwór jak i jego otoczenie jest niedostępny.
1564639
kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Przełęczy Justa w Tęgoborzy
kościół na Przełęczy św. Justa (400 m n.p.m.) wzniesiono lub gruntownie odnowiono w XVII w., a powiększono w XVIII w. Legenda głosi, iż zbudowano go na miejscu pustelni św. Justa. Jest to niewielka budowa o konstrukcji zrębowej, oszalowana, pokryta dachem jednokalenicowym. Wewnątrz znajdują się stropy płaskie. Na barokowym ołtarzu głównym z XVII w. znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej tzw. Juściańskiej z XVII w. Ponadto wewnątrz świątyni oglądać można reprezentujący ludowy barok obraz Św. Justa z 1677 r.
1564640
Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce
Warownia powstała przypuszczalnie w 1 połowie XIII wieku z inicjatywy rodu Ośmiorogów. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1231 roku. Pierwsze murowane zabudowania zamkowe powstały przypuszczalnie w wieku XIV jednak już w 1608 roku zamek był opisywany jako ruina. W 1970 roku właścicielem ruin zamku został Andrzej Benesz. Po 1993 roku przeprowadzono odbudowę zamku, a następnie udostępniono go zwiedzającym. W latach 1997–1998 zbudowano mury zewnętrzne oraz odtworzono bramę wschodnią. W latach 1998–1999 odtworzono kształt wtórnej bramy wjazdowej pochodzącej z XVI wieku.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 3 lipca 2017 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas tej wycieczki. Opublikowanie tej wycieczki może kogoś zainspirować, jeśli nie do pokonania tej samej trasy co ja, to przynajmniej odwiedzenia tych terenów albowiem w pełni na to zasługują. Tym razem za cel obrałem sobie Jezioro Rożnowskie a przy okazji Jezioro Czchowskie tym bardziej, że początek i koniec wycieczki miał miejsce w Czchowie. Wycieczka ta była sporym wyzwaniem albowiem na trasie znajdowało się przynajmniej 5 dużych wzniesień a łączna suma podjazdów wyniosła ok. 1450 m. Nagrodą za wysiłek związany z pokonywaniem podjazdów były jednak zapierające dech w piersiach widoki. Jak już wspomniałem, wycieczkę zacząłem w Czchowie. Widocznym z daleka symbolem Czchowa była samotna baszta na wzgórzu zamkowym. W 2018 r. podjęto prace w wyniku których wzgórze zamkowe uległo dużym przeobrażeniom a baszcie towarzyszą już inne budynki. W Czchowie przedostałem się na drugi, zachodni brzegu Dunajca i tym brzegiem jechałem już przez większą część trasy wzdłuż Dunajca oraz Jeziora Czchowskiego i Rożnowskiego. Zachodnie brzegi Dunajca i obu jezior są bardziej urozmaicone oraz znajduje się na nich więcej atrakcji by wspomnieć tylko o Tropiu, Rożnowie czy Zbyszycach. W Tropiu znajduje się malowniczo położony nad wodą kościół św. Świerada. W niepozornym Rożnowie znajdują się dwa zamki, dwór i drewniany zabytkowy kościół. Wprawdzie mówienie o dwóch zamkach to trochę przesada bo z jednego mało co już zostało a drugi nigdy nie został ukończony jednak i tak warto na nie rzucić okiem. Z kolei Zbyszyce to wieś, która w większości została zalana podczas zapełniania Jeziora Rożnowskiego jednak zachował się w niej zespół dworski oraz zabytkowy kościół. W dworze mieści się Dom Opieki Społecznej i fotografowanie jest tam zabronione, na swoje szczęście dowiedziałem się o tym już po zrobieniu kilku zdjęć. Pierwsza część trasy zakończyła się w Wielogłowach, skąd ruszyłem w drogę powrotną do Czchowa. Niestety większa jej część przebiegała główną drogą łączącą Brzesko z Nowym Sączem, na szczęście w dużej części posiadała dość szerokie pobocza a gdzie się dało korzystałem z równoległych, bocznych dróg. Cechą drogi powrotnej było również to, że była zdecydowanie bardziej płaska a w zasadzie jedyne większe wzniesienie to był podjazd na Przełęcz św. Justa ze słynnymi serpentynami.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta