category-icon

Do Magdalenki-Rudy-Kuźnia

46 km
4 h 16 min
464 m
Adamowice

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-05-29
Adamowice
category-icon
46 km
464 m
497 m
4 h 16 min
4.7/6
Kaplica ta znajduje się w szczerym lesie (tereny największego pożaru leśnego w europie), 5 km od Tworoga Małego, 8 km od Rud i 1 km od Goszyc. Przypuszcza się że rokiem powstania kaplicy jest rok 1784 bo taki jest wyryty na jej belkach. Z dawnego starego lasu zostało kilka wiekowych dębów i ona sama, ludzie nazywają ją Magdalenką jak kogoś bliskiego. Chociaż jest obiektem w całości drewnianym z dachem pokrytym gontem i pomimo wielu pożarów okolicznych lasów nigdy nie spłonęła. Ogień zawsze podchodził niedaleko kaplicy, ale kiedy był już bardzo blisko kierunek wiatru się zmienił i odwracał ogień w inną stronę. Ludzie uważają to za cud.
Ten kościół (tak niektórzy o nim mówią) w środku lasu, przedziwny bo bez ścian od dawna służył pątnikom zmierzającym do Częstochowy, na górę św.Anny i do Pszowa.Tu zbierali się robotnicy leśni którzy zaczynali dzień pracy i kończyli go modlitwą. Tu w każdą trzecią niedzielę lipca od niepamiętnych czasów odbywają się nabożeństwa z okazji odpustu św. Marii Magdaleny na który ściągają tłumy ludzi. I to są jedyne pewne informacje na temat kapliczki kościoła, reszta to legenda.
A jest ich kilka. Niektórzy twierdzą że tu ich przodkowie kryli się przed zarazami które dziesiątkowały miasta i wsie. Jedna z nich to możny pan który zabłądził na bagnach które miały tam być i tam stracił konia a sam uszedł z życiem, w podzięce ufundował kaplicę. Inna mówi o córce księcia Hercoga która się zgubiła w czasie polowania, szukała jej cała książęca świta ale zapadła noc im dopiero nazajutrz ją znaleziono nad rowem który jest do dziś. W podzięce książę postanowił ufundować kaplicę. Jeszce inna legenda ma związek z panią która mieszkała na zamku we Sławięcicach i nosiła imię Marii Magdaleny, a wystawienie kapliczki głęboko w lesie było pokutą za straszne jakieś grzechy.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gliwice i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gliwice i okolice
Mapa Gliwic i okolic, na której zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
Powiat raciborski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski

Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.

Miejscowości na trasie