category-icon

Dolina Kwaczańska i Prosiecka

16 km
5 h 43 min
905 m
Velke Borove, Kvacany, Prosiek

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2018-06-17
Velke Borove, Kvacany, Prosiek
category-icon
16 km
905 m
911 m
5 h 43 min
5/6
Wycieczkę rozpoczęliśmy z bezpłatnego parkingu w miejscowości Velke Borove. Szlakiem niebieskim udaliśmy się przez dolinę Borovianky do młynów wodnych u wylotu doliny Kwaczańskiej. Niestety byliśmy za wcześnie bo skansen czynny jest od 9 do 17 a my byliśmy parę minut po 8. Nie czekaliśmy na otwarcie i ruszyliśmy do połączenia ze szlakiem czerwonym a nim wysoko ponad dnem doliny Kvacianskej aż do parkingu przy jej ujściu w miejscowości Kvacany. W kilku miejscach na wysokich urwiskach wykonane są tarasy widokowe z których ściany doliny prezentują się okazałe. Z parkingu który chyba jest płatny ruszyliśmy żółtym szlakiem do wylotu doliny Prosieckiej. Droga dość długa i nudna. Na szczęście widoki na dłuższych fragmentach pozwalają podziwiać otoczenie Liptowa Niskie i Zachodnie Tatry oraz zbiornik Liptovska Mara. Po dotarciu do wylotu doliny Prosieckiej ponownie zmieniliśmy kolor szlaku na niebieski. Na początkowym odcinku szlak dość efektownie prowadzi przez wrota skalne ale później biegnie wzdłuż suchego dzisiaj koryta potoku lub jego brzegiem bez atrakcji aż do rozdroża do wodospadu Cervene Piesky. Sam wodospad byłby bardzo efektowny ale niestety spadało nim bardzo niewiele wody. Po powrocie do rozdroża rozpoczął się najefektowniejszy odcinek szlaku przez cieśniawę Sokol. Po jej pokonaniu wyszliśmy na płaskowyż Svorad skąd okazale prezentują się zachodnie Tatry i Wielki Chocz. Ze Svoradu odkrytym terenem z powrotem na parking. Wycieczka udana i zdecydowanie godna polecenia.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Mała Fatra, Góry Choczańskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mała Fatra, Góry Choczańskie

Mapa prezentuje jedno z najczęściej odwiedzanych na Słowacji pasm górskich - Małą Fatrę, często nazywaną Tatrami w miniaturze. Masyw nie jest jednak zatłoczony przez turystów tak bardzo jak Tatry. Głównym miejscem wypadowym w Krywańską Fatrę jest miejscowość Terchová z bogatą bazą noclegową (hotele, domy wycieczkowe, prywatne kwatery, duży autokemping). Z Terchovej można samochodem dojechać na parkingi w głębi Vrátnej doliny, skąd zaczynają się liczne szlaki turystyczne i jest dolna stacja kolejki gondolowej Vrátna – Chleb. Łączna długość wyznakowanych szlaków turystycznych w masywie wynosi ok. 150 km. Podejścia na najwyższe szczyty Małej Fatry mogą być żmudne, gdyż różnica wysokości dochodzi czasami do 1300 m. W wyższe partie można dostać się również kolejką gondolową z Vrátnej, która wywozi turystów prawie na samą główną grań. Granią tą prowadzi czerwony, bardzo widokowy szlak turystyczny. Rejon Małej Fatry jest też jednym z najlepiej zagospodarowanych obszarów na Słowacji dla amatorów narciarstwa zjazdowego. Mapa prezentuje ponadto położone na wschód od Fatry Góry Choczańskie, których najwyższy szczyt - Wielki Chocz (1608 m) - słynie z malowniczej panoramy na większość gór Słowacji, w tym zwłaszcza na Tatry, Niżne Tatry oraz Wielką i Małą Fatrę. Data wydania: 2016 / 217.

Tatry Polskie i Słowackie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Polskie i Słowackie

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki turystyczne oraz wyciągi narciarskie.

Najpopularniejszym celem wędrówek turystów są Tatry Wysokie, których charakterystycznym elementem krajobrazu są: doliny U-kształtne, kotły, pokrywy morenowe, ostre i wąskie szczyty oraz grzbiety, zwane turniami. Szczyty Tatr Zachodnich są niższe i bardziej łagodne. Występują tu zjawiska krasowe, efektem czego są liczne jaskinie, wywierzyska, żłobki krasowe i leje krasowe. Znajduje się tutaj również wiele dróg wspinaczkowych dla taterników.

Mapa Tatr posiada cieniowanie, zastosowane w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Rok wydania: 2023

 

Zimą pod Tatrami
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zimą pod Tatrami

Mapa Tatr polskich i słowackich wraz z kompleksową treścią dla uprawiających sporty zimowe. Naniesione są ośrodki narciarskie wraz z ich charakterystyką i z podziałem na rodzaj akceptowanych w nich biletów, trasy narciarskie skitourowe i biegowe, tory saneczkowe, atrakcje dla dzieci, baseny termalne. Na mapie znajdziemy także informację o tym, które obszary Tatr zamknięte są na zimę dla ruchu turystycznego.

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020